توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412052
فرار صدها سوری از رقه در پی عملیات نیروهای کرد سوریه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
در پی آغاز عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا در حومه شمالی رقه صدها سوری از اطراف این شهر فرار کرده‌اند، این در حالی است که ائتلاف ضد داعش بر انجام حملاتی هوایی در حمایت از این نیروها در سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ساکنان رقه از تکرار تجربه عین عیسی و تل ابیض و بیرون راندن ساکنان آن مناطق توسط نیروهای دموکراتیک سوریه نگران هستند اما با این وجود صدها تن از سوری‌های ساکن اطراف این شهر با آغاز عملیات نیروهای کرد از این منطقه به سمت روستای عین عیسی واقع در نزدیکی رقه که در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است،‌ گریخته‌اند.

یک زن که از  فرار کنندگان بود، گفت، زندگی در رقه زیر سایه داعش غیرقابل تحمل بود. این زن افزود: قیمت همه‌ چیز حتی نان در رقه بسیار گران است.

 یک زن دیگر گفته است: ما از مرگ نجات یافتیم.

در حالیکه کارشناسان بعید نمی‌دانند که در صورت مشارکت کردها در عملیات رقه داعش پیروز شود و مردم در کنار داعشی‌ها سلاح به دست بگیرند.

به گفته کارشناسان، مردم رقه نظرات و رویکردهای مختلفی دارند و احتمالاً بیشتر آنها از ترس تکرار تجربه عین عیسی و تل ابیض از داعش حمایت خواهند کرد. آنها نمی‌خواهند از کنترل داعش خارج شده و تحت امر نیروهای دموکراتیک سوریه در آیند اما برخی از ساکنان رقه هم می‌خواهند از کنترل داعش خارج شوند حال هر طرفی که می‌خواهد عملیات را برعهده بگیرد.

این کارشناسان معتقدند، داعش احتمال دارد مانند آنچه در حومه شرقی رقه پیش از عملیات موصل انجام داد سلاح‌های ساکنان را به‌ آنها بازگرداند تا آنها را به جنگ در کنار خود تشویق کند.

در مقابل یک فرمانده کرد این اتهامات علیه نیروهای دموکراتیک سوریه را رد کرده و تاکید دارد که رقه هرگز شاهد درگیری‌ها میان ساکنان و کردها نخواهد بود بلکه برعکس بر این باور است که همه در یک صف واحد در برابر داعش خواهند ایستاد مانند آنچه در منبج و تل ابیض رخ داد و بسیاری از ساکنان آنجا از نیروهای کرد استقبال کردند.

این مسئول کرد، ترکیه را مسئول آنچه رخ داده دانست و گفت: آنکارا تلاش می‌کند با این اتهام‌زنی‌ها مانع از تشکیل دولتی فدرال در شمال سوریه شود.

از سوی دیگر، پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تاکید کرد که ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا اهداف داعش در سوریه را که شامل میادین نبرد و خودروهای زرهی این گروه تروریستی است، در راستای حمایت از حمله جدید گروه‌های شبه نظامی کرد علیه رقه هدف قرار داده است.

ترکیه نیز در جدیدترین موضع خود درباره عملیات آزادسازی رقه از زبان مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با همتای بوسنیایی خود روز گذشته گفت: آنکارا به واشنگتن ابلاغ کرد که یگان‌های مدافع خلق کرد که بازوی نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه هستند و ترکیه هر دوی آنها را تشکیلاتی "تروریستی" و ادامه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند، تنها در محاصره رقه شرکت خواهند داشت و وارد شهر نخواهند شد.

ترکیه معتقد است عملیات علیه مرکز رقه طی چند هفته آینده آغاز شود با این ضمانت که "گروه‌های خاطی" منظور نیروهای کرد در آن شرکت نکنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه روز یکشنبه آغاز عملیات آزادسازی رقه با حمایت آمریکا و بدون مشارکت ترکیه را اعلام کردند، اما واشنگتن اعلام کرد که با آنکارا در مورد طرحی بلندمدت در مورد رقه توافق کرده و در حال حاضر عملیات محاصره شهر در جریان است که مدت طولانی زمان خواهد برد.
 
کلمات کلیدی : سوریه +داعش +آزادسازی رقه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.