نظر منتشر شده
۵۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384208
آقای نوبخت راز سر به مهر حقوق های نجومی چیست؟
محمد کاظم انبارلویی/ 2 شهریور 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
محمد باقر نوبخت در آستانه هفته دولت در یک برنامه‌‌ تلویزیونی در خصوص حقوق‌های نجومی گفته است؛ (۱)
۱- هیچ کس در این باره به قوه قضائیه نرفت چرا که حقوق‌ها غیرمتعارف بود، اما غیرقانونی نبود.
۲- اینکه ۱۰۰۰ نفر حقوق غیرمتعارف دریافت می کردند غلط است فقط ۳ درصد حقوق نامتعارف می‌گرفتند که ۱۳ نفر آنها یا استعفا دادند یا برکنار شدند.
۳- همه مدیرانی که استعفا کردند، از ذخایر کشورند.
۴- شورای حقوق و دستمزد مصوباتی گذراند. بر اساس آن تحت هیچ شرایطی هیچ یک از افراد سیاسی حقوق بیش از ۱۰ میلیون تومان دریافت نمی‌کند، حتی برای بنگاه‌های اقتصادی هم نمی‌توانند بیش از ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
***
حقوق متعارف چیست؟ غیرمتعارف کدام است؟ از این میان به چه حقوق‌هایی نجومی گفته می‌شود؟ اینها سوالات انحرافی در موضوع غارت بیت المال مسلمین در پرداخت های غیر قانونی است.

اصل ۵۳ قانون اساسی می‌گوید؛ کلیه دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه داری کل متمرکز می‌شود. همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب به موجب قانون انجام می‌گیرد.
از این اصل این‌گونه برمی‌آید که آنچه به عنوان بیت المال امروز گفته می‌شود همان «خزانه‌داری کل» است. اگر پرداختی می‌خواهد صورت گیرد باید به موجب قانون باشد.
حقوق‌های صاحب منصبان دولتی اعم از سیاسی، خدماتی، اقتصادی و.. از خزانه پرداخت می‌شود. این پرداخت‌ها باید مستند به قانون باشد.

ما دو قانون داریم که می‌تواند مبنای پرداخت‌های حقوق‌های قانونی باشد:

۱- قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۰
۲- قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب
۱۳۸۶
پس ما در پدیده حقوق‌های نجومی با پرداخت‌های غیرقانونی روبه‌رو هستیم، نه پرداخت‌های متعارف و غیرمتعارف. وقتی نام این پدیده را متعارف و غیرمتعارف گذاشتیم عملاً دستگاه نظارتی و قضائی را از ورود به آن منع کرده و گفته‌ایم صبر کنید خودمان آن را حل می‌کنیم!

هیچ یک از مواد، تبصره‌ها و بندهای دو قانون یاد شده اجازه نمی‌دهد برای صاحب منصبان دولت بیش از ۱۰ میلیون تومان حقوق و مزایا و پاداش پرداخت شود چرا که حداقل و حداکثر حقوق مشخص است و نمی‌تواند حداکثر حقوق بیش از ۷ برابر حداقل باشد.

کافی است آقای نوبخت به بازخوانی ماده ۸۴ قانون الحاق دو بپردازد که می گوید؛ «حقوق و مزایای دریافتی مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت های دولتی و غیر دولتی وابسته به نهادهای عمومی نباید از ۱۰ برابر حد اقل حقوق مصوب شورای عالی کار بیشتر باشد.»

آقای نوبخت لابد می داند دریافتی فقط یک ساله یک عضو هیأت مدیره یک بانک وابسته به نهاد عمومی غیر دولتی زیر نظر وزیر محترم کار بیش از ۶۰۰ میلیون تومان است. آیا ۶۰۰ میلیون تومان، ده برابر حد اقل حقوق مصوب شورای عالی کار است؟
آقای نوبخت می‌گوید حقوق‌ها غیرمتعارف بود اما غیرقانونی نبود. کافی است ایشان یک ماده قانونی از دو قانون یاد شده در مورد مبنای پرداخت‌ها ذکر کنند و مسئله حقوق فیش‌های نجومی را حل کنند، اما ایشان دستشان از این بابت خالی است. اگر پرداخت‌ها قانونی بوده است دولت چه باکی دارد از اجرای قانون! آیا دولت را باید به خاطر اجرای قانون مؤاخذه کرد؟! روابط عمومی استانداری تهران طی اطلاعیه‌ای حقوق استاندار تهران را ۱۷ میلیون تومان اعلام کرد. آیا آقای نوبخت می‌تواند توضیح دهد مبنای این پرداخت چه قانونی بوده است؟

اکنون که حقوق استانداران به ۱۰ میلیون تومان کاهش یافته بر مبنای چه قانونی بوده است. البته حقوق استانداران و وزراء مورد اعتراض مردم نبوده است. آنچه مورد اعتراض مردم بوده حقوق‌های بالای ۶۰ میلیون تومان و پاداش‌های بالای ۳۰۰ میلیون تومان و وام‌های میلیاردی بوده است که هیچ منطق قانونی پشت این پرداخت‌ها نبود.

