توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 285398
عربستان اداره جنوب عدن را به تروریست‌های القاعده سپرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۹
اوضاع یمن همچنان وخیم است و حملات وحشایانه عربستانی‌ها به مردم بی گناه این کشور ادامه دارد؛ هرچند تاکنون اخبار ضد و نقیضی از آتش‌بس مجدد پنج روزه در یمن به گوش می رسد،‌ جنبش انصارالله یمن تأکید کرد، سازمان ملل برقراری آتش‌بس انسانی را در یمن به این جنبش اعلام نکرده است.

به گزارش تابناک، محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در رابطه با آتش بس ۵ روزه اعلام کرده است، هیچ پیام رسمی از طرف سازمان ملل درباره اعلام آتش بس انسانی به صنعا نرسیده است. همچنین عبدالملک بدرالدین رئیس جنبش انصارالله یمن هم در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: نبرد ادامه دارد و جنگ پایان نیافته است. بیرون راندن مزدوران سعودی‌ها از جمله القاعده و داعش و عقب نشاندن متجاوزان از یمن قطعی است.

این در حالی است که بنا بر خبرها ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی به صورت یکجانبه از امروز به مدت پنج روز در یمن آتش بس انسانی اعلام کرد. گفتنی است، عربستان سعودی آتش بس انسانی را که پیش از این سازمان ملل در یمن اعلام کرده بود، ساعتی پس از آغاز این آتش بس با حملات هوایی به مناطق مختلف یمن نقض کرد.

در روزهای اخیر درگیری‌های شدید در منطقه جنوب یمن به خصوص استان عدن رخ داده ‌و حتی مقامات فراری سابق یمنی اعلام می داشتند که به زودی دوباره به عدن باز‌خواهند گشت. حال گزارشات میدانی از اوضاع یمن نشان می دهد که اداره مناطقي از شهر عدن كه به تصرف ائتلاف عربستان در‌آمده، پس از تصرف به واحدهاي فرايمني القاعده سپرده شده است.

رهبر يكي از قبايل عدن كه در منطقه خورمكسر واقع در جنوب اين شهر سكونت دارد به خبرنگار پايگاه تحليلي خبري الوقت گفت: خورمکسر كه طي سه ماه گذشته اصلي‌ترين نقطه برخورد عوامل رژيم سعودي و ارتش يمن بود، بعد از نبردهاي سنگين چند روز گذشته و تبديل شدن خورمکسر به تلي از خانه‌هاي ويران شده و سلاح‌هاي فرود آمده، اداره اين منطقه به نيروهاي القاعده واگذار شده است.

محمد يحيي المؤيدي افزود: واگذاري خورمکسر و منطقه فرودگاه به واحدهاي غيريمني القاعده اعتراض منصور‌هادي و نيروهاي وابسته به آن را برانگيخته است. آنان معتقدند عربستان با هدف سيطره مستقيم، مانع تسلط آنان بر اين مناطق مي‌شوند. اين در حالي است كه فرماندهي نظامي مشترك امارات و عربستان بر این باورند که واگذاري خورمکسر و فرودگاه به عوامل‌هادي سبب سيطره دوباره انصارالله بر اين مناطق مي‌شود.

وي گفت، خود شاهد بوده كه فرماندهي نظامي عربستان راه را براي سيطره القاعده بر ويرانه‌هاي خورمکسر باز مي‌كرده است.

يك گزارش بيانگر آن است كه عربستان و امارات طي دو هفته اخير بيش از شش هزار نيروي القاعده كه عمدتاً از مليت‌هاي مصري، ليبيايي، افغانستانی، پاكستانی و سنگالي بوده‌اند، از طريق دريا و ناوهاي عربي غربي در سواحل جنوبي شهر عدن پياده شده‌اند. در اين عمليات سنگين به طور گسترده از آن دسته از نيروهاي القاعده كه در جنگ‌هاي ليبي و سوريه و درگيري‌هاي عراق و مصر شركت كرده و با نام «قوات خليفي» شناخته مي‌شوند، استفاده شده است.
 
کلمات کلیدی : شهروندان یمنی+القاعده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.