نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492324
رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف:
۵۰ درصد از آرای قالیباف به سبد روحانی ریخته شد/رای آوری قالیباف بیشتر از رییسی بود/دیدار تتلو با رییسی منجر به ریزش رای شد
بخش سیاسی الف؛ 24 تیر 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف، نتیجه کنار رفتن قالیباف به نفع رییسی را ریختن ۵۰ درصد از آرای او به سبد روحانی دانست و گفت: طبق نظرسنجی‌ها معتقد به ماندن آقای قالیباف در عرصه بودیم چون احتمال رای آوری او بیشتر بود.

دهقان همچنین دیدار تتلو با رییسی را کار غلط و حتی بدی دانست که  بسیاری از افراد را در انتخابات به تردید انداخت.

نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه رقابت‌های انتخاباتی تمام شده است گفت: همه باید برای موفقیت دولت کمک کنیم چون موفقیت دولت، موفقیت نظام و مردم است.

محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران در گفت‌وگو با ایسنا ضمن آسیب‌شناسی انتخابات به تحلیلی درباره دلایل عدم موفقیت اصولگرایان پرداخت که مشروح آن را در زیر مشاهده‌ می کنید.

اصولگرایان پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی با تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی برای رسیدن به اجماع و کاندیدای واجد شرایط تلاش کردند که به نظر می‌رسد نتیجه این تلاش‌ها و رایزنی‌ها حضور اصولگرایان با تمامی قوا در عرصه انتخابات است. با توجه به این شرایط دلیل موفق نشدن اصولگرایان را در انتخابات چه می‌دانید؟
یک جریان سیاسی و اعتقادی حتما باید در انتخابات فعال باشد. چون اصل در انتخابات تلاش همه جریان‌ها و حضور در عرصه است. پس طبیعی است اگر همه جریان‌های سیاسی در رقابت‌های انتخاباتی حضور پیدا نکنند، سطح مشارکت پایین خواهد آمد؛ لذا از منظر اصل نظام و انقلاب، شرکت و حضور تمام قد در انتخابات لازم است تا سطح مشارکت افزایش یابد.

 پیروزی روحانی طبیعی بود
از طرف دیگر تجربه جهانی نشان داده که رئیس‌جمهور مستقر معمولا در دور دوم انتخابات رای می‌آورد که طبق بررسی‌ها در طول تاریخ دموکراسی در دنیا رئیس‌جمهور مستقر تنها ۱۳ مورد نتوانسته رای آورد؛ لذا رویه‌ای غیر از آن موضوعی استثنایی است و طبق قاعده نیست.

در ایران نیز در دوره دوم آقای احمدی نژاد، آقای موسوی با تمام قوا و پشتیبانی اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات حضور پیدا کرد که حتی توهم پیروزی در انتخابات را داشت که با همان توهم فتنه‌ای در کشور ایجاد کرد. در نهایت نیز او علیرغم تمامی پشتیبانی‌ها ۱۳ میلیون و رئیس‌جمهور مستقر حدود ۲۵ میلیون رای آورد؛ بنابراین پیروزی آقای روحانی در دولت دوم او طبیعی است. البته کسب ۱۶ میلیون رای اصولگرایان در برابر رای ۲۳ میلیونی مطلوب است. حتی ممکن بود خودمان با برنامه‌ریزی دقیق در انتخابات نتیجه انتخابات را عوض می‌کردیم.

۵۰ درصد از آرای قالیباف به سبد روحانی ریخته شد/پیش بینی پیروزی در انتخابات را نداشتیم
منظور شما چیست؟
منظورم این است که اگر آقای رئیسی به جای آقای قالیباف کنار می‌رفت، نتیجه بهتری رقم می‌خورد. البته این بدان معنا نیست که ما حتما پیروز انتخابات می‌شدیم. بلکه نتیجه تفاوت بیشتری داشت. چون حدود ۵۰ درصد آرای آقای قالیباف به سبد آقای رئیسی نرفت و به سمت آقای روحانی رفت.