چنین حقوق‌هایی را حتی رؤسای جمهور کشورهای پیشرفته هم دریافت نمی‌کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر پرداخت حقوق‌های نجومی را مظهر اشرافیگری نامیدند و فرمودند: «متخلفان باید مجازات و برکنار شوند.»

پس از گذشت بیش از ۳ ماه از این ماجرا بر اساس گزارش آقای نوبخت، کار غیر قانونی صورت نگرفته و کسی هم مجازات نشده است. چون تخلفی نبوده به دستگاه قضائی هم نرفته است. ۱۳ نفری بودند که یا استعفا دادند یا برکنار شدند و غائله ختم به خیر شده است!

اینجا یک سوال کلیدی باقی می‌ماند و آن اینکه چه کسی دستور پرداخت‌های غیرقانونی و به قول آقای نوبخت غیرمتعارف را صادر کرده است؟ چون پرداخت‌ها باید به موجب قانون باشد. غیر از قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب سال ۷۰ و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ چه قانونی این وسط مطرح بوده که پرداخت‌ها بر اساس آن صورت گرفته است؟!

آیا غیر از مجلس نهاد دیگری از قانون‌گذاری داریم که به این پرداخت‌ها مشروعیت بخشیده است؟ طبیعی است قانون دیگری وجود ندارد. چرا که شورای حقوق و دستمزد بلافاصله به میدان آمده و جلوی پرداخت‌های غیرقانونی را گرفته و پرداخت‌ها را مطابق دو قانون یاد شده به زیر ۱۰ میلیون تومان برده است.

رئیس جمهور به مناسبت روز پزشک در مورد لزوم احترام به قانون در خصوص برگزاری کنسرت ها گفته است: «در کشورمان فقط یک مجلس شورای اسلامی به عنوان مجلس قانونگذاری وجود دارد و هر کس که تریبون در اختیار می گیرد نمی تواند قانونگذاری کند. وزیر هم نمی تواند از این خواسته تبعیت کند.» (۲)

این حرف درستی است اما آیا رئیس جمهور می تواند بگوید حقوق های نامتعارف و نجومی - بخوانید غیر قانونی – به موجب کدام قانون مصوب مجلس پرداخت می شده است؟! برخی متهمین حقوق های نجومی در دفاع از خود در نهادهای نظارتی از یک دستورالعمل محرمانه از سوی مقامات دولتی یاد می کنند. آیا دستورالعمل محرمانه می تواند دو قانون معتبر نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب مجلس را ملغی اثر نماید؟ رئیس جمهور برای این سؤال مهم چه پاسخی دارد؟
فقط کنسرت ها نیست که باید مطابق قانون برگزار شود. حقوق و دستمزد، آن هم از خزانه خالی باید وفق اصل ۵۳ قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس، مطابق قانون باشد. ضمن اینکه رئیس جمهور باید بداند کنسرت ها وفق قانون برگزار می شود، فقط یک درصد آن است که باید وفق قانون باشد که به دلیل حواشی غیر قانونی آن، مسئولین برخورد می کنند.

برگردیم به حقوق های نجومی و غیر قانونی! راستی این معما را چه کسی باید حل کند؟

قوه قضائیه چه پاسخی برای این سوال دارد؟ مجلس باید بداند جز نمایندگان چه کسی برای کشور قانون وضع می‌کند و بعد هم آن را عملیاتی می‌کند و میلیاردها تومان به ناحق از بیت المال به جیب کسانی می‌رود که مستحق آن نیستند.
متاسفانه دیوان محاسبات مثل همیشه ساکت است و خود را وارد این دعواها نمی‌کند، تاکنون حتی یک رأی بدوی یا قطعی در محکومیت مدیرانی که حقوق‌‌های نجومی دریافت کردند از سوی این نهاد نظارتی دیده نمی‌شود. دیوان در مفسده کرسنت و استات اویل وارد نشد و در این موضوع هم به طور اصولی وارد نمی شود.
مبنای این پرداخت ها باید بر اساس یک «دستورالعمل» محرمانه صورت گرفته باشد. این دستورالعمل چیست که این همه غوغا به پا کرده و همه خطوط قرمز قانونی را درنوردیده است؟ چه کسی جز آقای نوبخت از آن خبر داد؟ چه کسی باید از این راز سر به مهر محرمانه پرده بردارد؟

سازمان حسابرسی وارد این معرکه نمی‌شود. دیوان محاسبات بر خلاف همه وظایف قانونی خود حتی حاضر نیست بر اساس گزارش حسابرس خود که تخلف را در اواخر سال ۹۲ در همین دولت احراز کرده دادخواستی صادر نموده و آن را در فرایند رسیدگی قانونی قرار دهد. قوه قضائیه هم چون پرونده‌ای به دستش نرسیده اصل موضوع پرداخت‌های غیرقانونی را به فراموشی می‌سپارد. آیا قرار است ماجرا همین جا ختم ‌شود؟ اینجاست که مطالبات مردم و رهبری در این مورد که مصداق غارت بیت المال است فراموش می‌شود.

