نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492522
آیا اسپینرها بحث انگیز خواهند شد؟
سارا زیبا کلام/25تیر96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۸
چندیست در بازار، در دست کودکان و حتی نوجوانان و در اینترنت، وسیله ی جدیدی، زیاد به چشم می خورد. این وسیله اسپینر نام دارد.

جالب است که این وسیله ناگهان انقدر پرطرفدار و مشهور شده است. نه تنها بین کودکان و در مدارس زیاد شده است بلکه حتی بزرگسالان هم از آن بی بهره نبوده اند.

فیجت اسپینر شیء کوچکی است که در دست جا می شود، لغزنده است و چرخنده! از پلاستیک یا فلز ساخته شده است. معمولا از دو قسمت تشکیل شده است، یک تکیه گاه یا بولبورینگ در مرکز دارد که توسط دو انگشت شصت و انگشت اشاره ثابت نگهداشته می شود. قسمت دیگر، صفحه ی معمولا سه گوشی است که وقتی با دست آزاد فرد به آن ضربه ی کوچکی وارد می شود، به سرعت و با تلاش بسیار کم می چرخد. گاه از این چرخش اشکال جالبی به چشم می آید که نتیجه خطای دید هم هستند.

یکی از دلایل سرعت زیاد شدن و استقبال از آن، کوچک و قابل حمل بودن، سبک و ارزان بودن آن است. فیجت اسپینر در کل دو نوع است، هم برای کودکان طراحی شده است و هم در انواع طرح و رنگ ها، برای بزرگسالان. همچنین در اینستاگرام و سایر شبکه های مجازی هم به شدت دنبال شده و استقبال می شود.

طبیعت اسپینر بسیار اعتیاد آور است.  سازندگان آن امیدوارند که عادت به داشتن دایمی آن در دست و بازی کردن با آن جای بسیای از وسایل دیگر همچون آی پدها، گوشی های تلفن همراه و امثال آن را بگیرد. نفس ثابت نگه داشتن یک شیء در دست که با سرعت زیاد در حرکت است، خود، به اعتیاد به آن کمک می کند. همانطور که با ضربه هایی کوچک آنرا به جلو و عقب می چرخانیم، می توانیم امواجی از نیروها را در دست خود در حال نوسان حس کنیم.

لذت بازی با فیجت اسپینر فقط در چرخاندن آن نیست بلکه وقتی فرد در حرکات ابتدایی در ارتباط با آن دچار تبحر شد، می تواند از ترفندهای زیادی در حین استفاده از آن لذت برده و هنرنمایی کند. این ترفندها، یک اسباب بازی ساده را تبدیل به یک وسیله ی هیجان انگیز و سرشار از شگفتی می کند. مثلا با بالا رفتن تمرکز، آنرا بدون کمک انگشت شصت دست، فقط روی یکی از انگشتان دست یا حتی یکی ازانگشتان پا، روی پیشانی یا حتی نوک بینی می چرخانند. یا مثلا با استفاده از بیش از یکی از آن ها می توان آن ها را در حین چرخش، روی هم قرار داده و یک برج چرخان ایجاد کرد که با چشمان ما بازی کرده و خطای دید ما را تحت کنترل در می آورد. حتی می توان آن ها را برای همدیگر پرتاب کرد و خیلی بازی های سرگرم کننده ی دیگر که خلاقیت و تمرکز را به شدت تحت الشعاش قرار می دهد.     

فیجت اسپینر سرگرمی ای است که استعداد خلاقیت بالقوه را در فرد به فعل تبدیل می کند. آنچه مسلم است به غیر از سرگرمی، این وسیله باعث افزایش تمرکز و رها شدن انرژی استرس فیزیکی در همه افراد می شود. در کنار این ها، مساله بسیار مهمی که گفته می شود این است که اسپینر، وسیله ای موثر در بهبود وضعیت بیماران اوتیسمی و ای- دی- اچ- دی  ADHD می باشد، هرچند هنوز برای اثبات این گفته، شواهد علمی قطعی وجود ندارد و روانشناسان در سراسر دنیا بر سر آن دچار اختلافند.

