نظر منتشر شده
۴۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478040
اصلاح طلبان با شعار لیبرالیزم فرهنگی موفق به جذب آراء خاکستری شدند/نسل جدید اصولگرایان باید میدان دار شوند
بخش سیاسی الف، 11 خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱
عضو حزب موتلفه اسلامی مهمترین چالش اصولگرایان را قشر خاکستری جامعه خواند و گفت : اصولگرایان باید به نیازهای متفرقه جامعه بیش از پیش توجه کنند و از ظرفیت های اسلام برای ایجاد مفاهمه میان اصولگرایان و این قشر از جامعه استفاده ببرد.

حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی الف پیرامون نتایج انتخابات 96 و بررسی علت عدم موفقیت اصولگرایان در جذب حداکثر آراء گفت: مهمترین چالش اصولگرایان با قشر خاکستری جامعه است که نه حرف اصولگرایان را میفهمند و نه چندان پایبند به اصول و مبانی انقلاب هستند و ذائقه آنها با جریان ما متفاوت است.

وی افزود: وقتی که مشارکت حداکثری در کشور رخ می دهد و این قشر وارد عرصه رقابت ها و تاثیر گذاری در انتخابات می شوند رأیشان با ذائقه اصولگرایان چندان قرابت و نزدیکی ندارد، یکی از مهترین کارهایی که برای این قشر باید انجام شود همان تحقق مردم سالاری دینی است ، به این معنی که تا مردم بلحاظ اعتقادی و دینی تقویت نشوند و پایبند به مسائل و مبانی دینی نشوند رأی آنها اثری نخواهد داشت .

ترقی با تاکید بر اینکه ما هنوز یک تعریف مشخصی برای شادی سلام در جامعه نداریم ، اصلا هیچ سازوکاری برای شادی مردم متاسفانه طراحی نکریدم اظهار داشت: بنظر می رسد که در این راستا هم به گفتمان سازی جدی و هم توجه به این نوع نیاز های مردم نیاز داریم مثلا بحث نگاه اصولگرایان به شادی در اسلام است،جشنهای ماهم با روضه همراه هست این طبیعتا منجر به جذب مردم و نسل جوان نخواهد شد بنابراین بنظرمن مهمترین کاری که اصولگرایان باید انجام بدهند تلاش برای دینمدارتر کردن مردم است و از طرفی هم برای نیازهای واقعی و صحیح مردم برنامه و راهکار مشخصی را بتوانند طراحی و ارائه کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه افزود: تمام این مسائل در اسلام هست ما در اسلام شادی سالم و مطلوب داریم ولی متاسفانه هیچ سازوکاری برای آن تا بحال اندیشیده نشده و نه آنرا از دین استخراج میکنیم و نه تبیین. اکثر علما و منبری های ما به فکر گریاندن مردم هستند اما به فکر شادی مردم نیستند. این افسردگی بالای 15 و 16 درصد در جامعه طبیعتا در رأی مردم و نوع مشارکت مردم تاثیر می گذارد و بعد هم نتیجه اش را در جشن پیروزی انتخابات می‌بینیم که چطور عقده ها خالی می شود اینها نشان میدهد که برای نیازهای مختلف جامعه که یک نمونه اش این موضوع هست فکر جدی بشود همانطوری که در متون اسلامی هم پیشبینی های لازم هم انجام شده.

وی در در پاسخ به این سوال که جناح رقیب هم در همین سیستم و فضای سیاسی فعالیت می کند چرا در جذب آراء خاکستری موفقتر ظاهر شده است گفت؟ جریان مقابل هیچ راهکاری برای این مسئله ندارد فقط از لیبرالیسم فرهنگی و آزادی محدود برای بروز این نیازها استفاده می کند اما اینکه این شادی آیا منطبق بر ارزشها و منافع مردم هست کاری ندارد . آنها هم بی برنامه هستند و فقط به کنسرت و موسیقی و تبلیغ و ترویج نمادهای این مسئله مثل آقای شجریان می چسبند که خودشان را طرفدار این نوع شادی جلوه بدهند اما عملا آنها هم کاری برای آن نکردند.
 
