نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297258
بعد از 12 سال هند برای سرمایه‌گذاری در چابهار شرط گذاشت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۶
۱۲ سال پیش ایران و هند برای توسعه بندرچابهار توافقنامه امضاء کردند که این کشور به بهانه‌های تحریم به تعهدات خود عمل نکرد در اردیبهشت امسال هم با وزیر شهرسازی قراداد سرمایه‌گذاری برای توسعه این بندر داشتند که وزیر کشتیرانی هند در تازه‌ترین اظهارات برای انجام اینها شرط گذاشته است.

به گزارش فارس، ایران و هند در سال ۲۰۰۳ میلادی با توسعه بندر چابهار در خلیج عمان و در نزدیکی مرز ایران و پاکستان، موافقت کردند اما این طرح بعد از گذشت ۱۲ سال پیشرفت ناچیزی دارد.اکنون هند برای انجام تعهدات خود شرط و شروط گذاشته است.

به گزارش روزنامه هندی دنیوز، نایتین گادکاری وزیر کشتیرانی هند دیروز گفته است، در صورتی که ایران شرایط بهتر و از جمله گازارزان به هند تحویل دهد، حاضر است، ۱۵.۲ میلیارد دلار برای توسعه بندر چابهار هزینه کند.

وزیر کشتیرانی هند گفته است: "ما حاضریم سرمایه‌گذاری زیادی در ایران داشته باشیم اما اینها بستگی به قیمت گاز پیشنهادی از سوی ایران دارد، قیمت گاز مسئله حیاتی است."

بر اساس این گزارش،‌بندرچابهار در جنوبی‌ترین بخش ایران است که هند تلاش می‌کند به قیمتی بسیار ارزان به پاکستان و افغانستان دسترسی داشته باشد، این کشور قصد دارد توسعه و همکاری‌های اقتصادی خود را در این کشورها افزایش دهد. همچنین این بندر دروازه ورود هند به منابع غنی کشورهای آسیای مرکزی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، هند به دنبال گاز ۱.۵ دلاری است که این میزان تقریبا نصف رقم پیشنهادی از سوی ایران است.

پیش از این هند برای ساخت کارخانه تولید کود شیمیایی در ایران اعلام آمادگی کرده بود اما باز تامین گاز ارزان را به عنوان پیش‌شرط مطرح کرده بود.

صحبت‌های وزیر کشتیرانی هند در حالی مطرح می‌شود که در خرداد ماه امسال گفته بود: بدون توجه به اعتراضات ‌آمریکا اوایل این ماه قرارداد توسعه بندر چابهار با ایران به امضا رسیده و این پروژه تا دسامبر ۲۰۱۶ تکمیل خواهد شد.

حتی اردیبهشت امسال عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل، کشتیرانی و بزرگراه های هند تفاهم نامه سرمایه گذاری هند برای ادامه توسعه بندر چابهار را امضا کردند.

بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است. از جمله برنامه‌های توسعه‌ای برای این بندر، احداث اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی است. این بندر یکی از مهمترین چهارراه‌های «کریدور ترانزیتی بزرگ بین‌المللی شمال جنوب» است.
 
کلمات کلیدی : هند، چابهار
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۰۶:۰۸
خوبه همین مانده که هندیها هم از ما باج بگیرن (3210901) (alef-11)
 
محمدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۳۵:۴۳
هندیها فقط با اهداف سیاسی پای به پروژه بندر چاه بهار گذاشته اند. و حالا هم می خواهند با پول خودمان کار انجام بدهند.ظاهرا فکر می کنند در نتیجه فلفلهای زیادی که خورده اند نابغه شده اند . (3210996) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۴۷:۱۳
دیگر نباید به هیچ کشور فرصت طلبی باج داد. (3211031) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۴:۰۵
ای خدا ، بدبختی و حقارت به کجا رسیده که هندی ها هم برای ما شرط میگذارن ، کجا بودیم و به کجا رسیدیم (3211425) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۴۴:۵۳
یعنی اینکه ما انقدر در ساخت اسکه ناتوان هستم که هندی ها برای ما اسکه بسازند و گاز مجانی ببرنند واقعا جای تاسف داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3211455) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۹:۳۱:۵۱
بابابه اینهاهم بدین گناه داره (3211503) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۹:۳۱:۵۴
به چه روزی ا فتادیم که هند هم واسه من شرط میذاره (3211504) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۵۵:۲۴
هند هم زبان در آورده است؟تا چند سال پیش هر چیز را می خواستند مسخره یا بی ارزش عنوان کنند بهش می گفتند هندی. (3211868) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۸:۰۴
عزت ایران با این مفسدان داخلی داره به صفر میرسه قوه قضاییه برخورد جدی بکنه دادگاهی کردن درست نیست کسی که فساد انجام میده سرشو بزنند (3212353) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.