این موضوع نه تنها در نظرسنجی‌ها بیان شد که ما هم به عینه آن را دیدیم؛ بنابراین اگر آقای رئیسی به نفع آقای قالیباف کنار می‌رفت اجبارا رای‌های او به سبد آقای قالیباف ریخته می‌شد. چون طرفداران او ایدئولوژیک‌تر بودند و به آقای روحانی رای نمی‌دادند. هرچند ممکن بود که در این حالت طرفداران آقای رئیسی از کنار رفتن او به نفع آقای قالیباف ناراحت شوند، اما در نهایت رای‌شان را به آقای قالیباف می‌دادند که این اتفاق رخ نداد و ۵۰ درصد از رای‌های آقای قالیباف به سبد آقای روحانی ریخته شد.

آیا این صحبت‌های شما را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که قبل از انتخابات اصولگرایان پیش‌بینی شکست در انتخابات را داشتند؟
این پیش‌بینی طبیعی است و ما مرتب در جلسات رسمی این موضوع را مطرح می‌کردیم چون این یک روند و نرم جهانی است که معمولا رئیس‌جمهور مستقر دردور دوم انتخابات رای می‌آورد و فقط در موارد استثنایی خلاف آن دیده شده است که این موضوع مرتبا در جلسات رسمی اصولگرایان مطرح می‌شد؛ لذا براساس همین تحلیل‌ها به این نتیجه رسیدیم که تنها یک نفر باید با رئیس‌جمهور مستقر رقابت کند.

استراتژی ما در انتخابات این بود که حتی الامکان انتخابات به دور دوم کشیده شود، اگر میسر شد تمامی تلاش‌ها برای پیروزی در دور اول انجام شود و اگر این دو فرضیه به نتیجه نرسید هزینه شکست را کم کنیم؛ بنابراین طبیعی بود که ما به عنوان رقیب رئیس‌جمهور مستقر که از تمامی ابزارها در دوران تبلیغات استفاده می‌کرد، بر روی یک گزینه به اجماع برسیم.

این اتفاق که اکثر کابینه دولت در دوران انتخابات بر خلاف مواد ۶۸ و ۷۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری از رئیس‌جمهور دفاع کرده و به ضرر سایر نامزدها موضع گرفته‌اند اتفاق نادری است که شاید از ابتدای دوران انتخابات ریاست جمهوری تا دوره دوازدهم رخ نداده است.

اولین هدف ما در انتخابات بالا بردن سطح مشارکت بود/احتمال رای آوری قالیباف بیشتر از رییسی بود
شما در صحبت‌های خود سه استراتژی و هدف برای اصولگرایان جهت حضور در انتخابات برشمردید. فکر می‌کنید در نهایت توانسته‌اید به کدام هدف برسید؟
اولین هدف ما بالا بردن سطح مشارکت بود که توانستیم نه تنها به این هدف برسیم که ۱۶ میلیون رای را به نفع اصولگرایان جمع کردیم. این میزان رای بالا در تاریخ رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بعد از انقلاب با رئیس‌جمهور مستقر بی سابقه است. بعد از آقای رئیسی، آقای موسوی توانست ۱۳ میلیون رای را آن هم با پشتیبانی تمامی اصلاح‌طلبان و حتی مخالفان نظام کسب کند.

در شرایطی که بیشتر نظرسنجی‌ها حکایت از پیشگامی آقای قالیباف نسبت به آقای رئیسی داشت، چرا در نهایت آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی کنار رفت؟
این بحث‌های درونی اصولگرایان است. نظر شخصی بنده کنار رفتن آقای رئیسی بود منتها وحدت بین نیروهای انقلاب از پیروزی نهایی یک نفر مهمتر است.