مثل بسیاری از چیزهایی که ناگهان در کشور ما مد می شود، این یکی هم محصول مد شدن ابتدایی آن در غرب است. در اروپا و آمریکا، فیجت اسپینر اسباب بازی سال خوانده شده است. البته هرچند شهرت آن مربوط به سال 2017 می باشد اما اسباب بازیهای شبیه آن از سال 1993 ساخته می شده است. این وسیله جزو پنجاه اسباب بازی برتر فروخته شده در شبکه آمازون است.

 فیجت اسپینر در دنیا تبدیل به وسیله ای شده است برای چشم و هم چشمی میان بزرگسالان. به عبارتی دیگر، به غیر از نفس سرگرمی بودن این وسیله، تهیه بهترین، جدیدترین، خاص ترین و گرانترین های آن هم برای بعضی ها، خود، یک سرگرمی شده است. همچنین است رقابت میان تولید و فروش آن. در اروپا یک اسپینر ساده را می توان با قیمت نازل پنج پوند تهیه کرد که آن را برای همگان قابل دسترس می کند. از طرفی دیگر گرانترین اسپینر دنیا به قیمت سیزده هزار پوند به فروش می رسد. جواهری مشهور روسی بنام خاویار چهار مدل از بهترین اسپینر ها را از جنس طلا و به اشکال مختلف مثلا با استفاده از سنگ های سواروفسکی ساخته است و به این قیمت گزاف به فروش می رساند.

در مدارس غرب این اسباب بازی آنقدر زیاد و رایج شده است که تبدیل به بحث داغ و بلکه معضل بعضی مدارس گشته است. 32% از مدارس خصوصی و دولتی آمریکا آوردن این وسیله را در حیطه مدرسه ممنوع کرده اند. همچنین مضرات آن از جمله فرضیه تشکیل آن از سرب، حواس پرتی شاگردان از درس و معطوف گشتن تمام حواس آن ها به اسباب بازی هیجان انگیزشان، چالش معملم ها را در فضای مجازی سبب شده است. البته در همان جا، برخی مدارس، این وسیله را کاملا مجاز دانسته و آنرا برای تقویت تمرکز و قوای تشخیص فیزیک دانش آموزان، مفید می انگارند.

باید دید چه وقت زمان آن خواهد رسید که در کشور ما هم بحث های فرهنگی و علمی- اجتماعی پیرامون اسپینرها راه بیافتد. 
 
کلمات کلیدی : فیجت اسپینر+ اسپینر
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۹:۰۹:۵۷
پناه بر خدا
یعنی شما با اسپینر هم مشکل دارید؟ (4475852) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۲۴:۱۲
اگر متن رو بخونید می بینید که هیچ مشکلی نیست (4475947) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۰:۳۷
من با یکی از تولیدکنندگان اسپینر در ایران آشنایی نزدیک دارم؛

از روش های مختلفی برای تبلیغ و ترویج اسپینر استفاده میشه!

از پرداخت پول برای ساخت جوک گرفته تا مقاله های تحلیلی و به ظاهر انتقادی و حتی علمی!!!

ان شاء ا.. که این مقاله یک "رپورتاژ آگهی" نبود!


ببینم اینو منتشر میکنی "الف" ؟! (4476215) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۵۳:۳۲
شما انگار دنبال مشکل تراشی میگردی.

