توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393323
رئیس پیشین پنتاگون: رئیس‌جمهوری جدید باید آماده چالش با ایران در خلیج فارس باشد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۳
«رابرت گیتس» رئیس پیشین پنتاگون در مطلبی نوشت رئیس‌جمهوری آینده آمریکا باید آماده چالش با ایران در خلیج فارس باشد.

به گزارش فارس، رابرت گیتس، وزیر دفاع اسبق آمریکا در یادداشتی به شدت از مواضع دو نامزد اصلی جانشینی باراک اوباما انتقاد می‌کند البته انتقادات او نسبت به دونالد ترامپ بسیار گزنده‌تر است..

او در روزنامه «وال استریت ژورنال» ابتدا با انتقاد از هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، می‌نویسد: «رئیس‌جمهوری جدید در روز ۲۰ ژانویه(۲۰۱۷) با جهانی مواجه خواهد شد که مجموعه‌ای از چالش‌ها در آن است که هیچ کدام از دو نامزد استراتژی‌ها یا راه‌‍‌های رو به جلو برای آنها پیشنهاد نداده‌اند».

آخرین وزیر دفاع دولت جورج بوش با اشاره به چالش‌ها و تنش‌های آمریکا با چین اینطور تصریح می‌کند: «برای مواجه شدن موثر با چین، به یک رئیس‌جمهور با زیرکی و رویکرد استراتژیک، نکته سنج و ظریف، دارای مهارت دیپلماتیک و ماهر در امور سیاسی و ادراکات درست در این باره که چه زمانی در مواجهه با چالش ساکت باشد و چه زمانی سازش کند یا خود را با چالش همراه کند، نیاز است».

وی که اولین وزیر دفاع باراک اوباما هم بوده، در ادامه درباره چین میگوید: «درباره این پیچیده ترین چالش، نه هیلاری کلینتون و نه دونالد ترامپ، چیزی زیادی برای عرضه نداشتند؛ چیزی که به کسی اطمینان بدهد. آنچه ما می‌دانیم آن است که آقای ترامپ قصد به راه انداختن جنگ تجاری با کشوری را دارد که بیش از یک تریلیون دلار اوراق قرضه آمریکا را دارد و بزرگترین بازار برای بسیاری از شرکتهای آمریکایی است و مخالفت خانم کلینتون با توافق تجاری شراکت ترنس-پسیفیک که خودش در ایجاد آن نقش داشته، به چین فرصت سیاسی و اقتصادی آسانی برای پیروزی خواهد داد».

شراکت ترنس-پسیفیک، یک پیمانکار سرمایه‌گذاری و مقررات گذاری منطقه‌ای است. تا سال ۲۰۱۴، دوازده کشور در منطقهٔ آسیا-اقیانوسیه در مذاکرات تی پی پی شرکت کرده‌اند: استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، آمریکا، و ویتنام.

رابرت گیتس در ادامه به تهدید روسیه و ولادیمیر پوتین برای آمریکا و رئیس‌جمهور آینده آمریکا اشاره می‌کند.

او ضمن اشاره به چالش روسیه در اوکراین و منطقه دریای بالتیک، از حمایت‌های مسکو از دولت سوریه و حملات نظامی روس‌ها در سوریه و همچنین فروش تسلیحات توسط روسیه به ایران ابراز نگرانی می‌کند.

وزیر دفاع اسبق آمریکا می‌نویسد: «هیچ کسی در غرب خواهان بازگشت به جنگ سرد نیست در نتیجه چالش اینجاست که ضمن مواجهه برای متوقف کردن تهاجمات آقای پوتین، همکاری با روسیه در قبال چالش‌های بین‌المللی که تنها با باقی بودن روسیه در میز مذاکره امکان دارد، ادامه یابد؛ مسائلی از تروریسم گرفته تا تغییرات اقلیمی، درگیری سوریه، عدک گسترش سلاح‌های اتمی و کنترل تسلیحات».

وی البته می‌گوید: «دوباره باید بگویم که نه خانم کلینتون و نه آقای ترامپ هیچ اظهارنظر و ایده‌ای درباره نحوه مواجه شدن با آقای پوتین ابراز نکرده‌اند اگرچه تحسین او و رژیم اقتدارگرایش از سوی آقای ترامپ، ساده لوحانه و غیرمسئولانه است».

گیتس در ادامه با تاکید درباره اینکه «کره شمالی و ایران دشمنان قسم خورده آمریکا هستند»، درباره برجام، اختلافات واشنگتن و تهران در خلیج فارس و بحران سوریه اظهارنظر می‌کند.

