نظر منتشر شده
۲۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470813
اوج گیری اختلافات بعد از اعلام لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر تهران/ افزایش انتقادات و احتمال تغییر فهرست
بخش سیاسی الف، 21 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
اعلام لیست نهایی اصلاح طلبان برای شورای شهر تهران باعث غافلگیری رسانه ها، جریانات و شخصیت ها شد.
 
اعضای 21 نفره این لیست عبارت بودند از:‌ محمد جواد حق شناس، سالاری، معروف صمدی، سیدمحمود میرلوحی، افشین حبیب زاده، زهرا نژاد بهرام، علی اعطا، محسن هاشمی، محمد علیخانی، صدراعظم نوری، آرش میلانی،‌ابراهیم امینی، الهام فخاری، خلیل آبادی، شهربانو امانی، احمد مسجد جامعی، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، حسن رسولی و حجت نظری. البته دیروز صبح گفته شد مرتضی الویری جایگزین معروف صمدی شده است.

به گزارش رسانه ها، بعد از اعلام لیست گروهی در شبکه‌های اجتماعی، فهرست را متاثر از سهم بالای برخی احزاب سیاسی اصلاح‌طلب خواندند و گروهی دیگر ناشی از مدیریت ضعیف محمد‌رضا عارف بر کلیت لیست. برخی‌ دیگر هم شناخته‌شده نبودن افراد لیست را با انتخابات مجلس شورای اسلامی و لیست امید مقایسه کردند و از تخصص‌گرایی لیست اصلاح‌طلبان سخن گفتند.

در لیست اصلاح طلبان نام افرادی همچون محمد حقانی، محمدمهدی تندگویان، غلامرضا انصاری، فاطمه دانشور،  احمد حکیمی‌پور، اسماعیل دوستی، محسن سرخو، علی صابری، عبدالحسین مختاباد، ولی‌الله شجاع پوریان، احمد دنیامالی (اعضای کنونی شورای شهر)، ابراهیم اصغرزاده، محمدعلی زم، علیزاده طباطبایی، محسن مهرعلیزاده، داریوش قنبری، یاشار سلطانی و ... به چشم نمی خورد.
 
چگونه لیست تهیه شد

محمد جواد حق شناس عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان توضیحاتی درباره لیست عنوان کرد. وی ضمن بیان این نکته که نامزدهای انتخابات که عضو شورای عالی سیاستگذاری هستند اجازه رای دادن نداشتند، گفت: روند تصمیم گیری در شورای عالی  به این گونه بود که در مرحله اول از تمامی واجدان شرایط درخواست شد که برای نام نویسی در انتخابات اقدام کنند. در این دوره هم با توجه به اینکه تعیین صلاحیت ها بر عهده مجلس بود، امید بیشتری وجود داشت که فضا برای حضور فراهم تر باشد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ادامه داد: بعد از مرحله اول، شورا اعلام کرد افرادی که خود را اصلاح‌طلب می دانند برای حضور در لیست درخواست خود را ارائه و فرم‌های مربوطه را پر کنند. اما در اینجا شورای عالی با مشکل جدی مواجه بود. اول اینکه تعداد افراد تائید صلاحیت شده بسیار زیاد بود و از سوی دیگر با تصمیم مجلس قبل تعداد کرسی های تهران به 21 عدد رسیده است.

او اظهار کرد: در مجموع  760نفر درخواست دادند و فرم های مربوطه را پر کردند. در این مرحله شورای عالی از میان اعضای خود یک تیمی را تشکیل داد تا افراد متقاضی را بررسی کنند و از لحاظ مدیریت شهری و سیاسی به بررسی آنها بپردازند. بنابراین افراد امتیازبندی  و حدود 154 نفر انتخاب شدند.

