نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 369905
علت آتش‌ سوزی پتروشیمی بوعلی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۱
مسئول روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)، علت حادثه آتش ‌سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا را نشتی یکی از valve (شیرهای) پارازایلین عنوان کرد.

به گزارش تسنیم از بندرماهشهر، سیاوش فرجی عصر چهارشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگاران درباره دلیل آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا گفت:به دلیل نشتی یکی از ولوهای واحد پارازایلین بوعلی سینا، آروماتیک سوم این واحد دچار آتش ‌سوزی شد که متعاقب این سانحه کمیته بحران شهرستان تشکیل شده و از تمامی امکانات مناطق نفت‌خیز استان برای مهار آتش استفاده شده است.

وی اظهار داشت: این حادثه تاکنون هیچ تلفات جانی در پی نداشته و تلاشگران آتش ‌نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مناطق نفتخیز در حال کنترل و مهار آتش ‌سوزی هستند.

مسئول روابط سازمان منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام گفت:اخبار دقیق ‌تر متعاقبا از طریق روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در اختیار رسانه ‌ها قرار می گیرد.

به گزارش تسنیم یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی شهرستان بندر ماهشهر عصر چهارشنبه دچار آتش سوزی شد.

بر اساس این گزارش، واحد px۸۰۰۳ پتروشیمی بوعلی دچار آتش سوزی شده است و برجی که در محل آتش سوزی در این پتروشیمی واقع شده است، بلندترین برج پتروشیمی های ایران بوده که سال ۷۸ از سوی شرکت توسعه شبکه های صنعتی ایران و با استفاده از جرثقیل ۱۲۰۰ تنی نصب شده است.

مجتمع هاو شرکت های اطراف پتروشیمی بوعلی نیز تخلیه شده اند

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینی به مساحت ۳۶ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) واقع است.

این شرکت وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد.

خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز است که از کارخانجات NGL (۱۰۰۰/۹۰۰ پازنان) و پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد و در فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی مختلف به محصولات با ارزش و سود آور آروماتیکی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزین تبدیل می شود.
کلمات کلیدی : آتش‌ سوزی پتروشیمی بوعلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۰۴:۲۴:۲۹
يه آمار جالب ميتونيد در آريد، ارقامي كه ميگم واقعي نيست ولي همين نسبتا تقريبا هست،
در پالايشگاه ها و پتروشيمي هاي كه در ده سال گذشته ساخته شده ٢٠ هزار تن لوله اروپايي مصرف شده، در صورتي كه آمار گمرك ما ميگه در اين ١٠ سال ١٠٠٠ تن هم لوله از اروپا وارد نشده،
يا در باره ولو هم همينطوره، مثلا ميگن ١٠٠،٠٠٠ قطعه ولو اروپايي مصرف شده، در صورتي كه ٢٠٠٠ قطعه ولو اروپايي وارد نشده اصن، همه چيني و خيلي از اون ها درجه ٣ چيني هستن،
بنده كارشناس متريال فلزي ساخت در حوزه نفت و گاز هستم و به تمام مدير هايي هم كه ميشناسم اين هشدار رو دادم، اما متاسفانه پول فقط حرف اول و ميزنه، و لاپوشاني خيلي قويه، فقط ارزان خريدن مهمه و كيفيت كالا با يه زير سيبيلي در خيلي جاها تاييد ميشه، در برخي جاها از جانب پيمانكاران و برخي جاها كارفرما و بعضي جاها هم دست در دست هم،
فقط مهم اينه كه در اين پروژه پيمانكار بار خودش رو ببنده و اگر ضعيف بود بدهكار نشه، مدير هاي اجرايي هم فقط ميخوان با كمترين هزينه پروژه رو تموم كنن و در برخي جاها قانون براي چشم پوشي از يك سري مسائل حسابي دستشون و باز گذاشته،
خيلي جاها هم ناظر ها سواد كافي ندارند و نميتونن جلوي تقلب رو بگيرن،
و بد تر از همه بازار مارك زدن خيلي داغه، يعني طرف رفته ٣٠-٤٠ ميليون پول دستگاه داده و هر مارك اروپايي كه ميخواد روي ولو و اتصالات و لوله درجه ٢-٣ چيني حك ميكنه و ناظر ها يا نميفهمن يا ........
البته گواه اين هستم كه شركت هايي هم هستند كه اين مشكلات را ندارند و متاسفانه هميشه هم زير فشار مالي گذاشته ميشوند، انگار يه دست نا مرئي ميگه شماهم مثل بقيه باش،
صحت حرفاي من و با كمي رفت و آمد در بازار پارك شهر تهران و يا صحبت با همكاران بنده كه سال هاست با شركت هاي نفتي همكاري دارند را ميتوانيد بسنجيد، (3808432) (alef-11)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۵:۰۶:۳۳
درسته دوست عزیز، ضمنا در ده سال اخیر این مساله تبدیل به وسیله ای شد که خودیها با ساخت و باخت و زد و بند میتونن قیمت پایینتری بدن و برنده مناقصه بشن.

