توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461570
چرایی اعتراض آنکارا به تحولات کرکوک
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
به اعتقاد کارشناس ترک، ترکیه تاکنون راجع به مسئله شیعه و سنی در عراق بحث می‌کرد؛ اما روحانیون متدین سنی عراق به دلیل حقایق موجود اعلام کرده‌اند که با شیعیان مشکلی ندارند؛ بنابراین آنکارا سعی دارد در این کشور بحران نژادی ایجاد کند.

«مالک کایا»، کارشناس ترکیه‌ای و تحلیلگر مسائل این کشور در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص واکنش تند آنکارا به اهتزاز پرچم اقلیم کردستان در کرکوک، با اشاره به اینکه واشنگتن و آنکارا به دنبال ایجاد بحران نژادی در عراق هستند، بیان داشت: برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک یک بحران جدید در منطقه محسوب می‌شود. این مسئله بین ترکیه و کردستان عراق به یک معضل تبدیل شده است. سؤال اینجا است که چرا ترکیه اعتراضات تندی نسبت به بارزانی دارد و بارزانی در این موقعیت که ارتش و نیروهای عراق در حال جنگ شدید با داعش هستند، چنین اقدامی انجام می‌دهد؟

وی با تأکید بر اینکه دولت ترکیه تا به‌ حال یکی از مدافعان دولت بارزانی در عراق بوده است، افزود: مسعود بارزانی و نچیروان بارزانی بارها به ترکیه سفر کرده‌اند و در آنکارا و استانبول دیدارهای بسیاری میان آن‌ها و مقامات ترکیه انجام شده است. پرچم اقلیم کردستان در سفر اخیر مسعود بارزانی به استانبول در کنار پرچم عراق و ترکیه در جلسه رسمی نصب شده بود. این مسئله باعث اعتراض دولت عراق و مردم ترکیه شد.

کارشناس ترکیه‌ای با بیان اینکه موضوع مذکور نشان می‌دهد که سیاست دولت ترکیه متضاد است، تأکید داشت: آنکارا از طرفی مخالفت شدید خود را با PKK و PYD در سوریه اعلام می‌کند، چراکه آن‌ها به دنبال ایجاد دولت کرد در منطقه هستند؛ از طرف دیگر شدیداً از دولت مسعود بارزانی حمایت می‌کند. بارزانی اخیراً بیان کرده است می‌خواهد رفراندومی برای استقلال برگزار کند. این امر به معنای تشکیل یک دولت کرد در عراق با حمایت ترکیه است. نکته جالب اینجا است که تا به‌ حال یکی از دلایل حضور نیروهای ترکیه در عراق این بود که به کردهای بارزانی و ترکمن‌ها آموزش نظامی می‌دهد.

وی با توجه به اینکه کرکوک یک منطقه حساس نفت‌ خیز است، اشاره داشت: کشورهای استعماری از گذشته چشم به این منطقه داشته‌اند. اکنون‌که دولت مرکزی عراق در کنار ارتش و نیروهای مردمی در حال ریشه‌کن کردن تروریسم هستند، باید یک بحران جدید ایجاد می‌شد تا آمریکا و سایر نیروهای خارجی بهانه‌ای برای ادامه حضور خود داشته باشند. آن‌ها سعی دارند میان ترکمن‌ها و کردهای عراق درگیری ایجاد کنند. با این‌ حال دولت عراق سیاست خود را اعلام کرده است که به‌ هیچ‌وجه اجازه تشکیل دولت جدید در عراق نخواهد داد.

کایا با اشاره به اظهارات نخست‌وزیر عراق گفت: عبادی بیان کرده بود برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان مسئله جدیدی نیست. تقریباً 10 سال است که این مسئله در کرکوک مطرح است و در ادارات دولتی کرکوک پرچم اقلیم کردستان وجود داشت؛ اما اکنون دست‌هایی در کار است تا به این مسئله دامن بزنند. ترکیه یکی از عوامل دخیل در این امر است. مقامات رسمی ترکیه و گروه‌های نزدیک به دولت آن اخیراً اعلام کرده‌اند که کرکوک ترک است و ترک نیز باقی خواهد ماند. این موضوع به معنای دخالت در امور داخلی عراق است.

وی با تأکید بر دخالت آنکارا در مسائل داخلی عراق یادآوری کرد: ترکیه تاکنون راجع به مسئله شیعه و سنی در عراق بحث می‌کرد؛ اما روحانیون متدین سنی عراق به دلیل حقایق موجود اعلام کرده‌اند که با شیعیان مشکلی ندارند؛ بنابراین آنکارا سعی دارد در این کشور بحران نژادی ایجاد کند. ممکن است نیروهایی که از سوی ترکیه آموزش‌دیده‌اند، در درگیری‌های آینده مسلح شوند. آمریکا پشت تمام این مسائل است؛ اما واشنگتن در سوریه و عراق شکست خورده است و نمی‌تواند سیاست‌های نظامی‌گری خود را پیش ببرد. هدف اصلی آمریکا این است که دست ایران را از منطقه کوتاه کند تا بتواند سیاست‌های خود را به‌ سادگی اعمال کند.

تحلیلگر مسائل ترکیه با توجه به اینکه مسئله آزادسازی رقه در سوریه مطرح است، اشاره داشت: طیفی از نیروهای کرد با حمایت آمریکا می‌خواهند وارد رقه شوند. مقامات دولت اقلیم کردستان اخیراً در آمریکا حضور داشتند و با ترامپ دیدار کردند. این موارد نشان می‌دهد که آمریکا به دنبال تبانی با نیروهای کرد وابسته به بارزانی است. کرکوک وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان به رهبری طالبانی است. کنترل این شهر به رهبری طالبانی است که روابط نزدیکی با ایران دارد. غربی‌ها به دنبال ایجاد درگیری در کرکوک هستند تا ایران را به این بحران جدید وارد سازند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + عراق + کرکوک + ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.