این صحبت شما در حالی است که آقای قالیباف تا آخرین لحظه اعلام می‌کرد که در رقابت‌های انتخاباتی به نفع کسی کنار نمی رود و حتی سفر انتخاباتی به مشهد را داشت ولی یک مرتبه کنار رفتن او به نفع آقای رئیسی اعلام شد. چه اتفاقی در جبهه اصولگرایی رخ داد که آقای رئیسی تبدیل به کاندیدای واحد اصولگرایان شد؟

براساس نظرسنجی‌ها در روزهای آخر انتخابات به این نتیجه رسیدیم که باید یک نفر از اصولگرایان در رقابت‌های انتخاباتی بماند. طبیعتا درباره آن یک نفر اختلاف نظر وجود داشت که ما طبق نظرسنجی‌ها معتقد به ماندن آقای قالیباف در عرصه بودیم چون احتمال رای آوری او بیشتر بود.

با توجه به این‌که در روزهای آخر رقابت‌های انتخاباتی برخی نظرسنجی‌ها به نفع آقای رئیسی شده بود. آن‌ها هم حق داشتند که بر ماندن خود اصرار کنند اما تحلیل ما این بود که علی‌رغم نظرسنجی‌های متفاوت اگر آقای قالیباف کنار رود بخش مهمی از رای‌های او به سبد آقای روحانی ریخته می شود. نگاه آقای قالیباف در برابر این اختلاف نظر دوستانه کاملا ایثارگرانه بود که اگر آقای رئیسی کنار نرود او داوطلبانه از عرصه رقابت‌ها کنار خواهد کشید. آقای قالیباف ایثارگرایانه کنار کشید.

کنار رفتن قالیباف با تصمیم جمنا بود
آیا هیچ فرد و یا مسئولی به آقای قالیباف برای کنار کشیدن از رقابت‌های انتخاباتی توصیه‌ای نکرد؟
هیچ توصیه‌ای در کار نبود. آقای قالیباف براساس تحلیل انتخاباتی و البته با ازخودگذشتگی به نفع آقای رئیسی کنار کشید چون باید یک نفر در انتخابات باقی می‌ماند. نظر آقای قالیباف حتی برخلاف نظر برخی اعضای ستادش بود. ما معتقد بودیم که باید آقای رئیسی کنار رود اما چون این اتفاق رخ نداد آقای قالیباف کنار رفت.

به نظر شما چرا آقای رئیسی علیرغم تحلیل‌های انتخاباتی مبنی بر رای آوری بیشتر آقای قالیباف کنار نرفت؟
آقای رئیسی شخصا مخالف با کنار رفتن از عرصه رقابت نبود و حتی اعلام کرد که اگر جمنا به نتیجه برای کنار رفتنش برسد قطعا این کار را می کند و تا پایان برای آقای قالیباف کار می کند.


آیا این صحبت شما بدان معنا است که جمنا موافق ماندن آقای رئیسی و کنار کشیدن آقای قالیباف بود؟
جمنا براساس سازوکاری که تعیین شده بود به این نتیجه رسید که امکان کناره گیری آقای رئیسی نیست؛ لذا آقای قالیباف داوطلبانه انصراف داد. البته این نظر جمنا نیز براساس برخی نظرسنجی‌ها بود و هیچ بحث پشت پرده و یا تحلیل‌های غلط مطرح در رسانه‌ها وجود نداشت. چون هر دو نفر برای عمل به تصمیم جمنا در خصوص ماندن و کنار رفتن آمادگی داشتندلذا اختلاف خاصی بروزنکرد.

ماندن و یا نماندن میرسلیم تاثیری در نتیجه انتخابات نداشت/دیدار تتلو با رییسی کار غلطی بود
ابهاماتی درباره چرایی کنار نکشیدن آقای میرسلیم به نفع آقای رئیسی وجود دارد که این ابهامات بعد از بیانیه موتلفه تشدید شد. چرا آقای میرسلیم کنار نرفت؟
در این باره اطلاعی ندارم. چون رای آقای میرسلیم بالا نبود طبیعتا ماندن و یا نماندن او تاثیری بر نتیجه انتخابات نمی‌گذاشت.

