نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478764
اختصاص 1/5میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از حادثه "معدن یورت"
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳
معاون اول رئیس جمهوری تصویب نامه هیات وزیران درباره اختصاص اعتبار 15 میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر استان گلستان را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران در جلسه سوم خرداد ماه 1396به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

1- مبلغ 15 میلیارد ریال از محل منابع ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، موضوع بند (م) ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) – مصوب 1393-، برای جبران خسارات ناشی از انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر استان گلستان و بازسازی سایر بخش‌های خسارت‌دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه به شرح جدول زیر در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود:
- جبران خسارات مردمی، تامین هزینه های امداد و نجات و مدیریت بحران در حین حادثه و فوت (43) نفر
- بازسازی یادمان و مقبره مختوم قلی

2- سازمان برنامه و بودجه استان گلستان موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند جبران خسارت، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

اسحاق جهانگیری این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

**اختصاص 550 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان هرمزگان

همچنین هیات وزیران در جلسه 31 اردیبهشت 1396به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

1- مبلغ 550 میلیارد و 746 میلیون ریال از محل منابع ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، موضوع بند (م) ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) - مصوب 1393- برای جبران خسارات و بازسازی تأسیسات زیربنایی و سایر بخش‌های خسارت‏دیده ناشی از سیل استان هرمزگان به شرح جدول زیر در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود:
- هزینه‌های خدمات مدیریت، پشتیبانی و نظارت فنی در امر بازسازی (شامل آواربرداری، حمل مصالح و هزینه های آب و برق و سایر هزینه‌ها)
- کمک بلاعوض برای بازسازی (212) واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد مبلغ 60 میلیون ریال
- کمک بلاعوض برای بازسازی (700) واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد مبلغ 50 میلیون ریال
- کمک بلاعوض برای تعمیر (1776) اماکن مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد مبلغ 20 میلیون ریال
- کمک بلاعوض برای تأمین لوازم خانگی و معیشتی (7000) خانوار آسیب‌دیده به ازای هر خانوار مبلغ 20 میلیون ریال
- کمک بلاعوض برای فوت یک نفر
- بازسازی تاُسیسات زیربنایی و سایر بخش‌های خسارت‌دیده

2- مبلغ 626 میلیارد و 7200 میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت (با سود و کارمزد چهارصد در مناطق روستایی و پنج درصد در مناطق شهری) توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل به شرحجدول زیر با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استانداری بین آسیب‌دیدگان ناشی از سیل استان هرمزگان با ضمانت زنجیره‌ای به منظور بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی پرداخت می‌شود. بدهی احتمالی آسیب دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود:
- بازسازی واحدهای مسکونی شهری خسارت دیده
- بازسازی واحدهای مسکونی روستایی خسارت دیده
- تعمیر اماکن مسکونی شهری و روستایی خسارت‏دیده
- تامین لوازم خانگی و معیشتی

3- سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود (مابه التفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار) و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت‌دیدگان موضوع بند (2) این تصویب‌نامه را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌های یادشده پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لایحه بودجه سال بعد پیش‌بینی و منظور نموده و به شبکه بانکی پرداخت نماید و این تضمین نافی مسئولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

4- سازمان برنامه و بودجه استان هرمزگان موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

اسحاق جهانگیری این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.
 
کلمات کلیدی : حوادث + انفجار معدن + معدن زغال سنگ + معدن آزادشهر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۱:۲۷:۴۷
43 کشته فقط 1/5 میلیارد، یعنی اگر همه پول رو هم به عنوان دیه بدن میشه نفری 35 میلیون تومن...الان دیه مصوب 250 میلیون تومانه...یعنی جان معدنچی یک ششم فرد معمولی می ارزه؟؟ (4409923) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.