توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472588
بحران دیپلماتیک بین اسرائیل و آمریکا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از اظهارنظر اخیر یک مسئول آمریکایی مبنی بر اینکه دیوار غربی (دیوار ندبه یا البراق) در قدس در منطقه کرانه باختری واقع شده، شوکه شده است.

به گزارش ایسنا،  بحران دیپلماتیک جدید بین اسرائیل و آمریکا طی فراهم سازی مقدمات سفر دونالد ترامپ به اسرائیل و اراضی فلسطینی اتفاق افتاده است.

براساس گزارش شبکه دو اسرائیل، اختلافات دیپلماتیک بین هیئت آمریکایی و دولت اسرائیل درباره دیوار غربی رخ داده که اسرائیل آن را مقدس‌ترین مکان برای یهودیان در کل جهان و آخرین بقایای به جا مانده از هیکل سلیمان می‌داند در حالی که فلسطینی‌ها آن را بخشی از مسجد الاقصی می‌دانند.

در جریان بازدید تیم کنسولگری آمریکا در قدس و در جریان مذاکرات اعضای این تیم با نمایندگان دفتر نتانیاهو درباره فراهم سازی مقدمات امنیتی و مطبوعاتی سفر ترامپ به منطقه جو هگن، معاون رئیس تیم کنسولگری در کاخ سفید گفت: ترامپ از جایی بازدید خواهد کرد که جزو اراضی فلسطینی است نه اسرائیل و اسرائیل هیچ قیمومیتی بر دیوار البراق ندارد. دیوار غربی را مسلمانان دیوار البراق می‌خوانند و به دیوار ندبه نیز معروف است.

در این راستا خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسئول در دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، اسرائیل از کاخ سفید می‌خواهد درباره اظهارنظر اخیر یک مسئول آمریکایی که گفته بود، "دیوار غربی در بخش قدیمی شهر قدس جزئی از کرانه باختری اشغال شده توسط اسرائیل است"، توضیح بدهد.

شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، در جریان نشست مقدماتی دو مسئول آمریکایی و اسرائیلی به طرف اسرائیلی ابلاغ شد،‌ بازدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از دیوار غربی سفری ویژه است و اسرائیل قیمومیتی در منطقه ندارد و نتانیاهو تمایل ندارد در آنجا ترامپ را همراهی کند، ما بر این باوریم که این اظهارنظر با سیاست ترامپ تعارض دارد،‌ اسرائیل در این مورد با آمریکا رایزنی‌هایی انجام داد.

رژیم صهیونیستی بر خلاف قوانین بین‌المللی کل شهر قدس را پایتختی غیرقابل تقسیم قلمداد می‌کند و دیوار غربی در بخشی از اراضی واقع شده که این رژیم از جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی آنها را به اشغال خود درآورده است.
 
کلمات کلیدی : بحران دیپلماتیک، اسرائیل ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.