نظر منتشر شده
۹۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471984
پیش بینی ها درباره نتیجه انتخابات/ عاقبت تحریم های هسته ای و غیر هسته ای به روایت جلیلی/ موضع گیری لاریجانی و مطهری درباره نامزدها/ سفر انتخاباتی ظریف/ سخنان روحانی در اصفهان
بخش سیاسی الف، 24 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۳
با برگزاری مناظره سوم، هفته سرنوشت ساز برای نامزدهای انتخابات آغاز شد. حالا نامزدهای اصلی کمتر از هفت روز فرصت دارند تا بتوانند سبد آرای خود را افزایش دهند. از این رو شاهد برنامه های فشرده نامزدها و طرفدارانش هستیم که در ادامه به اخبار آنها اشاره شده است.
 
 رونمایی از سامانه مسکن ۹۶ قالیباف
از سامانه مسکن محمد باقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دورده انتخابات ریاست جمهوری برای ساماندهی متقاضیان مسکن رونمایی شد. پیش از این نیز قالیباف از سامانه کارانه برای ایجاد اشتغال افراد بیکار رونمایی کرده بود تا از بیکاران متقاضی کار برای دریافت 250 هزار تومان ماهانه ثبت نام کند که این سامانه فیلتر شد.

آینده ایران را در اختیار فریب‌کاران نخواهیم گذاشت
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز در میدان امام خمینی گفت: این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آیا ما می‌خواهیم فردی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنیم یا به عنوان رئیس و قیم از طرف یک گروه خاص. مردم! رئیس جمهور کسی است که برای امنیت کشور شما تصمیم می‌گیرد. او ادامه داد: ۱۰ بار تصمیم گرفتند که شبکه‌های اجتماعی را ببندند ولی این روحانی بود که در برابر این تصمیم ایستاد. رئیس جمهور یعنی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی. در این دوره فضای امنیتی از دانشگاه‌ها برداشته شد. آیا ما دانشگاه آزاد و امن را می‌خواهیم یا دانشگاه امنیتی؟ در سایه حضور شما مردم، در این مدت توانستیم با کمک هم دیوار را خراب کنیم و پل بسازیم.
 
 روحانی اضافه کرد: البته اگر ملت ایران اجازه بدهد و اگر رهبری  ما را هدایت کند، با همین دکتر ظریف مابقی تحریم‌ها را هم برخواهیم داشت.

حضور ظریف در میتینگ انتخاباتی روحانی
در حالی که مطابق قانون، کارکنان وزارت امور خارجه حق عضویت در احزاب و گروه‌ها و فعالیت انتخاباتی ندارند، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه امروز در میتینگ انتخاباتی حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در اصفهان حضور یافت. پیش از این تخت روانچی معاون وزیر امورخارجه نیز در میتینگ هواداران روحانی در تهران حضور یافت و در این میتینگ سخنرانی کرد.

چند روز قبل بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با رد برخی اظهارات مبنی بر ورود وزارت امور خارجه به فضا و تبلیغات انتخاباتی اظهار داشت: وزارت امور خارجه اصولا یک دستگاه فراجناحی است و طبق اساسنامه این وزارتخانه، هیچ یک از کارمندان و مدیران آن نمی‌توانند در هیچ حزب و گروهی عضویت داشته باشند و خوشبختانه هیچ کدام از مقامات و مدیران فعلی عضو هیچ حزب و گروهی نیستند. قاسمی تاکید کرده بود: وزارت امور خارجه، وزارتخانه‌ای فراجناحی است و به امور داخلی کشور ورود ندارد.

دولتی که تجارتخانه شخصی شود مگر دردی از کارگر و مستضعف می‌فهمد؟
محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ظهر امروز در ورامین گفت: برای دریافت 10 ، 15 میلیون تومان وام آنقدر می برند و می آورند و سند و وثیقه می خواهند که از وام گرفتن بیزار می شوید، اما این 4 درصدی ها کسانی هستند که مدیرعامل بانک را خودشان می گذارند، هیات مدیره بانک را هم خودشان می گذارند. نزدیک به 400 میلیارد تومان وام از همان بانک بر می دارند بدون اینکه وثیقه بگذارند و بدون اینکه بابت آن سودی بدهند. حتی امروز برای وام قرض الحسنه هم بانک ها 4 درصد سود می گیرند، اما این 4 درصد هم را هم از آن 4 درصدی‌ها نمی گیرند و به آنها 400 میلیارد می دهند. بعد شما فکر می کنید در این کشور کار و شغل ایجاد می شود؟ وی در ادامه گفت: به من می گویند قالیباف اینگونه حرف نزن هزینه دارد.

قالیباف گفت: دولتی که تجارتخانه شخصی شود و وزرایی که نه یک شرکت و دو شرکت، بلکه ده‌ها شرکت داشته باشند و فعالیت اقتصادی کنند، مگر دردی از کارگر و مستضعف و معلول می فهمد؟.. به من گفتند قالیباف تو به عرصه سیاست نیا ما با تو کاری نداریم. من گفتم ما رزمنده هستیم، نیامدیم باج بدهیم و با تهدید شما کنار برویم بلکه ایستادیم تا از منافع مردم و انقلاب و نظام دفاع کنیم. نتیجه این شد که چنین شایعاتی را درست کردند... عکس های عروسی شخص دیگری را پخش کردند و گفتند عروسی دختر قالیباف است. عکس پسر دیگری را گذاشتند و گفتند 8 هزار میلیارد خورده و پسر قالیباف است. این تهمت ها از این به بعد هم وجود دارد.

دولت حرف پایان پذیرفته است
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در گرگان گفت:  مدیران دولت مهدوی ویژگی تقوا و کارامدی دارند. آیا مشکل کشور نگارش است که عده ای برنامه بنویسند. چقدر به برنامه پنجم عمل شد. مسئله مهم اقدام و عمل است. دولت حرف پایان پذیرفته است، بنده در سازمان بازرسی هم با برنامه کار می کردم. باید به مردم نشان دهیم که مرد حرف نیستیم و حرف عملیم.

رئیسی تاکید کرد: ما می خواهیم بگوییم مبارزه با رانت خواری و فساد ژست سیاسی نمی‌خواهد بلکه عمل و اقدام می‌خواهد. با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد، باید مدیران پاک دست داشت. اولین کسی که باید به فساد حساسیت داشته باشد رئیس دولت است. فساد فراجناحی شده و مردم خسته شده اند. دولت باید اعلام کند که کدام ساختار فساد را اصلاح کرده یا با کدام فساد مبارزه کرده است. این روحیه مبارزه با فساد می خواهد. دزد دزد برای مردم اعتماد نمی‌آورد.