حق شناس افزود: بعد از امتیازبندی نوبت به این رسید که براساس تخصص‌های مورد نیار شهری افراد جاگزین شوند و در گروه‌های تخصصی قرار گیرند و 10گروه از جمله عمرانی، مالی و... تشکیل شدو سپس با توجه به اینکه افراد باقی مانده تصمیم نهایی را برعهده شورای عالی سیاتگذاری قرار داده و میثاق نامه را امضا کرده بودند، 45نفر به هیات رئیسه معرفی شدند. سپس گروه 7نفره شورای عالی این 45 نفر را به رای گذاشتند و از میان آنها 21 نفر را بر اساس میزان رای بیشتر انتخاب کردند که نامشان در لیست منتشر شده است.
 
تشدید انتقادات به شورای عالی اصلاح طلبان
لیست نهایی اصلاح‌طلبان همان طور که گفته شد با واکنش‌ها منفی زیادی همراه بود. به طوری که بعد از آن در فضای مجازی بسیاری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی با انتشار لیست اعلام کردند که اگر تغییری در آن ایجاد نشود، به افراد رای نخواهند داد.

به عنوان مثال یکی از کاربران شبکه های اجتماعی نوشت: رای آوردن کامل لیست امید، اصلاح‌طلبان را دچار توهم کرده! یکی هوشیارشون کنه شرایط فرق کرده!

یکی از افرادی که باعث شد کاربران شبکه های اجتماعی واکنش منفی به لیست اصلاح‌طلب نشان دهند، حسین راغفر دکترای اقتصاد و تئوریسین مبارزه با فساد و کارشناس حوزه فقر است که بسیار امیدوار بودند که او نیز در لیست اصلاح طلبان حضور داشته باشد.

کامبیز نوروزی (روزنامه‌نگار و حقوقدان) نیز با انتشار یادداشتی با اشاره به لیست منتشر شده از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران نوشت:
شورای شورای شهر مهم است و شورای شهر تهران خیلی مهم اما از همه اینها مهمتر آن سرمایه اجتماعی هنگفت و عظیمی است که آن را "اصلاح‌طلبی" می‌خوانیم. جایی که موسوم است به شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان فهرستی پر از ایرادات عمیق و فراوان از نامزدهای شورای شهر تهران داد که مهمتر از آنکه شانس پیروزی اصلاح‌طلبان در شورای تهران را کاهش داده است بلکه لطمه‌ای سخت به آن سرمایه اجتماعی وارد کرده است. این خطای شورا نابخشودنی و شایسته هر استنطاقی ازسوی اصلاح‌طلبان و دوستداران اصلاح‌طلبی است.

یاشار سلطانی نیز پس از آن‌که نامش در فهرست اصلاح‌طلبان قرار نگرفت، مشغول توییت‌هایی درباره این مساله است. او در یکی از توییت های خود نوشته: «گزینش ابهام برانگیز پدرخواندگان و توقع ازمردم برای اطاعت پذیرش ۱۰۰%، بدتراز نظارت استصوابی است. شورای نگهبان حق انتخاب حداقلی به مردم میدهد.»

یاشار سلطانی، در توییت پیشین خود نوشته بود: «حضور افراد گمنام و غیرموجه در لیست ، کمک به رای آوری عاملان وضع اسف بار امروز شهر خواهد بود. پیروزی نجومی خواران ، میوه توهم پدرخواندگان.»

از سوی دیگر آرش حبیبی، دبیر کمیته انتخابات شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب با بیان اینکه ارائه لیست شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر موجب انشقاق بین اصلاح‌طلبان شده است، گفت:روند و اسامی که کنار هم قرار گرفته‌ نشان می‌دهد که جریانی خاص پشت این لیست قرار دارد.

دبیر کمیته انتخابات شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب تصریح کرد: از اول نظر شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب این بود که باید احزاب تقویت شود و این حرکت و انشقاقی که اکنون در جریان اصلاح‌طلبی با ارائه این لیست به وجود آمده، حاصل عبور از احزاب است.

وی افزود: این لیست تصمیم‌گیری توسط اشخاص حقیقی را بیشتر کرده و وزنی که الان اشخاص حقیقی در شورای سیاستگذاری دارند، به مراتب بیشتر از حزب است.

