توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427191
آواکس ناتو از روسیه جاسوسی کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
 در چارچوب ادامه عملیات تجسسی ضدروسی غرب، یک فروند هواپیمای «ار.اس-135 دبلیو» آمریکا نزدیک مرزهای روسیه برفراز دریای بالتیک و همچنین آواکس ناتو مجاور شبه جزیره کریمه پرواز کردند.


به گزارش ایرنا، هواپیمای جاسوسی آمریکایی «ار.اس-135 دبلیو» بیش از یک ساعت بر فراز دریای بالتیک نزدیک مرزهای منطقه کالینینگراد پرواز کرد.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز جمعه در این باره اعلام کرد: هواپیمای آمریکایی شامگاه پنجشنبه از پایگاه هوایی میلدن هول آمریکا در انگلیس به پرواز در آمده و از مسیر خلیج گدانسک به کالینینگراد نزدیک شده بود که دو فروند جنگنده سوخو-27 آن را ردیابی کردند.
بنا به این گزارش، همچنین یک فروند هواپیمای تجسسی ناتو از نوع آواکس نیز برفراز دریای سیاه نزدیک شبه جزیره کریمه پرواز کرد.

این هواپیما که از پایگاه گیلن کرخن ناتو در آلمان به پرواز در آمده بود، با عبور از حریم هوایی رومانی مدتی نزدیک شبه جزیره کریمه عملیات برنامه ریزی شده انجام داد.

استان کالینینگراد خارج از سرزمین اصلی روسیه کنار بلاروس، لیتوانی و همچنین لهستان و نزدیک رومانی دو کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار دارد که ارتباط آن با سرزمین اصلی از دریای بالتیک انجام می شود.

روسیه برای مقابله با تهدیدهای نظامی غرب، افزون بر بهبود توان بخش های موشکی و بمب افکن های قاره پیما، نیروهای هوافضا و دریایی می تواند از مزیت ویژه راهبردی کالینینگراد نیز بهره بگیرد.

هدف جاسوسی هوایی آمریکا بیشتر جمع آوری اطلاعات از محل استقرار سامانه های پدافند موشکی اس400، تاکتیکی اسکندر و ساحل به دریای باستیون و بال روسیه است.
با توجه به اینکه در سال های اخیر هواپیماهای آمریکایی شمار پروازهای جاسوسی را در منطقه افزایش داده اند، روسیه نیز سامانه راداری خود را تقویت کرده است.

براساس گزارش اعلام شده، تور راداری روسیه که برخوردار از سامانه شناسایی ضداستتار است، سال 2016 پرواز بیش از 800 هواپیمای جاسوسی خارجی را ردگیری کرده است.
اندره کوبان رئیس بخش سامانه راداری نیروهای مسلح روسیه گفت که سامانه های روسی توان شناسایی هواپیماهای مجهز به سیستم استتار را نیز دارند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از این مقام روسی نوشت: سال جاری بیش از 800 هواپیمای جاسوسی خارجی شناسایی شد و بیشتر از سه هزار و 500 بار سیگنال این رادارها نیز به صدا در آمد.
 
کلمات کلیدی : آواکس+ ناتو+ هواپیمای جاسوسی آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.