 اصولگرایان باید نتایج انتخابات را آسیب‌شناسی کنند

دبیرکل حزب ایران زمین گفت: کسانی که برای  انتخاباتهای قبلی برای جبهه اصولگرایی مدل طراحی می کردند بهتر است به کناری روند و عرصه تصمیم گیری را واگذار کنند به مجموعه ای که با مشی اعتدال و اندیشه مبتنی بر خرد جمعی در حوزه تصمیم گیری رفتار می کنند.

ابوالقاسم رئوفیان دبیر کل حزب اسلامی ایران و عضو سابق جبهه ایستادگی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی الف پیرامون استراتژی اصولگرایان برای جلوگیری از تکرار نتایج انتخابات سالهای اخیر گفت: آنچه که در انتخابات های 94 و 96 شاهدش بودیم معلول علتهایی است که چنانچه آسیبشناسی نشوند طبیعی است که شرایط به همین منوال رقم خواهد خورد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از دو منظر باید به  نتایج این انتخابات نگریست افزود: یکم کسانی که  در اردوگاه اصولگرایی انتخابات را مدیریت می کنند و دوم نحوه ی رفتار و نوع برخوردی که با عوامل پیرامونی صورت میگیرد که این هم به عبارتی از ازناحیه همان جمع محدودوانگشت شماری است که باروحیه زیاده خواهی وخودشیفتگی جامعه اصولگرایی رادارند به ورطه نابودی می کشانند.

رئوفیان در ادامه اظهار داشت: درخصوص عامل اول معتقدم که عناصر تصمیم گیرنده الینه شده وبلحاظ همین نوع تفکراز حقیقت اصولگرایی فاصله گرفته اند وسازو کارانتخابات رادردایره محدود و بسته تعریف کرده و باشعار انقلابیگری ناخواسته به اصو لگرایی ضربه زده وازآنجاکه متاسفانه این نحوه رفتاردرآنان نهادینه شده است نمیتوانندخودشان راتغییردهندوبه اقتضاءزمان ومکان تصمیم بگیرند.

بنابراین بهتراست اینها به‌کناری روند وعرصه تصمیم گیری راواگذارکنند به مجموعه ای که با مشی اعتدال و اندیشه مبتنی بر خرد جمعی در حوزه تصمیم گیری رفتار می کنند. در غیر این این صورت علی رغم قابلیت وپتانسیلی که درطیف های اعتدالی اصولگرایان وجوددارد، انتخابات های پیش رو نمیتواند منجر به پیروزی شود.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به انتخابات اخیر تصریح کرد: کسانی که برای  انتخاباتهای قبلی مدل طراحی می کردند در درانتخابات94مجلس و96شوراهاکه بطورکلی نتیجه به سودرقیب رقم خورد وهیچ شانسی حتی برای راهیابی ژنرالهای اصولگرا باقی نماند بلحاظ همین نوع نگاه و تفکر ی هست که درآنها درونی شده وحاضربه تغییر وحتی قادربه تغییرآن نیستند و همانطورکه گفتم تنهاراه نجات کنارکشیدن از عرصه مهندسی و تصمیم گیری را برای عقلا ومعتدلین اصولگرا بازگذاشتن است که اگراین اتفاق نیفتد درانتخابات های آتی هم نتیجه همین خواهدشد.

دبیرکل حزب ایران زمین افزود : مسئله دیگرعکس العملی است که درمقابل کنشگران سیاسی جناح اصلاح طلب ازخودنشان میدهندکه اینهم نشات گرفته ازهمان نوع تفکراست لذااز این رومن فکرمی کنم که راه اصلاح پرداختن به این دوعامل خواهدبود. این برمیگردد به اینکه اگر اینها مثل گذشته خودشان را برادر بزرگتر و تصمیم گیرنده برای کل اردوگاه اصولگرایی که به وسعت کل ایران اسلامی هستند بدانند، اما درصورتی که اصولگرایان معتدل در عرصه تصمیم گیری ورود پیدا کنند شانس به جامعه اصولگرایی اقبال خواهد کرد و رفتارهاهم با تفکر اعتدالی با رقبا صورت خواهد گرفت در این صورت رقیب را به چالش کشیده خواهد شد از همین رو من فکر میکنم که راه اصلاح، پرداختن به این دو عامل خواهد بود.

