نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312008
فتوای رهبری درباره «برند خارجی»
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۱
مقام معظم رهبری در پاسخ به این که "آیا برندهای غیرآمریکایی و بعضاً متعلق به کشورهای مسلمان و حتی متعلق به ایرانیان که بعضاً ممکن است مشابهت اسمی با برندهای آمریکایی داشته باشند نیز ممنوع هستند؟" پاسخ دادند: «به طور کلی اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنی با اسلام و مسلمین به کار می‌روند، خرید و فروش آنها برای هیچ‌کس جایز نیست و الّا اشکال ندارد.»

«عصرایران» در این‌باره نوشت: مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی، یکی از شاخصه‌های مهم آن را «درون‌زایی و برون‌گرایی» نامیدند. این تأکید همزمان بر نگاه توأمان به توانمندی‌های داخلی و بهره‌گیری از امکانات جهانی برای رونق اقتصادی و پیشرفت کشور، راه را برای ورود سرمایه‌های خارجی به کشور در چارچوب سند چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ گشود.

به گزارش ایسنا، با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و آغاز عملیات اجرایی برجام در مسیر قالب رهنمودهای ۹ گانه رهبر معظم انقلاب، شرکت‌های زیادی از سراسر جهان خواستار حضور و سرمایه‌گذاری در بازار ایران شدند.

در این میان، رهبر معظم انقلاب، در نامه‌ای که به رئیس‌جمهور نوشتند، تصریح کردند که باید جلوی ورود کالاهای مصرفی آمریکایی به کشور گرفته شود.

مشکلی که برای برخی برندهای خارجی که خواستار ورود به ایران بودند پیش آمد، مشابهت‌هایی بود که با برندهای آمریکایی داشتند. این امر باعث شد برخی مسئولان، با وجود قانونی بودن فعالیت شرکت‌های خارجی غیر آمریکایی، مانع از فعالیت شرکت‌هایی شوند که نامی مشابه برندهای آمریکایی داشتند.

این موضوع باعث شد تعدادی از فعالان اقتصادی در استفتایی از مقام معظم رهبری کسب تکلیف کنند که آیا برندهای غیرآمریکایی و بعضاً متعلق به کشورهای مسلمان و حتی متعلق به ایرانیان که بعضاً ممکن است مشابهت اسمی با برندهای آمریکایی داشته باشند نیز ممنوع هستند؟ که ایشان پاسخی راهگشا دادند: «به طور کلی اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنی با اسلام و مسلمین به کار می‌روند، خرید و فروش آنها برای هیچ‌کس جایز نیست و الّا اشکال ندارد.»

انتظار می‌رود با این فتوا بسیاری از موانع سرمایه‌گذاری در کشور حل و فصل شود و خون تازه‌ای در عرصه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور بر اساس اقتصاد مقاومتی تزریق شود و جلوی تفسیر به رأی‌هایی که گاه از سوی برخی مسئولان صورت می‌گیرد و مشکل‌زا می‌شود گرفته شود.
 
کلمات کلیدی : رهبر انقلاب+برند خارجی
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۱ ۲۱:۴۵:۰۷
فرهنگ برند با فرهنگ لوكس گرايى فرق دارد منظور رهبرى اين است اگر مثلا كارخانه بنز و تكنولوژى بنز را وارد كشور كنيد و فهاليت كنيد برند بنز يا هر برند ديگر شايد خوب هم باشد انا اگر ميخواهيد كالاهاى لوكس و تجملى با برندهاى انچنانى وارد كشور شود همان بهتر كه وارد نشود .... (3340283) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.