نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507580
کاهش نرخ سود سپرده یکساله به ۱۵ درصد از امروز
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
بانک‌ها و موسسات اعتباری از امروز موظفند، سود علی‌الحساب برای سپرده‌های یکساله را 15 درصد و سود سپرده‌های روزشمار را حداکثر 10 درصد در نظر بگیرند.

به گزارش فارس، سرانجام روز اجرای بخشنامه 8 بندی بانک مرکزی فرا رسید.

طبق این بخشنامه، از امروز بانک‌ها مکلفند با نرخ سود علی‌الحساب 15 درصد برای متقاضیان سپرده یکساله افتتاح حساب کنند. 

در 11 روز گذشته برخی بانک‌های خصوصی هر آنچه در توان داشتند را برای جذب سپرده رو کردند. ابزار جذب سپرده هم نرخ سود بالا بود.

هر چه بود این 11 روز پرماجرا و شلوغ برای کارمندان شعب بانک‌ها گذشت و اکنون زمان اجرای بخشنامه بانک مرکزی است. بخشنامه‌ای که نرخ‌های سود تعیین شده در آن براساس مصوبه سال گذشته بانک مرکزی است.

رئیس کل و قائم مقام بانک مرکزی بر اجرای این بخشنامه تاکید و اعلام کرده‌اند با بانک‌های متخلف قاطعانه برخورد خواهد شد. امید است برخی بانک‌های بر هم زننده تعادل در بازار پول که بر شدت آن در 11 روز گذشته افزوده بودند، حداقل از این به بعد، در چارچوب مقررات حرکت کرده و دوباره با رفتارهای دلال‌مآبانه فضای جدید ترسیم شده را به هم نزنند.

به گزارش فارس، متن بخشنامه 8 بندی بانک مرکزی به شرح زیر است:

1- از ابتدای روز شنبه مورخ 1396.06.11 بانک ها و موسسات اعتباری موظفند نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله را که برابر ضوابط اعلامی در بخشنامه  شماره 116595 مورخ 1395.04.14 حداکثر 15 درصد سالانه اعلام شده بود، به طور دقیق رعایت کنند. نرخ سود علی الحساب مذکور برای سپرده های کوتاه مدت عادی (روز شمار) حداکثر 10 درصد سالانه است.

2- برابر موازین بانکداری بدون ربا، نرخ های سود پرداختی به سپرده های بانکی به صورت علی الحساب بوده و تسویه و پرداخت قطعی آن ها صرفاً پس از اتمام دوره مالی بانک ها و موسسات اعتباری و انجام محاسبات سود قطعی با کسر سودهای علی الحساب پرداختی از آن ها الزامی است(موضوع بخشنامه شماره 94.69383 مورخ 1394.03.20)

3- شیوه پرداخت سود به سپرده های سرمایه گذاری مدت دار در هر حال باید به گونه ای باشد که نرخ موثر سود پرداختی در چارچوب مقررات بانکداری بدون ربا، مطابق با بخشنامه شماره  314931 مورخ 1394.10.30 در خصوص نحوه تعیین نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار و این بخشنامه صورت پذیرد.

4- ارائه هر گونه طرح و محصول برای جذب سپرده توسط بانک ها و موسسات اعتباری، منوط به محاسبه و اعلام نرخ موثر سود آن به بانک مرکزی(با جزئیات کامل) و اخذ تائیدیه از این بانک است.

5- نرخ های سود علی الحساب تعیین شده در این بخشنامه، ناظر بر قراردادهایی است که پس از تاریخ صدور این بخشنامه بین بانک ها و موسسات اعتباری و مشتری منعقد می شود. نرخ سود علی الحساب مذکور در قراردادهای منعقده قبلی تا پایان مدت زمان قرارداد که حداکثر یک سال شمسی خواهد بود، معتبر است. قراردادهای منعقده با نرخ های سود علی الحساب قبلی به هیچ وجه قابل تمدید نیست و در صورت تمایل مشتری به تمدید قرارداد خود با بانک ها و موسسات اعتباری، تمدید آن ها صرفاً در چارچوب مقررات و نرخ های سود علی الحساب‌لازم الاجرا در زمان تمدید قرارداد امکان پذیر خواهد بود.

6- نرخ های سود علی الحساب پرداختی به سپرده صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز مشمول نرخ سود علی الحساب مقرر در این بخشنامه است.

7- در صورتی که سپرده گذار قبل از پایان مدت قرارداد، اقدام به برداشت و یا بستن حساب سرمایه گذاری یک ساله خود کنند، نرخ سود علی الحساب اینگونه حساب ها معادل نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی(روز شمار)در نظر گرفته خواهد شد. ضمناً جهت برخورداری از سود سپرده، حداقل دوره ماندگاری در حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت از زمان افتتاح، یک ماه است.

