نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451661
۵ تعاونی اعتبار زیرمجموعه کاسپین تعیین تکلیف شدند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۵
قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به کاهش رتبه اعتباری کشور با 7 از 7 در دوران تحریم، گفت: هم‌اکنون رتبه اعتباری کشور به 6 از 7بهبود یافته و همه پرداخت‌­های معوق سابق حل و فصل شده است.

*مروری بر آثار برجام

کمیجانی با مروری بر آثار برجام و تاثیر آن بر فضای اقتصادی کشور گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ که حاصل تلاش دولت در این زمینه بود، جدا از آثاری که در عرصه سیاست خارجی به همراه داشت،‌ در زمینه توسعه روابط پولی و بانکی بین‌المللی نیز آثار متعددی را به همراه داشته است که شرح کامل آن نیازمند مجالی فراختر از وقت محدود این نشست است.

وی یکی از آثار اقتصادی برجام را بهبود رتبه اعتباری ایران عنوان کرد و گفت: رتبه اعتباری کشور در دوران تحریم به 7 از 7 کاهش یافته بود و موارد متعددی از عدم پرداخت تعهدات ایران به آژانس­‌های اعتبار صادراتی به‌وقوع پیوسته بود که علت آن، نبود کانال‌­های پرداخت بود.

قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: هم‌اکنون رتبه اعتباری کشور به 6 از 7بهبود یافته و همه پرداخت­های معوق سابق حل و فصل شده است. البته تلاش‌­ها برای بهبود بیشتر رتبه اعتباری کشور ادامه دارد.

* 5 تعاونی از 8 تعاونی زیرمجموعه کاسپین تعیین تکلیف شدند

این مقام مسئول در بانک مرکزی درباره وضعیت موسسه کاسپین و مسائل آن نیز گفت: بانک مرکزی همانگونه که در گذشته نیز اعلام کرد قبل از انجام هرگونه اقدام خاصی درباره 8 تعاونی ادغام شده، ابتدا دارایی ها و بدهی های هر یک از آنها باید تعیین تکلیف و شناسایی می شد. هم اکنون بانک مرکزی با همکاری اعضای هیات مدیره کاسپین در حال انجام امور هستند و به صورت مستمر این امر در جریان است.

کمیجانی تصریح کرد:‌ روز گذشته از حوزه نظارت بانک مرکزی خبر رسیده که 5 مورد از 8 تعاونی از نظر تعیین تکلیف وضعیت دارایی ها و بدهی ها و همچنین ترازنامه ها به سرانجام رسیده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. در عین حال، درباره 3 تعاونی دیگر نیز کارها در جریان است و فکر می کنم بزودی نتایج اعلام شود.

* لوایح بانکی همچنان در دولت بررسی می‌شود

قائم مقام بانک مرکزی همچنین با تکذیب خبر بازگشت لوایح بانکداری و قانون بانک مرکزی به وزارت اقتصاد، گفت: دو لایحه همچنان در دولت است و در مورد  لایحه بانکداری جلسات مستمر بعد از نشست هفتگی دولت در یک کمیته ویژه‌ای که شامل اعضای دولت است، تشکیل می شود.

وی افزود: هر دو لایحه فعال است و بحث‌هایی در خصوص لایحه بانک مرکزی وجود دارد، قرار است در وقت کمی که داریم بر روی این مسئله متمرکز شویم که موادی را که واقعا مورد نیاز است اصلاح کنیم.

کمیجانی افزود: در مورد لایحه بانکداری کاملا مواد به مواد در کمیته ویژه‌ای که توسط دولت تشکیل شده هر چهارشنبه پس از نشست هیات وزیران در نهاد ریاست جمهوری جلسات کارشناسی و بررسی داریم.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۱۳:۴۱
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۳:۰۱
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۹ ۰۹:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۷ ۰۸:۳۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۲:۱۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۵:۳۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۲:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ ۲۲:۲۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ ۱۶:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۶ ۱۳:۰۲
 
 
کلمات کلیدی : موسسه کاسپین+مجوز بانک مرکزی
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۱۸:۲۷:۳۷
دلیل مسئولیت و تقصیر دولت در خصوص مؤسسه مالی کاسپین؛

به یک نکته دقت کنید؛


اگر شما به شخصی واجد صلاحیت پزشکی، مجوز طبابت دهید و بعد، مرتکب جرمی شود، مسئول نیستید؛ لکن وقتی اصلن مدرک تحصیلی اش را ملاحظه و استعلام نکرده اید؛ مرتکب تقصیر شده و مسئول هستید.

بانک مرکزی، به یک تعاونی بدون مجوز و واجد کسری، بدون حسابرسی، (البته اگر می دانسته که تقصیرش بیشتر است) مجوز داده و پس از اینکه این تعاونی، با مجوز بانک مرکزی و درج نام اش در سایت بانک مرکزی، مجددا حدود ۹ ماه اخذ سپرده کرده، از طریق دادستان اعلام کرده که پنجاه درصد از ۸ هزار میلیارد تومان وجوه مأخوذه نیست!!!؛ (این وجوه قطعا در این چند ماه به زیان تبدیل نشده و مربوط به ۱۸ سال فعالیت قبلی اش بوده است)، حال، بانک مرکزی می‌گوید که مجوزش مشروط بوده و تعاونی های منحله، حق نصب تابلو هم نداشته اند!!! در صورتی که در جای دیگر، مردم را به سپرده گذاری در بانک ها و مؤسسات مجاز تشویق کرده و مرجع احراز مجوز را سایت بانک مرکزی اعلام نموده و در سایت بانک مرکزی هم اشاره ای به مشروط بودن نشده است.

لذا این ادعا که ریسک سپرده گذاری در این ۹ ماه، با سپرده گذاران است، اشتباه است؛ چون بانک مرکزی، تخلف و تقصیر دارد؛ به قیاس بدون مشاهده مدرک تحصیلی و استعلام، به کسی جواز طبابت دادن؛ اما اگر صدور جواز، با رعایت ضوابط قانونی و عرفی می بود و به وظایف اش عمل کرده بود (در خصوص حسابرسی و نیز اطلاع رسانی در مورد نصب تابلو و عدم اجازه اخذ سپرده)، تقصیر و مسئولیتی متوجه دولت نبود. (4190000) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته