توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380671
داعشی ها اهل کدام کشور هستند؟
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۰
حملات تروریستی تابستان امسال موجی از شوک عظیم در جهان ایجاد کرد. به ویژه اینکه این حملات اخیر، اروپا را هدف قرار داد و این ترس را به وجود آورد که شاید این قاره در برابر مبارزان داعشي که در خارج آموزش دیده اند آسیب پذیر است.
به گزارش انتخاب، سیتی لب نوشت: حملات تروریستی تابستان امسال موجی از شوک عظیم در جهان ایجاد کرد. به ویژه اینکه این حملات اخیر، اروپا را هدف قرار داد و این ترس را به وجود آورد که شاید این قاره در برابر مبارزان داعشي که در خارج آموزش دیده اند آسیب پذیر است.

دو محقق از دانشگاه نورت وسترن و دانشگاه عبری، از نزدیک جغرافیای مبارزان داعش و فاکتورهایی که ممکن است به رادیکال شدن مهاجمان بی انجامد را بررسی کرده اند.
جدول زیر به داده هایی مربوط است که سه آمار کلیدی را نشان میدهد : ملت هایی با بیشترین جمعیت مبارزان داعش ، ملت هایی با بیشترین جمعیت سرانه مبارزان داعش(تعداد مبارزان در مقایسه با جمعیت کل) ، ملت هایی با بیشترین تعداد مبارزان داعش در مقایسه با جمعیت مسلمانان
 
 
داعشی ها اهل کدام کشور هستند؟
 داعشی ها اهل کدام کشور هستند؟
 
 
 
اولین کشور از لحاظ تعداد مبارزان داعش بر اساس این مطالعات، کشور تونس با 6000 داعشي است و بعد از آن عربستان سعودی با 2500 نفر در جایگاه دوم قرار دارد. روسیه، اردن و لبنان نیز از رتبه بالایی برخوردارند . سه کشور اروپایی شامل فرانسه با 1700 ، آلمان با 760 و انگلیس با 760 نفر در ده کشور اول حضور دارند.

بر اساس سرانه تعداد افراد داعش در کشورها نیز تونس در رتبه اول قرار گرفته، اما در این بخش از آمار کشورهای کوچکی نظیر مالدیو، کوزوو، بوسنی، قرقیزستان و مقدونیه نیز در میان ده کشور اول قرار دارند .

در نهایت در تعداد افراد داعش بر جمعیت کل، اسکاندیناوی و کشورهای اروپایی در صدر این لیست قرار گرفته اند. فنلاند در صدر لیست است و در ادامه ایرلند ، بلژیک ، سوئد و اتریش قرار دارند..دانمارک و نروژ نیز رتبه بالایی در ده کشور اول دارند و تونس، مالدیو ، ترینیداد و توباگو نیز در این میان دیده میشوند.

حال باید دید چه فاکتورهایی آن ها را برای شرکت در این الگو ها تشویق می کند. این افراد کجا زندگی میکنند و چطور میشود در مورد فرآیند رادیکال شدن آنها توضیح داد.

فاکتوری که باید مورد توجه قرار بگیرد فاکتور «سختی اوضاع اقتصادی» است. نابرابری های اقتصادی در جهان رو به رشد است و سبب بالا رفتن اضطراب اقتصادی میشود. مردم در کشورهایی با اقتصاد خراب ، شغل کم و نا برابری بالا اضطراب بیشتر و عصبانیت بیشتری دارند و شاید راحتتر رادیکال میشوند .

این تحقیقات مدارک کمی دال بر نقش مضر شرایط اقتصادی در سطح فعالیت های خارجی داعش پیدا کرده اند. نه سطح اقتصادی نه نابرابری و بی کاری در افزایش تعداد مبارزان خارجی در کشورها موثر نیستند.

در حقیقت کشورهای توسعه یافته تر منبع مبارزان خارجی داعش است . این مطالعات افزایش ده درصدی سرانه خروجی های اقتصادی را مسبب ایجاد 1.5 درصد افزایش احتمال گرویدن ساکنان این کشورها با داعش خواند.

این تحقیقات با در نظر گرفتن شاخص های توسعه انسانی سازمان ملل افزایش تعداد داعشي ها را دارای همبستگی مثبت با سطح توسعه انسانی و اجتماعی خواند.

بنابراین اگر اقتصاد عامل مهمی نیست پس این سیاست است که مهم است. در این مورد باید پذیرفت که داعش به ملت هایی تعلق دارد که از آزادی های سیاسی و آزادی بیان کمتری برخوردار است . اما باز هم محققان، داده ها و مشاهدات متقنی در این مورد ارائه نداده اند. همان طور که گفته شد بسیاری از داعشي های خارجی به کشورهایی از سطح توسعه اقتصادی بالا و نابرابری درآمد پایین و موسسات سیاسی توسعه یافته تعلق دارد. 
 
 
کلمات کلیدی : حملات تروریستی،داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.