نفیاً یا اثباتاً نسبت به کاندیدها نظری اعلام نکردم
علی لاریجانی صبح یکشنبه پس از حضور در نشست شورای اداری بخش سفلچگان گفت: در انتخابات آینده بخشی از انتخابات مربوط به انتخابات قوه مجریه و بخشی مربوط به انتخابات شوراهای اسلامی است. بنده هیچ وجهی نمی‌بینم که رئیس قوه مقننه به هر دلیلی نظری بدهد راجع به کاندیدهایی که مربوط به سمت قوه مجریه هستند.
لاریجانی افزود: از آن جهت که مجلس وجه ناظر برای قوای دیگر را دارد، بنابراین لزومی به این اظهارنظر نیست و من نفیاً یا اثباتاً نسبت به کاندیدها نظری اعلام نکردم و اگر کسی بگوید بنده تکذیب می‌کنم.

پیش بینی شخصیت های سیاسی درباره نتیجه انتخابات
زهره الهیان عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به نظرسنجی‌های انتخاباتی پس از برگزاری سومین مناظره انتخاباتی، گفت: مجموع آرای جناح رقیب به صورت میانگین از مجموع آرای جناح اصولگرا پایین‌تر است و این امر ناشی از همسویی و همدلی نیروهای انقلابی در این رقابت انتخاباتی است. در این شرایط و با توجه به نظرسنجی‌ها بهتر است که کاندیداهای اصولگرا تا پایان در عرصه رقابت‌های انتخاباتی باقی بمانند.

عباس‌ سلیمی‌ نمین تحلیلگر مسائل سیاسی در تحلیل خود از  چگونگی آرایش نامزدهای جریان انقلاب در شرایط فعلی تا روز برگزاری انتخابات گفت: در شرایط کنونی 3 احتمال برای انتخابات پیش‌رو متصور و البته یک احتمال قوی‌تر از ما بقی است و آن کشیده شدن انتخابات به دور دوم است. وی افزود: 2 احتمال دیگر وجود دارد؛ یکی پیروزی جریان انقلابی در مرحله اول و دیگری موفقیت اصلا‌ح‌طلبان و رقیب در همان دور اول؛ البته این دو احتمال در شرایط کنونی خیلی محتمل نیست. به گفته سلیمی‌نمین با این اوصاف کناره‌گیری کاندیدای جریان انقلابی به نفع یک نفر ضرورتی ندارد و در صورت ادامه این مسیر باید کاندیدای این جریان تا پایان در صحنه انتخابات حضور داشته باشند. وی در ادامه و در تحلیل احتمالات دیگر انتخابات پیش‌رو مبنی بر احتمال رشد آرای روحانی از 50 درصد در نظرسنجی‌ها، تصریح کرد: اگر این احتمال ضعیف رخ دهد، در آن صورت کاندیداهای جریان انقلابی باید به نفع یکی از میان خودشان که موقعیت بهتری دارند کنار رفته تا آن یک نفر در صحنه بماند و نهایتا با تجمیع آرا موفقیت حاصل شود.
 
محمدرضا باهنر نیز گفت: آرای روحانی و جهانگیری تقریباً تثبیت شده و رشدی نداشته اما مجموع آرای کاندیداهای جبهه مردمی از رأی روحانی و جهانگیری بالاتر است...  ما یک توصیه کلی به صدا و سیما و جریانات حاکمیتی داریم که خودشان را برای مرحله دوم انتخابات آماده کنند، اگرچه ما امیدواریم در مرحله اول یکی از کاندیداهای نهایی جبهه مردمی به پیروزی برسد.

باهنر افزود:  اینکه از روز اول یک نفر پوششی بیاید و بگوید "برای کمک به کاندیدای اصلی آمدم و می‌خواهم کنار بروم" برای آن اردوگاه مفید نیست، یعنی اگر یک تعداد از اردوگاه اصلاح‌طلبی و اعتدال در مناظرات به این جمع‌بندی رسیدند که جهانگیری نسبت به روحانی اولویت دارد، چگونه می‌خواهند آن بخش را قانع کنند که دست از جهانگیری بردارند و  به روحانی رأی دهند و باعث دلسرد شدن نیروهای خودشان می‌شوند.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه روند انتخابات روزبه‌روز در حال داغ‌تر شدن است و نقد دیدگاه‌ها و برنامه‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرده، گفت: اقبال عمومی مردم در شهرستان‌ها و استان‌ها به کاندیداهای اصولگرا و انقلابی بی‌سابقه است و همین مسئله موجب شده رقیب احساس خطر کند و وارد فاز تخریب نامزدهای اصولگرا شود و استراتژی خودش را تخریب و تحقیر نامزدهای انقلابی قرار دهد. ترقی با بیان اینکه احتمال رفتن انتخابات به دور دوم بسیار زیاد است، اظهار داشت: البته روحانی با کنار رفتن جهانگیری و یک حرکت جمعی برای به صحنه آوردن آرای خاموش می‌خواهد رای خود را بالا ببرد، اما علیرغم همه این تلاش‌ها انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

اما مرتضی الویری معتقد است: تلقی من این است که بین سه نامزد اصولگرا رئیسی، قالیباف ومیرسلیم اختلافات جدی وجود دارد بنابراین احتمال اینکه آنها به توافق برسند بسیار ضعیف است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این مسئله منجر به دو مرحله‌ای شدن انتخابات شود، گفت: با وجود فضای مجازی و تبادل دیدگاه و نظرات و انتشار واقعیت‌ها احتمال زیادی دارد که در مرحله اول روحانی با رای نسبتاً بالایی برنده شود.

ناصر ایمانی نیز در گفتگویی اظهار کرد: کناره گیری قالیباف و رییسی به نفع یکدیگر اتفاق نخواهد افتاد، البته نه به خاطر رقابت، به خاطر اینکه انتخابات به مرحله دوم کشیده شود. هیچ رقابتی از اساس وجود ندارد. مهم این است که انتخابات در دور اول، پیروز نداشته باشد، چون امار همه کاندیداها زیر 50 درصد است. البته سبد رای قالیباف و رئیسی هم متفاوت است، همچنان که سبد جهانگیری با روحانی قدری متفاوت است. او ادامه داد: اگر هم نظرسنجی ها در واقع نشان دهد، روحانی پیروز می شود، بازهم دلیل ندارد که ریسک کرده و کنار بکشند. در مرحله اول، تقریبا دیگر مقابله رو در رویی نخواهیم داشت، فقط تبلیغات شهرستان ها و مراکز استان خواهد بود و...