حبیبی با بیان اینکه اگر ما قائل به این بودیم که شورای سیاستگذاری بعد از انتخابات مجلس کارش تمام است، به همین دلیل بود که نقش احزاب پررنگتر شود، خاطرنشان کرد: الان لیستی که داده‌اند حاصل همان بوده که من احساس می‌کنم لغزنده‌تر از لیست‌های قبلی است و این به شورای شهر آسیب می‌زند.
 
این افراد در حالی عدم حضورشان همه را غافلگیر کرده است که حضور برخی چهره ها موجب خشم فعالان سیاسی و اجتماعی شده است.

افرادی که بنا بر گفته برخی کاربران شبکه های اجتماعی هیچ نامی از آنها در هیچ کجا یافت نشده. به عنوان مثال یکی از کاربران نوشت: گفتم يه سرچ گوگل كنم ببينم اينا كي هستن در ليست ازچند نفرشون حتي يك خط هم نميشه پيدا كردم، ائتلاف چطور فهميده متخصص هستن!
 
کلمات کلیدی : انتخابات شوراها، انتخابات، لیست اصلاح طلبان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۰۴:۱۳
اصلاح طلبان هر جا وارد شدند ، با حاشیه سازی باعث شدند مطالبات اصلی مردم به حاشیه برود. (4336842) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۴۹:۴۸
افراد داخل لیستشان آدم ها موقر و خوبی هستند اما تعداد حزبی ها و علوم سیاس خوانده ها خیلی خیلی زیاد است، (4337233) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۱۰:۵۶
مساله ما فقط حقوقهای نجومی نیست رانتهای نجومی از ان مهمتر است و باید جلوی ان گرفته شود (4336868) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۵۱:۵۷
پس چرا یاشار سلطانی را در لیست نگذاشند، چرا اکثریت افراد حزب سیاسی هستند (4337244) (alef-13)
 
Japan
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۱۱:۲۴
اوج گیری اختلافات!! بیخود تفرقه نندازین. به نظر من اینکه درباره کاندیداهای اصلاح طلبان بحث بشه اشکالی نداره ولی باید آخرش همه با هم یکصدا بشیم و لیستی رای بدیم تا آقای قالیباف رو برکنار کنیم! (4336869) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۱۹:۴۱
فرقی به حال اصولگرایان نمیکنه چون مردم لیستی رای میدن و هر کسی در لیست باشه رای خواهد اورد هر کسی در این لیست قرار میگیره باید بداند که مردم تحمل نمیکنند که ماجرای الهه راستگو را تکرار نماید(اصلاح طلب نیستید در این لیست وارد نشوید و مستقل عمل بفرمایید) (4336889) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۰۹:۳۷
بالاخره هر لیستی که اعلام میشه یکسری مخالف داره، شما اصولگراها زیاد جوش نیارین. ما اصلاح طلبا و اعتدالیا متحدیم. به امید خدا دوباره این لیست رای میاره. (4337072) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۲۲:۵۵
بهترین لیست است ، من که حتما به همین رای میدم (4337128) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۵۲:۴۱
حالا درسته اینجا الف هستند مخالف ما، اما جدا حداق هفت نفر لیست باید تغییر کنند (4337246) (alef-13)
 