تا این راز سر به مهر فاش نشود، نه کسی که دریافت های غیر قانونی داشته برکنار می شود، نه کسی مجازات خواهد شد و نه پولی به بیت المال برمی گردد. این جماعت به تعبیر آقای نوبخت، همچنان به عنوان ذخایر نظام دیوان سالاری کشور به کار خود ادامه خواهند داد!

پی‌نوشت‌ها:
۱- سایت الف، ۳۱/۵/۹۵
۲- پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، ۱/۶/۹۵


 
کلمات کلیدی : فیش حقوقی+ذخیره نظام+حقوق+حقوق های نجومی+نوبخت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۱۴:۱۷
ببخشيد چرا حرف زور ميزنيد ايا كارمندان و مديران عالى رتبه شركت ها و بانك ها نبايد حقوق بالا داشته باشند ايا حقوق ٤٠ تا ٧٠ ميليون تومانى نجومى بنظر شما است ؟؟؟ لطفا جواب عوام ندهيد چون ٩٠ در صد ملت ٥٠ ميليون تومان حقوق كه حق كارمند و مدير درس خوانده و زحمت كشيده و مسووليت را قبول كرد درك ميكند ولى سه هزار ميليارد اختلاس توسط دوستان و برادران مؤمن شما نمى توانند بفهمه و درك كنه كه چى عددى (3898627) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۵۰:۵۰
دوست عزیز بنده استاد دانشگاه هستم. مدرک دکتری خودم رو هم از دانشگاه شریف گرفتم. بیشترین زحمتی رو فردی باید برای رسیدن به شغلش بکشه رو من کشیدم. حدود ۲۳ سال از بهترین سالهای عمرم رو درس خوندم. الان هم عضو هیات علمی در یکی از دانشگاههای خوب پایتخت. فیش حقوقی من کمی بیش از سه میلیون تومان در ماه هست! دوست عزیز من برای یک دانشجوی ارشد حدود یک سال و نیم وقت میگذارم در پایان یک حق التدریسی ۶ واحدی به من تعلق میگیره که در کل چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان هست. دوست عزیز باور بفرمایید من و دوستانم شبهای زیادی بیداری کشیدیم و روز و شبمان را نفهمیدیم و کلا از دوره جوانی چیزی نفهمیدیم و حالا که عمرم بیش از ۳۰ سال است در یک خانه اجاره ای زندگی میکنم با ۳۰ میلیون پول پیش و ۸۰۰ هزارتومان اجاره ماهیانه! یک اتومبیل دارم که ماهی یک میلیون و سیصدهزارتومان بابتش قسط میدم. با وجود اون که دو بچه دارم کمک هزینه اولاد من چیزی حدود ۳۰ هزارتومان هست که در حدود قیمت یک بار خرید پوشک بچه کوچک من هست. حالا فهمیدی کی زحمت میکشه و کی حقش هست و کی حقش نیست!!! (3898937) (alef-13)
 
