توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 373172
درگیری‌های خونین در کشمیر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰
درگیری‌های اخیر در منطقه کشمیر تحت کنترل هند، بار دیگر توجهات را به تداوم خشونت‌ها علیه ساکنان این منطقه جلب کرده است.

به گزارش فارس، در ادامه خشونت‌ها و اعتراضات مسلمانان در منطقه تحت کنترل هند در کشمیر، درگیری‌های خونین در این منطقه از چند روز گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

در حالی که سرکوب اعتراضات و درگیری‌های نیروهای پلیس هند با معترضان در منطقه تحت کنترل این کشور در کشمیر ادامه دارد، رسانه‌ها از روز گذشته تصاویری از این درگیری‌ها منتشر کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌ها، از روز جمعه تاکنون همچنان درگیری‌ها در کشمیر تحت کنترل هند ادامه دارد و در جریان این درگیری‌ها دستکم ۴۱ نفر کشته شده‌اند. ناآرامی‌های جدید در کشمیر تحت کنترل هند به چالشی برای حزب حاکم بهاراتیا جاناتا، متعلق به نارندرا مودی، نخست وزیر هند تبدیل شده است. گفته می شود که ادامه ناارامی‌ها در کشمیر ناشی از اعمال سیاست های تندروانه مودی است.

مساله کشمیر یکی از مهمترین مسائل مورد اختلاف در روابط هند و پاکستان است و این دو کشور دو بار بر سر این منطقه وارد جنگ شده اند. پاکستان اخیرا خواستار از سرگیری مذاکرات صلح با هند برای حل موضوعات مهم باقی مانده در سطح وزرای خارجه دو کشور شد.

این منطقه کانون خصومت‌های ۶۹ ساله میان هند و پاکستان نیز بوده است. دو کشور ادعای مالکیت کامل بر این منطقه دارند اما هریک کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارند.

این دو کشور سال ۲۰۰۳ برای آتش بس در مرز موسوم به خط کنترل در کشمیر توافق و یک سال بعد مذاکرات صلح را آغاز کردند.

در ناآرامی‌های دو دهه اخیر در کشمیر تاکنون هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دور تازه ناآرامی ها در کشمیر تحت کنترل هند زمانی اغاز شد که مردم کشمیر روز شنبه ۱۹ تیرماه در اعتراض به کشته شدن برهان مظفر وانی، رهبر گروه مبارزان حزب المجاهدین به خیابان‌ها آمدند و سه مرکز پلیس و دو ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

وانی، رهبر ۲۲ سالۀ گروه حزب المجاهدین و دو همراه وی در درگیری مسلحانه با نیروهای دولتیِ هند کشته شدند. وانی پس از کشته شدن برادرش ـ که او نیز از مبارزین مسلح علیه دولت هند بود ـ و نیز ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی، در نوجوانی تصمیم می گیرد به گروه های مبارز کشمیری بپوندد.

مقامات هند جسد وانی را به خانواده‎اش تحویل دادند. محلی‌ها از این جوان که در ۱۵ سالگی به حزب المجاهدین پیوسته بود، به عنوان یک قهرمان یاد می‌کردند.

ده‌ها هزار نفر در مراسم تشییع جنازۀ وانی شرکت کرده، شعار استقلال سر دادند. در ادامه این درگیریها طی دیروز و امروز در درگیری نیروهای دولتی و مردم معترض کشمیر ۴۱ نفر کشته و دهها نفر زخمی شده اند. تصاویری از این درگیری‌ها را که رسانه‌های مختلف منتشر کرده‌اند، ببینید:

 

منطقه کشمیر واقع در بین هند، پاکستان و چین بعد از تقسیم هندوستان محل تنازع میان هند و پاکستان بوده است و هند و پاکستان تاکنون درگیر سه جنگ خانمان سوز بر سر کشمیر شده اند. در خلال این جنگ ها یک سوم این منطقه در اختیار پاکستان قرار گرفته و دو سوم دیگر در اختیار هندوستان است. مبارزات مردم کشمیر تا سال 1988 تنها بعدی سیاسی داشت که پس از این سال و در پی رخ دادهای سیاسی در داخل کشمیر و ناامیدی جریانات کشمیری از دست یابی به نتیجه، این مبارزات وارد فاز مسلحانه شد و گروه های مختلف کشمیری اقدام به مبارزه علیه سلطه هند در کشمیر کردند. ارتش هند نیز نیرویی به استعداد بیش از 500 هزار سرباز را وارد این منطقه کرد که آن زمان جمعیتی معادل 7 میلیون نفر داشت و عملا کل منطقه تبدیل به پادگانی نظامی شد.

 
کلمات کلیدی : کشمیر، هند، پاکستان، عکس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.