نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504113
انتقاد اصلاح طلبان از عارف و فراکسیون امید در جریان رای اعتماد به کابینه؛ از اتهام رانت خواری تا شرکت در جلسه میدان آرژانتین برای مخالفت با بیطرف
بخش سیاسی الف، 31 مرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت حسن روحانی از سه شنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی آغاز شد و نمایندگان در هشت جلسه صلاحیت وزرا را بررسی کردند که در نهایت به 16 وزیر رای اعتماد دادند و با وزارت حبیب الله بیطرف برای وزارت نیرو مخالفت کردند.

به گزارش الف، در این بین با پایان جلسات رای اعتماد و مشخص شدن تکلیف کابینه دوازدهم، عملکرد فراکسیون امید با انتقادهای بسیاری از سوی اصلاح طلبان و رسانه های حامی آنها مواجه شد.

تا پیش از آغاز جلسات رای اعتماد گمانه زنی ها بیشتر بر این امر مبتنی بود که احتمالاً گزینه‌هایی مانند محمد جواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات)، محمد بطحایی (وزیر آموزش و پرورش)، عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور) و علی ربیعی (وزیر کار) با مشکل در کسب رای اعتماد روبه رو خواهند شد. اما رای نیاوردن حبیب الله بی طرف که از بنیانگذاران حزب مشارکت و مورد حمایت رئیس دولت اصلاح طلب بوده موجب وارد آمدن شوک به این جریان شده است.

البته اصلاح طلبان از رای بالای افرادی مانند رحمانی فضلی( 250) و رای کمتر ظریف(236) و رای پایین محمود حجتی(164) عضو اصلاح طلب دیگر کابینه نیز مایوس و ناراحت شده اند.

انتقادات تند از فراکسیون امید؛ از جلسه مخفی تا اتهام زد و بند و معامله در رای اعتماد
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، چند روز قبل از آغاز  جلسات رای اعتماد به کابینه دوازدهم گفته بود که رأی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس به وزیران پیشنهادی فراکسیونی خواهد بود. اما با بررسی انتقاداتی که در این دو روز از رای اعتماد به کابینه توسط اصلاح طلبان عنوان شده به صراحت باید گفت فراکسیون امید در حفظ انسجام خود با ناکامی مواجه شده است.

در این باره غلامرضا تاجگردون در شبکه های اجتماعی عنوان می کند که برخی از نمایندگان فراکسیون امید به بیطرف رای نداده اند اما در مقابل بعضی از اصولگرایان به او رای داده اند. رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ذیل این سوال که« حبیب‌الله بی‌طرف انسان متخصص و اطلاح‌طلبی که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. چرا؟» در صفحه اینستاگرامش نوشت: اصولگرایان‌سنتی همچون کامران، حاج بابایی و زاهدی تلاش کردند{بیطرف} رای بیاورد و خیلی از اصلاح‌طلبان هم به او رای ندادند.

جواد امام، رییس بنیاد باران و از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات نیز با افشاگری از جلسه مخفی لیست امید با وزیر پیشنهادی نیرو و تصمیم این افراد برای مخالفت با او خبر داد.

قاسم میرزایی نیکو، نماینده اصلاح طلب مجلس از تهران نیز در گفت‌و‌گو با روزنامه جهان صنعت خواستار افشای اسامی افرادی از لیست امید که باعث رای نیاوردن بیطرف شدند، شد.

از سوی دیگر رای نیاوردن حبیب الله بیطرف باعث شد که انتقادات تندی از محمدرضا عارف و اعضای فراکسیون امید توسط اصلاح طلبان و رسانه های حامی آنها بیان شود.
 
در این راستا، صادق زیباکلام از حامیان پیش از انتخابات لیست امید صراحتا از عملکرد و کارنامه لیست امید انتقاد کرده و گفته است: نمایندگانی به عنوان فراکسیون امید و نزدیک به اصلاح طلبان در مجلس دهم جمع شده اند، ظرف دو سال گذشته به هیچ وجه کارنامه خوبی به جا نگذاشتند، البته به جز چند نفر انگشت شمار. از این مسئله نمی توان غافل شد که در این مجلس با حضور پرشمار اصلاح طلبان که نماینده ملت هستند، وزیر اصلاح طلب رای نیاورد و در مقابل وزیران اصولگرا رای بیاورند.

فیاض زاهد، فعال سیاسی نیز در گفت و گو با یکی از  روزنامه های اصلاح طلب عنوان می کند: در یک مجلس اعتدالی و اصلاحی شما باید کاری می‌کردید که فردی با سابقه حبیب‌الله بیطرف که عضو جبهه مشارکت بوده، از نزدیکان آقای خاتمی است، وزیر کارآمدی بوده و عضو دانشجویان پیرو خط امام بوده، رای اعتماد بگیرد. وقتی بعضی از آقایان می‌خواهند اعلی حضرتی در فراکسیون عمل کنند نتیجه‌اش همین می‌شود. من معتقدم آقای عارف به شانس خودش برای دو سال بعد هم لطمه‌زده است.

یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم هم در یادداشتی تلگرامی با عنوان «عملکرد افتضاح فراکسیون امید و دکتر عارف در رأی اعتماد قابل توجیه است؟!» نوشت:«ناکارآمدی فراکسیون امید مجلس در حساس‌ترین آزمون در رأی اعتماد به کابینه دوم روحانی نشان داد؛ لشگر بی خاصیت فراکسیون امید به رهبری محمد رضا عارف آنقدر ناکارآمد و غیر مؤثر است که در چنین آزمونی عملاً کسانی که نام امید برخویش نهاده به نماد زدودن امید درفضای سیاسی کشور تبدیل شده‌اند».