محمد
Switzerland
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۳۲:۰۹
من با مدرک دکترای برق بعد از 10 سال مداوم درس خوندن توبهترین دانشگاهها و شاگرد اول بودن تو همه مقاطع تحصیلی (غیر از ارشد) به عنوان استاد دانشگاه الان دارم ماهی 4 تومن میگیرم. بعد چجوری "90% ملت حقوق 50 میلیونی را برای کارمند و مدیر درس خوانده و زحمت کش درک میکنن"؟؟؟ حالا اونی که شده مدیر عالی رتبه غیر از پارتی مگه چی داشته که به من و امثال من سر بوده؟؟
اصولا مشکل از همین جا شروع میشه. اونایی که دستشون به بیت المال میرسه میگن بابا فلانی که 3000 میلیارد برد آب از آب تکون نخورد، حالا با ماهی 50-60 میلیون من چه اتفاقی میخواد بیفته! تازه من که دارم زحمت هم میکشم واسه این ملت!!
من الان برای فرصت مطالعاتی اومدم سوییس. بلیت مترو حدود 12000 تومان میشه. ولی هیچ کس چک نمیکنه بلیط داری یا نه. جالبه که بلااستثنا همه بلیط میگیرن!
حالا شما مقایسه کنید با آنچه تو ایران میگذره و نتیجه گیری کنید که ما چقدر دوریم از اون چیزایی که شعارشا خوب میدیم. (3899291) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۴۷:۱۹
تخم مرغ دزد شتر دزد می شود نجومی بگیرهای بالای 10 میلیون تومان از بیت المال همان تخم مرغ دزدی است و بالاتر می شود همان شتر دزدی (3899329) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۵۸:۴۷
یکی از بزرگترین اشتباهات در همه دولت ها این است که رئیس جمهور قبلی و کارهایش چه درست و چه غلط کاملا کنار گذاشته می شود .
در حالیکه در کشورهای پیشرفته همه این افراد در اتاق فکر و هم اندیشی که به نفع کل کشور است حضور فعال و مشارکت دارند .
همه ریاست جمهوری های قبلی تجربه های خوبی هم به هر حال داشته اند
برای مثال اقای احمدی نژاد برای مقابله با نجومی خواری همه دستگاهها رو مکلف کرد که فقط از خزانه حقوق دریافت کنند . برای دریافت یارانه بانک های اطلاعات کاملی را راه اندازی کرد مثل کارمند ایران و.... که بعدها مغفول ماند ؟!
بهترین راه برای رفع تخلف ها و راستی ازمایی ،داشتن بانک های اطلاعاتی کامل است همانند سایر کشورها که قابلیت لینک شدن هم داشته باشد .
وزارت کشور باید بتواند با وارد کردن شماره ملی یک فرد کل اطلاعات و دریافتی ها و مخارج - صندوق بازنشستگی - درمانها و.سفرهای خارجی و یا درون شهری و..... را استخراج کند . (3899353) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۶:۲۵:۲۶
افرین کلی حرف زدی و اخرش رسیدی به اختلاس 3000 میلیاردی....از نظر شما فساد ها با هم فرق دارند نه؟ اگر طرف دیدگاه سیاسیش با من یکی بود اشکال نداره نه درسته؟ در ضمن برو ببین جناب خاوری دیدگاه سیاسیش به کدام گروه نزدیکتر است...خواستی یکسر به دیدگاه این اقا در انتخابات سال 84 بزن بد نیست (3899408) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۹:۳۷:۳۲
چرا یک کارگر باید حقوق 700 هزار تومانی بگیرد و یک مدیر دولتی باید حقوقی معادل 100 برابر آن بگیرد؟
این حقوق ها غیر متعارف است. (3899760) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۰:۴۸:۲۴
