توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464955
آخرین وضعیت بارش‌ها / منفی شدن بارش ها در ۵ حوضه آبریز اصلی کشور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۶
بررسی میزان بارش های ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا امروز و مقایسه این رقم با مدت مشابه سال آبی گذشته نشان می دهد که میزان بارش ها در کل کشور به جز مرکز ایران کاهشی بوده و آمارها منفی شده است.

به گزارش تسنیم، کل ریزشهای جوّی ایران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 95) تا پایان روز گذشته (دوم اردیبهشت) بالغ بر 207 میلی‌متر است. ثبت 207 میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته 214 میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش 3 درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در 48 سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط 205 میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از کاهش 0.5 درصدی بارش‌ها در سال آبی 96 ــ 95 حکایت دارد.

حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه 94 تا پایان روز دوم اردیبهشت ماه سال گذشته 352 میلیارد و 678 میلیون مترمکعب بود اما در مدت مشابه سال جاری حجم بارش‌ها با کاهش 11 میلیارد و 536 میلیون مترمکعبی، به 341 میلیارد و 142 میلیون مترمکعب رسید.

در ایران 6 حوضه اصلی آبریز داریم که شامل حوضه آبریز دریای خزر،‌ حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، حوضه آبریز مرزی شرق و حوضه آبریز قره‌قوم است.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا امروز 183 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 29 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 11 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 277 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 28 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 8 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 350 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی یک درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 4 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 142 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 18 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 5 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 57 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 34 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 35 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز قره‌قوم از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 170 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی 16 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 4 درصدی داشته است.
 
کلمات کلیدی : هواشناسی + وضعیت هوا + بارش باران و برف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.