نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437046
تغییر سیاست‌های آمریکا در دوران ترامپ؛ واقعیت یا توهم؟
بخش بین الملل الف، 1 بهمن 95
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰
رئیس جمهور منتخب آمریکا در حالی قدرت را در دست می‌گیرد که پیش بینی‌های زیادی در مورد سیاست‌های متفاوت او و تغییر ریشه‌ای در آمریکا وجود دارد اما این پیش بینی‌ها تا چه حد صحیح است؟

به گزارش روزنامه الاخبار، دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا امروز در حالی قدرت را در دست می گیرد که پیش بینی های زیادی در مورد تغییر ریشه ای در آمریکا و سیاست های متفاوت او وجود دارد اما این پیش بینی ها بر چه اساسی بوده و تا چه حد صحیح است؟

مجال گسترده پیش بینی ها با آغاز ریاست جمهوری ترامپ
به قدرت رسیدن دونالد ترامپ مانند آغاز سال نو، این توهم را ایجاد می کند که وارد دوران جدیدی شده ایم که کاملا با قبل متفاوت است و به این ترتیب مجال گسترده ای برای پیش بینی ها و تصمیم گیری ها فراهم می شود.

آیا امروز به یاد می آوریم که روزهای نخست ریاست جمهوری باراک اوباما چقدر انتظار کشیدیم و پیش بینی می کردیم سیاست خارجه او به طور ریشه ای با جرج بوش و روسای جمهوری قبل از او متفاوت باشد؟

معیار صحیح بررسی سیاست های اوباما چیست؟
امروز با گذشت زمان روشن شده است که بهتر است دوران اوباما را به عنوان ادامه و توسعه سیاست های بوش مورد بررسی قرار داد نه قطع و پایان آن دوران.

حتی احتمال عقب نشینی نیروهای غرب از عراق و افغانستان و حفظ آرامش با ایران و سوریه در اواخر ریاست جمهوری بوش شکل گرفت نه اوباما و رابطه ای به ایدئولوژی و یا تفاوت های فکری و فلسفی نو محافظه کاران و اوباما و هیلاری کلینتون ندارد، بلکه می توان گفت اوباما مرحله بازگشت نظامی و ویرانگر آمریکا به منطقه را پایه گذاری کرد نه خروج و پایان آن را.

هیچ کس امروز نمی تواند اقدامات ترامپ و شکل و نوع آن را در دوران ریاست جمهوری اش پیش بینی کرد هرچند تردیدی نیست که با سرو صدای زیاد و تصاویر تلویزیونی متعددی همراه خواهده بود زیرا وی رئیس جمهوری است که به دشمنانش در صفحه تویتر حمله می کند و ناسزا می گوید در نتیجه تمام تحلیل های مربوط به سیاست ها ی ترامپ امروز فقط پیش بینی است نه چیز دیگر.

تغییرات در آمریکا در دوران ترامپ واقعیت یا تبلیغات انتخاباتی
اما روشن است که صحبت از اینکه به قدرت رسیدن ترامپ یعنی  پایان دنیا و زیرورو شدن حکومت در آمریکا چیزی جز تبلیغات انتخاباتی نبود زیرا نشانه های ثبات و ادامه روند قبلی در آمریکا قابل مشاهده است، از جمله اینکه به عنوان مثال بازار بورس آمریکا با سقوط همراه نبود بلکه در مقایسه با  چند دوره قبلی انتقال ریاست جمهوری با بیشترین افزایش همراه بوده است و این به این معنی است که دست اندرکاران بازار بورس یقین دارند که ترامپ تمام مسائل ریشه ای و ضد و نقیضی که در جریان تبلیغات انتخاباتی از آن صحبت کرد عملی خواهد کرد اما به یک شکل دیگر به این معنی که اطمینان دارند وی مالیات بر سود شرکت ها و درآمدهای افراد ثروتمند را کاهش خواهد داد که این برای بازار خوب است.

هرچند نمی توان سیاست های ترامپ و تصمیمات او را پیش بینی کرد اما هر کس باور داشته باشد که آمریکا دیگر آمریکای قبلی نخواهد بود، به خطا رفته است و در این میان نهادهای عربی که از خروج غرب از این کشورها و ضعف و انحراف آمریکا از اصول خود شکایت دارند آسوده خاطر باشند که آمریکا برای آنان باقی خواهد ماند و دخالت هایش نیز ادامه خواهد یافت.

در این میان مجله امریکن پراسپکت در این باره نوشت، ترامپ از گل و سرشت روسای قبلی آمریکا است که آتش جنگ ها را در دوران خود شعله ور کردند به ویژه کسانی که اعلام می کردند به دنبال جنگ نیستند، اما نمی دانیم رویارویی آینده با چه طرفی خواهد بود که البته در این صورت هم جای نگرانی نیست زیرا آمریکا  اکنون در جنگ های فراگیر به سر می برد و در نقاط مختلف از لیبی گرفته تا یمن و از آنجا تا سوریه و عراق سرگرم جنگ است در نتیجه چیزی برای از دست دادن برایمان باقی نمانده است.

علاوه بر این از سال 2003 و حتی پیش از آن فقط صنعت جنگ بود که در آمریکا با پیشرفت همراه بوده است.
منبع: تسنیم
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا+ترامپ+پیروزی ترامپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۳:۵۶:۴۱
ببینید در کلیت کار فرق زیادی وجود ندارد مثلا اون حزب می گقت برجام 2و 3 این یکی میگه بازنگری در برجام چه اضافه حقوق شما تو همون فیش حقوقی باشه یا فیش حقوقی جداگانه ای تعریف بشه چه امتیازات بعدی امریکا تو برجام 2 باشه چه توهمون برجام یک بازنگری بشه (4127539) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۰:۵۹:۰۵
خدایا برای مردم کشورم صلح دوستی و ارامش می خواهم. (4128228) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.