بسیاری از تحلیلگران در زمان و بعد از دوران انتخابات دیدار تتلو با آقای رئیسی را تاثیرگذار در نتیجه انتخابات دانستند. نظر شما در این باره چیست؟
نفس و اصل برگزاری جلسه بین فردی با ادعای توبه با یک روحانی اشکال ندارد. اما برگزاری این جلسه در دوران انتخابات کار بد و غلطی بود و نباید در این زمان انجام می‌شد. این کار در نهایت برای آقای رئیسی ضرر داشت و بسیاری از افراد را به تردید انداخت. شاید اگر آقای تتلو با آقای رئیسی در زمانی غیر از انتخابات دیدار می‌کرد، هیچ ایرادی به آن وارد نبود، اما این‌که این دیدار با تلقی تبلیغات و رای آوری انجام شد به نفع آقای رئیسی نبود. آن هم در شرایطی که صاحبان جنگ روانی و برخی از سیاسیون از هر وسیله‌ای برای تخریب رقیب استفاده کردند.

آیا می توان از این صحبت شما اینگونه تلقی کرد که این دیدار باعث ریزش آرای آقای رئیسی شد؟
این دیدار به ضرر آقای رئیسی بود و حتی ممکن است باعث ریزش آرای ایشان نیز شده باشد. به طور کلی این موضوع را آنقدر پراهمیت نمی‌دانم که رسانه‌ها در این حجم به آن پرداخته‌اند. این گونه اتفاقات در خارج از ایام انتخابات افتاده و خیلی از افراد با اعتقادات متفاوت با برخی از روحانیون ما دیدار می کنند و کسی هم چیزی نمی‌گوید.

بعد از ایام انتخابات تعدادی از اصولگرایان در صحت انتخابات تشکیک به وجود آوردند. آیا شما این کار را درست می‌دانید؟
در دوران تبلیغات تخلفاتی انجام شد. نمونه بارز آن تمام شدن تعرفه در برخی حوزه‌های طرفدار آقای رئیسی بود و در نهایت نیز با خواهش و التماس تعرفه به مردم نمی‌رساندند. این موضوع در سه استان خراسان جنوبی، رضوی و شمالی محرز بود. در پایین شهرها که از لحاظ تیپ و فرهنگ با بالای شهر تفاوت داشتند، تعرفه به میزان کمی داده می‌شد اما در بالای شهر نه تنها تعرفه به حجم انبوهی بود که صندوق‌های سیار نیز اضافه می‌شد. البته با توجه به این‌که شورای نگهبان انتخابات را تایید کرده، ازنظر ما نیز انتخابات تمام شده است ولی از قوه قضاییه انتظار رسیدگی به تخلفات وجرایم را داریم.

نمی گویم اگر تخلفات انتخاباتی نبود رییسی رای می آورد
اگر تعرفه‌ها به میزان انبوه داده می شد آیا آقای رئیسی پیروز میدان بود؟
بنده نمی‌خواهم بگویم که آقای رئیسی رای می‌آورد بلکه تخلفات را امری واضح و قطعی می‌دانم. موضع گیری برخی از وزرا به نفع آقای روحانی امری واضح و بدیهی است که همه آن را در قالب بیانیه‌ها در ایام مناظرات دیدند. روندی که برخلاف قانون انجام شده و جرم محسوب می‌شود.

همانطور که شما از تخلفات رقیب در ایام انتخابات سخن می‌گویید در انتخابات ۸۸ نیز طرفداران آقای موسوی موضوع تخلفات آقای احمدی‌نژاد را مطرح می‌کردند. آیا نباید تدبیری برای رسیدگی به تخلفات انتخابات‌های گوناگون اندیشیده شود؟
در زمان آقای احمدی نژاد صحبت از توزیع سیب زمینی و سهام عدالت بود که ما هیچ گاه هیچ خلافی حتی اندک را قبول نداشته‌ایم اما در این دوره صحبت از پاداش ۴ میلیون تومانی برخی از وزارتخانه‌ها و واریز پول به حساب افراد نیازمند بدون نوشتن آیین نامه قانون برنامه ششم از طریق سازمان مدیریت بود. آقایان چنین تخلفاتی را انجام دادند که علیرغم آن شورای نگهبان نتیجه انتخابات را تایید کرد. ما این تایید را به معنای تخلف نکردن نمی‌دانیم و معتقدبه بررسی آن در مراجع قضایی هستیم.

