توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508938
توضیح موسسه تنظیم آثار امام درباره جلوگیری از چاپ خاطرات ابراهیم یزدی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام گفت: ما به دنبال ممیزی منفی و سانسور نیستیم و چنین حقی را هم برای خود نمی شناسیم اما مرحوم یزدی در جلد سوم خاطرات خود، در مواردی خلاف گویی کرده که یکی از آنها خلاف وصیت نامه امام است که تا اصلاح انجام نشود نمی توانیم به این کتاب مجوز دهیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علی کمساری در نشست خبری معاونان موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) که به مناسبت سالروز تاسیس این موسسه برگزار شد، با بیان اینکه حفظ اسناد و آثار مربوط به امام خمینی هدف اصلی تاسیس این موسسه بوده است، گفت: این موسسه کار خود را از همان ماه های پایانی عمر امام آغاز کرد و شاید این آخرین نهادی است که با موافقت امام تاسیس شده است.

وی افزود: وقتی امروز از نشر آثار امام خمینی صحبت می کنیم منظورمان توسعه و ترویج اندیشه ایشان است که تخصصی ترین مرکزی است که سعی کرده مسئولیت خود را به درستی انجام داده است.

معاون فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه لازم است سخنان بنیان‌گذار انقلاب اسلامی از تحریف مصون بماند، اظهار کرد: در ترویج اندیشه امام معاونت فرهنگی این موسسه بیشترین مسئولیت را بر عهده دارد و شوراهای متعددی از جمله شورای هنرهای تجسمی، شعر، داستان و سینما را تشکیل داده ایم و در آن اصلی ترین هدفی که دنبال می کنیم تولید آثار هنری است از جمله اینکه ۳۱ شهریور در سالن کتابخانه ملی اختتامیه دهمین جشنواره شعر یار و یادگار برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال بعد از چند سال هفت عنوان رمان که با مضمون انقلاب اسلامی است، بزودی منتشر می‌شود. همچنین انتشار آلبوم های موسیقی را مورد توجه قرار داده ایم و با همکاری اساتید اوکراینی کار ضبط سمفونی روح الله را انجام دادیم.

وی افزود: ما برنامه ای داریم که اماکن منتسب به امام از جمله خانه پدری ایشان را مرمت کردیم و در پی این هستیم که این خانه را هم با اجرای آثاری در حوزه هنر مفهومی توام سازیم. همچنین خانه امام در قم و خانه استیجاری ایشان در تبعیدگاه نجف هم بازسازی شده تا بازدیدکنندگان بتوانند از آن بازدید کنند.

معاون فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام ادامه داد: ما تصمیم داریم جایزه ادبی امام خمینی را هم تشکیل دهیم که دبیرخانه آن تاسیس شده و تا اوایل سال آینده اولین دوره از مراسم اهدای این جایزه ادبی را برگزار می کنیم.

همچنین در بخش دیگری از این نشست علی داستانی، معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه بازخوانی آرا و اندیشه بنیان‌گذار انقلاب یک ضرورت است، گفت: ملت ما با اتکا به اندیشه امام در مبارزه با رژیم شاه پیروز شد و چنین اندیشه ای باید همواره ترویج شود چرا که هرگاه از این فضا دور شده ایم، مشکلات مختلفی را تجربه کرده ایم.

وی ادامه داد: امام از آغاز تا پایان هرچه انجام داد، به نام خدا و برای خدا بود که در راستای ترویج همین اندیشه معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام اهدافی از جمله جمع آوری و حفظ و نشر آثار امام، بررسی تحقیق و تدوین پژوهش های بایسته در این زمینه، ارتباط با مراکز علمی جهت تحقیقات لازم و پاسخگویی به شبهات مردم در زمینه اندیشه امام را دنبال می‌کند.

معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه مجموعه چهارصد، پانصد جلدی ما در زمینه کنگره‌ها و نشست های مربوط به اندیشه امام، منبع قابل رجوعی برای محققان است، گفت: ما بیش از شش هزار و پانصد ساعت از خاطرات همراهان و یاران امام در انقلاب را ضبط کرده ایم و این کار همچنان ادامه دارد و سالانه بین هفتاد تا صد عنوان کتاب را پس از بررسی های لازم برای تطبیق محتوای آن با اندیشه های امام، مجوز چاپ می دهیم و تا کنون بیش از دوهزار و پانصد عنوان کتاب را مجوز داده ایم.

داستانی ادامه داد: ما با وجود همه محدودیت هایی که داشتیم، ۱۵ هزار نفر را برای حضور در کلاسهای مجازی تفسیر وصیت نامه سیاسی امام ثبت‌نام کردیم و یکی از نقاط قوت مان را ارتباط خوب با محققان و نویسندگان می دانیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت ایراد گرفتن این موسسه به چاپ جلد سوم خاطرات مرحوم ابراهیم یزدی، گفت: خاطرات مرحوم یزدی مثل ده ها کتاب دیگری است که طبق قانون وزارت ارشاد به موسسه تنظیم آثار امام فرستاده می‌شود و ما هم کارشناسی ها را انجام دادیم و در نامه ای به ناشر موارد پانزده گانه ای را برای اصلاح اعلام کردیم که البته ناشر تاکنون در این زمینه با ما همراهی نکرده است.

وی در پایان توضیح داد: ما به دنبال ممیزی منفی و سانسور نیستیم چنین حقی را هم برای خود نمی شناسیم اما آقای یزدی در مواردی خلاف گویی کرده که یکی از این موارد خلاف وصیت‌نامه امام است و تا اصلاح انجام نشود نمی توانیم مجوز دهیم.
 
کلمات کلیدی : ابراهیم یزدی + موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.