رئوفیان در پاسخ به این پرسش که آیا کناره گیری آقای قالیباف استراتژی صحیحی بود یا خیر گفت: به نظرمن با خیزی که آقای قالیباف درمناظره هاگرفته بوداصلاانتظارکناره گیری ایشان نمی رفت چون کسانی که بعنوان نامزدپوششی وارد صحنه می شوند به گونه ای بروز و ظهرو پیدا میکنند و موضع می گیرند که شیب ملایمی را اتخاذ کنند و بموقع فرود بیایند و از صحنه بنفع نامزد اصلی گناره گیری کنند ، اما اینگونه نشد .

وی در انتها با اکید بر اینکه از ابتدا پیدا بود که هیچ یک از نامزدهای منتصب به جبهه اصولگرایان قصد کناره گیری را ندارند تصریح کرد: آنها تا آخرین نفس بنا را بر حضور جدی در انتخابات گذاشته بودند ولی کناره گیری آقای قالیباف یک اتفاق غیر منتظره بود بطوری که اکثریت هوادارن ستادهای ایشان دچار یک شوک شدند و برای آنها قابل تصور نبود ، گفته می شد که جمنا یی ها از آنها امضا گرفتند که یکی از این دو بماند و دیگری کنار برود اگرچه آقای رئیسی که امضا نکرده بود ماند. آراء قالیباف هم بعد از مناظره سوم  به شدت افت کرد شاید اگر در مناظره آخر هوشمندانه تر رفتار می کرد،  این اتفاق رخ نمی داد.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۰۹:۱۳
اصلاح طلبان در این انتخابات هیچ حرف سیاسی برای گفتن نداشتند. خودشان هم می دانستند که برجام و شعار تعامل و...، برای مردم هیچ جذابیتی ندارد. لذا با گفتمان « بزن و برقص» و به خط کردن لشکری از بازیگران و اجرای استنداپ کمدی در همایش های روحانی ، رای جمع کردند که این برای یک جریان سیاسی ، یعنی « مرگ سیاسی». (4405601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۵:۰۹:۰۶
اصولگرایان قدری از اصولشان بگویند. شاید برای ما هم جذابیتی داشته باشد (4406316) (alef-11)
 
عمران
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۲۰:۲۵:۴۶
پایان مناقشه هسته ای ، خود کفایی در گندم، در بنزین ، در گازوییل، گازرسانی به روستا ها، تحول نظام سلامت، تورم تک رقمی، رشد بیش از ٨ درصدی تولید ناخالص ملی، شروع تدریس زبان مادری اقوام، و افزایش آزادی بیان، تمام اینها دستاوردهایی است که برای اولین بار در تاریخ معاصر کشور اتفاق افتاد و در پیروزی دولت مستقر تاثیر داشت. بنابراین به جای تخطئه باید به فکر رقابت سالم بود. زیاد ربطی به تبلیغات و مناظره و غیره ندارد، اگر دولت مستقر مطلوب عمل کند پیروزی در انتخابات کار مشکلی نیست. (4406901) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۲۳:۱۹
علت ناکامی های اصولگرایان هم این نسل جدید اصولگرایانی است که از سال 82 و شورای شهر تهران سربراوردند و بدون کوچکترین سابقه انقلابی ، خود را انقلابی خواندند ، به سیاستمداران کهنه کار و حتی مراجع توهین کردند و با خود حق پنداری مفرط از هر تهمت و افطرایی فروگذار نکردند (4405623) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۲۸:۰۶
بنده تا حالا برنامه از اصولگرایان ندیده ام من یادمه با اعتماد به نفس کامل از مناظره ها سخن میگفتند و فکر میکردند اگر روش مناظره سال 88 را تکرار کنند موفق میشوند که با هوشیاری جهانگیری و روحانی این ترفند دوستان بر ضد انها تبدیل شد
حالا سوال من اینه که اولا برنامه شما اصولگرایان چه بوده؟ ما که برنامه از شما نشنیدیم و ندیدیم و سوال دیگری که دارم اینه که اصلا اصول شما چیست؟ چرا در مناظره ها به مردم در مورد اصولتون توضیح نمیدهید؟ علت اینکه تخریب و برچسب زدن توسط برخی از افرادتان را راه پیروزی میدانید چیست؟ سوال بعد اینه که بالاتخره احمدی نژاد اصولگرا بود یا نبود؟ ایا قبول دارید که در حمایت از ایشان اشتباه کردید یا همچنان معتقد هستید که اصولگرا هرگز اشتباه نمیکند؟
دوستانی که صحبت از دولت یک دوره ای میکردند الان کجا هستند و تحلیلشون چیست؟
ایا تا حالا شده یکبار منتقد سازنده خودتون باشید و به طرف مقابل حین تحلیل حمله نکنید؟
علت اینکه خود را مقدس و دیگر جناح ها را مشکل دار می دانید چیست؟
چرا در رقابت های انتخاباتی از برنامه های خود صحبت نمیکردید و مدام داشتید از طرف مقابل که دخترش رفته جنس و پوشاک وارد کرده و..صحبت میکردید؟
چرا فکر می کنید ما روستاییان همه باید به شما رای بدهیم ما الان به اینترنت دسترسی داریم متن اسسناد هم هست خودمان بلدیم مطالعه کنیم
ایا با طرحهایی که در سال 89 اچرا کردید هزینه ما روستاییان را کمتر کردید یا بیشتر؟ ما حاضریم این یارانه رو نگیریم و قیمتها رو به قبل برگردانید ایا از وضعیت قیمتها در روستا اطلاع دارید؟ هزینه کود شیمیایی و انواع سمهای دفع افات چقدر بالا رفت بعد از 89؟ ایا سمها سه برابر نشدند؟ روستاییان چطور باید با این گرانی ها زندگی کنند که باز وعده افزایش یارانه میدهید؟
سوالات بسیار زیاده
ممنون میشوم که الف نظر ما روستاییان را هم منتشر فرماید (4405630) (alef-13)
 
