نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345471
نامه علی مطهری درباره مینو خالقی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶
علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی و منتخب مجلس دهم، طی نامه‌ای به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، نکاتی را درباره ابطال آرای مینو خالقی منتخب مردم اصفهان مطرح کرد. شورای نگهبان، بعد از برگزاری انتخابات و برنده‌شدن مینو خالقی، او را از فهرست منتخبان مردم حذف کرده است.

به گزارش عصر ایران، متن این نامه به شرح زیر است:

«آیت‌الله جنتی

دبیر محترم شورای نگهبان

با اهداء سلام

موضوع حذف خانم مینو خالقی از منتخبان اصفهان در انتخابات مجلس شورای اسلامی مسئله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. اگر این رویه در کشور باب شود که پس از تأیید صلاحیت یک کاندیدا و رأی مردم در یک انتخابات سالم، آن منتخب به این بهانه که مدارک جدیدی به دست ما رسیده و نظر ما درباره صلاحیت او تغییر کرده است حذف شود، این امر می‌تواند مستند شورای نگهبان در آینده واقع شود و منتخبان زیادی از جمله یک کاندیدای ریاست جمهوری را پس از انتخاب مردم و رای مثلا سی میلیونی حذف کند.

قطعا نظارت استصوابی را عقلا و قانونا این مقدار نمی‌توان توسعه داد. به همین جهت قانونگذار تصمیم‌گیری درباره این موضوع را در خصوص منتخبان مجلس به نمایندگان ملت ارجاع داده است که اگر پس از انتخاب مردم مدارک جدیدی درباره یک منتخب ارائه شد، این مدارک در فرایند تأیید اعتبارنامه‌ها توسط مجلس مورد بررسی قرار گیرد؛ یعنی اگر باید منتخبی حذف شود، این کار باید با نظر مجلس که نماینده ملت است انجام شود تا احترام به رأی مردم محفوظ بماند. اینکه بگوییم چون ما می‌دانیم مجلس دهم اعتبارنامه او را رد نمی‌کند پس ما او را حذف می‌کنیم، منطق درستی نیست.

در اینجا وزارت کشور نیز مسئولیت سنگینی دارد. ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس می‌گوید: «صدور اعتبارنامه منتخبین موکول به عدم ابطال انتخابات از طرف شورای نگهبان می‌باشد و شورای نگهبان در اسرع وقت نظر خود را درباره انتخابات اعلام می‌نماید و وزارت کشور موظف است بلافاصله دستور صدور اعتبارنامه را بدهد.»

با توجه به اینکه انتخابات حوزه اصفهان از طرف هیئت نظارت استان و طبعا شورای نگهبان تأیید شده است، وزارت کشور وظیفه دارد اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند، در غیر این صورت مجلس باید وزیر کشور را به دلیل دفاع‌نکردن از حقوق ملت و تسلیم‌شدن در برابر یک رویه غیرقانونی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، استیضاح کند.

اگر شورای نگهبان انتخابات حوزه اصفهان را ابطال کرده پس چرا فقط خانم خالقی را حذف کرده است و سایر منتخبان باقی مانده‌اند و اگر می‌گوید صلاحیت این یک نفر پس از انتخاب سالم مردم به دلیل وصول مدارک جدید رد شده است، پاسخ این است که قانونگذار تصمیم‌گیری درباره این موضوع را به خاطر احترام به رأی مردم به مجلس واگذار کرده است.

مطلب آخر اینکه تجسس در زندگی مردم آن هم درباره یک زن و بی‌توجهی به آبروی مؤمن از نظر اسلام مذموم است. اینکه رقبای یک کاندیدا که فکر نمی‌کردند او رأی بیاورد، پس از اقبال مردم به وی و انتخاب او مدارکی از زندگی خصوصی وی ارائه کنند و شورای نگهبان را ابزار دست خود برای رسیدن به هواهای نفسانی خود نمایند، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

فرضا آن منتخب، اشتباهی در زندگی خود کرده ولی سیره او یک سیره اسلامی است؛ آیا باید رد صلاحیت شود، آن هم بعد از اتمام فرصت بررسی صلاحیت‌ها و رأی مردم؟ آیا اعضای محترم شورای نگهبان خود در زندگی خویش اشتباهی مرتکب نشده‌اند؟

از جناب عالی که دلسوز انقلاب اسلامی هستید می‌خواهم که اجازه ندهید این رویه سوء در جمهوری اسلامی باب شود زیرا علاوه بر نادیده‌گرفتن حق انتخاب‌کنندگان، ظلمی است به منتخب حذف‌شده.

اصولا برای رد صلاحیت‌ها در آینده باید یک فکر اساسی شود تا تناقض‌هایی در جامعه به وجود نیاید. مثلا جناب آقای افشین علا که رهبر انقلاب در باره ایشان می‌نویسند «من شما را شاعر انقلاب می‌دانم» و در دیدار عیدانه با محبت فراوان از او تقدیر می‌کنند چرا رد صلاحیت شد؟ آیا این امر یک منطق دوگانه را در ذهن مردم تداعی نمی‌کند؟ برای آن مقام محترم آرزوی توفیق الهی دارم.

با تقدیم احترام

۲۶/ ۱/ ۹۵

علی مطهری»
 
کلمات کلیدی : علی مطهری، مینو خالقی
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۵:۳۶:۰۲
آقرین به شجاعت آقای مطهری (3647423) (alef-13)
 
فرهاد- فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۶:۰۳:۵۵
درود برشما، اما بعضیها دنبال حقایق نیستند بلکه دنبال تحمیل کردن نظرات خود بر دیگران می باشند که مسلما این طرز تفکر هم چنان که تاریخ نشان داده راه به جایی نخواهد برد (3647442) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۷:۳۳:۱۱
احسنت
امیدوارم شورای نگهبان منطقی تر عمل کنه
در غیر اینصورت مجلس بعدی باید تکلیف وظایف فراقانونی این شورا رو تعیین مجدد کنه (3647517) (alef-13)
 
محمد مهدی تدین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۸:۴۲:۳۲
به حق که ازفرزند خلف آن یگانه دوران،استاد شهید مرتضی مطهری،جز این انتظاری نیست.ایران به وجود چنین فرزندانی به خود می بالد. (3647595) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۳۰:۵۰
درود به علی مطهری که واقعیت و صلاح نظام را بدون ترس از موقعیت خویش اعلام میکند . (3647631) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۴۴:۲۲
حرف حساب (3647647) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۹:۴۸:۱۸
آقای مطهری! چرا خانم خالقی شکایت نکرد ؟! اگر اقدام شورای نگهبان غیرقانونی است و ایشان طبق قانون صلاحیت ورود به مجلس را دارد، چرا شکایت نمی کند؟!و فقط از طریق رسانه و نامه نگاری مسائل پیگیری می شود؟! (3647653) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۱:۲۸:۲۲
ضمن حمایت قاطع ازنامه روشنگرانه و منطقی جناب مطهری برخورد شورای نگهبان با منتخب مردم مسلمان وانقلابی اصفهان باعنایت بفرمایش امام که میزان رای ملت است بی حرمتی به فرمایش امام رای واعتماد مردم اصفان است ووزارت کشور هرگز این بدعت قرون ماقبل تاریخ رانپذیرد وازرای ومنتخب واقعی مردم اصفهان حمایت نماید (3647777) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۱۴:۰۹:۰۶
دخالت در حوزه کاری شورای نگهبان
واقعا متاسفم براتون (3717041) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.