تحریم‌های هسته‌ای را هم نتوانستید لغو کنید
سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی که شنبه شب در مسجد سید اصفهان حاضر شده بود، گفت: همین کسانی که مسخره میکردند که چرا با ونزوئلا رابطه داریم بگویند چند نفر از وزرای این دولت در ونزوئلا شرکت ایجاد کرده بودند و "شرکت خانه سازی ایرانیان" به چه کسانی تعلق دارد؟ بر سر منافع شخصیتان خوب تا آنجا می رفتید! وی گفت: میگویند به ما رای دهید که تحریمهای غیر هسته ای را برداریم! شما ابتدا بگویید که سرنوشت تحریمهای هسته ای چه شد؟ بگویید به جای بتون ریختن در تاسیسات هسته ای کشور چه به دست آورده اید؟
 
  عجیب است که برای جذب تعدادی رأی، چنین حرف‌هایی را می زنند
معاون اول قوه قضاییه گفت: برخی از افراد در صحنه انتخابات برای آنکه چند رأی بیشتر کسب کنند حرف‌های گذشته خود را فراموش کرده‌اند. حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه سمینار تخصصی حفاظت اطلاعات قوه قضائیه درباره اینکه برخی از نامزدهای ریاست جمهوری در مناظرات پخش شده از صدا و سیما سخنانی را مطرح کرده و معتقد بودند که قوه قضائیه با فساد دولت قبل برخورد نکرده و در برخورد با پرونده وزیر آموزش و پرورش تبعیض‌آمیز رفتار کرده است، اظهارداشت: متاسفانه در برخی از مناظرات و برخی صحبت‌های اخیر مطالبی گفته شد که در زمان خودش پاسخ لازم و قاطع به آنها داده خواهد شد. وی افزود: ما امروز در دستگاه قضائی برای آنکه فضای انتخابات متشنج نشود دم فرو بسته‌ایم و حرفی نمی‌زنیم. محسنی‌اژه‌ای گفت: امروز از زبان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری حرف‌هایی به زبان آمده که نه تنها علیه ارزش‌های نظام و پیشینه نظام بوده که برخلاف اسلام و ارزش‌های اسلامی بوده است.
 
روحانی رای نیاورد ایران ونزوئلا می‌شود!

علی مطهری در بیانیه حمایتی خود از حسن روحانی نوشت: با انتخاب آقای روحانی کشور ما از نظر رفاه مادی سوئیس نخواهد شد اما با عدم انتخاب او احتمال ونزوئلا شدن کشور منتفی نیست.در بیانیه مطهری آمده است: با توجه به توافق‌نامه برجام و تحولات منطقه خاورمیانه و ظهور هیئت‌ حاکمه جدید در آمریکا با افکار و اهداف متفاوت، ادامه ریاست جمهوری آقای روحانی به صلاح کشور است. عده ای ابا ندارند که برجام ابتر بماند و برای حفظ ژست انقلابیگری کشور را به جنگی ناخواسته بکشانند.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۴۵:۲۲
مناظره سوم اگرچه تعیین‌کننده بود، ولی انتظارات به حق مردم ایران را در ارایه برنامه‌های اقتصادی ازسوی نامزدهای مخالف دولت برآورده نکرد.

این نشان داد که دست منتقدان دولت در ارایه راه‌حل‌های قابل قبول به کلی خالی است. دراین یادداشت برخی از موارد جالب این مناظره را ذکر می‌کنیم.

۱- آقای میرسلیم در نقد وضع بانک‌ها به ربوی‌بودن نظام بانکی و بی‌توجهی دولت به نظرات مراجع محترم اشاره کردند. درحالی‌ که همه می‌دانند نظام بانکی درچارچوب قانون نظام بانکی است که مصوب مجلس و مورد تأیید شورای نگهبان است و دولت حق ندارد که برخلاف قانون عمل کند یا به جای قانون به نظرات متنوع آقایان دیگر رجوع کند. این کار خلاف مسلم اصول اداره کشور است. اگر نظام بانکی کشور ربوی است، باید شورای نگهبان قانون مذکور را خلاف شرع اعلام کند و دستور داده شود که قانون جدیدی نگاشته شود و اظهارات آقای میرسلیم دراین‌باره خلاف بدیهیات است. تا این حد بی‌توجهی به بدیهیات اداره کشور و قانون عجیب است.

۲- آقای رئیسی درباره یارانه‌ها دوبار تأکید داشتند که دریافتی‌های دولت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر شده است، پس باید پرداخت یارانه‌ها نیز بیشتر شود. این نیز حکایت از ناآشنایی با قانون یارانه‌ها دارد. پرداختی قانون یارانه‌ها درحال حاضر دقیقا به اندازه قانون است. متاسفانه در دولت گذشته این رقم سه‌برابر قانون پرداخت شد که موجب انواع فساد و تورم گردید. دولت فعلی با اجرای قانون توانسته جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد و هیچ بودجه‌ای برای پرداخت بیشتر به مردم باقی نمانده و اگر بخواهند یارانه را بیشتر کنند، باید قیمت‌های بنزین و سایر اقلام را زیاد کنند و بنزین را حداقل به ۳ تا ۴‌هزار تومان برسانند. به‌علاوه تمام طرح‌های آقای رئیسی مطابق گفته خودشان، دراین دولت انجام شده و نیازی به بیان آنها نبوده است.

