توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493314
شکست طرح آمریکا در رقه؛ ارتش سوریه به نزدیکی دیرالزور رسید
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۵
در حالی که عملیات کُردها با حمایت آمریکا در شهر رقه به خوبی پیش نمی‌رود، ارتش سوریه به سمت دیرالزور در حرکت و در ریف جنوب غربی رقه پیشروی‌های چشمگیری داشته است.

به گزارش فارس، رخدادهای میدانی در نبرد رقه که ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا هدایت آن را بر عهده دارد نشان میدهد که این نبرد در چارچوب زمانی که برنامه ریزی شده بود، حرکت نمیکند؛ چرا که داعش قویا از مواضع خود در داخل این شهر دفاع کرده و نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه نیز دچار تشتت شده اند.

این تشتت معلول حملات ترکیه و مزدورانش به مواضع یگانهای مدافع خلق کُرد در شمال استان حلب به ویژه روستای «عین دقنه» و «عفرین»  است که روز گذشته صورت گرفت و نیروهای کُرد این حملات را دفع کردند. اکنون 40 روز از آغاز عملیات کُردها با حمایت آمریکا در رقه میگذرد و نیروهای کُرد با وجود حمایت همه جانبه زمینی و هوایی نتوانسته اند دستاوردهای میدانی را به دست آورند که با این مدت زمانی همخوانی داشته باشد. از نظر جغرافیایی نیز رقه در مقایسه با سایر شهرهای سوریه کوچکتر است.

فرماندهان کرد قبل از آغاز عملیات دو ماه را برای آزادسازی رقه تخمین زده بودند ولی خیز ترکیه برای آغاز عملیات علیه کُردها در شمال استان حلب نقش اصلی را در تغییر روند نبرد رقه ایفا کرد و سبب شد که شماری از گروههای وابسته به کُردها از جمله «جیش الثوار و ئلواء الشمال الدیموقراطی» پس از ترک رقه، عازم عفرین شوند تا از این منطقه در برابر ترکیه دفاع کنند

در همین راستا، منابع میدانی به روزنامه الاخبار لبنان اعلام کردند که کُردها به ائتلاف آمریکا اعمال فشار میکنند که موضع صریح و روشنی در خصوص حملات ترکیه به عفرین اتخاذ و حمایت از افراد غیر نظامی را تضمین کند تا کُردها بتوانند بر نبرد رقه متمرکز شوند؛ چرا که کُردها بر این باورند که اگر عفرین به دست ترکیه بیفتد، سیطره بر رقه هیچ فایده ای نخواهد داشت.

به گفته این منابع، نیروهای دموکرات از گروه موسوم به «قوات النخبه السوریه» (نیروهای رنجر سوریه) وابسته به «احمد الجربا» خواسته بودند که مناطق استقرار در شرق رقه را تغییر دهند که این مسئله تأثیر منفی بر روند این عملیات داشت.

یک منبع نزدیک به نیروهای الجربا گفت که اختلاف با نیروهای کُرد به خاطر نحوه اداره رقه پس از آزادسازی آن بود؛ چرا که فرماندهان کُرد از نیروهای الجربا خواسته بودند که پس از آزادسازی رقه، به صورت کامل از این شهر خارج شوند. در حال حاضر نیز مذاکراتی با میانجیگری ائتلاف آمریکا برای پایان دادن به این اختلافات در جریان است. افزون بر این مسئله، داعش در جریان یک پاتک به مواضع نیروهای الجربا توانسته بود دهها عنصر از این نیروها را ساعتها در یکی از محله های رقه محاصره کنند و نیروهای کُرد نیز به آنان کمکی نکردند.

در همین راستا، نیروهای دموکراتیک سوریه روز گذشته  اعلام کردند که موفق شده‌اند محله «الیرموک» در شهر رقه را از داعش پس بگیرند. منابع خبری اما اعلام کردند که نیروهای دموکراتیک به خاطر تلفات جانی زیادی که در جریان درگیری با داعش در رقه متحمل شده اند، فعلا عملیات خود را در این شهر متوقف کرده اند.

ائتلاف آمریکا از کُردهای سوریه خواسته است که تا تجهیز مجدد، به محاصره رقه ادامه دهند تا بار دیگر برای حمله به داعش آماده شوند.

پیشروی ارتش سوریه در جنوب غرب رقه
از سوی دیگر، ارتش سوریه به پیشروی خود در ریف جنوب غربی رقه ادامه داد و موفق شد چاهها و میادین نفتی «بئر الفهد، الزملة و الدیلعة» را آزاد کرده و خود را به مرزهای اداری استان حمص برساند که به ریف رقه وصل است.

نیروهای سوری پس از رسیدن به مناطق غربی «جبل البشری» که ریف دیرالزور و رقه را به هم پیوند میدهد و از شرق 50 کیلومتر با دیرالزور فاصله دارد، موفق شدند خود را به نزدیکی ریف شمال غربی دیرالزور برسانند.

در ریف شرقی حمص نیز، ارتش سوریه با پیشروی در اطراف شهرک راهبردی السخنه، خود را به 10 کیلومتری آن رساند و قصد دارد با ادامه عملیات خود داعش را مجبور کند که از مساحتی بالغ بر 10 هزار کلیومتر مربع از ریفهای حمص، حماه و رقه عقب نشینی کند و بدین ترتیب حضور داعش منحصر به دیرالزور، ریف شرقی رقه و بخشهایی از ریف جنوبی حسکه باشد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا ، رقه، سوریه ،دیرالزور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.