نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 378052
اوضاع بانک‌ها خرابتر از تصور است!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۲
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در یک مقطع ۵ میلیارد دلار و در یک مقطع ۷ و ۸ میلیارد دلار هزینه مابه‌التفاوت نرخ ارز کردیم و هیچ‌کس هم سؤال نمی‌کند چرا کار به صورت اصولی انجام نمی‌دهید که روزی مجبور به صرف این هزینه شوید.

به گزارش فارس، عصر امروز غلامرضا تاج‌گردون در نشست نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی اصفهان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اظهار کرد: مشکلاتی که بیان شد، مشکل همه ماست.

وی افزود: دیروز در چهارمحال بختیاری مسأله آب مطرح شد که در آن جلسه به من گفتند مسأله آب این استان را حل کنم اما موضوع آب یک مسأله ملی است و موضوع بالادست و پائین‌دست نیست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طرحی که اشاره به دریاچه ارومیه و حل این موضوع داشت، می‌تواند با اصلاحاتی برای زاینده‌رود نیز اجرا شود.

وی تأکید کرد: این موضوع را در جلسه با استاندار نیز مطرح کردیم و اعتراضات نمایندگان مجلس نیز در ادامه به این موضوع خواهد بود؛ هیچ‌وقت نمی‌توانیم بین استان بالادست و اصفهان این مسائل را مطرح کنیم و بیش از یک میلیون لر در اصفهان زندگی می‌کنند؛ در ضمن هیچ انسان عاقلی مسائل ملی کشور را تفکیک نمی‌کند.

تاج‌گردون اذعان کرد: اگر ذره عرق ملی داشته باشیم باید دنبال راه‌کارهایی باشیم تا با ارائه مدل این مشکل را حل کنیم و برخی از مشکلات از عدم اطلاع است.

* امکان کمک‌گیری از طرح دریاچه ارومیه برای زاینده‌رود

وی ادامه داد: شاید بتوان از مدلی که برای دریاچه ارومیه ارائه کردند راهکاری پیدا کنیم تا دولت را در قالب یک چارچوب موظف به انجام آن کرد و سازمان‌ها و دولت را در مسیری قرار دهیم که پیش از این نیز در مورد مسائل دیگر این کار را کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای خاطر نشان کرد: هر مطلبی از فعالین اقتصادی در کمیسیون‌های مجلس مطرح می‌شود، با کمترین تغییرات تصویب می‌کنیم؛ زیرا این مطالب از اصناف آمده است و آن‌ها برای حل این موضوع پیشنهاد ارائه کرده‌اند که به خوبی قابل لمس است.

وی تأکید کرد: یکی از مطالبی که از سال‌های گذشته مطرح بود موضوع ارز است که فعالین اقتصادی ارز ۸۰۰ تومان دریافت کرده‌اند؛ در بحث ذخیره ارزی دو بار به زور این موضوع را در مجلس به تصویب رساندیم و ۳۰ هزار میلیارد تومان برای مابه‌التفاوت تغییر نرخ ارز برای بخش خصوصی تصویب کردیم.

تاج‌گردون ادامه داد: عملکرد دولت در این زمینه ضعیف بوده است و بانک مرکزی و مسؤولین قول داده‌اند که به این موضوع سرعت عمل ببخشند.

* چند میلیارد دلار صرف مابه‌التفاوت نرخ ارز

وی بیان کرد: از برنامه دوم و سوم می‌دانیم که باید نرخ ارز واقعی باشد و اثر آن در اقتصاد دیدید که چه اتفاقات بدی را رقم زد؛ در یک مقطع ۵ میلیارد دلار و در یک مقطع ۷و ۸ میلیارد دلار هزینه مابه‌التفاوت نرخ ارز کردیم و هیچ‌کس هم سؤال نمی‌کند چرا کار به صورت اصولی انجام نمی‌دهید که روزی مجبور به صرف این هزینه شوید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای افزود: اولویت ما اکنون به عنوان مجلس یکسان سازی نرخ ارز است و در حال بحث با دولت هستیم تا به نتیجه برسیم؛ یک موضوع که فشار آن را تولید کننده و به خصوص صادر کننده تحمل می‌کند، جوایز صادراتی است که نزدیک ۷ و ۸ سال است این تعطیل شده است؛ البته در سال ۹۵ به همت دولت و مجلس این طرح قرار است مجدداً اجرا شود.