کمیسیون ملی انتخابات تشکیل شود/ همه باید به دولت کمک کنیم
اکنون با تمام شدن انتخابات و تایید نتیجه آن توسط شورای نگهبان، هنوز شاهد دامن زدن به برخی اختلافات در عرصه عمومی و کشاندن آن به رسانه‌ها هستیم، آن هم در شرایطی که منطقه خاورمیانه ناامن است و کشور برای حل مشکلات به آرامش نیاز دارد. آیا وحدت و انسجام بین تمامی گروه‌های سیاسی امری ضروری نیست؟

انتخابات با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها با تایید شورای نگهبان تمام شد و ما هم با این اعتقاد که قوه‌قضائیه باید به تخلفات جهت تکرار نشدن در آینده رسیدگی کند در همان روز اول آن را تمام شده دانستیم. البته ما در مجلس هشتم به دنبال تشکیل کمیسیون ملی انتخابات از مجموع افراد خارج از دولت بودیم تا دولت‌های مستقر از همه امکانات کشور برای رای آوری رئیس‌جمهور مستقر استفاده نکنند. این طرح را در زمان آقای احمدی نژاد در مجلس و علیرغم نظر دولت تهیه کردیم ولی متاسفانه چنین کارهای مهمی بدون هزینه دادن رئیس‌ مجلس به نتیجه نمی‌رسد. طبق شناختی که در این دوران از رئیس مجلس پیدا کردم ایشان برای انجام کارهای مهم علاقه دارد اما حاضر نیست کاری را انجام دهد که نتیجه آن وجود مخالفی باشد. به نظر بنده در نهایت این کار ضروری است و باید در آینده انجام شود.


به هرحال فارغ از تمامی این بحث‌ها آقای روحانی را رئیس‌جمهور می دانیم و معتقدیم که اگر او موفق شود نظام موفق شده و به نفع ملت است؛ لذا همه باید زمینه موفقیت آقای روحانی را فراهم کنند چون خدمت او به معنای خدمت به کشور، نظام و ملت است. با توجه به چنین نگاه اصولی موضوع رقابت‌های انتخاباتی را تمام شده می دانم، این صحبتها را هم بنا بر اصرار و پیگیری چند باره شما برای مصاحبه، از منظر شفافیت و تحلیل انتخابات مطرح کردم و اصراری به تکرار حرف‌های انتخاباتی ندارم چون انتخابات تمام شده و باید از آن دوران عبور کرد. به همین دلیل باید از هر بیانی که تلخی های انتخابات را تکرار می کند، گذشت.

ما برای ادامه کار دولت آقای روحانی به دنبال موفقیت دولت بر پایه نگاه اصولی و اعتقادی هستیم ولی موفقیت دولت را به معنای تبدیل شدن دولت به شرکت سهامی نمی‌دانیم و با تسلط یک سری افراد تندروی سیاسی بر کشور نیز مخالفیم. طبیعتا اگر آقای روحانی مسائل اصلی کشور را تحت شعاع مسائل فرعی قرار داده وبا سخنرانی باعث بروز التهاب سیاسی در کشور شود، موفقیتی برای دولت حاصل نخواهد شد.

اعتقاد ما این است که دولت علیرغم تمامی فراز و نشیب‌ها توانسته رای لازم را از مردم کسب کند. پس همه باید به دولت برای موفقیت کمک کنند و دولت هم از افراد معتقد به نظام، کارآمد و بدون حاشیه در کابینه استفاده کند چون کشور در چهار سال گذشته شرایط خوبی را در ابعاد مختلف به خصوص اقتصادی و اجتماعی نداشته است و باید دولت دوازدهم اهتمام ویژه ای برای حل مشکلات داشته باشد.

انتظار می‌رود دولت دوازدهم انتقادپذیر باشد و تحمل نقدپذیری‌اش را بالا ببرد و ما در چنین شرایطی به دولت کمک می‌کنیم. به عبارت دیگر اگر آقای روحانی وزرای معتقد به نظام و کارآمد به مجلس معرفی کند حتما از آن‌ها حمایت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم در مجلس رای آورند. در غیر اینصورت قطعا با این گزینه‌ها مخالفت خواهیم کرد.