وحید
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۳:۰۱
فقط کسانیکه مدرس دانشگاه هستند
میتوانند نماینده خوبی برای شورای شهر باشند (4337167) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۵۳:۳۲
شورای شهر پلکان سیاسی افراد نیست، اقایان شورای شهر کسی را می خواهد که تنها دغدغه اش تهران باشد (4337251) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۵:۳۳
اوه اوه اوه
خدا به داد تهرونیا برسه
اینا میخوان کار کنن برای مردم ؟؟؟؟؟؟؟
یک خدوم غیر سیاسی و خالص و مردمی و تهرونی در میان اینها پیدا کنین !!!!!!! و به مردم تهرون معرفی کنین (4337176) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۲۱:۰۳
خدا رو شکر همشون متخصص علوم شهری هستند و کار بلد ، شما نمی خواد تو این کار موش بدوانی! (4337381) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۳۱:۰۶
نه که خیلی قالیباف کار کرد! الان برو اصفهان ببین چی شده ولی تهران بعد از اینهمه وقت همون جهنمیه که بود بجز یک مدت که کرباسچی یک سر و سامونی داد! (4337421) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۶:۴۵
لیست اصلاح طلبان پر از افراد سیاسی و حقوق خوانده است، در صورتی که شورای شهر نهادی غیر سیاسی است (4337181) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۸:۵۳
با این لیست مشخص است می خواهند تهران را پله ارتقاء خود در مناسب سیاسی بالاتر کنند، مگر نه شورا اینقدر آدم سیاسی و حزبی نمی خواهد (4337192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۴۰:۴۳
مردم تهران به کسی رای می دهند که تنها دغدغه تهران دارد و نه دغدغه حزب خود و آینده سیاسی خود (4337202) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۹:۵۹:۳۵
به تمام افراد این لیست رای میدهیم .
این کار یک اصل حزبی است و در تمتم دنیا همینگونه است.
چرا از این لیست و از این پیشرفت وحشت دارید؟ (4337280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۱۹:۲۷
يعني يه مهندس ساختمان واجد شرايط براي شوراي شهر وجود نداشت آقايان؟ (4337371) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۲۱:۴۳
حسین راغفر چرا در لیست نبود؟ آقای تندگویان و آقای سلطانی هم همینطور. من حتی اسم خیلی از اینهارو تا به الان نشنیدم. من به این لیست رای نمی دهم به دوستانم هم خواهم گفت که به افراد مستقل رای بدهند. (4337386) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۳۳:۴۴
مهم برخورد حزبی و داشتن روحیه کار است نه ایجاد دلهره برای مردم (4337434) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۰:۳۶:۲۰
جاى حقانى و مهرعليزاده و دوستى و تندگويان در ليست خاليه (4337447) (alef-13)
 
امیدوار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۱:۰۹:۵۵
بابا جان، یک لحظه از دعواهای حزبی فاصله بگیرید.
هر جا که قراره لیست بده، لطفا افرادی رو معرفی کنه که تو این حوزه کار کرده باشن. آخه استاد دانشگاهی که صرفا به تدریس پرداخته و سابقه اجرایی نداره، دردی رو دوا نمی کنه! ممکن فردی لیسانس و یا حتی فوق دیپلم داشته باشه، اما کاربلد باشه. اینا می تونن کار رو جلو ببرند. (4337553) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۴:۱۷:۵۰
عجله نکن عزیزم. آخرش آقای قالیباف از اینجا رونده (شهرداری) و از اونجا مونده (ریاست جمهوری) خواهد بود :)) (4338246) (alef-13)
 
ایرانی
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۴:۲۷:۰۳
دروغ گفتن، دادن وعده های پوچ وتوخالی که حتی اگر هم عملی شود دربلندمدت جز رشد تورم وکاهش قدرت خرید اقشار ضعیف نتیجه دیگری ندارد وایجاد دودستگی درجامعه ومقابله با قانون وایجاد کشمکش هادرسطح جهانی وداخل کشوروافزایش ریسک وبه کنارنهادن اخلاق تنهابرای جذب آراء مردم ونزول اخلاق درسطح خواص نتیجه ای جز بدبینی مردم نخواهد داشت پس آقای قالیباف ورییسی به گوش باشید ووعده های غیر عملی ومضر ندهید. (4338276) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۴:۴۹:۰۹
من به اين ليست رأى ميدهم. فقط شايد ياشار سلطانى را با يكيشون جايگزين كنم (4338338) (alef-13)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۱۸:۰۸:۰۲
هیچکدام مطلوب نیستند رای سفید چطور است (4338805) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.