شهروند....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۳۲:۴۱
با سلام موافق نیستم آسیب شناسایی قشر خاکستری معنا ندارد 16 میلیون نفر به تغییر رایی دادند باید سطح فکری و سطح مغلوماتی فرهنگ دینداری و خصوصا آخرت که تسلیم محض شدن در برابر خدا است چرا که آسایش و سرفرازی در دینا و آخرت است اخلاق مداری و ترس از سوال و جواب و مهمتر فرهنگ قر آنی را توسعه داد این چه آسیب شنا سایی است که نویسنده این مقاله ذکر کرده کجا آسیب بود تمام اقشار در بدترین تهمت ها که خشونت طلبی هستید آمدند و رایی دادند به حوانان بیکار که باید کار داشته باشد به حقوق نجومی و وام کلان که نباید باشد ما موفق و پیروز بودیم چون خدا و مر دم و شهدا از بینش تعییر رضایت دارند چون حرف مردم را زدید چون اخلاق مداری و پابند به قانون را رواج دادیم کجا آسیب بود امروز جوانان عزیز با این تفکر در مساجد هستند امروز کتب تفسیر قر آن را مردم در حال خرید هستند افق روشن را ترسیم کردیم امروز ما جذب حداکقری داشتیم چون درد دل مردم را داشتیم (4405641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۱۲:۲۸:۰۵
خود شکن اینه شکستن خطاست (4408180) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۳۴:۲۸
کاملا با نظر شما مخالفم
گفتمان اصلاح طلبی کاملا منطبق بر عمل است البته به شرطی که لایه های بالایی قدرت که در دست اصولگرایان است اجازه بدهند
اما گفتمان اصولگرایی منطبق به شعارهای پوپولیستی مانند یارانه سه برابر است که با توجه به افزایش سطح فرهنگ جامعه ، کاملا با شکست مواجه است . (4405643) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۳:۳۹:۱۰
شما خبر ندارید که دولت سهم مستمری بگیران را شب انتخابات! سه برابر کرده؟!
و اخیرا نوبخت گفته تا 9 برابر یارانه با اقشار ضعیف میدیم؟! (4406077) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۰:۰۳
دولت قانون بودجه را اجرا کرد. شروع قانون، از فروردین 96 بود. (4406140) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۲۲:۱۰:۰۹
خب الان بعد از انتخابات است. انحام بدهند که خوب است.چه ربطی به شعار پوپولیستی دارد؟ (4407058) (alef-11)
 
م. خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۴۰:۵۳
اولا اصولگرايان نبايد بگذارند هركه از راه رسيد انهارا به تندرو وكندرو تكه پاره كند. دوما اصلاح طلبها بعنوان مخالفين اصول انقلاب اراء خاكسترى وسياه را جذب كردند (4405654) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۴:۱۱:۳۸
اشتباه شما اینجاست. شما اصولگرایان را صد در صد حامی ارزشهای انقلاب و اصلاحاتيها را صد در صد مخالف میبینید، در حالیکه مردم اینطور فکر نمیکنند. (4406146) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۲۲:۵۴:۴۱
صاحبان آن آراء بقول شما خاکستری و سیاه نیز اعضای همین مملکتند و به اندازه من و شما حق و سهم از تمام ثروتها و امکانات این کشور دارند
از این خود حق پنداری پوچ خود دست بردارید (4407131) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۴۲:۲۱
تند رویه برخی اصولگرایان و موضع گیرهای خشکشان در مسائل سیاسی و فرهنگی همیشه مانع جذب این آرا بوده ،هست وخواهد بود (4405658) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۵۲:۵۵
هر چیز تحمیلی حتی نوع خوب آن را جامعه پس میزند. چرا بجای کلمه "لیبرال" که برای برخی مفهوم نیست، معادل فارسی آن استفاده نمیشود؟ آقایان برای خوراندن و تحمیل عقایدشان به مردم، همیشه نیاز به "لفافه" دارند ! (4405685) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۹:۵۸:۵۴
مشكل اصولگرايان تا ماداميكه كه مردم را "توده عوام الناس كل انعام "ميدانند ادامه دارد در حاليكه اكنون قرن تكنولوژي و ارتباطات است ومردم به حقوق مدني خود اگر چه محرومند ولي واقف (4405690) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۰:۰۱:۳۷
حالا خوبه که اصلاح طلبان برای شادی به موسیقی و اشعار اصیل ایرانی متصلند نه به تتلو (4405693) (alef-13)
 
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۰:۱۳:۳۱
"تحقق مردم سالاری دینی ، به این معنی است که تا مردم بلحاظ اعتقادی و دینی تقویت نشوند و پایبند به مسائل و مبانی دینی نشوند رأی آنها اثری نخواهد داشت"
به این تحلیل جناب ترقی واقعا باید تبریک گفت! مگر آنهایی که هم اکنون رای دادند و جناب روحانی را انتخاب کردند پایبند به مبانی اعتقادی و دینی نیستند؟ این که اکثریت جامعه اقبالی به اصولگرایان ندارند به دلیل عمکلرد سوء آنان خصوصا در دوره احمدی نژاد و سکوت متعصبانه ایشان در قبال کارهای اوست و نه ضعف اعتقادی مردم. (4405705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۰:۱۶:۳۰
اصولگرایان تا اینگونه مغرورز و خودشیفته اند و با مردم از موضع قدرت و تهدید سخن می گویند و خود را مبنا و معیار و محور حق می دانند و برای مردم تعیین تکلیف می کنند و مسئولیت سیاستهای غلط گذشته خود ابه عهده نمی گیرند از مردم عذرخواهی نمی کنند هر کار دیگری بکنند با اقبال عمومی مواجه نخواهند شد (4405713) (alef-13)
 
سهیل
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۰:۱۸:۱۹
جالبه من تو یه کامنتم یه بار به این موضوع اشاره کردم. اصولگراها موقعی در انتخابات پیروز میشن که یا کاندیداهای اسمی طرف مقابلو رد صلاحیت کنن، یا مشارکت پایین باشه. دلیلشم کفتم به نظرم اصولکراهای منطقی مثل آقایان لاریجانی، ولایتی، توکلی و حتی قالیباف و ... چوب یه گروه معدود متعصب رو میخورن. جناح اصلاح طلبم که از لحاظ رسانه ای بهتره یه جمله این آقایونو تو بوق و کرنا می کنه در حالیکه خودشون دهه ۶۰ بسیار متحجر تر بودن. ولی نسل جدید خب ندیدن اون سال ها رو. جالب اینجاست که در عمل حدودا هیچ کاریم برای آزادی هایی که قولشو فقط دم انتخابات میدن نمی کنن. اصولگراها به نظرم نیاز به یک تحول دارن چون با اون گروه هیچوقت برنده نخواهند شد. (4405715) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۰:۲۱:۲۳
اصولگرایان باید مردم را دیندارتر کنند!
تا وقتی تفکر به بهشت بردن زورکی مردم وجود داشته باشد، فاصله تان بیشتر خواهد شد.
اصولگرایان با این تفکر جز در مواردی مثل رد صلاحیت گسترده رقبا نظیر انتخابات مجلس هفتم و جلوگیری از مشارکت گسترده مردم شانسی برای پیروزی نخواهند داشت (4405724) (alef-13)
 