٣- درباره اشتغال سخنان عجیبی گفته شد. آقای رئیسی اظهار داشتند که با کاهش ۱۰‌میلیارد دلار قاچاق یک‌میلیون شغل ایجاد می‌کنیم. اولا دراین دولت ۱۳‌میلیارد کاهش یافته است و هرچه جلوتر بروید، کاهش آن سخت‌تر می‌شود، ولی جلوگیری از قاچاق کالا شغل چندانی ایجاد نمی‌کند. قاچاق بیش از هرچیز نظام درآمدی کشور را خراب می‌کند. اگر جلوی قاچاق را بگیرید، همه این کالاها ازمبادی گمرکی وارد می‌شوند و حقوق گمرکی خود را می‌پردازند والا چنین نیست که قاچاق نباشد. آن کالا دیگر وارد کشور نخواهد شد. مسأله قاچاق ضایع‌شدن حق مردم درعدم پرداخت عوارض گمرکی و نیز عدم رعایت استانداردهاست.
۴ـ آقای رئیسی توضیح دادند که برنامه ایشان را در دانشگاه‌ها تهیه کرده‌اند. درحالی ‌که دانشگاه محل تهیه برنامه نیست. دانشگاه وظیفه آموزش و پژوهش را عهده‌دار است. برنامه‌نویسی وظیفه مدیران کاربلد در دستگاه‌های اداری و حزبی و بیرون از دانشگاه است.
۵- گفته شد که کشور در رکود است. این حرف از آن حرف‌های عجیب است. وضع اقتصادی باید خیلی بهتر از این‌که هست شود؛ ولی کشوری که در یک‌سال حدود ۷۰۰‌هزار شغل ایجاد کرده و رشد بالای ۷‌درصدی دارد را نمی‌گویند که اقتصادش در رکود است. در رکود اقتصادی نه شغل ایجاد می‌شود و نه رشد اقتصادی داریم.
۶- عجیب‌ترین اظهارات ازجانب آقای قالیباف بود که گفت؛ آپارتمان‌ها را به رفتگرهای شهرداری داده است؟! اول این‌که رفتگران تهران کارمند شهرداری نیستند، آنان درشرکت‌های خدماتی کار می‌کنند. به‌علاوه کدام رفتگر شهرداری است که حقوق او حتی شارژ این ساختمان‌ها را کفایت کند؟ نکته جالب‌تر و البته تأسف‌بارتر سخنان ایشان، اعلام این‌که ۲/۱‌میلیون از شغل‌هایی را که قول می‌دهد، دربخش کشاورزی ایجاد خواهد کرد! درحالی ‌که شاغلان بخش کشاورزی کمتر از ۴‌میلیون نفر هستند، چگونه می‌توان به آنان ۲/۱‌میلیون نفر اضافه کرد؟ اصولا افزایش اشتغال دربخش خدمات و صنعت رخ می‌دهد. دربخش کشاورزی حتی باید تعداد شاغلان کمتر شود و به جایش بهره‌وری آنان بالا رود تا درآمدشان بیشتر شود. حال چگونه چنین ایده عجیبی طرح می‌شود که ناشی از فقدان اطلاعات اولیه درحوزه اقتصاد است.این مناظره‌ها که گذشت، ولی امیدواریم که صداوسیما شرایطی را فراهم کند که در انتخابات بعدی امکان ارایه نظرات بهتری از سوی نامزدها باشد (4352629) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۱:۰۶
آنهایی که به آقای مطهری مشاوره میدن اشتباهی مشاوره میدن.اتفاقا سیاستهایی که احمدی نژاد اجرا(طرح هدفمندی)کرد دقیقا سیاستهایی بود که برخلاف روند اقتصاد کشورهایی مانند ونزوئلا بود که البته مردم را بدبخت کرد ولی اتفاقا دولتهای بعد از احمدی نژاد نونشون توی روغن رفت دههاهزار میلیارد برای دولتهای بعد از خودش درآمد ایجاد کرد.ونزوئلا کجا ایرانی که روی فروش قیمت بنزین سود هم میکنه کجا؟آقای مطهری شما معتقد به شرعیات هستی گرای غلط به مردم ندهید لااقل قبلش یک مشورت با اهل فنش که بیطرف هستند مثل آقای توکلی بکنید. (4353055) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۴۹:۳۲
اما همين دولت قانون بانك داري كه در مجلس تهيه شده رو قبول نكرده اجرا كنه و گفته خودش لايحه مي دهد اما چهار سال گذشت خبري نشد (4353119) (alef-13)
 
زنده باد ایران.زندهباد روحانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۰۱:۴۳
ممنون ازتحلیل خوبت.مادهه شصتی ها ی منحصر به فرد نسل سوخته ای هستیم که نمی گذاریم دیگر نسل های کشورعزیزمان بسوزند .رای ما روحانی (4353166) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۱۸:۲۹
کاهش سودبانکی سپرده گذاران مردم وافزایش بهره بانکی وام هایی که درحد ده تا 15 میلیون برای مردم متوسط جامعه ( 22 تا 23 درصد) است ووام های میلیاری با بهره ی خیلی ناچیز یا حتی صفر درصد برای نورچشمان دولت ، توسط خود دولت انجام می شود وهیچ ربطی به قانون مجلس وتایدیه شورای نگهبان ندارد .منظورمیرسلیم هم همین موضوع بود. (4353214) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۲۱:۳۴
حرف مردم یک کلام / پیروزی رئیسی والسلام (4353224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۲۳:۰۲
دم شما گرم با تحلیل های درست و منطقی (4353231) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۲۳:۵۴
همه میگن ما تو رکودیم حتی خود آقایون دولتی اونوقت شما چی میگین؟

شما معلومه کف بازار نیستین که معنای رکودو به خوبی درک کنین.

