توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273688
وزیر اقتصاد: بانک مرکزی امکان کنترل تورم و نقدینگی را ندارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۰
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید براینکه بانک مرکزی به دلیل سلطه سیاست‌های مالی بر سیاست های پولی امکان کنترل تورم و نقدینگی را ندارد گفت: بانک مرکزی باید مستقل شود.

به گزارش تسنیم، علی طیب نیا صبح امروز در بیست و پنجمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که با محور تورم تک رقمی پایدار، الزامات سیاستی و نهادی در سالن اجلاس سران درحال برگزاری است به بیان گزارشی از وضعیت اقتصاد ایران پرداخت و اظهار داشت: مدیریت انتظارات تورمی، انضباط پولی، مالی، ثبات نرخ ارز و مثبت شدن رشد اقتصادی و البته اصلاح عوامل شکل دهنده نقدینگی به دولت کمک کرد تا تورم به شکل معناداری کاهش یابد.

وی با بیان اینکه سهم رشد پایه پولی از نقدینگی به شکل معناداری کم شده است، افزود: اگر قبلا پایه پولی از چاپ پول پرقدرت و استفاده از پول بانک مرکزی افزایش پیدا می کرد امروز شاهد افزایش از این مسیرها نیستیم.

وزیر اقتصاد با تأکید براینکه با توجه به دستاوردهای قابل تأمل بسیار هنوز با شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم افزود: نگاهی به آمار نشان می‌دهد نرخ تورم در کشورهای پیشرفته یک و ۴ درصد و در کشورهای نوظهور ۵.۱ درصد بوده است از بین ۱۹۸ کشور جهان تنها ۱۱ کشور تورم دو رقمی دارند.

ایران از نظر تورم بالا پنجم جهان شد


طیب نیا اضافه کرد: رتبه ایران بین کشورهای دارای تورم دورقمی بدون لحاظ سوریه و آرژانتین ۵ و با لحاظ این دو کشور هفتم می‌باشد.

به گفته وزیر اقتصاد اگر ایران بخواهد رتبه ۱۰۰ را بین تورم جهان بدست آورد باید در تورم ۵ درصد هدف گذاری کند.

وی با تأکید براینکه در اکثر کشورهای جهان تورم تک رقمی شده است گفت: اولین اصل داشتن تورم پایین با نوسانات اندک است تورم بالا به معنای کاهش قدرت محصولات و افزایش واردات، سرکوب صادرات، رکود و کسادی در فعالیت‌های تولیدی است.

تورم به هسته سخت رسید؛ راهکار طیب نیا برای کاهش بیشتر تورم

وی با تأکید براینکه تورم در ایران به هسته سخت رسیده است گفت: اگر دو سال قبل کاهش تورم با انضباط پولی و مالی به سادگی میسر بود امروز کاهش هر واحد درصد تورم مستلزم تلاش و کوشش بیشتر است اگر بنا داریم به تورم تک رقمی برسیم باید دانش اقتصاد و تجربه کشورهای موفق توجه داشته باشیم.

وی در ادامه به تشکیل چالش های اقتصاد پرداخت و گفت: اولین چالش وابستگی به درآمدهای نفتی است این موضوع منشأ اصلی تورم رکودی و رشد اندک اقتصادی و سهم پایین رشد بهره وری در رشد اقتصادی است.

هشدار طیب نیا به گسترش فساد در اقتصاد ایران

طیب نیا وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی را عامل اصلی گسترش فساد در ایران دانست و افزود: طی دهه گذشته وابستگی به درآمدهای نفتی افزایش یافته و در سال ۸۷ به ۶۹ درصد رسیده بود.

وی چالش دوم را سلطه سیاست‌های مالی بر سیاست‌های پولی و چالش حکمرانی بانک مرکزی دانست و افزود: در اقتصاد ایران با مشکل تفوق سیاست های بودجه ای و سیاستهای پولی مواجه هستیم به همین منظور بانک مرکزی امکان اعمال سیاست بر نقدینگی را از دست داده است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: اگر بناست بانک مرکزی مستقل عمل کند و مسئولیت تورم را برعهده بگیرد باید سلطه سیاست‌های مالی بر پولی برداشته شود، چرا که هم اکنون بانک مرکزی امکان کنترل نقدینگی و تورم را ندارد هرچند در دو سال قبل تلاش کردیم استقلال را برگردانیم.

وی گفت: عامل دیگر که کنترل نقدینگی را محدود می‌کند سیاست‌های ارزی است تلاش بانک مرکزی تثبیت نرخ ارز بوده که محدود می‌کند.

طیب نیا عامل سوم گسترش فساد در ایران را وجود موسسات پولی و مالی غیرمجاز دانست و اعلام کرد: با وجود این موسسات برخی نهادهای پولی سیاست‌های بانک مرکزی را به درستی رعایت نمی‌کنند به همین منظور باید استقلال به بانک مرکزی برگردد و من شخصاً طرفدار استقلال بانک مرکزی هستم.
 
کلمات کلیدی : تورم و نقدینگی+بانک مرکزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.