توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 298393
مفقود ماندن حجاج‌مان را اصلا نمی‌پذیریم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۲۳
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: خانواده‌ها نسبت به فاجعه حج احساس غیرقابل اغماضی دارند و اصولا ما نیز بحث مفقودان این فاجعه را نمی‌توانیم بپذیریم.

به گزارش ایسنا، دریابان علی شمخانی که بعدازظهر سه‌شنبه در حاشیه بیست و پنجمین محفل پیشکسوتان جهاد و شهادت در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت در سخنانی گفت: شواهدی دال بر ناکارآمدی‌، بی‌کفایتی‌ و فقدان برنامه مسوولان سعودی در رابطه با فاجعه منا به چشم می‌خورد.حکایت آن‌قدر گسترده است که برخی‌ها معتقدند رویداد این فاجعه عمدی بوده است. چرا که آن‌ها قبل از بروز حادثه و بعد از آن برنامه درستی را برای این فاجعه نداشتند.

او افزود: متاسفانه امسال بی‌کفایتی ناشی از برخی از مواردی هم‌چون تغییر اولویت‌های سعودی‌ها، وارد شدن به جنگ باطل با یمن‌، جابه‌جایی‌هایی که در حکومت عربستان انجام شده است‌، اختلاف‌هایی که در میان حاکمان این کشور وجود دارد موجب شده است که مسوولان این کشور دغدغه‌های‌شان تغییر کند و ایمنی دغدغه اصلی آنان نباشد. این حادثه دهشتناک به جان جهان اسلام وارد شد و حج را دچار یک حادثه تاریخی کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از حقوق مردم کشورمان در ابعاد مختلف فنی، حقوقی و دفاعی نخواهد گذشت و باید از سوی مقامات سعودی برای این که مجددا این‌گونه فجایا رخ ندهد ضمانتی داده شود و حتما کسانی که با غفلت و بی‌کفایتی‌شان این حادثه را رقم زدند مورد ماخذه قرار بگیرند.

شمخانی یادآورشد: امیدواریم برخلاف آن چه تاکنون از سوی مقامات سعودی شاهد بودیم آن‌ها با ما همکاری خوبی داشته باشند. خانواده‌های ما باید پیکر بستگان‌شان را تحویل بگیرند. این خانواده‌ها احساس غیرقابل اغماضی دارند.

وی در پایان گفت: بحث مفقودان فاجعه منا را اصولا نمی‌پذیریم که کسی مفقود بماند ما حتی شهدای جنگ تحمیلی را کاوش کرده‌ایم و آمار آن‌ها را به حداقل رسانده‌ایم از سوی دیگر ما مخالف این هستیم که قربانیان ایرانی فاجعه منا در آن‌جا باقی بمانند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس در بخش دیگر سخنانش با اشاره به عبرت‌هایی که از جنگ تحمیلی باید بگیریم توضیح داد: تنها فرهنگی که امروز به‌عنوان راه‌حل دشواری‌ها در حوزه‌های مختلف مطرح است‌، فرهنگ دفاع مقدس، فرهنگ بسیجی و جهادی خواهد بود. در بحث مدیریت، ما مدیریت جهادی را مدنظر داریم و در توسعه‌های اقتصادی نیز عبرت‌های جنگ را به شکل فعال پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: این فرهنگ برای هر دردی نسخه‌ای را در اختیاردارد. ما توانستیم بر خلاف محاسباتی که موجب شد جنگ آغاز شود‌، معادله‌ها را تغییر بدهیم و بنابراین باید از آن حراست کنیم. پیشکسوتان جنگ‌، حافظان این فرهنگ هستند در این راستا باید از توصیه‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری را به یاد داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : فاجعه منا+شمخانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.