الان فقط سوپریا حالشون خوبه...چون مردم نمیتونن نخورن! (4353233) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۴۰:۲۳
گفته های ذکر شده نظر شخصی نویسنده است که باانچه واقع شده لزومابراب نیست، آنچه که ما دیدیم دروغ پراکنی و جوسازی نمایندگان دولت مستقربود که ب رفتار پرمتانت دکتر رییسی و با پاسخهای حاوی برنامه دقیق وی مواجه گردید ، نهایت تاسف د ای است که نمایندگان دولت مستقر که خود را بر تر از دولت قبل و حتی دولتهای قبل قلمداد می کنند از ابراز کوچکترین حرف حساب ناتوانند و به شنیعترین و زشت ترین وسایل دفع متوسل می شوند (4353284) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۴۰:۳۵
دریافتی دولت ار حاملهای انرژی ۸۰هزار ملیارد شده اما یارانه پرداختی ۳۳هزار میلیارد بقیه کجا خرج میشه
خب معلومه این حقوق های نجومی از کجاست (4353286) (alef-13)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۵۷:۱۰
اینکه آقای میرسلیم گفتند نظام بانکی ربوی است خلاف توجه به قوانین نیست، اتفاقا نشانه گرفتن اشکال قوانین است. به نظر شما از اصول کشورداری قدری بیگانه هستید، وگرنه وظیفه ی شورای نگهبان رو برای لغو قوانین تصویب شده مطرح نمی کردید. این وظیفه ی دولت - و البته مجلس - هستش که به پالایش قوانین موجود بپردازه، و اصولاً چون بانک از امور اجرایی کشور هست، طبیعیه که دولت با ارائه ی راهکار جدید به ارائه ی قوانین جدید می پردازه. پس آقای میرسلیم کاملاً دقیق گفتند. با توجه به اینکه جنابعالی فقط موارد مربوط به نامزدهای اصولگرا نقد وارد می دونستید - که اونم حداقل نسبت به آقای میرسلیم بی وجه بود - معلومه علتش چیه! (4353308) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۲:۴۱:۱۱
دوست عزیز قبلا رفتگرای شهرداری در استخدام خود شهرداری بودن و بازنشسته ی خود شهرداری هستن. این مسکن رو به همین بازنشسته ها داده. حالا یا رفتگر بوده یا کارمند یا ... (4353567) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۲:۵۰:۱۸
جناب اینکه دولت باید طبق قاون عمل کند و خارج قانون نباید باشد حرف درستی است، راز موفقیت و بهروزی همه جوامع بشری هم عمل به قانون است، ولی قانونی که درست باشد، اگر قانونی نادرست بود و یا نیاز تغییر داشت باید دولت و هر ارگان مسئول نظر اصلاحی خود را به قانون گذار ارائه کند.
حوزۀ اختیارات دولت مشخص است، بخشی به کارکرد و آیین نامه و درستی اجرای قانون است. برگماردن افراد لایق در پست های مدیریتی-مسئولیت، برخورد با متخلفان دولتی. / بخشی هم برمیگردد استفاده از انتقاد و نظر کارشناسی و تدوین لوایح قانونی بر اساس پیشنهادها یا نتایج تحقیقاتی و تجربی.
خب اشکال همین است که برخی می گوید وعده فلان میدهم، شکل جمله باید بگویند که مثلا فلان لایحه میدهم یا فلان اینی نامه اصلاح میکنم. یا از فلان اختیارت به دزستی استفاده میکنم. (4353571) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۴:۳۸:۳۳
ماشالله تهران و اصفهان و لرستان .چه استقبال بی نظیر از روحانی کردند .آفرین (4353601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۵:۵۴:۰۶
دانشگاه محل برنامه نویسی نیست؟!!!!!
اقتصاد و فرهنگ و...متخصص دارد،و بهترین متخصص آنها اساتید دانشگاه هستند. برنامه ریزی و برنامه نویسی بدون نظر اساتید اقتصاد دان و جامعه شناس و روانشناس و...چه می شود!!!!!
همین اشتباه فاحش برای نقد کافیه! (4353627) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۰:۱۳
سال 92 ونزوئلا بودیم یادمون نرفته (4352641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۲:۵۴
جلیلی با چه رویی باا مردم حرف منزند
عدم توانایی ایشان در مراکره خسارتهای زیادی به کشور زد
ایشان باید از ملت حلال بودی بطلبد (4352647) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۱۴:۲۴
ایشون ناتوان نبود فقط مثل شما بلد نبود امتیاز بده و سیمان بریزه رو سعی و تلاش یه سری دانشمند بومی.

واقعا شرمنده نیستین که توان هسته ای رو نابود کردین و عوضش هیییییییچ تحویل ملت دادین؟!!!

معلومه وقتی تا کمر جلوی دشمن خم شین و هرچی دارین بذارین تو طبق اخلاص دشمن باهاتون توافق میکنه به نفع خودش.

حالا بدویین دنبال حق ملت....بدویین! (4353203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۱:۱۸:۲۱
ایشون یکبار هم نیومد در مورد این قطعنامه هایی که میگرفت یا عملکردش توضیحی به ما بدهد (4353485) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۳:۴۷
واقعا از شعارهای قالیباف و رئیسی خسته شده ایم
فقط روحانی (4352649) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۶:۴۸:۵۱
ما از شعارهای پدیده ای به نام روحانی که به دوربین زل می زند و آنرا تکذیب می کند خسته شده ایم (4353656) (alef-13)
 
جواد
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۴۵:۰۴
با روحانی تا ۱۴۰۰ ساعت دیگه. (4353711) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۵:۵۷
امروز قراره دکتر ظریف بره میدان نقش جهان اصفهان که تخلف انتخاباتیست..خاتمی هم حمایتش رو از دکتر روحانی اعلام کرد..یارانه بسیاری از افراد که قطع شده بوده طبق گفته رسانه ها دوباره واریز شده..یارانه اقشار ضعیف سه برابر شد یکماه به انتخابات،سایت کارانه قالیباف کپی برداری شد و به نام کارورزی رفت بالا،تعدادی از هنرمندان معروف هم برای حمایت به صحنه آوردند،برگ برنده توافق در انتخابات،تا توانستند ترس از تندروی از رقبا را به جامعه پمپاژ کردند و اگر بخواهیم بشمارین دهها مورد دیگه میشه اضافه کرد مثل دو کاندیدای پوششی با اینحال انتخابات طبق نظرسنجیها میره دور دوم که فارغ از نتیجه نهایی انتخابات یک شکست کامل هست.با مواردی که برشمرده شد اگر عملکرد دولت طبق برآورد مردم متوسط به منفی هم بود هفتاد درصد آرا را می آورد.اگر دولت فعلی در دوره بعد هم قرار شد روی کار باشه حتما باید یک بازنگری اساسی در عملکرد خود وتیم اقتصادی خود بکند. (4352656) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۱:۱۴:۵۸
لطفا متن کامل و مستندات قانونی ممنوعیت حضور وزرا در جلسات انتخابات را منتشر کنید و در ضمن نظرتان را نسبت به حضور آیت الله یزدی عضو محترم شورای نگهیان در جلسه انتخاباتی آقای رئیسی ینویسید (4353481) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۶:۳۵
به نظر من انتخابات دو مرحله ای نمیشه، فضای کشور به سمت دوقطبی روحانی و رئیسی رفته و فکر نکنم قالیباف به اندازه سال ۸۴ هم رای داشته باشه، به نظر من با احتمال زیاد تکلیف انتخابات تو همون مرحله اول مشخص میشه (4352660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۹:۵۸:۵۸
من که نمیخواستم در انتخابات شرکت کنم
ولی وقتی مظلومیت روحانی را دیدم
مصمم به رای دادن برای روحانی شدم (4352666) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۲۸:۵۸
این ترفندها قدیمی شده همون اول هم رایت روحانی بود. اشرافی گران مظلوم (4353049) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۷:۳۲
آیییییی

مظلومیت یک ولنجک نشین (4353080) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۰۸:۴۸
بارک الله کار خوبی میکنی
چه شهروند خوبی!!!!!! (4353182) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۱۹:۰۲
اگه واقعا نمی خواستی شرکت کنی، صرفا به خاطر مظلومیت رای دادن هم درست نیست.