ببخشيد كداميك از بانك ها و بيمه و صندوق توسعه ي ملي كه مديرانشان حقوق نجومي ميگرفتند خصوصي بودند؟؟؟؟!!!! دزدي كه فقط بالا رفتم از ديوار مردم نيست، اين دزدي هم مثل دزدي سه هزار ميلياردي، مسئله را سياسي جناحي نكنيد لطفا، دزدي از بيت المال دزدي است، فرقي هم نميكنه چه كسي اين دزدي را بكنه، نكته ديگر اينكه شما حتما در بين مردم نيستيد، همه و همه از اين موضوع شاكي هستند، و آدم درست و با وجدان هيچگاه دزدي را درك نميكنه، نكته آخر هم براي نويسنده ي متن، داداش موضوع روشنه، وقتي ميتوني از كسي حسابرسي كني كه خودت مرتكب همون خطا نباشي، آنهايي كه حقوق نجومي ميگرفتن، خيلي بيشتر از آني است كه خبرش به ما ميرسه (3899837) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۳:۳۳:۱۷
اقای نوبخت باعث کم شدن رای روحانی در انتخابات اتی میشود (3900027) (alef-13)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۰:۲۵:۲۹
چرا به مردم اهانت می کنید و از دزدان خائن نجومی حمایت می کنید ؟ مردم همه چیز را خیلی خوب می فهمند هم حقوق های نجومی ۴۰ تا ۷۵۰ میلیون را میفهمند هم کارانه های نجومی تا یک میلیارد تومان را می فهمند، هم اختلاس سه هزار ملیاردی را می فهمند، هم خسارت های ۱۴ میلیاردی کرسنت و استات ویل را می فهمند، هم وزرای هزار میلیاردی می شناسند، هم مدیران بی لیاقت حرام خوار را خوب می شناسند، هم حامیان و مدافعین این دزدان غارتگر را خوب می شناسند، و این دزدان مفت خور و مدافعان و حامیان آنها بدانند، دفاع و حمایت و تجلیل از اینان واقعا مایه شرم آور است، و حیثیت و آبروی مدافعان و حامیان اینها نیز به طور جدی زیر سوال خواهد رفت، (3900063) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۱۹:۳۲
کدام کارمند عالیرتبه دولت حقوق 40 تا 70 میلیونی میگیره؟؟!! حقوق کارمندان با مدرک دکترا و سابقه کار بالا اگر عضو هیئت علمی نباشد حداکثر 5 تا 7 میلیون است .برخلاف نظر شما قریب به کل مردم و کارمندان دولت از حقوق های نجومی شوکه شدند.مدیردولتی که زیاده خواهی میکند هرگز برای مردم کار نخواهد کرد.توجه داشته باشید راجع به مدیریت های دولتی صحبت می شود .در همه جای دنیا آنها که نهاد عمومی مثل دولت را برای کار انتخاب میکنند میدانند که این گونه نهاد ها جای بیزینس و تجارت و کسب درامد نیست بلکه جای خدمت به ملت است .آیا کسی که کاندید ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس است برای درامد این کار کاندید شده است ؟!!! به همین خاطر حداکثر حقوق در نهاد های عمومی از جمله دولت در تمامی دولتهای جهان بسیار کمتر از بخش خصوصی است .حقوق رئیس جمهور امریکا حدود 30 هزار دلار در ماه است(360 هزار دلار در سال) است در حالیکه حقوق مدیر عامل ماکروسافت آقای ساتیا نادلا در همان زمان بیش از 7 میلیون دلار در ماه و نزدیک 85 میلیون دلار در سال بوده است یعنی حدود 20 برابر حقوق رئیس جمهور امریکا .!!! وقتی معنای رئیس جمهوری خدمت به مردم است این معنا در وزرا و روسای سازمانها و مدیران کل و کلیه کارمندان دولت تسری میابد. (3900475) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۵:۳۹:۲۱
لطفا بفرمایید یک فوق لیسانس در یک اداره یا سازمان با ماهی سه میلیون و نیم حقوق درس نخوانده و زحمت نکشیده است، نه جانم اونکه ادعا میکنه مدیران درس خواندند و حقوق 50 میلیونی میگیره با رانت اون پست رو گرفته و مشغول چپاول است، ذلیل میاورید یک دلیلی بیاورید که بچه ها هم باور کنند،!!! (3901248) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۱۵:۰۵
مطلب خوب و كليدي بود. آفرين الف. (3898629) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۲۵:۳۸
خوش به سعادت شما که غیر قانونی نبوده,افرین به قانون,خوب حساب همه جای کار خودتون رو کردید (3898654) (alef-3)
 