اول متن رو بخون بعد نظر بده. (4476310) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۲۳:۱۹
از هر چیزی که بین مردم مورد علاقه قرار گیرد مشکل دارند (4476343) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۹:۱۴:۲۶
لطفا در مورد تسبیح هم یه بررسی تخصصی انجام بدین. (4475858) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۵۳:۱۹
چون از صدر اسلام بوده پس مشكلي نداره!! (4475975) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۹:۳۱:۱۳
بوی توطئه غرب از اسپینر میآید!!! (4475877) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۵:۴۴
بله همینطوره. هدف از ساخت اسپینر اینه که جوانان برومند ایرانی با چرخوندن و خیره شدن بهش دچار سرگیجه بشن و از اهداف متعالی باز بمونن. نقش و نگارهای شیطانی حک شده روی اسپینر موقع چرخش با ایجاد هیپنوتیزم با نقش بستن تو ناخودآگاه شما باعث تهاجم فرهنگی غرب می شه بدون اینکه شما متوجه بشین. پلاستیک استفاده شده در اسپینر در طولانی مدت باعث بروز سرطان پوست می شه. فلز مورد استفاده در اسپینر نوعی میدان مغناطیسی نامحسوس ایجاد می کنه که می تونه باعث ایجاد تومورهای مغزی بدخیم بشه. چرخوندن اسپینر در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی مفاصل انگشت و مچ دست می شه. در کل اگه اسپینر چیز خوبی بود غرب اون رو تحریم می کرد. :) (4476016) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۱۰:۴۸
چقدر مطلب نخون و نظر دهه و لایکی داریم (4476062) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۰۰:۳۰
به نظر می آید که این نوشته یک آگهی در جهت تبلیغ این وسیله باشد. (4475919) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۳۵:۰۹
اتفاقا این مطلب کاملا درست و به جاست، این وسیله بازی یک چیز فراگیر بین تمام سنین محتلف شده است باید دید چرا اینطوری است (4475958) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۳۴:۳۲
برخی نقش و نگارهای روی این وسیله نمادهای فرهنگ بیگانه است ( اسکلت و...) اگر امکان بومی سازی و انطباق تصاویر با فرهنگ اسلامی ایرانی بوجود بیاید بسیار مناسب است. (4475957) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۴۴:۵۲
احسنت به ریز بینی و تیزبینی و هوش و فراست شما احسنت (4475968) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۳۸:۰۸
ما که نفهمیدیم این اسباب بازی چه خاصیتی داره ؟! ! به اصرار پسرم یه ایرانیشو براش خریدم. البته خارجی هاش خیلی گرونن ولی خوشبختانه پسر من به ایارنیش راضی شد (4475961) (alef-11)
 
على
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۵۱:۰۷
خدايا دوباره يه سوژه جديد براى مملكت درست شد !!! (4475970) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۵۲:۴۳
من براي فرزندم خريدم راضي نبودم و به درد هم نخورد. (4475973) (alef-3)
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۰:۴۴
ممکنه شما هم فرهنگ غرب و المان را رها کرده و به کشور خودتان بیاید ! (4476011) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۱:۲۴:۵۵
باید براش بسط فرهنگی ارائه کنین (4476015) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۰۶:۰۴
ممنون از نویسنده و روشنگریش. بالاخره یکی چیزی در مورد آن نوشت. روا نیست چیزی به شدت فراگیر شود و مردم فقط نقش مصرف کننده داشته باشند، باید پیش از مصرف به جامعه آگاهی داده شود که این هم کار رسانه است. پس از آن مردم مختارند با آگاهی بیشتر بخرند و استفاده کنند یا نه که به خودشان مربوط است.
جا دارد این مطلب را بررسی بیشتری کنید به خصوص با متخصصان روانشناسی و روانپزشکی. (4476060) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۲۱:۲۸
لطفا هر چه زودتر سند بنیادین اسپینر را تهیه کنید (4476071) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۳۷:۵۷
اینها را درست کرده اند که تسبیح را از دست مسلمانان بگیرند. (4476180) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۲۱:۰۰
جساراتا آیا مردم شهر مشهد هم می تونن اسپینر داشته باشن ؟ (4476258) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۵:۲۲
در ضمن نام آمریکایی- انگلیسی آن را هم بومی سازی کنید. می توانید از واژه هایی مانند فرفرک، فرفره فرنگی، سه پره رقاص، سر بند کنک و ... استفاده نمائید! (4476283) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۸:۴۹
اين وسيله باعث افزايش تمركز و نيز ارامبخش است (4476372) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۹:۴۱
فر فره انگشتي (4476374) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
آیا اسپینرها بحث انگیز خواهند شد؟