توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502114
چین: آمریکا به روابط تجاری‌مان لطمه بزند، ساکت نمی‌نشینیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
چین امروز (سه شنبه) هشدار داد اگر امریکا اقداماتی را در نظر بگیرد که به روابط تجاری میان دو کشور لطمه بزند، پکن ساکت نمی‌ماند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این هشدار از سوی چین پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستور تحقیقات درباره قوانین مربوط به مالکیت معنوی پکن را داده است. کمپانی‌های آمریکایی و اروپایی مدت‌هاست که از قوانین چین شکایت دارند؛ قوانینی که آنها را مجبور می‌کند اگر می‌خواهند در چین فعالیت داشته باشند باید اسرار صنعتی‌شان را به چینی‌ها بفروشند.

این اقدام از سوی دولت دونالد ترامپ درنهایت می‌تواند باعث افزایش تعرفه‌ها و محصولات چینی شود.

وزارت تجارت چین در بیانیه‌ای مراتب نگرانی خود را در این باره ابراز داشت و هشدار داد که هرگونه اقدام واشنگتن در به کارگیری سیاست محافظت از اقتصاد آمریکا به شدت بر روابط تجاری میان ایالات متحده و چین اثر منفی می‌گذارد.

در این بیانیه که در وزارت تجارت چین منتشر شده آمده پکن تمامی اقدامات لازم را برای دفاع از حقوق خود و منافعش انجام می‌دهد.

ترامپ روز دوشنبه تفاهم نامه‌ای را امضا کرد و "رابرت لایتیزر"، نماینده تجاری آمریکا را مامور کرد تا بررسی کند سیاستهای چین بر سرمایه‌گذاران یا کمپانی‌های آمریکایی اثر مخرب می‌گذارد یا خیر.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد که واشنگتن بیش از این به دزدی‌های رموز صنعتی آمریکا توسط چین بی‌اعتنایی نمی‌کند؛ نگرانی که ناشی از این یک نگرانی گسترده می‌شود که کمپانی‌های بزرگ خارجی به دنبال اشتراک در بازار بزرگ چین هستند.

این بررسی از سوی دولت واشنگتن در حالی صورت می‌گیرد که روابط میان آمریکا و چین بر سر مساله کره شمالی رو به سردی گذاشته است. ترامپ اخیرا گفته بود اگر پکن اقدام بیشتری در کمک به حل مساله اتمی کره‌شمالی کند، موضع آمریکا در قبال تجارت با چین نرم‌تر می‌شود.
 
کلمات کلیدی : چین، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.