جواد
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۰۲:۲۹
خیلی ساده است و نیازی به تفاسیر پیچیده سیاسی نیست . مردم مخالف افراطی گری هستند ولو اینکه در وضعیت بغرنج اقتصادی قرار داشته باشند . به عبارت دیگر مردم نمیخواهند به عقب بازگردند و آنچیزی را تجربه نمایند که قبلا کرده بودند . تندروی دیگر جایگاهی در بین مردم ایران نخواهند داشت . (4405793) (alef-13)
 
دبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۰۷:۵۳
صادقانه می گم دلیل اقبال مردم به اصلاح طلبان, کارنامه درخشان انها نیست,بلکه اشتباهات فاحش اصولگراها در بر خورد با اصلاح طلبان است در این میان رسانه های اصولگرا در شکست سال های اخیر اصولگراها سهم عجیبی داشته است (4405806) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۰۹:۵۹
قالیباف نباید کنار میرفت اشتباه بزرگی کردین... اگه میموند رقابت دو مرحله ای میشد.. مثالش خود من که بعد قالیباف به هیچکدوم رای ندادم (4405815) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۹:۰۶:۴۷
آقای قالیباف مثل دور قبل نهایتا شش میلیون رای داشتنذ (4406780) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۱۱:۲۹
آهای به اصطلاح اصولگرا برو خودت را اصلاح کن مگر میشود کسی اعتقاد به میزان رای ملت است داشته باشد بعد مردم را بی اعتقاد بداند (4405819) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۲۴:۲۳
تيتر اول شما يك اعتراف بزرگ است (4405838) (alef-13)
 
بنذه خدا. اصل
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۳۱:۲۹
بعضی از اصولگراهاکه متاسفانه تصمیم گیرنده هم هستند. بجای تفکرو اندیشه فقط دنبال قضاوت هستند و از رنگها فقط سیاه و سفید را قبول دارند. بطور مثال همین موضوع ربنا شجریان ‌ عضومحترم شورای سیاست گذاری !!!سیما میگوید پخش آن مشکل شرعی دارد یعنی مردم را بازیچه خود میپندارد. شما سی سال پخش کردید مشکل نداشت حالا که ایشان مغایر نظر شما حرف زد مشکل شرعی پیدا کرد.
ازطرفی اصلاح طلبان اصلا دنبال پخش یا عدم پخش آن نیستند لکن از این موضوع که مورد حساسیت مردم است استفاده میکنند.
یعنی در ظاهر به عدم پخش و حصر میرحسین موسوی اعتراض دارند اما اقدامی که منافع آنان را با خطر مواجه کند انجام نمیدهند.
این یعنی تفکز و اندیشه سیاسی داشتن .
مسئله بعدی داشتن لیدر کاریزماست که اصلاح طلبان با داشتن سید محمد خاتمی . میرحسین موسوی. سیدحسن خمینی و حتی یارگیری از اصولگرایان مانند مرحوم هاشمی رفسنجانی. ناطق نوری و علی مطهری توانسته اند اکثریت مردم را جذب نمایند.
درمقابل اصولکرایان کسی را ندارند ضرغامی . بذرپاش . زاکانی . رسایی و.‌.... توان مقابله با رهبران آنها را ندارند. (4405844) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۳۵:۳۱
آقایان شما را بمقدسانتان دست از تخریب و اتهام زدن بیکدیگر بر دارید
اقای ترقی باور بفرمائید این سخن شما که ما هنوز برای شادی مردم برنامه ای نداریم از یک انسان فهیم بعید است این مردم با تنوع قومی و فرهنگی صد ها سال استکه هم شادی کرده اند و هم سوگواری که همگی ریشه در فرهنگ گذشتگانشان داشته گفتن این سخن از جانب شما ناشی از نادیده گرفتن فرهنگ این مردم است . شما دقیقا معرف گروهی هستید که روز بروز فاصله اش را با مردم زیاد کرده و متاسفانه هیچ نشانه ای از تحول در عقایدتان هم مشاهده نمیشود . بیائیم صادق باشیم مردم در پس مدعیان اصول گرائی
عطش مقام و پول میبینند اتهام نیست به عملکرد ها بنگرید . (4405858) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۳۹:۰۸
" نسل جديد اصولگرايان بايد ميدان دار شوند " تيتر بالا !

