نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436796
سرگذشت عجیب ساختمان پلاسکو!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
ساختمان پلاسکو تهران صبح پنجشنبه طعمه‌ی حریق شد. پس از چند ساعت آتش‌سوزی اطفاء شد. بعد خبر رسید که آتش دوباره گُر گرفته و احتمال فرو ریختن نمای ستختمان وجود دارد. سرانجام به علت همین آتش‌سوزی در سازه‌ای فرسوده، کل ساختمان فرو ریخت؛ و سرگذشت این ساختمان عجیب‌تر شد.
 
ساختمان 17 طبقه‌ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می‌دانند که بیش از نیم قرنِ پیش ساخته شد.

این ساختمان توسط حبیب‌الله القانیان (معروف به حاج‌حبیب!) رییس انجمن کلیمیان تهران، مالک کارخانه‌ی پلاسکو - بزرگ‌ترین مجموعه‌ی تولیدی پلاستیک و ملامین ایران - ساخته شد. گفته می‌شود در آن زمان برخی روحانیان سیاسی تهران به ساخته شدن بلندترین ساختمان تهران توسط یهودیان ایرانی اعتراض کردند.

حبیب‌الله القانیان، متولد 1288 خورشیدی، از خانواده‌ای بود که به‌مدت چند دهه پیشگام نوآوری‌های تجاری و صنعتی در ایران بودند. درواقع این خانواده پس از جنگ جهانی دوم، با امتیازی که برای فروش لباس‌های متفقین به‌دست آوردند، در مسیر ثروت‌اندوزی قرار گرفتند. حبیب که کارش را در نوجوانی، در هتل یکی از اقوام آغاز کرده بود، با برادرانش در بازار به کار تجارت پرداخت. گفته می‌شود برادر حبیب به آمریکا سفری داشت و با صنعت تازه‌ی پلاستیک‌سازی آشنا شد و ایده را به ایران آورد. آن‌ها در سال 1337 شرکت پلاسکو و پس از آن، صنایع پروفیل آلومینیوم را تاسیس کردند.
 


ساختمان پلاسکو در سال‌ها پیش
ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم، به‌عنوان نخستین برج‌های ایرانی، بخشی از اموال این سرمایه‌دار ایرانی در جهان بودند. در سال‌های 1970 حبیب‌الله القانیان و برخی دیگر از تجار ایرانی به چین دعوت شدند و روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و چین را بنا نهادند. معروف است، حاج‌حبیب که در تامین مخارج کارهای خیریه معمولا پیشگام بود، همیشه یک شانه‌ی پلاستیکی در جیبش داشت. به او منسوب است که با این کار می‌خواسته یادش نرود ثروتش را از کجا و از چه راهی به‌دست آورده است.

او با پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 کشور را ترک نکرد، توسط انقلابیون دستگیر و در دادگاهی به جرم فساد از طریق تماس با اسرائیل و صهیونیسم و جنگ با خدا و دوستان خدا، محاکمه و در دادگاهی توسط حجت‌الاسلام صادق خلخالی به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او چند روز بعد، در اردیبهشت 1358 اجرا شد.

در دادگاه به اسنادی اشاره شد که ساواک درباره‌ی ارتباط او و بسیاری دیگر از سران یهودیان ایران با اسرائیل داشته و طبق آن ها، این افراد به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در فلسطین اشغالی پرداخته بودند. در این اسناد گفته شده بود، القانیان، مشغول احداث ساختمان چندین طبقه در نزدیکی تل‌آویو است؛ با بلندی سه برابر ساختمان پلاسکو تهران!

با این حال، متهم در دفاعیات خود گفت: «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم... تا به حال هیچ‌گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم... افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم. هیچ دارایی به‌نام من در اسراییل وجود ندارد».

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم پس از اعدام القانیان، مانند دیگر اموالش مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد.

ساختمان پلاسکو در تمام این سال‌ها، در اختیار تولیدکنندگان و فروشندگان عمده‌ی پوشاک بود.

ساختمان پلاسکو پس از ابتلای یک واحد آن به آتش در صبح پنجشنبه 30 دی 95، اطفای آتش توسط آتش‌نشانان و شیوع دوباره‌ی آن، پس از چند ساعت، کمی مانده به ظهر، به‌طور کامل فرو ریخت؛ اما روی سر خودش، نه ساختمان‌های اطراف.