مخالف دولت نیستیم
آیا می توان از این صحبت شما اینگونه نتیجه گرفت که شما مخالف دولت نیستید؟
بنده در رقابت قطعا آقای قالیباف را قوی‌تر از آقای روحانی می‌دانستم و برای رئیس‌جمهور شدن او هم تلاش کردم اما اکنون دیگر آقای روحانی رئیس‌جمهور است و ما مخالف دولت او نیستیم بلکه انتقاداتی به عملکرد دولت یازدهم داریم و معتقدیم باید در دوره بعدی با رفع این نواقص مشکلات کشور حل شود.

معنایی ندارد که ما تا چهار سال آینده مواضع انتخاباتی داشته باشیم. در زمان خود تلاش‌مان را برای تغییر آقای روحانی با هدف اصلاح وضعیت مدیریتی کشور کردیم که موفق نشدیم. الان آقای روحانی را فرصتی برای موفقیت کشور می دانیم و حتما به او کمک خواهیم کرد که این کمک مشروط و نه مطلق است.

 
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۰۷:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۲:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۰۰:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۱۱:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۰۶:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۲۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۰۶:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۶:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۳:۰۴
 
 
کلمات کلیدی : محمد دهقان+انتخاباتریاست جمهوری+ستاد انتخاباتی قالیباف+محمدباقر قالیباف+ابراهیم رئیسی+حسن روحانی
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۰۲:۰۶
آقاي دكتر قاليباف مشاورران خوب نداشتند.
اگر در مناظره ها تندي بيجا نميكردند و صبورانه و بصورت منصفانه طرف مقابل را نقد ميكردند و طرحهاي خود را خالي از احساسات تبيين ميكردند از شانس خوبي بهره ميبردند. (4474765) (alef-3)
 
تهرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۶:۰۶:۱۹
کنار رفتنش خوب نبود
اگر بود جرات تخلفات گسترده ایجاد نمیشد
و خودش هم رییس جمهور میشد (4475224) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۷:۲۷:۴۷
خدایی راست میگی من رایم قالیباف بود ولی وقتی کنار رفت به روحانی رای دادم قالیباف خیلی شانس داشت چون همه می دانستند اهل عمل کردن هست کلان شهر تهران را اداره کردن برابر 5 تا کشورهای حاشیه خلیج فارسه شوخی نیست این همه آدم و این همه کار (4475339) (alef-11)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۰۸:۲۵
فقط بمن بگو این حدود پنجاه درصد رای قالیباف که به سبد روحانی ریخته شد چطوری حساب کردید ؟!!!!
یعنی از کجا آوردید؟!!!
(4474785) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۱۴:۰۳
مطمان باشيد اراي اقاي قاليباف خيلي كمتر از اقاي رييسي مي شد
چون رويكرد اقاي قاليباف در مناظرات از لحاظ اخلاقي واقعا صحيح نبود بر خلاف اقاي رييسي (4474799) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۳:۲۶:۲۸
علیرغم وجود برخی پرونده های تخلفاتی بسیار بزرگتر در دولت، مشاورین قالیباف وی را فقط به سمت طرح 800 متر زمین سوق دادند که با وضع برخی سیاسیون بیشتر واکسینه کردن آقای روحانی و جهانگیری بود (4475619) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۱۸:۴۸
به هیچ وجه معتقد به ریخته شدن آرای قالیباف به حساب روحانی ندارم. با هجمه ای که ایشان علیه روحانی به راه انداخت طرفداری ویژه خود را داشت. هیچ قرابتی بین قالیباف و روحانی وجود نداشت.که حالا بگوییم رای قالیباف به حساب روحانی واریز شده. (4474809) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۲۰:۱۶
كاش اصولگرايان و نامزدهاشون موفقيت رو در ادامه روش مناظراتي اقاي احمدي نژاد نمي ديدند (4474812) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۲۸:۲۵
پیشنهاد میکنم سال 1400 هر دو رییسی و قالیباف باز کاندید بشن و این دفعه رییسی به نفع قالیباف کنار بره. نتیجه پیروزی اسحاق جهانگیری خواهد بود. (4474831) (alef-3)
 
