توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293991
عکس جدید مریخ‌نورد «کنجکاوی» از خودش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۵
مریخ‌نورد کنجکاوی در تازه‌‌ترین اقدام خود، یک عکس سلفی پانوراما مخابره کرده که آن را در محل صخره باک اِسکین واقع در منطقه ماریاس پاس مریخ نشان می‌دهد. باک اِسکین، هفتمین محلی است که مریخ‌نورد کنجکاوی از خاک آن نمونه‌‌برداری کرده است.‌ مریخ‌نورد کنجکاوی مجهز به یک بازوی رباتیک است که هنگام گرفتن عکس، شبیه دسته‌های سلفی‌گیر دراز می‌شود و مقابل مریخ‌نورد قرار می‌گیرد.

در انتهای این بازو یک دوربین تعبیه شده که از مریخ نورد و چشم انداز پیرامون آن عکس سلفی می اندازد. مریخ نورد کنجکاوی پیش از این نیز سلفی های دیگری به زمین مخابره کرده بود، اما این بار سلفی های ارسالی با اندکی تفاوت از ارتفاع پایین و با زاویه کم انداخته شده است.تصویر حاضر که یک نمای ۳۶۰ درجه را نشان می دهد، حاصل ترکیب چند عکس مختلف است. در این تصویر بازوی رباتیک قابل مشاهده نیست و فقط سایه آن رؤیت می شود. محل حفاری و نمونه برداری نیز بوضوح قابل مشاهده است و آثار حفاری به شکل دنباله ای از توده های خاک و سنگ پشت سر مریخ نورد به چشم می خورد. بعلاوه، یک آسیب دیدگی جزئی در چرخ وسط سمت چپ تشخیص داده شده که به گفته کارشناسان، عملکرد مریخ نورد را مختل نخواهد کرد.مریخ نورد کنجکاوی که ۱۵ مرداد ۹۱ بر سطح سیاره سرخ فرود آمد، تا امروز صدها تصویر به زمین مخابره و از چند محل نمونه برداری کرده است. نمونه ها طی فرآیندی دومرحله ای آنالیز می شوند. در مرحله نخست، مریخ نورد مواد جمع آوری شده را غربال می کند. مواد غربال شده سپس با تجهیزات آزمایشگاهی پیچیده که درون خود ربات تعبیه شده، تجزیه می شوند. مواد دانه درشت که به علت بزرگی غربال نشده اند، در نهایت بیرون ریخته خواهند شد.

نتایج اولیه نمونه برداری از صخره باک اِسکین ـ که محل آن در سلفی اخیر مریخ نورد مشاهده می شود ـ حاکی از وجود مقادیر بالای سیلیس و هیدروژن است. سیلیس یک ترکیب سنگ ساز حاوی سیلیکون و اکسیژن است که در زمین به شکل کوارتز یافت می شود. مقادیر بالای سیلیس می تواند مجموعه مواد آلی را که از گذشته های دور در محل وجود داشته، با فراهم آوردن شرایط ایده آل در خود حفظ کند. پژوهشگران قصد دارند، با مطالعه این مواد به شرایط زیستی مریخ در سال ها قبل پی ببرند.
منبع: The Telegraph
جام جم
 
کلمات کلیدی : مریخ، مریخ نورد، عکس سلفی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
عکس جدید مریخ‌نورد «کنجکاوی» از خودش