یادمون باشه این حق الناسه... مردم از حقشون نمیگذرن...خوب فکر کن بعد تصمیم بگیر که حقی به گردنت نباشه...

در انتخابات فقط مردم مظلومن. (4353216) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۵۳:۵۷
چقدر تو راست میگی (4353443) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۲:۴۵:۰۰
مظلومه. خیلی. با اون املاک نجومی ای که داره. با اون برادر نجومی بگیری که داره. با اون وزیرایی که تو کار وارداتن. با اون حرفاش تو نماز جمعه که باید مردم رو دار بزنن. اصلا آدم اشکش درمیاد (4353569) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۴۶:۴۶
عزیز جان که از مظلومیت روحانی حرف میزنی.
از مظلومیت فریدون و داداش اسحاق و دختر وزیر و دختر صفدر ننوشتی.؟ (4353715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۰۰:۴۹
الان مگر با روحانی بهتر ونزوئلا هستیم. . . (4352671) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۲:۵۶
اگر ونزوئلا شده بوديم قيمت دلار امروز ٦٠ هزار تومان بود و سكه طلا ٢٥ مليون تومان ميشد
يك عدد نان سنگك را بايد ٥٥ هزار تومان ميخريديم و يك كيلو برنج شايد ١٢٠ هزار تومان ميشد
اميدوارم متوجه شده باشيد توى اينترنت برويد اوضاع ونزوئلا اخرين اخبار را بدست مياوريد. (4353062) (alef-13)
 
حسین
Italy
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۵۲:۴۰
خیلی بهتریم اگه دقت بفرمایید و مقایسه کنید (4353135) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۰۸:۲۹
بعضی چیزا شوخیشم قشنگ نیست. یا شوخی بسیار زشتی فرمودین یا واقعا نمیدونین الان ونزوئلا چه خبره. اگرچه همپای ونزوئلا به سمت فروپاشی میرفتیم، اونا راه رو ادامه دادن ولی ما به لطف آقای روحانی به سمت ثبات تغییر مسیر دادیم (4353181) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۳۳:۵۶
یه سفر تشریف مبارکتون رو ببرید و مشاهده کنید بهتریم یا نه. (4353267) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۱۳:۲۱
شما یا ایران نیستی یا ونزوئلا نمی دانی در چه وضعیتی است . (4353354) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۴۷:۴۶
برادر من تو ونزوئلا مردم برای خرید ارزاق روزانه صف کیلومتری تشکیل میدن .به خاطر غذا با هم درگیر میشن.شما الان تو فروشگاهها هر چیزی بخوای فراوان هست .کمی فکر کنید بد نیست. (4353432) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۶:۵۴:۱۶
به وضعیت سیاسی و اقتصادی ونزوئلا نگاه کنی می فهمی (4353662) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۲۸:۳۸
حداقل ونزویلا نیستیم (4353690) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۰۱:۰۷
شما در مقابل نظرات يک لشکر از دوستانتان فقط نظر آقاي مطهري را گذاشته ايد آنهم با علامت تعجب براي تمسخر. خود حديث مفصل بخون از اين مجمل. (4352674) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۰۲:۰۲
ما نمیخواهیم به عقب برگردیم (4352676) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۰۲:۵۰
عزیر، 4 سال با کابینه 58 ساله آقای هاشمی مشغول بودید حواست کجاست ، دولت 20 سال پیش ، خودتان خبر نداشتید منظورت چقدر عقب بود (4353322) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۰۳:۳۸
روحانی با 60 درصد آرا در همان مرحله اول رئیس جمهور خواهد شد. (4352681) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۳:۴۵
بعضى پيش بينى ها صحبت تا هفتاد درصد هم كرده اند (4353064) (alef-13)
 
مصطفی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۳:۱۸:۳۳
من نمی دونم چرا اصلاح طلبان انقدر کم اعتماد بنفس دارند
سال 92 خیلی از اصلاح طلبان به قالیباف و ولایتی و رضایی رای دادن چون می گفتن روحانی رای نمی آورد پس بهتر است کاری کنیم جلیلی نیاید.
رای روحانی کمتر از 70 درصد نیست.اینو من نمی گم،گوگل ترند می گوید.
رای قالیباف و رئیسی برابر و روحانی 5 برابر آنها
اگر 35 میلیون شرکت کنند مطمعا باشید روحانی 25 میلیون رای می آورد
تازه هنوز 25 درصد مردم که رای می دهند وارد انتخابات نشده اند
تو نظرسنجی مردم می ترسند.به خود من زنگ زدن گفتم نمی دونم به کی رای می دم (4353584) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۱۰:۰۰
"عباس‌ سلیمی‌ نمین تحلیلگر مسائل سیاسی"

آقای سلیمی نمین دو حالت متصور است:
یا واقعا اصولگرایان تحلیل بلد نیستند زیرا در انتخابات قبل پیش بینی ها و تحلیل ها همه حاکی از پیروزی خودشان داشت.
یا دروغ گو. یعنی می دانند چه خبر است و تحلیل رو جور دیگه ای می گن.