محسن
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۳:۲۹:۱۷
من با بسیاری موضع گیری های این آقا بخصوص در خصوص انتخابات ۸۸ مخالفم، اما رویکرد کلی ایشان را رویکرد حرفه ای سیاسی می دانم. ای کاش اینگونه افراد در طیف اصولگرا بیشتر شوند. (4474834) (alef-3)
 
امیری
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۳۸:۱۶
از لحن و بیان مثبت،مودبانه و کارشناسی اقای دهقان،به نوبه خود،تشکر میکنم. بله ضمن حفظ مواضعو ابراز انتقاد ،همه باید از دولت حمایت و به ان کمک کنیم. (4474996) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۴:۳۸:۵۵
پنجاه درصد رأی قالیباف رفت در سبد....؟؟؟؟ براستی رأی نداشته چگونه به سبد دیگری میرود؟؟؟ (4474998) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۴۵:۵۵
قبل کناره گیری چرا این بحث ها انجام نشد؟ (4475187) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۶:۴۰:۵۱
معما چو حل گشت آسان شود ! (4475281) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۵:۵۲:۵۱
قالیباف مرد عمل است نه حررررررررررررررررررف (4475201) (alef-3)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۶:۳۶:۱۳
کاملا درسته! اگر رئیسی به نفع قالیباف کنار میرفت اوضاع اصولگرایان بهتر میشد هرچند باز هم به روحانی میباختند! (4475267) (alef-11)
 
Azerbaijan
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۰:۳۱:۰۹
اصول گرایان بهتر است. در رویکرد خود بازنگری کنند.. وگرنه توجیه ناکامی چیزی را عوض نخواهد کرد باور کنید (4475494) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۲:۰۱:۰۵
شما كه گفتي پنجاه درصد اراي روحاني مال قالي باف بهتر بود اعلام كني صد در صد چون كسي از شما سند ومدركي نمي خواهد (4475563) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۲:۵۳:۰۳
خب اصلاً میشد هیچ کدوم کنار نرن! داشتن یه نامزد واحد خوبه اما وقتی که خیلی اون نامزد با برنامه ریزی و عملکرد فوق العاده وارد کار شده باشه، مثلاً آقای رئیسی فقط چند هفته مونده بود به ثبت نام قبول کرد که تازه وارد عرصه انتخابات بشه، آقای قالیباف هم یه حد مشخصی از رأی رو داشت که قطعا بیش از پنجاه درصد دیگه نمیشد، فوقش میشد با موندن هر دو به دور دوم کشیده بشه.گرچه اگر دور دوم هم میرفت شاید تضمینی نبود رئیس جمهور شکست بخوره، بنظرم باید نوع ورود به عرصه انتخابات رو کمی تغییر بدن، نوع تبلیغات رو تغییر بدن، شعارهایی که انتخاب میشه، صحبت هایی که زده میشه، کنش هایی که انجام میشه، فعالیت های قبل انتخابات و اینا همه تاثیر داره، رو این ها کار بشه اونوقت میشه گفت که با یه نامزد درست حسابی حتی میشه یه رئیس جمهور رو تک دوره ای کرد (4475595) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۰:۱۴:۴۳
الان این حرفها رو میزنید ولی اگه دوباره پیش بیاد و استرس کسب قدرت جلوتون باشه همون کارها رو میکنید و همون حرفها رو میزنید. (4475660) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۰:۲۸:۴۲
آیا شما واقعا شعور مردم را اینقدر کم فرض کردید که دیدار تتلو نتیجه انتخابات یک مملکت هشتاد میلیونی را رغم بزند؟ (4475671) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۰:۵۵:۰۹
کلا هنوز که هنوزه اصولگراها از شوک شکست خارج نشده اند . (4475681) (alef-3)
 
