نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278602
خرج روزانه آب تهران چقدر است؟
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه پایتخت نشینان هر روز به اندازه دریاچه چیتگر آب مصرف می کنند، گفت: آب موجود در سدهای تهران به نسبت مصرف، در نقطه سر به سر است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
به گزارش مهر، محمد پرورش با اعلام اینکه مصرف روزانه آب تهران به اندازه حجم دریاچه چیتگر است گفت: اکنون که در آستانه ورود به فصل تابستان هستیم، میانگین مصرف روزانه آب تهران نزدیک به سه میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب است.

مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: به طور کلی منابع تامین‌کننده آب تهران شامل منابع سطحی و زیرزمینی است که سهم آب سطحی تهران از سدهای امیرکبیر (کرج)، طالقان، لار، لتیان، ماملو و سهم زیرزمینی نیز از طریق ۴۰۰ حلقه چاه تامین می‌شود

پرورش با تاکید بر اینکه در طول فصل تابستان به ازای هر نیم‌ درجه سانتیگراد افزایش دما، نزدیک به ۵۰ هزار مترمکعب آب به میزان مصرف آب تهران افزوده می‌شود افزود: وضعیت همه سدهای تهران در حالت در نقطه سر به سر است؛ به این معنی که به میزان تولید و ذخیره آب پشت سدها ما با حجم مصرف فزاینده روبرو هستیم. در کنار این موضوع، به صورت میانگین ذخایر سدها در مقایسه بلندمدت نزدیک به ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی تاکید کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت سدها تا پایان بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱.۳ میلیارد مترمکعب کمتر شده و در آستانه تابستان، تنها ۵۴ درصد حجم سدهای کشور از آب پُر شده است. میزان بارش‌ها و حجم ذخایر سدهای تامین‌کننده آب در تهران و افت شدید سطح آب‌های زیر زمینی به عنوان تنها منبع تامین آب دیگر شهرهای استان؛ از جدی‌ترین چالش‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: با تشکیل کمیته‌های ویژه تامین، توزیع و مصرف در آبفای استان تهران و برنامه‌ریزی در نظر گرفتن تمهیدات ویژه به یاری خدا و کمک مردم در زمینه رعایت الگوی مصرف بهینه آب، از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

به گفته پرورش، طرح بزرگ و تعیین‌کننده‌ای با عنوان طرح جامع آبرسانی به تهران که به نام نامی قمر بنی هاشم (ع) مزین شده در حال انجام است که در صورت تکمیل نهایی می‌توانیم از هر نقطه تهران به دیگر نقاط این کلانشهر آب برسانیم. در حال حاضر بخشی از این طرح انجام شده و امیدواریم با تامین اعتبارهای آن در آینده نزدیک به بهره‌برداری کامل برسد.

مدیرعامل آبای استان تهران افزود: در حال حاضر، ۸۰ درصد از شهروندان تهران در محدوده مناسب الگوی مصرف یعنی ۲۰ مترمکعب و کمتر مصرف می‌کنند و بقیه که تعداد ۵۰۰ هزار مشترک را شامل می‌شوند، بالای ۲۰ مترمکعب هستند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با کاهش مصرف آب از سوی مشترکان و صرفه‌جویی ١٠ درصدی مشترکانی که زیر ٢٠ متر مکعب مصرف می‌کنند و کاهش مصرف ٢٥ درصدی مشترکان بالای ٢٠ متر مکعب و اماکن تجاری‌ - اداری؛ بیش از ١٥٠ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی شود که این میزان در گذر از تنش احتمالی کمک چشگیری خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : آب تهران
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۷:۵۶
میزان مهاجرت به تهران بسیار بالاست حتی اگر میزان قابل توجهی هم صرفه جویی صورت بگیره باز هم با مهاجرت ها به تهران میزان مصرف بالا خواهد ماند
به نظرم باید یه فکر اساسی تر صورت بگیره چون ظرف جمعیتی تهران سالهاست که پر شده (2995518) (alef-11)
 
سید محمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۵۵:۰۴
همه رو شرکت های وابسته انبوه ساز و شهرداری بد بخت کرده! این همه برج و شهرک های مسکونی در حال ساخت از کجا باید آبش تامیین بشه؟ (2996566) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۳:۰۱:۱۵
جالب اينجاست که مرتب صحبت از کاهش ذخاير آب ميزنيد و از طرف ديگر مجوز ساخت برجهاي ۶٠ _ ٧٠ طبقه ميدهيدو مردم رابسمت تهران جذب ميکنيد (2997155) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.