وی متذکر شد: یک کاری که اخیراً تصویب کردیم و به شورای نگهبان تقدیم شده است این بود که هر طرحی در شورای گفت‌وگو تصویب می‌شود ظرف مدت یک ماه در دولت مطرح شود.

تاج‌گردون در پایان اظهار کرد: باید اطلاعات کاملی از این موضع جمع‌آوری و مطرح شود اما خیلی هم نمی‌توان به بانک‌ها خرده گرفت زیرا وضعیت آن‌ها خراب‌تر از چیزی که ما فکر می‌کنیم است.
 
کلمات کلیدی : بانک+نظام بانکی+تاجگردون
 
عاشق بهار
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۱:۰۱:۴۱
خیانتی که بنکها میکنند دشمن نمیکند 99%رسیدن اقتصاد جامهعه به اینجا کاربانکهاست اگر بانکها را تعطیل میکردند مملکت خیالش از خیلی فسادها و ضرر ها راحت میشد (3863233) (alef-11)
 
عاشق بهار
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۱:۰۴:۲۷
درمورد بحران کم ابی مسولین اراده ای برای حل مشکل کم ابی ندارند وگرنه براحتی قابل حل است (3863240) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۱:۱۶:۳۰
با اون بذل و بخششهای میلیاردی به مدیران و کارمندانش انتظاری هم جز این نمیرفت. (3863263) (alef-11)
 
علي وارنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۱:۲۸:۵۱
وقتي بانك ها توسط افراد خاص مديرانش تعيين ميشوند و به دستور همان افراد وامهاي بدون ضمانت ميدهند!؟ توقع داريد حالشان خوب باشد بانكها؟؟؟؟ ما نه به قانون و طرح نياز داريم و نه به چيز ديگر،فق و فقط به مديران جوان پيرو ولايت و عاشق وطن نياز داريم و بس، (3863274) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۰۱:۵۴:۳۱
سالهاست مسئولین عزیز کشورمان یادشان رفته در کدام کشور زندگی میکنند و این کشور چه نارسایهایی دارد، همه نگاه آنها شده حل مشکلات دیگران و از خود کشور کاملا غافل شده اند. ولی مشکلات از آنها غافل نشده روز به روز بزرگتر میشود، مشکل آب که اکنون زندگی میلیونها نفر را تهدید میکند، مشکل بیکاری میلیونها جوان که به صورت یک تهدید اجتماعی بزرگ در حال بروز است، مشکل فساد بی اندازه ساختار اداری کشور، قومیت گرایی و امتیاز خواهی قومیتی قبیله ای...همه در این سالها به فراموشی سپرده شده . میرود که به صورت یک طوفان بروز کند طوفانی که وقتی اغاز شد توضیحات پوچ کارگزارن کشور سودی برایش ندارد. (3863308) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۳ ۱۳:۱۷:۵۷
البته نباید آب رسانی به یک استان باعث بیابانی شدن استان مولد آب باشد و این دقیقا همان بلایی است که با نا بخردی مهندسان مجری انتقال آب از استان چهار محال و بختیاری به اصفهان دارد بر سر استان چهار محال می آید اعتراض ما به انتقال آب نیست آب سرمایه ی ملی است اعتراض ما به نوع و روش انتقال است که غیر علمی و غیر مهندسی است و در آینده ای نزدیک با این روش انتقال زمین های این استان به شوره زار تبدیل شده و چشمه های آن همه با هم می خشکند و چاه های کشاورزی هم بی آب می شوند آن موقع چقدر باید هزینه کنیم تا خسارت های وارده به این استان را جبران کنیم (3864168) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.