بچه ی شوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۴:۵۱:۱۴
۱. این که گفته می شود که :" دیدار تتلو با رئیسی باعث ریزش آراء آقای رئیسی شد"، این سخن تنها یک فرافکنی جناحی است.
۲. اصولگرایان دستگاه تبلیغی عظیمی دارند که ۴‌سال علیه روحانی شدیدترین تبلیغات و سیاه نمایی ها را انجام داده بودند و مخالفان روحانی از انگیزه های بسیار بالایی برای تلاش برای " عدم رای آوری روحانی" برخوردار بودند.
۳. نگارنده ی این سطور شخصا نظر دهها تن از ارزش ی ترین و مومن ترین اهالی کشور درباره ی دیدار تتلو و آقای رئیسی را جویا شده بودم و آن ها این دیدار را توجیه و فاقد اشکال می دانستند.
۴. نگا رنده ی این سطور که به حمایت از آقای روحانی در سایت "الف" شهره است از روحانیون اصلاح طلب و اندیشمندان اصلاح طلب در زمینه ی نوع برخورد با آقای " تتلو" شدیدا گله مندم :" این که یک جوان مسلمان بارها به توبه از اعمالی در گذشته اعتراف می نماید، دور از اخلاق اسلامی و اخلاق سیاسی است که در برابر جوسازیهای طرفداران اصلاح طلب مبنی بر زیر سئوال بردن این توبه سکوت کنند، اندیشمندان اصلاح طلب که همواره شعار می دادند: " در اسلام اصل بر برائت است، مگر این که خلاف آن ثابت شود"، کاش در برابر جوسازی های افراد همسو با خود در مورد این توبه سکوت نمی کردند. آقایان که همواره شعار " جناح اسلامی نه اسلام جناحی" را سر می دادند، در مورد آقای تتلو کارنامه ی خوبی از خود برجای نگذاشتند. ما که روزی چند بار در نمازهایمان بر بخشندگی خداوند تبارک وتعالی تاکید می ورزیم حق نداریم که با آبروی یک جوان مسلمان بازی کنیم. انتخابات تمام شده است و‌بزرگنمایی و کوچک نمایی شاید اقتضای انتخابات باشد. از همین جا از مدعیان" طرفداری از اسلام رحمانی" می خواهم‌ که در برابر هجمه ها به یک جوان مسمان از ایشان دفاع کنند. به عنوان یکی از اولین طرفداران آقای روحانی به کسانی که با آبروی این جوان‌ بازی می کنند اخطار شدید می دهم‌ که از آتش خشم الهی بترسند و دست از این کارها بردارند.واقعا خاطرم مکدر است از این قضایا. بیچاره این جوان که صدها بار اعلام توبه کرده و دست از سر او برنمی داریم. وای بر ما که جز بذر بدی بذری نکاشته ایم. این که جوانی راه پاکی را انتخاب کرده باید او را تشویق کنیم. بس است متلک پرکنی، بس است سم پاشی. شکی نیست که آبروی مسلمان از آبروی کعبه هم بالاتر است. از مقامات قضایی‌هم می خواهم که نهایت "رافت اسلامی " را در حق این جوان جاری سازند. بدون شک کسانی که "خوبی" می‌کارند خوبی "درو "می کنند پس بار خدایا یاری کن :" در عرصه ی سیاسی و اجتماعی وقتی که قلم ما برگه ی کاغذ را شخم می زند جز بذر خوبی نکاریم". (4475721) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۹:۵۳:۰۵
تتلو 4 میلیون فالوور آنوری داشت, حالا 4 میلیون طرفدار اینوری پیدا کرده.
عجب دنیاییه (4475914) (alef-3)
 
شبنم
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۳:۱۲:۵۰
اقای رئیس انتخاباتی تحلیلت کاملا غلط و دور از واقعیت است چون اگر فردی بخواهد به کسی رای بدهد و به دلایلی کاندید مورد نظرش کناره گیری کرد معلوم نیست که این فرد به کاندید دیگری رای خواهد داد. (4477279) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته