توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464471
توطئه وزیر دفاع آمریکا و عربستان علیه یمن
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۰
بهره مندی از توان دفاعی آنهم از نوع موشکی حق یمنی ها بوده و نمی توان این جنبش را از این توان بخصوص در جنگ نابرابر عربستان علیه این کشور محروم کرد. بازدارندگی دفاعی ای که امروزه انصارالله و متحدان آن در مقابل عربستان به تصویر کشیده اند، در واقع بخشی از توانی است که سالها پیش علی عبدالله صالح متحد امروز انصارالله و متحد سابق عربستان از کشورهای غربی خریداری کرده بود و امروز همان کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا و انگلیس مدعی عدم استفاده انصارالله و متحد او یعنی علی عبدالله صالح از این موشک ها هستند.

الوقت- وزیر دفاع آمریکا در اولین سفر خود به عربستان سعودی گفته است که باید مقابل حملات موشکی انصار الله یمن به عربستان ایستاد و از تکرار این حملات جلوگیری کرد. جیمز متیس در دیدار با محمد بن سلمان همتای سعودی خود همچنین گفت که حوثی‌ها با موشکی‌هایی که از ایران دریافت کرده‌اند، عربستان سعودی را هدف قرار می‌دهند.

در حالی که تحلیلگران معتقدند، سفر متیس با سه هدف؛ مقابله با تروریسم و در رأس آن داعش، پررنگ کردن نقش آمریکا در یمن و حمایت از متحدان عربی خود در جنگ علیه این کشور و همچنین هماهنگی برای پاسخ مناسب به تهدیدات ایران صورت گرفته است، اما در واقع به نظر می رسد که ژنرال متیس که به رویکردهای سفت و سخت در قبال ایران و متحدان آن معروف است، در سفر به عربستان به دنبال آن است تا هماهنگی های اطلاعاتی و میدانی برای مواجهه صریح تر آمریکا در یمن را با مقامات سعودی در میان بگذارد.

 هفته گذشته نیز خبرها حاکی از آن بود که آمریکا تعداد عملیات های زمینی خود را در یمن برای مقابله با القاعده و همچنین انصارالله و متحدان آن را افزایش داده است. در واقع این بدان معنی است که مقامات امریکا با تاکیدات و لابی های عربستان، به این نتیجه رسیده اند که باید مقابله آشکارتر و موثرتری را با اقلابیون یمنی بعمل آورد. علت این موضوع هم به توان موشکی انقلابیون و ارتش یمن در چند ماه اخیر بر می گردد که موازنه نیروها در یمن را کاملا تحت شعاع قرار داده است. چرا که بهره گیری از این موشک ها برای مقابله با تجاوز عربستان، قدرت اقدام متقابل در سطوح عالی عملیاتی از سوی نیروهای یمنی را افزایش داده و به لحاظ آثار میدانی و ادراکی حائز اهمیت فراوان است که می تواند در روند آینده تحولات میدانی این کشور نیز قابلیت اثرگذاری بسزایی داشته باشد. همچنانکه این توان در ایجاد قدرت آفندی و عملیاتی برای انقلابیونی که در طول دو سال از شروع حملات سعودی و ائتلاف عربی علیه یمن به کار گرفته شده و توانسته است علاوه بر سرنگونی کشتی های جنگی جبهه غربی – عربی، مناطق نجران، جیزان، عسیر و ظهران عربستان را نیز مورد هدف قرار دهد.

البته در کنار این قدرت عملیاتی، باید به منطق بازدارندگی این موشک ها نیز توجه داشت. چرا که کیفیت تسلیحات نیروهای نظامی یک کشور می تواند قدرت بازدارندگی را برای آن به ارمغان آورد. از همین رو در اختیار داشتن موشک های بالستیک با برد 250 تا 500 کیلومتر که گستره زیادی از مناطق نظامی عربستان را تحت پوشش قرار می دهد، موضوعی است که نگرانی مقامات سعودی را به دنبال داشته و به انحای مختلف در صدد مقابله با آن بوده اند.

در چنین شرایطی و بویژه پس از رونمایی و تشدید بکارگیری از موشک های دور برد انقلابیون یمن که چندین منطقه حساس و مهم عربستان را در درون مرزهای این کشور مورد اصابت قرار داد و معادلات جنگی را از حیث برتری عربستان دگرگون ساخت، به نظر می رسد آمریکاییها احساس خطر کردند و از همان زمان حساسیت ها به یمن بیشتر گردید. بخصوص که بنادر غربی یمن در مناطق تحت کنترل انصارالله قرار دارد و می تواند وضعیت را در تنگه باب المندب تحت شعاع قرار دهد. تاکید متیس بر موشک های انصارالله در واقع از این زاویه است که دریافته اند قدرت موشکی انصارالله می تواند تهدیدی برای منافع آمریکا و متحدان آن در مهمترین آبراه انرژی جهان نیز باشد.

اما، این وضعیت در حالی است که بهره مندی از توان دفاعی آنهم از نوع موشکی حق یمنی ها بوده و نمی توان این جنبش را از این توان بخصوص در جنگ نابرابر عربستان علیه این کشور محروم کرد. بازدارندگی دفاعی ای که امروزه انصارالله و متحدان آن در مقابل عربستان به تصویر کشیده اند، در واقع بخشی از توانی است که سالها پیش علی عبدالله صالح متحد امروز انصارالله و متحد سابق عربستان از کشورهای غربی خریداری کرده بود و امروز همان کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا و انگلیس مدعی عدم استفاده انصارالله و متحد او یعنی علی عبدالله صالح از این موشک ها هستند. این رفتار دوگانه در حالی است که آمریکا و دولت های غربی در دو سالی که از جنگ یمن می گذرد میلیاردها دلار سلاح بخصوص سلاح های پیشرفته را در اختیار سعودی ها قرار داده اند.

بنظر می رسد که هماهنگی های تاکتیکی عربستان و آمریکا در چارچوب راهبرد جدید کاخ سفید برای یمن که از چند ماه پیش تاکنون نمودهای میدانی آن در واقعیت صحنه نبرد، آشکار شده است، زمینه را برای فشار بر انصارالله هم در درون یمن و هم در شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه محدود کننده فراهم خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : جیمز متیس، عربستان، یمن، موشک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.