از نظر من اصولگراها دروغ گو نیستند البته. (4352693) (alef-13)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۱۱:۵۴
آقای مطهری این حرفها دیگه قدیمی شده،کسی از جنگ خیالی که دولتیها درست کردن نمیترسه،مردم ما فهم و شعور دارن،اینو درک کنید (4352702) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۱۵:۳۷
با این همه سر و صدایی که تلویزیون و بیشتر خبرگزاریهای از آقای رییسی میکنن فکر کنم یه 3الی4میلیون رای بیاره (4352707) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۴:۴۵
ممكن است تا ٨ مليون راى هم بياورد (4353069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۷:۱۸
در حال حاضر با توجه به اوضاع جهان وجود ترامپ و قيمت نفت بهترين فرد براى رياست جمهورى اسلامى ايران همانا جناب دكتر روحانى هستند به ايشان راى خواهم داد . (4353079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۰۴:۵۵
29 اردیبهشت خواهیم دید
ضمنا یک نگاهی به قیافه و کارهای اخیر روحانی و جهان گیری بیندازد ، از ترس رای آوردن رقیب هر چه در چنته دارند رو کردند حتی دکتر ظریف را هم به صحنه اوردند اضافه کردن یارانه وصل یارانه اضافه کردن حقوق ...... که بماند
مردم را چی فرض کردید (4353326) (alef-13)
 
مصطفی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۳:۲۱:۰۶
من حاضرم سر رای 25 میلیونی روحانی شرط ببندم
به عنوان یک کارشناس تبلیغات و بازاریابی
همین مثبت منفی های اینجا را هم ببینید متوجه می شوید (4353586) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۲۶:۳۵
مطهري حرف دل ما را زد (4352729) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۳۰:۰۳
من اگه زورکی 4 میلیون رای داشتم کلا راجب سیاست کشور صحبت نمی کردم! شما خطابه هاتون رو برای همان 4 میلیون بخونید! ملت ایران به وضوح اعلام کرد به عقاید و تفکر شما باور نداره! (4352739) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۲۶:۴۹
به تفکر احمدی نژاد چی؟ 24 میلیون رای دادن. یادتون که نرفته.

حیف که امنیت ملی ایجاب میکرد ایشون امسال نباشن اونوقت میدیدین احمدی نژاد بیشتر رای داره یا آقایون دولتی. (4353248) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۴۳:۲۱
قالیباف می بره (4352772) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۴۴:۵۹
ظاهرا جهانگیری یادش رفته به نفع روحانی در زمان مناسب کناره گیری کنه! بهترین زمان روز جمعه بعد از مناظره آخر بود و یا روز شنبه در میتینگ مشترکش با روحانی!! هر چه دیرتر جهانگیری به نفع روحانی بکشه کنار روز جمعه تعداد آرای باطله با نام ایشان بیشتر می شود! (4352777) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۴۸:۲۹
ظريف هم مانند احمدي نژاد كه در روز ثبت نام مشايي مرخصي گرفته بود، در مرخصي به سر مي برد (4352783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۰:۴۸:۵۸
روحانی رئیس جمهور آینده است
صدا و سیما هر چه میخواهد تخریب کند (4352785) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۰۲:۰۹
صددرصد اقاي روحاني باراي بالا ريس جمهور ميشه (4352807) (alef-13)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۰۳:۳۶
تا 1400 با آرامش تدبیر و امید (4352812) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۴:۲۶
اگر روحانی انتخاب شود بعید است روی ارامش را ببینید (4353068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۰۵:۳۰
سایت الف لطفا دست از انتشار یک سویه بردار و نظر را منتشر کن!
جریان اصولگرا نتوانسته به اجماع برسد و رقابت در داخل را کنترل نماید در مقابل جریان اصلاحات با برنامه ریزی پیش میرود متاسفانه انچه مهم نیست از بین رفتن سرمیه مردم است ورود انتخابات به مرحله دوم هزینه های بسیاری به جامعه تحمیل می کند
بیایم از سال 88 درس بگریم و بیش از این سرمایه های مادی ومعنوی مردم را فدای تمایلات جناحی نکنید (4352819) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۱۲:۳۰
روحانی 100 درصد در دور اول پیروز است.شک نکنید.
تخریبهای شما بر عکس عمل کرده. (4352834) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۱۳:۳۸
درود بر اصلاحات و اعتدال... رای ما دکتر روحانی (4352838) (alef-13)
 
املی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۲۷:۱۹
مردم عزیز ایران جوانان ایران اسلامی ای اصلاح طلبانی که خواهان ازادی بیان وارامش هستید حتما پای صندوق رای بیایید وبه دکتر روحانی رای دهید تا اینجور رجزخوانی اصولگرایان را روزجمعه مثل انتخابات مجلس شورای اسلامی اصولگرایان را به عقب بکشونیم
مردم عزیز وانهایی که مرحوم ایت الله هاشمی را مرید خود میدانند پس بخاطر هاشمی رفسنجانی بیایید به روحانی رای دهید تا کشورمارا به طرفداران تحریم تحویل ندهیم (4352866) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۴۲:۵۱
طرفداران تحریم که امثال مهدی هاشمی و رفقاتون بودن . نیازی به اینقدر رجزخوانی نیست (4353710) (alef-13)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۳۴:۲۳
هیچ کدام در زمینه اقتصادی نمیتوانند کاری انجام دهند و حجم نقدینگی در ایران روز به روز در حال افزایش است . (4352887) (alef-13)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۳۶:۱۱
زنده باد جلیلی (4352892) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۳۹:۱۱
اگر فردی غیر قانونی کاندید را همراهی کند باید به تعداد افراد حاضر در آن میتینگ رای اش در شمارش آرا باطل شود (4352903) (alef-13)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۴۳:۵۷
روحانی خیلی بداخلاق بود خشونت نشان داد کاش چنین نمی کرد ور شان یک ریس جمهور نبود (4352921) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۱:۵۴:۴۶
درود بر دو مرد
دکتر روحانی و دکتر ظریف (4352957) (alef-13)
 
عقیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۰۹:۲۸
به فضل الهی در همان مرحله اول کار تمام خواهد شد زنده باد دکتر روحانی در ضمن آقای باهنر و آقای سلیمی نمین با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمیشه دکتر روحانی در راند آخر ضربه نهایی را بر پیکر قالیباف و رییسی زد والسلام (4352987) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۱۳:۵۹
با سلام
یاد یک ضرب المثل افتادم که می گه : ابکش به آفتابه می گه دو سوراخه
فریبکاران که هستند ؟اگر بخواهید در مدت 100 روز روزی 100 فریب را برای شما از وعده ها و دروغ های فریبکاران بشمارم (4353000) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۲۰:۴۵
بنده نمی دانم واقعا به کدامیک رای بدهم.چونکه هیچکدام از کاندیداها هیچ حرفی در باره عدم پرداخت حقوق به رزمندگان معسر که علیرغم مصوبه مجلس شورای اسلامی مدت 2 سال به بهانه عدم بودجه پرداخت نشده است حرفی نزده اند.آیا حق رزمندگان است که روزی از کشور دفاع کردند و تعدادشان هم آنقدر زیاد نیست که دولت مرتب اظهار عجر در پرداخت حقوق میکند در زیر خط فقر زندگی کنند؟ آیا درست است که کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید هم که زیر نظر ریاست جمهوری هستند تا جایی که بتوانند درصدجانبازان شیمیایی را باز به بهانه عدم بودجه پایین و حتی کان لم یکن می کنند وبسیار ظلم می کنند؟تروخدا به فکر ایثارگران هم باشید. (4353018) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۴:۰۳
من اصلاح طلب بهت مثبت دادم امیدوارم مشکلت حل بشه؟؟؟ (4353067) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۲۸:۱۳
روحانی برنده خواهد بود با رای خیلی بالاتر از دوره قبل (4353047) (alef-13)
 
