توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387113
یک مقام نظامی آمریکایی: برخی اقدامات ایران تحریک‌آمیز است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۵
فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با اشاره به رویارویی اخیر قایق‌های تندروی ایرانی با نیروی دریایی آمریکا در آب‌های خلیج فارس مدعی شد: این اقدامات نگران کننده است و می‌تواند منجر به بروز یک درگیری خظرناک شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، ژنرال ژوزف ووتل، مسوول فرماندهی مرکزی آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه شب گذشته در پنتاگون در جمع خبرنگاران گفت: از نظر من نگرانی اصلی در اینجا خطای محاسباتی است. من نگران این فعالیت‌های تحریک‌آمیز نیروهای ایرانی هستم که سعی می‌کنند ما را امتحان کنند.

او در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت: آن چه از ایرانی‌ها شاهد هستیم این است که این اقدامات مسوولانه نیست بلکه تحریک‌آمیز و در برخی موارد غیرایمن است. چنین فعالیت‌هایی می‌تواند منجر به شکل‌گیری وضعیتی شود که ما دیگر قادر به کاهش به موقع تنش‌ها پیش از وقوع حادثه نباشیم.

این ژنرال آمریکایی با مقصر جلوه دادن نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای این مساله بیان کرد: من در ذهن نیروهای سپاه نیستم اما می‎دانیم که ایران تلاش می‌کند نفوذ خود و اختیاراتش را در منطقه افزایش دهد و این کار را با اقدامات غیر ایمن و غیرحرفه‌یی انجام می‌دهند که در درازمدت علیه اهداف‌شان خواهد بود.

ووتل در ادامه با پیش گرفتن لحنی تهدیدآمیز گفت که اگر ایرانی‌ها باز هم بخواهند نیروهای آمریکایی را امتحان کنند، (نیروهای آمریکایی) به اقدامات آن‌ها پاسخ خواهند داد و از خود و متحدان‌شان دفاع خواهند کرد.

او هم‌چنین از عملکرد تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در مواجهه با این مسائل تشکر و قدردانی کرد و آن را حرفه‌یی دانست.

به گزارش ایسنا، مقامات نظامی آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کردند که قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج‌فارس تا نزدیکی ناو آمریکایی آمده‌اند که موجب نگرانی نیروها شده و آن‌ها مجبور شده‌اند برای هشدار به ایرانی‌ها سه گلوله شلیک کنند.

هم‌چنین سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در توضیح علت نزدیک شدن قایق‌های تندروی ایرانی به سمت ناوشکن آمریکایی گفت: تامین امنیت در ایران و خلیج‌فارس برعهده واحدهای دریایی ایران است؛ بنابراین این نیروها موظف هستند بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه نظارت داشته باشند. این شناورها همواره در حال رصد و گشت آب‌های سرزمینی ایران هستند. اقدامی که برای این شناورها طبیعی، واقعی و مستمر است. اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت. به او توجه خواهیم داد و اگر جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آن‌ها مقابله خواهیم کرد.
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+خلیج فارس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.