saeed
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۹:۵۳:۴۹
وظیفه تصویب قوانین بر عهده قوه مقننه است(کتاب اجتماعی دوره راهنمایی) (3900404) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۴۷:۴۹
نوش جون (3898701) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۴۸:۱۵
راز سر به مهری نیست . کافی است با مفهوم شرکت و اختیارات هیئت مدیره شرکتها و مدیرعامل با خبر باشید. در شرکت خصوصی مشکلی ایجاد نمی کند ولی در سایر شرکتها مشکل ایجاد می کند. (3898702) (alef-3)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۴۸:۳۱
اقای انبارلودی فقط یک سئوال
این پرداختهای غیر قانونی یا نامتعارف یا هر نام دیگر فقط در این دولت انجام شده یا از قبل هم وجود داشته؟؟؟
مثلا حقوق مدیر عامل بانک رفاه یا تجارت یا صندوق توسعه ملی در دولت قبل جقدر بوده؟؟ لطفا فیش های قدیمی را رو کنید (3898703) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۵۸:۴۲
باسمه تعالی
بخشی از نامه امام علی علیه السلام به مالک اشتر درباره مردم گرایی

دوست داشتنى ‏ترين چيزها در نزد تو، در حق ميانه ‏ترين، و در عدل فراگيرترين، و در جلب خشنودى مردم گسترده‏ ترين باشد، كه همانا خشم عمومى مردم، خشنودى خواص (نزديكان) را از بين مى‏ برد، امّا خشم خواص را خشنودى همگان بى‏ أثر مى ‏كند. خواصّ جامعه، همواره بار سنگينى را بر حكومت تحميل مى ‏كنند زيرا در روزگار سختى ياريشان كمتر، و در اجراى عدالت از همه ناراضى ‏تر، و در خواسته‏ هايشان پافشارتر، و در عطا و بخشش‏ ها كم سپاس‏تر، و به هنگام منع خواسته‏ ها دير عذر پذيرتر، و در برابر مشكلات كم استقامت‏تر مى ‏باشند. در صورتى كه ستون‏ هاى استوار دين، و اجتماعات پرشور مسلمين، و نيروهاى ذخيره دفاعى، عموم مردم مى ‏باشند، پس به آنها گرايش داشته و اشتياق تو با آنان باشد. (3898725) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۰۱:۲۷
استثناَ در این مورد با آقای انبار لویی موافقم که کارهایشان آقای نوبخت در خصوص حقوق های نجومی و تعریف و تمجیدی که از برخی دوستانشان فرمودند از نظر عموم افراد جامعه نادرست و حتی مذموم است. اما کاش آقای انبارلویی تبارشناسی هم می کردند که بنای این حقوق ها از کی گذاشته شد؟ در دولت سازندگی، دردولت اصلاحات، در دولت مهرورزی یا دولت اعتدال؟ علت اصلی بروز چنین پدیده ای چه بوده است؟ و چه باید کرد؟ (3898731) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۰۲:۳۲
از دولت روحانی حمایت می کنیم اما به شدت رفتارهای آقای نوبخت را در خصوص حفوف های نجومی نقد می کنیم. آقای نوبخت این کار شما غلط است باید از مردم عذرخواهی کنید (3898735) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۵۷:۰۸
از قديم گفتند وقتي كسي را نميشناسي از رفقايش بشناس بالاخره آقاي نوبخت و امثالهم رفقاي آقاي رئيس جمهور هستند و نميشود رفتار اين مجموعه را كه شديداً مورد حمايت آقاي روحاني هستند از هم جدا دانست. (3898834) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۲۱:۱۱
اگر نوبخت سنخیتی با آقای رئیس جمهور نداشت !! تا حالا عزل و اوت شده بود .
نه تنها اینگونه نشده !! بلکه اختیاراتش افزونتر و زبانش گزنده تر و توهین آمیزتر شده .
ایشان و حامیان و تأیید کنندگان و توجیه کنندگانشان را به خدا واگذار میکنیم . (3899003) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۲۲:۴۲
دوستان آن مرد محبوب شما چه کسانی‌اند؟ (3899145) (alef-13)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۰:۲۹:۳۶
خب آقای روحانی از این تیپ آدم ها مثل نوبخت و نعمت زاده و قاضی هاشمی و صفدر حسینی خوشش میاد که این ها را دور خودش جمع کرده، اینها هم نباشند مشابه اینها را میاره. (3900067) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۰۲:۵۷
حمایت از روحانی و در عین حال نقد رفتارهای دولتمندان رویه ای درست و اصلاح طلبانه است. (3898736) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۴۸:۱۱
اصلاح طلبان از نوبخت و نعمت زاده وطیب نیا و ترکان و جهانگیری و گودرزی و آشنا و جنتی و رحمانی و ... رو قبول ندارن بعد میشه بگید از چه چیز دولت دفاع میکنید؟ (3899194) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۰۳:۱۶
9 ماه دیگر داستان مدیران و حقوقای نجومی یواشکی شون برای همیشه پایان خواهد یافت .
اندکی صبر سحر نزدیک است (3898737) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۳:۱۰
سحر؟! منظورتون بازگشت رحیمی و بقایی و خاوری و مرتضوی و زنجانی است؟ ما اگر این سحر را نخواهیم چه کسی را باید ببینیم؟

نه جانم. اشتباه آمدید. دولت پاکدستان مهرورز چنان کارنامه‌ی درخشانی از خود به جا گذاشته که صد برابر این تخلفات هم اصلا به چشم نمی‌آید. (3898928) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۱۰:۲۸
ما اگر ذخیره نخواهیم کی را باید ببینیم؟ (3898753) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۱۴:۰۱
حقوق و کارانه پزشکان چی شد، کل بودجه کشور داره صرف حقوق و کارانه پزشکان می شود، حالا همه گیر دادن به 20 تا مدیر که حقوق بالا می گرفتن، در ضمن میزانی دریافتی این افرادی که حقوق نامتعارف می گیرن در برابر کارانه پزشکان مبلغی نیست (3898756) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۳۷:۳۱
کارانه پزشکان حقوق نیست. به ازای هر خدمت دستمزد پرداخت میشود. مثلا برای جراحی آپاندیس این مبلغ دویست هزار تومان است که رقمی هم نمیشود. اگر کارانه برخی پزشکان بالاست به دلیل کار بسیار زیادی است که انجام میدهند و از زندگی و خانواده خود میگزارند (3898802) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۲۹:۴۰
چرا کنسرت رو ربطش میدین به حقوق و دستمزد؟ اینجا رو بیراهه رفتین و نیت اصلی خودتون رو نشون دادین. هدف شما نقد نیست بلکه تخریبه. (3898792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۳۰:۳۷
من یک کارمند با سابقه 29 سال یک میلیون هشتصد دریافت می کنم اقایانی که 17 میلیون می گیرند چه مشکلی از مشکلات مردم را بر طرف می کنند که از عهده امثال من ساخته نیست !!! در کدام یک از کشورهای مترقی تفاوت دریافتی مسولین با غیر مسولین این قدر است ؟!!! آیا این تفاوت مجوز شرعی دارد (3898793) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۴۹:۳۱
اگر همینطوری ادامه پیدا کنه، دزدها مدعی و طلبکار میشوند.

اشتباهی که احمدینژاد کرد، روحانی هم داره مرتکب میشه: دفاع بیجا از فاسدین.

ظاهرا فرقی نمیکنه چه کسی، ولی هرکسی از راه میرسه چنگی به صورت مملکت میزنه و میره. (3898819) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۰۰:۴۷
موافقم (3898957) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۰۱:۴۳
در جمهوری اسلامی مجازات اسلامی را اجرا کنید همین و بس. (3898960) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۵۱:۳۷
احمدی نژاد وقتی مشخص شد رحیمی فساد داشته البته بر اساس حکم رحیمی فساد ایشون مال سال 82 بوده با این همه بعد از مشخص شدن احمدی نژاد هیچ طرفداری نکرده بلکه در اون نامه که باعث دلخوری هم شده بود اعلام برائت کرد اما اینها چی ؟ اینها آن فرد را رو ذخیره انقلاب میخونند اینها دختر وی را کاندید میکنند تا تو صحن مجلس و از وقت مجلس برای دفاع از خودش و خاندانش استفاده کنه خداییش انصاف داشته باشید
ترو خدا اینو چاپ کن الف جوووون (3899205) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۱:۵۷:۰۸
این یک درصد مشکلات کشور نیست ولی تمام همت شما برای بولد کردن ان است (3898835) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۱۱:۲۹
مشکل همان قانون مدیریت خدمات کشوری است که درتبصره ماده 76 سقف حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر را 7 برابر حداقل حقوق میداند .دقت کنید باز هم دقت کنید حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر را می گوید .در حالیکه همگان میدانیم پرداختی ها شامل حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر و از همه مهمتر مزایا و فوق العاده ها ی غیر مستمر است که این آخری شامل موارد زیادی است که گاها"خودش تا 10برابر حقوق ثابت و فوقالعاده های مستمر می شود .متاسفانه قانون گزار اینجا دست را باز و روزنه نفوذ را کاملا"فراهم کرده است (3898866) (alef-13)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۱:۳۰
به خدا رهبری در این کشور مظلوم است...
آقا به صراحت نسبت به برخورد با حقوقهای نجومی تاکید کردند اما دوستان عزبز فقط نظاره گر هستند.
این همه درنگ ریشه در چه چیزی دارد!؟
این مسئولانی که به حضور آقا مشرف میشوند و صحبتهای ایشان را تایید میکنند چرا دست روی دست میگذراند؟
به نظر شما این درنگها ریشه در چه چیزی دارد؟ (3898923) (alef-13)
 
جابری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۱:۴۲
قانون را به نفع خودشان تفسیر می کنند. (3898925) (alef-3)
 
واقع بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۵:۳۴
گفتارهای دکتر نوبخت که به نوعی ساده نشان دادن امور اشرافیگری و دست درازی به بیت المال و توهین به شعور مردم است، در مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال 1394، آقای هاشمی رفسنجانی را زمین زد امروز هم آقای روحانی را زمینگیر کرده است. (3898930) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۲۱:۳۰
دولت می خواهد چندر غاز به حقوق کارکنان دولت در دانشگاه ها و معلمان و فرهنگیان اضافه کند بودجه ندارد، اما برای مدیران سازمان و نهادهاجه دولتی، خصوصی و نظامی همیشه پول است. تبعیض در نظام اداری و تشکیلاتی کشور بیداد می کند. (3899004) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۳۶:۴۱
واقعا متاسفم که که طبق تعریف آقای نوبخت ذخایر نظام رو این افراد تشکیل می دهند (3899035) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۴۷:۳۸
راز سر به مهر اين است كه اين شركت ها و سازمان ها به بهانه خصوصي سازي از نظام پرداخت هماهنگ خارج شده اند ، چون ديگر جزو كارمندان ستادي و رسمي محسوب نمي شوند ، بلكه هر ساله بودجه اي از دولت مي گيرند و به صلاحديد خود و بدون كوچكترين نظارتي خرج مي كنند ،
در ميان مديران ستادي وزارتخانه ها اين مشكل ديده نمي شود چون آنها كارمند رسمي هستند و طبق رتبه بندي حقوق مي گيرند اما مي بينيم كه هيئت مديره آن صندوق يا سازمان براي خود حقوق و پاداش قانوني تعيين كرده اند ، (3899058) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۵۲:۳۲
صحبت احترام به قانون است و خودداری از جدا کردن یک استان از بقیه نقاط کشور. حرف آ‌قای روحانی این بود. (3899340) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۰۲:۳۲
من با مدرک فوق لیسانس مهندسی از سال چهل و هشت استخدام بطور متناوب 8 سال بعد از انقلاب مدیرکل بودهام(در سختترین شرایط) همطرازی هییت علمی شدم در سال 78 بازنشست گردیدم.
حقوق باز نشستگی حقیر با 12 در صد افزایش سال جاری حدود یک میلیون و نهصد هزار تومان است.
امیدوارم اقای نوبخت که سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم زیر نظر ایشان است بپرونده امثال من اگر خواستند رسیدگی بکنند.
فقط این جمله را بگویم منکه در اول تیر ماه سال58 مدیرکل یکی از سازمانهای دولتی در کرمانشاه و ایلام بودم در آن سال پر اغتشاش و هرج و مرج هیچکدام از این مدیران با حقوق نجومی یک روز هم پشت میز نمیتوانستند بنشینند.
اگر باور ندارید بروید از اقای مهندس هاشمی طبا بپرسید که در آنزمان معاون استاندار کرمانشاه بودند و بعدا هم مدتی وزیر صنایع و معادن شدند.
تبعیض در کشور ما بیداد میکند و گوش شنوایی هم وجود ندارد. (3899484) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۸:۵۸:۴۹
این دولت صادق نیست و حرافی می کند؛ آقای نوبخت انگار دولت را ملک شخصی خود می داند و در جواب کشاورزان که منتظر دریافت پول گندم خود هستند می گوید اعتبارات ما به تدریج حاصل می شود و باید منتظر باشید البته اگر ما گندم را وارد کنیم ارزان تر تمام می شود ولی ما ترجیح می دهیم از کشاورزان خودمان خرید کنیم. به نظر بنده این حرف یعنی نهایت خودسری و بی احترامی به مردم شریف ایران؛ مگر مملکت قانون ندارد و براساس قانون و مقررات این کار انجام نمی گیرد. پس اینکه ما اگر وارد کنیم ارزان تمام می شود چه معنی دارد و چرا برسر ملت منت می گذارند. (3899706) (alef-13)
 