برادر ! اگر از من بپرسي ، بايد بگويم چيزي كه فعلاً بايد براي اصولگرايان از نان شب واجب تر باشد ، اين است كه بايد در اصول و باورها ي حزبي خود -- همچنان كه قبلاً خدمت تان عرض كردم -- يك تحولي ، يك تنوعي ، يك دگر گوني ... و گرنه تصدقتم با رفتن نسل قديم و نسل جديد ، توفيرف حاصل نخواهد شد !! ... چرا ؟ براي اين كه " تفكر " همان خواهد بود كه قبلاً بود ه !! (4405869) (alef-13)
 
آریایی فر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۵۵:۵۹
حرف به حقی است که نیازهای بخش خاکستری جامعه توسط اصولگرایان نادیده گرفته شده ...

ولی تولید نظری و عملی شادی اسلامی که چاشنی اصلی راهکار آقایان در مطلب بالاست تنها و تنها از یک کانال می گذرد و آن هم " عدول از مبانی نظری اسلام است". (4405896) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۱:۵۷:۲۶
به این معنی که تا مردم بلحاظ اعتقادی و دینی تقویت نشوند و پایبند به مسائل و مبانی دینی نشوند رأی آنها اثری نخواهد داشت .
یعنی مردم باید تغییر کنند (4405900) (alef-13)
 
مقداد
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۰۷:۰۸
ممنون
فقط تو انتخابات ها شما شعار ما اصلاح طلبارو برای رای جمع کردن تکرار نکنید. از واقعیت هاتون بگید . خیلی متشکرم (4405926) (alef-13)
 
tabandeh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۰۸:۰۰
اصولگرایان تازمانی که از بسیاری از اصول خود ساخته که نتیجه اش ایجاد محدودیت های شدید اجتماعی است دست برندارند، امکان برقراری ارتباط با بخش بزرگی از جامعه را نخواهند داشت. اصولگرایان تازمانی که رای مردم را تزئینی در نظر گیرند و نگاه آمرانه خود را به مردم عوض ننمایند و در مبانی نظری خود مردم را باز تعریف ننمایند، اقبال مردم را نخواهند داشت.
به بیان کوتاه راه نجات اصولگرایان، اصلاح طلب شدن آنهاست (4405929) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۳:۵۷:۲۲
اینایی که برای اصولگراها گفتی اتفاقا خصوصیات اصلاح طلبان هست!

آینه آن روز که گیری بدست....!!! (4406108) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۱۳:۲۵
جناب مترقی صبح بخیر
حالا فهمیدین؟
ما یک خانواده 4 نفره اصولگرا پدر بطور سنتی به جناب رییسی
مادر بنا به اصرار فرزندان به روحانی
و دو فرزندم به خاطر ترس از تعطیلی و یا سخت گیری احتمالی اقای رییسی با تبلیغات درخشان اقای روحانی و اطرافیانشان در امور موسیقی و حوزه هنر بخاطر دانشجو بودن در این رشته به روحانی رای دادند در حالیکه هیچ اعتقاد و علاقه ای به ایشان نداشتند
این است داستان رای گیری وتبلیغات در مملکت ما
جناب ترقی جناح ما یعنی اصولگرا نسل اولشان از جامعه و نسل جوان خیلی فاصله دارند و واقعیتها را نمی بینند و همه چیز را با حرف و حدیت و روایت م ی خواهند حل کنند. دوم اینکه هیچ انسجامی ندارند تقریبا صفر
دوماه ماندهبه انتخابات کاندید معرفی میکنند و تاره جناح مقابل میگه قاضی و پلیس هستند.. یعنی این دو صنف آدمکشند چقدر شما ناشیانه عمل میکنید
و حزب موتلفه که خیلی بزرگوارند بدون توجه به واقعیت جامعه برادر بزرگوار میرسلیم را معرفی میکنه که لازم به توضیح نیست
در صورتیکه اصلاح طلبان با تبلیغات دنیاطلبانه و زرق و برق دار نسل جوان را بیشتر جذب میکنند و انجاست که میزان رای ملت است (4405941) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۱۵:۵۶
بنظر بنده تا موقعی که مردم را با هر نوع ابزاری از بالا نگاه بکنید آش همین آش است و کاسه همین کاسه،الان دیگر قشر جوان برنمی تابد که بهش تحکم بشه باید اغنا بشه تا به جریانی گرایش داشته باشه،متاسفانه قاطبه این طیف عملکرد مطلوبی در این زمینه نداشته اند و مطمئن باشند تا دنیا دنیاست در تمامی انتخابات سالم شکست خواهند خورد. (4405944) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۲۵:۳۷
راه بازگشت اصولگراها ،تعريف نسبت خود با جمهوريت و احترام به راي مردم است (4405956) (alef-13)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۲۹:۰۸
اصولگرایان باید بفهمند که نمی توانند مردم را بسوی خودشان بکشند
بلکه باید خودشان به سمت مردم بروند و به خواست ایشان تمکین کنند