 

ساختمانی که دیگر نیست!

 

پلاسکو در آتش!


 

ساختمان پلاسکو در دهه‌ی 40 خورشیدی
 
 
کلمات کلیدی : ساختمان پلاسکو+آتش سوزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۳:۵۷:۰۹
سر گذشت عجيب وغم انگيز مالك ساختمان پلاسكو (4125771) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۱:۴۶:۱۸
مرسي از اين مقاله زيبا (4126906) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۱۷:۴۰
خدايش بيامرزد (4126985) (alef-11)
 
حامد
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۷:۵۰
مشت نمونه خروار...
ساختمان پلاسکو را مصادره کردند و بعد چند سال به دلیل سو مدیریت به گورستان آتش نشانان تبدیل کردند.
متاسفانه این سرنوشت منتظر کل کشور هستش. (4129220) (alef-13)
 
مینا
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۶:۰۸:۰۰
باد اورده را باد میبرد۰به قیمت خون پاک بی گناهان۰۰۰متاسفانه بی مسئولیتی در این کشور رواج فراوان دارد به دلیل انکه افراد ناشایست در مدیریت کشور فراوانند۰وقتی مجری شبکه خبر ازاقای پ۰۰۰معاون شهرسازی شهرداری تهران در مورد مشخصات فنی مهندسی ساختمان پلاسکو میپرسند خواستار توضیحات جز به جز مشخصات ساختمان هستند ایشان میگوید ساختمان در سال ۳۷ مجوز ساخت گرفت و در سال ۴۱ پایان یافت مهندسین طراح ساختمان پیمانکار ان نیز خارجی بوده بر اساس استاندارهای خارجی ۵۴ سال پیش ساخته شده اولیه سازه پیشرفته ایرانی بوده۰۰فقط همین اطلاعات را دارند نه متراژ نه زیر بنا ونه مشخصات فنی دیگر را نمی دانند۰۰ جالب اینکه میگویند با استاندار امروز ما مطابق نبوده۰استاندار امروز شما جناب اقای ۰۰۰۰ پاساژ علاالدین است. ۰یامثلا اقای کاتب نماینده مجلس گفته اند این ساختمانهای غیر استانداردرژیم ستم شاهی ۰۰۰متاسفانه مسئولان ما کمترین اطلاعی از خیلی مسائل هم ندارند۰ این ساختمان جز سازه های پیشرفته ایران محسوب میشود اگر کسی از نزدیک دیده بود حتی اگر اطلاعات فنی مهندسی هم نداشته باشد متوجه این مسله میشود این ساختمان از خیلی از ساختمانهایی که در چند سال اخیر در تهران و۰۰ساخته شده پیشرفته ترو ایمن تر بود ۰ارتفاع مغازه ها راه پله ها آسانسورها و۰۰در این سازه ۵۴ ساله بهتر ار خیلی از ساختمانهایی میباشد که در این سالها ساخته سده ۰۰برای مثال ساختمان پاساژ علاالدین که مغازه ها با سقف کوتاه راه پله های غیر استاندار و هزار عیب دیگر ۰۰۰شهرداری تهران به جان مردم اهمیتی نمیدهد وگرنه جواز ساخت خانه هاو ساختمانهای ۵طبقه و۰۰۰ در مناطق فشرده با کوچه های باریک ومعبرهای تنگ نمیداد۰ مناطق قدیمی مثل سیروس،اطراف بازار ،نبرد دهم فروردین ،پیروزی،نازی ابادی۰۰۰هزاران نقطه در شهر تهران که علی رغم تنگی کوچه ها ساختمانهای ۴،۵و یا ۶ طبقه در ان ساخته شده وبا یک زلزله ویا حوادث اینچنینی هزاران نفر کشته خواهند شد ۰۰۰۰شهرداری تهران دنبال کسب درآمد و بس۰۰۰مطمئنا بنیاد مستضعفان هم برای برجی ده طبقه برای سود بیشتر خواهد ساخت البته به مجوز عزیزان در شهرداری تهران ۰۰۰۰فقط حیف که جان عزیزانی بی جان شد ۰۰۰۰ (4131110) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۱:۰۰:۲۶
ممنون از اینکه روی دیگر این داستان را هم نوشتید. (4132018) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.