وزیر دفاع پیشین آمریکا مدعی می‌شود: «درباره ایران، جدا از اینکه توافق هسته‌ای آقای اوباما چه چیزی به همراه داشته، این توافق سبب کاستن از دخالت‌های تهاجمی ایران در امور خاورمیانه و یا کاهش خصومت آن در چالش‌های دریایی آمریکا و ایران در برابر عملیات‌های دریایی آمریکا در خلیج فارس نشده بلکه طی یک سال گذشته این چالش‌ها تقریبا دو برابر شده است».

او ادامه می‌دهد: «ایران هر کاری بتواند برای خجالت زده کردن آمریکا خواهد کرد مثلا اجازه دادن به استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه‌های هوایی خود جهت حمله به اپوزیسیون سوریه و آزمایش موشکهای بالستیک. رئیس‌جمهور جدید(آمریکا) باید به بهترین نحو آماده محک عزم آمریکا در خلیج فارس و اقدامات انحرافی ایران آماده باشد».

گیتس تصریح می‌کند: «در حالی که بیش از یک سال قبل خانم کلینتون درباره ایران یک سخنرانی کرده اما او از آن زمان، هیچ اشاره به نظراتش در این خصوص نکرده و درباره کره شمالی هم کم حرف زده است. آقای ترامپ هم تقریبا هیچ درباره چالشهای این دو کشور حرف نزده است».

وی در ادامه از مواضع هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در قبال داعش انتقاد و البته تاکید می‌کند: «آقای ترامپ تاکید کرده که ما باید از منطقه خارج شده و انتظار داشته باشیم که بهترینها اتفاق بیافتد. این یک رویکرد به شدت خطرناکی است. خانم کلینتون، اعزام پیاده نظام آمریکایی در عراق و سوریه را از دستور کار خارج کرده است اما این اظهارنظر، یک اظهارنظر سیاسی است که نه هیچ رئیس‌جمهور و نه هیچ نامزدی نباید مباردت به بیان آن کند و این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که آیا او ۵۰۰۰ نظامی آمریکایی که اکنون در عراق هستند را خارج خواهد کرد».

اولین وزیر دفاع دولت باراک اوباما افزود: «هیچیک از نامزدها به طور جدی به این موضوع نپرداخته که درباره ارتش آمریکا، توسل به گزینه نظامی، معیار و ملاکی که آنها قبل از اعزام پیاده نظام در نظر دارند و فراتر از آن درباره صلح و جنگ، چه فکر می‌کنند».

او ادامه می‌دهد: «هر دو نامزد، در مسائل خارجی با مشکل اعتبار مواجه هستند. خانم کلینتون، ارشدترین حامی توسل به ارتش آمریکا برای تغییر رژیم نسنجیده در لیبی بود. او قبلا حامی توافقات تجاری بود اما در مبارزات انتخاباتی علیه انها شد همانطور که او در سال ۲۰۰۳ به نفع جنگ در عراق رای داد و سالها بعد از آن در اولین مبارزه برای انتخابات ریاست جمهوری، با افزایش نیروهای نظامی در آن کشور مخالفت کرد».

رئیس اسبق پنتاگون که جمهوریخواه هم هست، به شدت از مواضع خارجی ترامپ انتقاد کرده و می‌نویسد: «او از ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک، شکنجه مظنونان تروریست و کشتن خانواده‌های آنها حمایت کرده است و حامی رهبری دیکتاتوری آقای پوتین و موفقیتهای صدام حسین در تقتبل با تروریسم بوده است؛ موفقیتهایی که اصلا وجود نداشت«.

او در ادامه از مواضع ترامپ در قبال برنامه هسته ای کره شمالی، ژاپن، آسیا و کاهش هزینه‌های امریکا در قبال ناتو به شدت انتقاد و تصریح کرد: «او اصلا فرق بین مذاکره برای یک توافق تجاری در قیاس با مذاکره با کشورهای مستقل را نمی‌داند».

وی در پایان می‌نویسد: «من معتقدم حداقل در موضوعات مربوط به امنیت ملی، آقای ترامپ اصلاح شدنی و قابل ترمیم نیست. او به طرز بدی، درباره جهان و نحوه رهبری کشور و دولت ما بی اطلاع است و از نظر روانی، برای رهبری مردان و زنان یونیفرم پوش ما، نامناسب است و او برای رهبری کل قوا شایستگی ندارد».

یادداشت بلند بالای وزیر دفاع اسبق آمریکا در این روزنامه جمهوریخواه، با واکنش نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ۲۰۱۶ مواجه شده است.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: «من هرگز رابرت گیتس احمق را ملاقات نکردم و البته هرگز او را دوست نداشتم. به اوضاع درهم و برهمی که آمریکا در آن است، ملاحظه کنید. او همیشه درباره بسیاری از روسای خود از جمله اوباما بد حرف می‌زند».
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+خلیج فارس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.