این مردم در غیاب چهرهای مطرح و محبوبشان بسوی فردی میروند که نزدیکترین مواضع را به انها داشته باشد (4405961) (alef-13)
 
Alireza
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۳۳:۲۳
مسئله این هست که سرعت تغییرات جامعه به حدی سریع هست که اگر در 40 سال که قدرت در دست داشتید هنوز نتونستید ساز و کار برای شادی به قول شما اسلامی پیاده کنید در آینده هم نمی تونید چون سرعت تغییرات اجازه نمیده. (4405967) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۲:۴۵:۱۱
اگر اصولگرایان برای خودشان اصولی دارند باید تمام سعی خودشان را در پاسداری از اسلام قرار دهند و خدای نکرده روزی نیاید که برای کسب رای از مردم در دین دستکاری کنند که آن وقت سرنوشت دین ما هم مثل مسیحیت میشود که هر روز از اصول خودش عقب نشینی میکند. (4405983) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۳:۰۰:۱۵
شعار لیبرالیزم بهتر از شعار افزایش یارانه است (4406020) (alef-13)
 
شاهین
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۳:۰۱:۳۳
آقای تقوی!قشر خاکستری جامعه به قول شما با تفسیری که افرادی مثل تو در مورد اصول و مبانی انقلاب دارند را قبول ندارند،اگر تقسیم مردم به خودی وغیر خودی ،تمامیت خواهی،انحصار طلبی،بر خورداری از امتیازات ویژه ،راضی نشدن به کمتر از همه چیز کشور،و...من هم با این اصول های شما درآوردی مخالف هستم. (4406022) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۱۹:۲۷:۰۵
بیش از 50 سال حزب تان سابقه دارد نتوانستید 500 هزار رای بیاورید .
آنوقت برای مردم نسخه می پیچید؟ (4406826) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۲۲:۳۴:۵۱
اصول گراها باید در رفتار و افکار و اعتقادات خود اسیب شناسی کنند .
ایا انها الگوهای خوبی برای جوانان هستند ؟ (4407094) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۷:۲۹:۱۲
اگر اینطور باشد خدا را شکر که جامعه به این اگاهی رسیده که لیبرالیسم لولو نیست (4409584) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۲:۳۹
بسیاری از رایهای سردار جوان وپرتلاش پس از انصراف به سبد رای روحانی رفت که نشانه عدم دنیا پرستی اصولگرایان معتدل است که در هر مقامی باشند تنها به خدمت به محرومین ومردم فکر میکنند (4410374) (alef-11)
 
حسن
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۱۹:۰۱:۴۱
سلام
آقای ولایتی به عنوان فردی معتدل می تواند نقش بسیار موثری در آینده ی جبهه ی اصولگرایی ایفا کند.
به خصوص پس از سیاست های ایشان در دانشگاه آزاد و احتمالا جبهه گیری جناح اصلاح طلب در برابر ایشان.
البته از نقش دیگر عزیزان نیز نبایستی غافل بود.
یا علی ع (4411729) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.