روزنامه آرمان نیز در گزارشی با عنوان «رأی معنادار» نوشت:«وقتی آذری جهرمی از مجلسی که بیطرف را با ۱۳۳ رأی می‌اندازد، با ۱۵۲ رأی موافق، رأی اعتماد می‌گیرد، زنگ خطر به‌صدا در آمده است... پس از عدم رأی اعتماد مجلس به بیطرف نگاه‌ها به سمت اعضای فراکسیون امید مجلس چرخید و آنچه بیش از همه سبب تعجب شد، ثبت‌نام  ۱۴۲ نماینده برای دفاع از بیطرف در جریان بررسی صلاحیت او بود، اما در زمان رأی‌گیری تنها ۱۳۲ نماینده با وزارت او موافق بودند و مشخص نشد آن ۱۰ نماینده موافق چگونه در فاصله کوتاهی تبدیل به مخالف شدند؟».

غلامحسین کرباسچی در این باره می گوید: به نظر من دوستانی که در فراکسیون امید حضور دارند نیز همکاری و هماهنگی لازم را در این خصوص انجام ندادند، من حتی شنیده‌ام برخی از اعضای این فراکسیون به بیطرف رأی ندادند که اگر این گونه باشد ورای این موضوع که رأی ندادن حق نمایندگان است چنین برخوردی نوعی بی‌توجهی به تصمیم دولت و مجموعه فراکسیون امید مبنی بر استفاده از افراد معرفی شده است.

در این بین وب‌سایت انتخاب روز دوشنبه ۳۰ مرداد، در یادداشتی با عنوان« فراکسیون امید چگونه با دستان خود در حال سوزاندن ریشه اعتماد مردم به جریان اصلاحات است؟ / آیا زد و بندها و معامله ها در جریان رای اعتماد به وزرا حقیقت داشت؟» ضمن انتقاد از «نحوه مدیریت» این فراکسیون نوشت اعتراض‌هایی نسبت به «زد و بندهای» احتمالی این فراکسیون درباره وزرا وجود دارد. این سایت در ادامه می افزاید که جریان اصلاحات نیازمند «جدی ...مقابله با رانت خواری و پالایش درونی است.»

گفتنی است از زمان آغاز به کار مجلس دهم تا کنون عملکرد اعضای فراکسیون امید در مقاطع دیگر نیز مورد انتقاد جدی قرار گرفته که در این باره می توان به برخی نطق های اعضای این فراکسیون، سلفی جنجال برانگیز با یک مقام اروپایی در صحن علنی مجلس، ناکامی در انجام اقدامی جدی در مجلس و کسب کرسی های اندک در هئیت رئیسه کمیسیون ها اشاره کرد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۱۲:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۰:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۸:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۲۰:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۲:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۰:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۹:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۲:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : دولت دوازدهم + روحانی + فراکسیون امید+کابینه روحانی + مجلس + جلسه رای اعتماد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۴:۴۳:۰۷
از اقای رواحانی تشکر میکنم که به حرف اصلاح طلبان گوش نکرد و کابینه فراجناحی تشکیل داد از اصولگرایان هم استفاده کرد. عارف هم فردی است که نه توانست ریاست مجلس را به دست بیاورد نه در فراکسیبون امید تونست موفق باشد. اقای روحانی یک اصولگرای معتدل هست و این رو هم در چینش کابینه اثبات کرد (4529998) (alef-13)
 
نا شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۶:۳۱:۱۰
این که رای نیاورده حتما فاقد صلاحیت بوده چون که اصلاح طلبه باید حتما رای می آورد خب یه اصلاح طلب دیگه جاش معرفی میکنن دیگه چرا روی این بابا گیر کردین و دنبال حاشیه سازی هستین ایشون با دلایل منطقی رد صلاحیت شده، قحطی که نیست چیزی که زیاده اصلاح طلب بیکار شده توی این ۱۰ -۱۲ سال که شایستگی بیشتری هم نسبت به ایشون دارن. (4530119) (alef-13)
 
كميل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۸:۲۱:۵۲
انحصار طلبى اصلاحطلبان تمامى ندارد!
در هماهنگى كامل اصولگرايان و اصلاحطلبان، ركورد تاييد وزرا در دور اول زده شد! حالا براى يك وزير غوغا راه انداختند!
احمدى نژاد! ما را ببخش بابت اين همه تهمتي كه به تو زديم! در مجلس اصولگرا، به ٦ نفر از وزراء تو راى ندادند و ما به تو انگ "دست به يكى كردن" با اصولگرايان را زديم!
آرى! حساب تو از اين دو جناح جداست (4530211) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۸:۵۸:۱۲
برخی اعضای فراکسیون امید فقط به فکر رانت و جیبهایشان
هستند.
متاسفانه آلوده شده اند و به اصلاحات پشت کرده اند.
با این حال خاتمی بزرگوار همچنان محبوب ما هست. (4530240) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۲۳:۰۶:۰۳
از این متعجب هست که عارف با بیشترین رای به مجلس راه پیدا کرده حتی تا به حال یک نطق پیش از دستور هم نداشته است!

با این عمل کرد مطمئن هستم که در انتخابات آینده کسی دوباره به ایشان و هم قطارانشان رای نخواهد داد. ضمن اینکه ژن ایشان همچین + هم نیست! (4530482) (alef-13)
 
ناشناس 2
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۵:۲۹:۲۹
در جواب ناشناس بايد بگم : تورو خدا شما بيا قبول کن اين وزات رو. (4531520) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۳:۱۰:۱۷
ژن خوب هم دردسری واقعا؟ ؟؟!!!!! (4532111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۲۳:۴۶:۳۴
اصول گرا واصلاح طلب عمرشان تمام شده (4535398) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.