8- بانک‌ها و موسسات اعتباری مکلفند از اعمال هرگونه روشی که منجر به افزایش نرخ موثر سود سپرده ها شود(از جمله از طریق اتخاذ روش های مختلف حسابداری و محاسباتی و یا اعمال تغییرات نرم افزاری در سیستم های رایانه ای و ...) به طور جد، اجتناب کنند.

بدیهی است عوامل موثر در این زمینه اعم از مدیران و کارکنان بانک ها و موسسات اعتباری و شرکت‌های نرم افزاری طرف قرارداد آنها ـ حسب مورد ـ تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت؛ ضمن آن که در صورت احراز مشارکت و یا همکاری  شرکت های نرم افزاری طرف قرارداد با بانک‌ها و موسسات اعتباری در ارتکاب تخلف، شبکه بانکی از ادامه همکاری با شرکت های مذکور منع خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : بانکها + سود بانکی + کاهش نرخ سود
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۱۵:۲۳
خدا رو شكر
به اميد روزي كه بهره بانكي به زير يك درصد برسد
انوقت همه شاهد هوش و ابتكار و مديريت ايراني خواهند بود
نصف ناسا رو هوش ايراني مديريت ميكند (4542675) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۴:۵۳
دیگه 100% الان میرم حسابم رو می بندم (4542690) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۱۸:۲۸
انشاالله بعد از بستن حساب با پول خودت و كمك دولت كار شرافتمندانه كنيد كه سودش بيشتر از پول نزول بانك موفق باشيد (4542752) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۴۵:۵۵
لطفا به ما هم بگو وقتی حساب رو بستی پولت رو کجا میبری؟ تو بالش که نمیخواهی بگذاری؟ (4542844) (alef-11)
 
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۵۱:۰۵
با سلام
آقا یکی بره ببینه موسسه اعتباری ثامن چه خبره از موقعی که شنیدن سود ها قراره از 11شهریور15درصد و 10 درصد اعمال بشه اومدن به اختیار خودشون بدون هماهنگی با مشتری حساب های کوتاه مدت رو به 9ماهه تغییر دادن این یعنی چی؟ آقا من بدبخت من کارمند من... به پولم احتیاج دارم . تو رو خدا یکی بیاد حق ما رو از موسسه ثامن بگیره آقا یکی نیست به داد سپرده گذارا برسه ؟؟؟
من الان 3 سری رفتم ثامن 500 تومن بهم داده از پولم بعد نوبت زده برای 3ماه دیگه 500 دیگه بده بهم آخه کجای دنیا اینجوری با سپرده گذار برخورد میشه. آقا سود نمیخوایم، پیشکش، پول خومون رو بهمون بدین (4542724) (alef-11)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۲۷:۱۲
از زمانیکه بانکهای خصوصی را پذیرفتیم
یعنی تنوع و تکثر و رقابت را پذیرفتیم

نمیشود تمام بانکهای دولتی و خصوصی را ملزم به رعایت یک دستورالعمل واحد کرد
اگر اینگونه است فقط یک بانک ملی در کشور بگذارید که به مردم به یک شکل خدمت بدهد (4542767) (alef-11)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۱۹:۰۱
پیش به سوی بازار ارز، ها ماشالله بانک مرکزی، ببر نرخ دلار را بالای ۵۰۰۰ تومن. بالاخره باید اختلاس ها را یه جوری جبران کرد، کجا بهتر از جیب مردم بدبخت.؟!!!! (4542884) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۳۶:۲۷
خداروشکر با همین اقدام دولت مثلا دلار کانادا ظرف نصف روز ۱۶۰ تومان گران شد...به امید تورم بالاتر...علی برکت الله (4542904) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۶:۰۸:۳۵
تورم بهتر از ركود است و صنعت و تجارت بهتر از مفت خورى و نزول خورى بايد سود بانك زير ده در صد باشد ١٥ در صد باز هم بالا پول بايد وارد چرخه توليد و صنعت و تجارت و رفتن قيمت دلار بالا بايد طبق فرمول تورم نه دستوري و زورى با تشكر (4543012) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۵:۰۸:۳۳
به عقیده بنده عده ای ... مسول اجرائی هستند برای رونق اقتصادی این بنده حقیر یک نسخه پیشنهاد می کنم :
1- نرخ سود سپرده به 5دصد برسد.
2- نرخ سود تسهلات به 2درصد برسد.
3- ممنوعیت پرداخت تسهیلات به اقشار عادی.
4- پرداخت تسهیلات صرفا به واحدهای تولیدی آن هم نظارت دقیق که در همان
محل خرج گردد و انحراف ایجاد نگردد.
5- به شدت جلوی قاچاق کالا گرفته شود.
6- به شدت جلوی واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارد گرفته شود.
در نتیجه با رونق اقتصادی وافزایش درآمد برای عموم مردم ملت عادی نیاز به اخذ تسهیلات از سیستم بانکی نخواهند داشت و تسهیلات صرفا برای واحد های تولیدی اختصا ص یابد عینا کاری که در کشور مالزی انجام می گیرد. (4542936) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.