حهان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۱:۴۷:۳۷
مشکل کشور و همه ما این است که منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح می دهیم آقای نوبخت نیز از این قضیه مستثنی نیست تا وضعت کشور به این شکل باشد رنگ پیشرفت نمی بینیم مگر این معادلات تقییر یابد حقوقهای نجومی می گیرند چون خودشان ذینفع هستند رنگ ولعاب قانونی می دهند قانونی که خودشان آنرا به نفع خودشان تفسیر می کنند. (3899904) (alef-13)
 
احمد
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۲:۳۸:۲۶
حقوق بگیران متعارف نجومی ذخایر انقلابن باید از اینها حمایت کنیم تاحقوقشان بیشترشود (3899972) (alef-13)
 
Fuhrer
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۳:۰۷:۵۲
روحانی هر چه سریعتر باید نوبخت رو از کابینه بندازه بیرون
صفدر حسینی جزء ذخائر نظام هستن اومده نگاه یک شبکه یک دوباره داره رو حرفش هست!!!! (3900005) (alef-13)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۰:۱۴:۱۵
دولت قبل با مديريت نابخرد، خود را در فرآيند تحريم قرار داد و يكباره عرضه ارز كاهش يافت و فنري كه پشت كنترل قيمت ارز قرار داشت به يكباره رها شد و دلار تا ٤ برابر افزايش قيمت پيدا كرد.
نكته مهم ماجرا اينجا بود كه قيمت دلار در بازار به ٤ تا ٥ هزار تومان هم رسيد در حالي كه قيمت آن در بانك مركزي همان قيمت رسمي بود. از آنجا كه دولت براي كنترل نرخ ارز، آن را در اندازه هاي زياد به بازار تزريق كرد، مابه التفاوت اين قيمت نصيب عده اي شد كه حقوق هاي دريافتي مديران يك هزارم اين مبالغ هم نمي شود. (3900059) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۹:۴۳:۰۱
توجیه نکن بابا!!

هر افتضاخی توی این دولت به بار مشینه میندازن گردن دولت قبل، هر کی ندونه خیال میکنه هنوز دکتر احمدی نژاد داره دولت رو اداره میکنه!! کمی هم حیا کنید! (3900375) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۸:۱۱:۰۵
تحلیل جالب ومستندی بود. انتظار اینستکه مورد توجه وعمل قرار گیرد. (3900211) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۳:۳۱:۱۲
اين پديده جديد متعارف و غير متعارف آدم رو ياد پديده طبيعي جوي گرد و غبار ميندازه
مسئولين راه رو روش رو ياد گرفتن خيلي راحت با يه اسم سرپوش روي تمام كم كاريها و بي توجهي هاشون ميزارن كه اين مسئله مربوط به يك دوره خاص نيست هميشه همينجوريه و ما مردم ساده هم راحت همه چيز رو مي پذيريم (3900910) (alef-13)
 
کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۴:۱۶:۱۱
آقای نوبخت کدوم بخشنامه مگه اجرایی میشه واقعا بعضی ارگان ها و نهاد های انقلابی از حقوق های خیلی پایینی برخوردارند به طوری که یک ریس اداره در نهادی مثل کمیته امداد دو میلیون هم حقوق نمیگیرن این شد عدالت و قانون خدا رو خوش نمیاد پیگیری لطفا (3901005) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.