نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304646
چرا ایفون نسخه ۳۲ گیگابایتی ندارد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
اگر نگاهي به آي‌فون‏هاي توليد شده از جانب اپل بيندازيم متوجه خواهيم شد که خبري از نسخه ۳۲ گيگابايتي در کار نيست، با توجه به اينکه ساير رقبا گوشي‏هاي ۳۲ گيگابايتي زيادي توليد کرده‏اند اين سوال مطرح مي‏شود که چه رازي در پس اين پرده نهفته است؟

بدون شک هيچ‌کس در خارج از محدوده مهندسان اپل از اين موضوع اطلاع دقيقي ندارد، اما مي‏توان با توجه به شناختي که از اين شرکت داريم حدس‏هايي زد. بيشترين موردي که به ذهن مي‏رسد سودآوري است، سودآوري براي اپل اهميت زيادي دارد. حافظه‏ ۳۲گيگابايتي که براي گوشي‏هاي اپل ساخته شده باشد از لحاظ هزينه‏ تمام شده نسبت به ساير حافظه‏ها گران‏تر تمام مي‏شود و اين امر را مي‏توان يکي از دلايل عدم استفاده اپل از حافظه ۳۲ گيگابايتي در گوشي‏هاي خود دانست.

البته جزئيات قيمت تمام شده حافظه ۳۲ گيگابايتي از جانب اپل منتشر نشده است. اما گزارش‏هاي منابع مورد اعتمادي که قيمت تمام شده قطعات گوشي‏هاي مختلف را محاسبه و اعلام مي‏کنند حکايت از اين امر دارد.

بر اساس گزارش منتشر شده از جانب موسسه تحقيقاتي IHS، حافظه ۱۶ گيگابايتي NAND براي اپل ۶ دلار تمام مي‏شود درحالي‌که حافظه ۶۴ گيگابايتي ۲۳ دلار براي اپل آب مي‏خورد. به اين ترتيب اپل بين حافظه ۱۶ گيگابايتي و حافظه ۶۲ گيگابايتي تنها بايد ۱۷ دلار هزينه کند، اما کاربر براي خريد نسخه ۶۴ گيگابايتي نسبت به نسخه ۱۶ گيگابايتي حدود ۱۰۰ دلار بيشتر بايد پرداخت کند.

اگر به عدد و رقم‏هاي به‌دست آمده توجه کنيم به راحتي مي‏توان گفت که اپل ترجيح مي‏دهد سود بيشتري کسب کند تا اينکه به سليقه‏هاي کاربران توجه داشته باشد. اخيرا‏ مصرف اپل در فلش مموري بسيار زياده شده و با اين حساب مي‏تواند سفارش‏هاي کلي‏تري به شرکت‌هاي توليدکننده بدهد. مشخص است که خريد بيشتر باعث مي‏شود قيمت تمام شده قطعه در تيراژ بالا کاهش يابد.

محاسبات دقيق اپل براي قيمت تمام شده قطعات باعث شده تا اين شرکت به يکي از موسسه‏هاي تجاري مورد علاقه کارشناسان وال‏استريت تبديل شود.

از طرف ديگر مي‏توان گفت عرضه نسخه ۳۲ گيگابايتي آي‌فون با توجه به قيمت تمام شده آن براي مشتريان مقرون به صرفه‏تر خواهد بود، اما ما از سودآوري اپل صحبت مي‏کنيم نه کاهش هزينه خريداران! البته اين نکته را نيز بايد در نظر گرفت که خريداران زيادي حاضر هستند ۱۰۰ دلار بيشتر پرداخت کنند، اما نسخه ۶۴گيگابايتي آي‌فون را خريداري کنند.

با اين حساب مي‏توان تقاضاي کم براي نسخه ۳۲ گيگابايتي را يکي ديگر از دلايل عدم عرضه آي‌فون با اين مقدار حافظه ذکر کرد. به هر ترتيب بايد گفت، ‏هر دليلي که پشت اين کار وجود داشته باشد بدون شک حساب و کتاب اپل درست و دقيق است وگرنه حتما نسخه ۳۲ گيگابايتي آي‌فون‏ را خيلي‏ پيش‏ از اينها روانه بازار مي‏کرد.
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+اپل+آیفون‌
 
علی
۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۱۱:۵۰:۳۷
آیفون 5و 5اس نسخه 32 گیگا بایتی دارند. (3280166) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.