توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413690
ایران و چین موافقتنامه همکاری دفاعی ــ نظامی امضا کردند / سردار دهقان:خاورمیانه کانون ناامنی شده است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۲
وزرای دفاع ایران و چین در تهران موافقتنامه همکاری دفاعی ــ نظامی امضا کردند.

به گزارش تسنیم، پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سپهبد چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین که از سوی سردار دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در محل وزارت دفاع کشورمان صورت گرفت، وزرای دفاع دو کشور و هیئت‌های همراه با یکدیگر دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردند.

سردار دهقان در این دیدار طی سخنانی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور چین به جمهوری اسلامی ایران و توافق رؤسای جمهور دو کشور در خصوص تقویت و توسعه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی و مبارزه علیه تروریسم در چارچوب سند جامع همکاری‌های دو کشور تأکید کرد: ارتقای روابط و همکاری‌های دفاعی ــ نظامی بلندمدت با چین از اولویت‌های اصلی دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و سفر وزیر دفاع چین به ایران را در همین راستا ارزیابی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی ایران و چین، ضامن صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای است تأکید کرد، حفظ صلح و ثبات در آسیا و اقیانوسیه مسئولیت تمامی کشورهای این منطقه است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تبیین شرایط منطقه خاطرنشان کرد: امروز منطقه خاورمیانه به‌دلیل مداخلات خارجی و عدم احترام به حاکمیت ملی کشورها به کانون بحران و ناامنی در جهان تبدیل و به تروریسم و گسترش آن در اقصی نقاط جهان منجر شده است.

سردار دهقان با اشاره به حمایت آمریکا و برخی دولت‌های منطقه از جریانات تروریستی گفت: دامنه تروریسم و گستره آن در حال گسترش به اروپا، آسیای مرکزی، قفقاز و دیگر مناطق می‌باشد و امروز تهدید داعش و تروریسم به یک چالش مهم منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده است.

وزیر دفاع تأکید کرد، مقابله با این بحران نیازمند همکاری صادقانه و کارآمد همه کشورهای مورد تهدید از جانب تروریسم می‌باشد.

سردار دهقان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تجربیات عظیمی که طی چند سال اخیر در عرصه مقابله تروریسم به دست آورده آمادگی خود را برای ایجاد یک حرکت دسته‌جمعی برای مقابله با این تهدید اعلام می‌کند و معتقد است کشور چین در این فرآیند می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.

وزیر دفاع در پایان اظهار امیدواری کرد سفر وزیر دفاع چین فصل جدیدی از همکاری‌های دفاعی ــ نظامی را رقم زده و موجبات تقویت صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی را فراهم کند.

سپهبد چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار داشت: کشور بزرگ ایران با تمدن کهن از جایگاه برجسته و ممتازی در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است و من بسیار خوشحالم که در تهران با دوست صمیمی خود سردار دهقان دیدار و گفتگو می‌کنم.

وی افزود: اشتراک منافع و تفاهم ایران و چین در مسائل مختلف جهانی و منطقه‌ای راه را برای توسعه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی میان دو کشور کاملاً هموار کرده است.

وزیر دفاع چین با اشاره به سفر دو سال پیش سردار دهقان به چین، روابط دفاعی ــ نظامی ایران و چین را خوب توصیف کرد و بر گسترش و تعمیق آن با اجرای دقیق موافقتنامه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی بین دو کشور تأکید کرد.

سپهبد چانگ وان چوان، امضای موافقت‌نامه همکاری دفاعی ــ نظامی را مهم و تحکیم‌بخش روابط دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که سفر وی به تهران سرآغاز جدیدی در توسعه روابط و مناسبات دفاعی ــ نظامی ایران و چین باشد.

در پایان مذاکرات وزرای دفاع ایران و چین در تهران موافقتنامه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی ایران و چین توسط سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و سپهبد چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین به امضا رسید.

"گسترش همکاری‌های دفاعی ــ نظامی" و "تبادل تجربیات در زمینه‌های نظامی به‌ویژه در حوزه‌های آموزشی" و "مبارزه همه‌جانبه با تروریسم و مؤلفه‌های ناامنی در منطقه" از مفاد این موافقت‌نامه به شمار می‌رود.
 
کلمات کلیدی : چانگ وان چوان + وزیر دفاع چین +حسین دهقان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.