نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398230
كاركرد ديوان محاسبات ، گزارشگري نيست!
محمدكاظم انبارلويي /12مهر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۰
ديروز رئيس ديوان محاسبات عملكرد نظارتي و بررسيهاي اين نهاد در مورد حقوقهاي غيرقانوني را به مجلس گزارش داد، گزارشي كه با وظايف ذاتي آن منطبق نبود. فيشهاي نجومي در دولت يازدهم اوايل امسال با رونمايي در فضاي مجازي و صفحه اول روزنامهها در دستور كار نهادهاي نظارتي قرار گرفت، در حالي كه پيش از آن حسابرسان، بخشي از اين تخلفات را به مبادي ذي ربط گزارش كرده بودند اما نتيجه برخورد قانوني با آن، اطلاعرساني نشد. رهبر انقلاب اسلامي در نماز عيد فطر فرمودند: "دريافتهاي نامشروع نتيجه اشرافيگري است، اين دريافتها بايد به بيت المال برگردانده شود، افرادي كه مرتكب بيقانوني شدهاند مجازات و افرادي هم كه از قانون سوء استفاده كردهاند بركنار شوند، زيرا آنان لياقت حضور در مراكز و مسئوليتها را ندارند."
ايشان تاكيد كردند: "افكار عمومي به اين موضوع حساس است، اگر پي گيري نشود اعتماد مردم به نظام اسلامي كاسته ميشود، كاهش اعتماد مردم فاجعه است." ايشان همچنين تاكيد كردند: "مسئله عزل و بركناري و بازگرداندن اموال به بيت المال بايد در دستور كار مسئولان باشد."
گزارش رئيس ديوان محاسبات همان طور كه رياست محترم مجلس جناب آقاي لاريجاني جمع بندي كردند شامل گزارشي در مورد :
۱- حقوقهاي نامتعارف
۲- پاداشهاي نامتعارف
۳- وامهاي نامتعارف بود.
از ۱۰۰ هزار مديري كه در دولت خدمت ميكنند فقط ۳۹۷ مدير حقوق نامتعارف، بخوانيد ـ غيرقانوني ـ دريافت ميكردند. براي اين ۳۹۷ مدير ۴۰۰ پرونده تشكيل دادند و ۵۱ ميليارد تومان هم به بيت المال مسترد كردهاند.
آيا گزارش ديوان را ميتوان نشانه كارآمدي اين نهاد نظارتي دانست؟ مطالبه مردم و رهبري و دلسوزان جامعه؛ محاكمه، مجازات و بركناري متخلفين است. پس از گذشت ۵ ماه از افشاي فيشهاي نجومي آيا يك مدير متخلف توسط محاكم ديوان عزل يا به تعبير حقوقي انفصال دائم از مناصب دولتي شده است؟ گزارش رئيس ديوان پاسخي به اين پرسش نميدهد. برخي از وجوهي كه رئيس ديوان محاسبات فرمودند؛ "به بيتالمال برگشت"، همان ابتداي افشاي فيشهاي نجومي داوطلبانه از سوي متخلفين به بيت المال برگشت، برخي هم استعفا دادند و رفتند. آيا معناي اين كار ختم دعوا و منع تعقيب است؟
رئيس ديوان محاسبات در گزارش خود گفت: «از سال ۱۳۹۰ صدها پرونده در اين باره در دادسراي ديوان تشكيل شده است.» آيا اين ادعا درست است؟آيا نبايد حتي يك دادخواست و يا رأي از سوي هيئت مستشاري و تجديدنظر عليه مديران متخلف صادر شده باشد و در گزارش به آن اشاره شود؟ در اين گزارش نام هيچ متخلفي ذكر نشده است در حالي كه در رسانههاي كشور نام و مشخصات آنها آمد و برخي ذخاير ملت معرفي شدند! متأسفانه ديوان در اين گزارش به مثابه يك خبرگزاري ظاهر شد، شجاعت يك نهاد خبري را هم نداشت كه بگويد متخلف يا متخلفان اين پروندهها چه كساني بودند. در حالي كه مردم برخي از نجوميبگيرها را به نام و سمت ميشناسند.
نمايندگان مجلس هيچ اعتراضي به اين گزارش نكردند و گزارش با استقبال رئيس مجلس روبهرو شد. آيا فكر ميكنند اين گزارش پاسخگوي افكار عمومي ملتهب در اين باره است؟! اگر ديوان يك خبرگزاري است و كاركرد گزارشگري دارد پس اين همه احكام آمره قانوني در قانون ديوان محاسبات براي تعقيب متخلفين چيست؟ پس تبصره يك و دو ماده ۲۳ قانون ديوان محاسبات كه اين نهاد نظارتي را موظف به احراز تخلف و مجازات رد وجوه و انفصال دائم از خدمات دولتي ميكند، چه ميشود؟
در اين گزارش نه نام يك متخلف و نه اعلام يك رأي دادگاه وجود دارد. آيا اين گزارش را ميتوان از نظر ملت ايران مسموع دانست؟ سكوت نمايندگان در برابر اين گزارش خبري چه معنایي دارد؟! آيا اين گزارش در راستاي انجام وظايف ذاتي ديوان و مأموريت پاسداري از بيتالمال است؟
آقاي دكتر عادل آذر گفت: "بالاترين حقوق در دستگاههاي اجرايي مربوط به رئيس و اعضاي هيئت عامل صندوق توسعه ملي بود." اين را همه ملت ميدانند، از فيش حقوقي آنها در رسانهها رونمايي شد.
وي بايد بگويد رأي ديوان محاسبات در مورد اين تخلف آشكار چه بوده است؟ گزارش ديوان در اين باره ساكت است. فيش نجومي رئيس صندوق توسعه ملي حتي صداي اصلاح طلبان را هم درآورد. مردم رأي خود را در اين باره دادند. رأي ديوان با وظايف قانوني آن چه ميشود؟
 
کلمات کلیدی : فیش حقوقی+ذخیره نظام+حقوق+حقوق های نجومی+نوبخت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۰۶:۰۷:۴۱
متاسفانه ناظرانی مثل دیوان محاسبات و سازمان حسابرسی در برخی سازمانهاحتی همان نقش گزارش گری را هم ایفا نمیکنند (3960044) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۰۶:۴۶:۲۸
این که جدی برخورد نمیکنند دلیل دارد. زور و زر و تزویر رسوخ کرده است و به این راحتی میدان را واگذار نمی کند. (3960056) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۰۷:۲۴:۴۱
صرفه نظر از خود اصل مسئله پرداخت های نامتعارف ، آیا وجود 100 هزار مدیر متعارف هست و لازم ؟ (3960077) (alef-3)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۰۸:۰۹:۱۲
فعلا کارکرد همین است که عنوان کرده اید " گزارشگیری"
متاسفانه بعضی از مدیران بیش از نیمی از بودجه عمرانی را صرف امورجاری میکنند پرسنل گزارش میدهند اما آخر هیچ
اشتباه کردم هیچ نیست آن کارمند بدبخت می شود که گزارش صحیح داده است (3960110) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.