توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479565
تلاش کویت برای میانجیگری میان عربستان و قطر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۷
دولت کویت که طی سال های اخیر همواره سعی داشته تا موضع اعتدال گرایانه ای نسبت به رویدادهای منطقه ای و بین المللی از خود نشان دهد، تلاش خود را برای میانجیگری میان عربستان و قطر جهت حل بحران کنونی منطقه را آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا، در حالی که قرار بود ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن امروز (سه شنبه) و بر اساس سنت معمول ماه مبارک رمضان به کویت سفر کند، این برنامه به طور ناگهانی لغو گردید و سران دو کشور تنها به گفتگوی تلفنی در مورد آخرین رویدادهای بحران کنونی اکتفا کردند. لغو سفر پادشاه اردن در شرایطی صورت گرفت که منابع آگاه خبر دادند شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت در راستای وساطت و ساماندهی به بحران جاری میان سه کشور شورای همکاری و دوحه و همچنین حل و فصل اختلافات بامداد امروز به عربستان و سپس به قطر سفر خواهد کرد.

شیخ صباح الاحمد امیر کویت طی ساعات گذشته با سران کشورهایی همچون قطر، ترکیه و اردن به صورت تلفنی مذاکره کرده است.

این سفرها در شرایطی صورت میگیرد که ساعاتی پیش، شبکه الجزیره قطر اقدام به پخش دقایق ابتدایی سخنرانی از پیش ضبط شده تمیم بن حمد، امیر این کشور نمود، که این فیلم با گذشت تنها چند دقیقه از پخش آن قطع گردید. پس از آن بود که محمد بن عبدالرحمن وزیر امور خارجه قطر به شبکه الجزیره اعلام کرد به تعویق انداختن پخش سخنان امیر این کشور با هدف فراهم ساختن زمینه لازم و فرصت مناسب برای تلاش های امیر کویت جهت میانجیگری و حل بحران کنونی صورت گرفته است.

محمد بن عبدالرحمن در اظهارات خود گفت:' دوحه معتقد است اختلافات جاری باید از طریق گفتگو وتفاهم حل شود و این گزینه راهبردی ما است. در شرایط کنونی منطقه نیازمند وحدت هستیم اما متاسفانه از درون کشورهای عرب منطقه خلیج فارس مورد هجوم قرار گرفته ایم '.

قرار است طی ساعات آینده هیاتی رسمی از قطر به کویت سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار داشته باشند. این در حالی شیخ تمیم بن حمد امیر قطر هفته قبل در کویت با شیخ صباح الأحمد دیدار و گفتگو کرده بود.

لازم به ذکر است شب گذشته شاهزاده خالد بن فیصل، فرستاده ویژه پادشاه عربستان و امیر منطقه مکه با سفر به کویت و دیدار با شیخ صباح الاحمد الصباح پیام شفاهی ملک سلمان را به وی ابلاغ کرد. یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان دیروز عازم دوحه شد.

 
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان+ کویت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.