نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464759
اصرار کردهای عراق بر ادامه بحران پرچم با دولت بغداد
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
مسئول حزب دموکرات کردستان عراق در استان کرکوک تاکید کرد که این استان مورد مناقشه در شمال عراق تسلیم فشارهای بغداد یا هیچ طرف دیگری نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد خورشید، مسئول حزب دموکرات کردستان در استان کرکوک در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: پرچم کردستان بر فراز ساختمان‌های این شهر برافراشته خواهد ماند. کرکوک با منابع طبیعی بسیار خود شناخته شده است و اگر بودجه آن قطع شود، باید از این ثروت‌های طبیعی با هماهنگی و رایزنی با طرف‌های ذی ربط در استان استفاده کنیم. بغداد از هیچ یک از طرح‌ها حمایت مالی نمی‌کند و خدماتی به استان کرکوک ارائه نمی‌دهد. این استان ماهانه ۱۰ میلیون دلار از دولت اقلیم کردستان می‌گیرد و از این مبلغ به عنوان بودجه‌ای برای ارائه خدمات اساسی و لازم به مردم استان و آوارگان استفاده می‌شود.

پیشتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنانی خاطرنشان کرد که برافراشته شدن پرچم کردستان در کرکوک به منزله نقض قانون و اختیارات است.

مسئول حزب دموکرات کردستان در استان کرکوک تاکید کرد: وضعیت اقتصادی کرکوک رضایت بخش نیست که علت آن دلایلی چون مهاجرت صدها هزار تن به این استان است. بر اساس آمارگیری که وزارت مهاجرت و مهاجران انجام داده است، تعداد آوارگان در کرکوک به حدود ۱۰۶ هزار خانواده آواره می‌رسد که آنها از استان‌های دیالی، صلاح الدین، نینوا، الانبار و شهرستان الحویجه از استان کرکوک هستند و این تعداد تقریباً برابر با نیمی از ساکنان این استان است و این امر بار سنگینی را بر دوش استان گذاشته است و کمک شایان ذکری از سوی دولت فدرال در بغداد نیز ارائه نمی‌شود.

خورشید اظهار کرد: مهم‌ترین چالشی که کرکوک با آن مواجه است، سرنوشت نامعلوم این استان در سایه درگیری‌های کنونی میان طرف‌های سیاسی و عدم اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی و چالش‌های اقتصادی و درگیری‌ها و مداخله‌های منطقه‌ای در امور این استان و چالش‌های امنیتی ناشی از تلاش‌های مداوم نیروهای داعش برای ورود به کرکوک و بر هم زدن ثبات آن است.

وی خاطرنشان کرد: دولت فدرال بغداد در گذشته خواسته‌های استانداری کرکوک مبنی بر برگزاری همه پرسی را اجابت نکرد و دولت بغداد همچنین گام‌های مطرح شده در بند ۱۴۰ قانون اساسی را اجرایی نکرد. ما طرح خاصی برای حل مشکلات موجود در استان خود داریم که شامل برگزاری انتخابات استانداری و برگزاری همه پرسی درخصوص سرنوشت این استان می‌شود و ما این طرح را به طرف‌ها در استان برای حل مشکلات یکی پس از دیگری ارائه می‌دهیم.

از سوی دیگر، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای از اصحاب رسانه در کردستان خواست تا برای خدمت به برگزاری همه پرسی و "استقلال" قلم بزنند.

وی همچنین گفت: مبارزه مردم ما و جانفشانی‌هایش در حال حاضر به مرحله بسیار حساس و تعیین کننده‌ای رسیده است.
 
کلمات کلیدی : العبادی + عراق + کرکوک + کردها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۸:۵۴:۲۲
هدف نهائی کردها اعلام استقلال است (4277140) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.