توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479454
یونسی: فرقه گرایی و خود برتربینی یک معضل فرهنگی است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۸
دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دیدار با منتخبانی از کلیمیان ایران بر ضرورت رفع تبعیضات ساختاری و فرهنگی میان پیرو ادیان، تاکید کرد و گفت: فرقه‌گرایی و خودبرتربینی یک معضل فرهنگی است که اگر اصلاح نشود آفت امنیت و انسجام ملی ماست.

به گزارش ایسنا، در این دیدار رهبر مذهبی کلیمیان ایران، خاخام حمامی لاله زار، مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، سامه یح، رییس انجمن کلمیان تهران، به همراه منتخبی از فرهیختگان و نخبگان جامعه کلیمی ایران، حضور داشتند.

یونسی ضمن تشکر از حضور همه ایرانیان به خصوص پیروان ادیان توحیدی در انتخابات حماسی، گفت: برای برطرف کردن تبعیض، هنوز در ابتدای راه هستیم و راه سختی در پیش داریم تا اینکه هیچ ایرانی به دلیل انتصابش به دین و مذهب و قوم خاص، احساس تبعیض نکند.

دستیار ویژه رییس جمهور همچنین به پیشرفت‌های قابل توجه در این زمینه که خواست مسوولان عالی کشور است نیز اشاره کرده و آن ها را مهم دانست.

یونسی از  تبعیض و نقض حقوق شهروندی به عنوان  بزرگترین چالش امنیتی کشور یاد کرد و گفت: فرقه گرایی و خود برتربینی یک معضل فرهنگی است که اگر اصلاح نشود آفت امنیت و انسجام ملی ماست.

وی افزود: دکتر روحانی، رئیس جمهور منتخب به این نظریه معتقد است و طرح حقوق شهروندی ایشان نیز  در همین راستا تدوین و ابلاغ شد. عدم دخالت در امور داخلی ادیان، و واگذاری آن به خود پیروان ادیان، از وظایف دولت بوده است و از نظر قانون اساسی هم ادیان باید در حوزه دینی خود آزاد بوده و امنیت داشته باشند.

یونسی تاکید کرد: وقتی ما می گوییم کلیمیان در ایران و هر دین و مذهب و قومی یک فرصت هستند، یعنی باید به دنبال رفع مشکلات آنها هم باشیم و این کار، وظیفه دولت است.

دستیار ویژه رییس جمهور خاطر نشان کرد: ایرانیان کلیمی که فرزندان این سرزمین هستند و برای تحصیل به کشورهای دیگر دنیا رفته اند، باید باز گردند. ما یقین داریم که همه ایرانیان کلیمی در خارج از وطن، عاشق ایران هستند و این یک پیوند تاریخی ما با کلیمیان است.

یونسی در پایان یادآور شد: دولت به آنچه درباره حقوق شهروندی همه ایرانیان وعده داده و به یک گفتمان هم تبدیل شده عمل خواهد کرد اما باید بدانیم که  این نیازمند یک ساختار است تا هم فرهنگ سازی کند و هم از نقض حقوق جلوگیری نماید.

در ابتدای این جلسه  نیز مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: ما کلیمیان ایران از دولت تدبیر و امید و دستیار ویژه ایشان برای پیگری امور و مهم تر از همه عدم دخالت در امور دینی‌مان، تشکر  می‌کنیم.

وی افزود: مهمترین کار دولت تاسیس دستیاری بود که در حل مشکلات جامعه ما بسیار تاثیرگذاربود. تعطیلی مدارس ما در شبات و واگذاری تعیین رهبری جامعه به خودمان بسیار جای قدردانی دارد.

مره صدق خاطر نشان کرد: حمایت دولت از منتخب اقلیت ها در شورای شهر تهران نیز بسیار جای تشکر دارد. شرکت مردم در انتخابات نشانه علاقه مردم به حکومت است.
 
خاخام حمامی لاله زار؛ رهبر مذهبی کلیمیان ایران نیز ضمن قدردانی از عملکرد دولت تدبیر و امید در خصوص ادیان توحیدی، گفت: در این چهار سال همکاری بیشتری با جامعه کلیمی بوده و از این بابت و اینکه در امور داخلی و دینی جامعه مان آزاد بودیم تشکر می کنیم. .
 
 همایون سامه یح، رئیس انجمن کلیمیان تهران نیز گفت: دستیاری ویژه ریاست جمهوری جایگاهی است که  برای حل مشکلات جامعه ما، بسیار موثر بوده است. در این دوره مشکلات ما به خوبی مورد رسیدگی قرار گرفت. مشکلاتی چون تعیین رهبری توسط خود کلیمیان، بحث هولوکاست و منشور حقوق شهروندی از کارهای بسیار خوبی بود که رئیس جمهور محترم مورد توجه قرار دادند.
 
کلمات کلیدی : یونسی + اقوام و اقلیت‌های دینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.