کمی ببین!
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۸:۰۵
بدبخت ها حزب و سیاسی کاری را بزارید کنار و یک لحظه فکر کنید که کشور الان قفل شده است و کسبه و بازاری رکود موج میزند و در صحنه سیاست بین الملل فریب خوردیم و همه چیز دادیم و دو دستگاه هواپیما گرفتیم و الان هم مورد تمسخر و بازیچه کشورهای غرب هستیم. (4353083) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۴۳:۵۰
شعار هر ایرانی خداحافظ روحانی (4353103) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۴۳:۵۸
قطعا روحانی رای نخواهد آورد ،احتمالا به اتفاق یکی از کاندیداهای جبهه مردمی به دور دوم می رود و در دور دوم شکست سختی خواهد خورد. (4353104) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۴۹:۰۱
من بعد از بگم بگم های قالیباف بعد از دیدن فیلم حمله عده ای به ماشین روحانی در معدن ، تصمیم گرفتم به روحانی رای بدهم ، (4353117) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۵۰:۱۰
طبق نظرسنجی جهاد دانشگاهی که آقای آشنا هم از مدیران آن هستند نامزدهای اصولگرا روی هم 54 درصد آرا را دارند. (4353121) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۲:۵۹:۵۰
سایت الف یه سایت اصولگراست و اغلب جهت گیر ها تمایل به اصولگراها دارد مخصوصا با نامه آقای توکلی جهتش رسما معلوم شد ولی نکته جالب امتیاز های هر کامنت هست این خودش نشون دهنده سمت و سوی انتخابات هست.
تحلیل کف خیابان در سالعای گذشته امیر کف سایتها جریان داره.
من نظرم قالیباف بود ولی رایم عوض شده به سمت روحانی.
یعنی اکثریت جامعه اشتباه میکنن من تهران نیستم شهرستان زندگی میکنم 1000 کلیوتر دور از تهران اینجا غالب مردم میگن روحانی (4353162) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۲۳:۳۵:۳۸
انقدر این عزیزان به خود فشار نیاورند روز جمعه هم چی مشخص میشود و باید به نظر اکثریت احترام گذاشت (4353270) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۱۵:۳۷
جمعیت امروز در میدان امام بینظیر بود (4353360) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۰:۲۴:۴۹
رئیسی و قالیباف از احمدی نژاد هم بدترند. در ان سالها چقدر مشکلات که برای کشور ایجاد نشد. قالیباف در مناظره ها روی هرچه ادم وقیح و بی ادب را سفید کرد. علیرغم وجود برخی ایرادات در دولت، سیاه نمایی و زیر سوال بردن تمام اقدامات مثبت آن علاوه بر بی انصافی و ظلم به دولت، زیر سوال بردن نظام هم هست. در حال حاضر بهترین گزینه اقای روحانی است. (4353375) (alef-13)
 
شعیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۱:۵۵:۵۱
بیان خواسته های قلبی و آرزوها با تحلیل سیاسی مبتنی بر واقعیت ها خیلی فرق دارد. تحلیل گران اصولگرا با واقعیت خیلی فاصله دارند و بیشتر آرزوها و خواسته ها و علاقه های خود را بیان می کنند تا تحلیل اوضاع سیاسی. آنان از واقعگرایی دور افتاده اند و از همان آغاز آرمان گرا و بلکه تخیل گرا هستند. با این وصف چگونه می توانند برای پیروزی تدبیر کنند و نقشه بکشند. آنان بنا را بر تخیلات خود گذاشته اند نه بر واقعنگری. واقعیت ها را نادیده گرفته اند. به همین از ارائه نقشه درست برای پیروزی بر رقیب بازمانده اند و در آینده هم باز خواهند ماند.
پذیرش واقعیت و توجه و دقت در آن گام نخست برای شناخت آسیب ها و رفع آن ها است. اصولگرایان از برداشتن همین گام ساده و نخست عاجزند چگونه خواهند توانست گام های دوم و سوم و چهارم را برای شناخت آسیب ها و رفع آن ها بردارند. ذاتا در این امر ناتوانند چون تخیل گرا و آرمان گرا هستند نه واقع گرا. واقعیت های جامعه را نادیده می گیرند و صورت مساله را پاک می کنند و به جای برنامه از تخیل کمک می گیرند. (4353547) (alef-13)
 
من
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۲:۳۰:۱۸
رای ایرانیان روحانی (4353564) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۵:۵۵:۴۷
البته الف جان من از روی کامنت های سایت خود شما میگم که روحانی همون دور اول با اکثریت قاطع ارا پیروز هست البته جمعیت ده پانزده نفری شیراز در استقبال از قالیباف و جمعیت چند صدهزارنفری اصفهان دراستقبال از روحانی هم دلیل دیگری بر این ادعاست (4353631) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۶:۳۰:۰۰
رئيسي در همان مرحله اول رئيس جمهور خواهد شد (4353647) (alef-13)
 
hd
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۶:۵۱:۰۸
با اتوبوس نیامدیم بادل وجان آمده ایم
برای حفظ انقلاب آماده ایم آماده ایم (4353659) (alef-13)
 
اشکان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۷:۱۹:۲۲
به خدا من و خانواده ام می خواستیم رای ندیم اما مطالب امثال شما سایتهای اصولگرا و نیز روزنامه هایتان باعث شد امثال من ترغیب به رای دادن بشویم و آن هم به روحانی
اگر شما سکوت پیشه می کردید خیلی به نفعتان بود (4353684) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.