چون کارفرما به هر حال میگه من اروپای غربی میخوام ولی در عمل با خودیها کنار میاد و مجبوره بیاد.

وقتی کسی مناقصه رو با زد و بند برنده میشه دیگه پرسنل متخصص در حد پروژه هم نیاز نخواهد داشت و با زد و بند پروژه رو تحویل میده. این مساله دقیقا از دوره احمدی نژاد شدت وحشتناکی گرفت (3809084) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۰:۵۲:۲۲
به عنوان یک مهندسی شیمی (فرآیند) عرض میکنم که این گونه انفجارها و آتش سوزی ها واقعاً بسیار رعب آور و وحشتناک است. اما باید به این نکته توجه کرد که مکانیسم های بسیار پیچیده و دقیقی به منظور دوری از شرایط اضطراری و خطر در واحدهای شیمیایی دیده شده اند که بلافاصله پس از وقوع هرگونه خطری باید اجرا شوند. باید دید در این حادثه چه اتفاقی افتاده است که این چنین آتش سوزی مهیبی ایجاد شده است. (3808688) (alef-11)
 
یه ملت دوست
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۵:۴۵:۳۹
خدا خیر نبین باعث بانیش که بفکر جون مردم نیست خدا این آتیسو توی زندگیش بندازه (3809170) (alef-11)
 
وطن دوست
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۵:۵۳:۲۲
اگر نیش وکنایه نشر نمی کنید چیو نشر می کنید نابودی بندر امام یعنی نابودی کل ایران اگر نفرین نکنیم دیگه کاری ازما برنمیاد (3809182) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۶:۳۰:۰۱
از سایت الف و شخص آقای توکلی که همیشه جلو دار افشای فساد هستند استدعا میشود دنبال این حرف متخخص ما را بگیرند. روال کار و تجربه عملکرد مدیران بعد از انقلاب نشان میدهد این نظر کاملآ درست هست. شاید و شاید و شاید این موضوع، بخشهای دیگری که خارج از حوزه نظارت رسانه ها هم هست و صد در صد همین رویه را دارند به خودشون بیان و چنین بی رحمانه اموال ملی را به نابودی نکشانند. اگرچه دیر است. خیلی دیر. فساد تا عمق پوشت و گوشت سیسستم های کشور رسوخ کرده. این بود آنچه .... (3809252) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۲۰:۲۰:۵۸
خیال میکنید مغزشان کار نمیکنه ان کشورهای صنعتی و صاحبان تکنولوژی جهان که انواع و اقسام اقدامات ایمنی را رعایت میکنند و مسائلی را در نظر دارند که اصلآ امکان وقوعش شاید 1 از یک میلیارد باشه. اما بازهم پیش بینی میکنند . این است که شاهد چنین وقایعی در آن کشورها نیستیم. اما ما خیال میکنیم وقتی چهارتا آهن و لوله درجه چندم را سرهم کردیم و بخارش که بلند شد ادعاها گوش فلک را کر کمیکنه که بلی این ما بودیم که شاخ غول را شکستیم. این است نتیجه ندانم کاری و سوء مدیریت.مدیریت فقط چند ده میلیون حقوق نیست. مدیریت یعنی اینکه شاهد چنین وقایع خسارت باری نباشیم. (3809588) (alef-11)
 
یک کارشناس نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۷:۵۵
صحبت های که این همکار محترم در مورد استفاده از کالای بی کیفیت چینی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عنوان میکند من هم به شخصا دیده ام و حتی به خاطر گزارش یکی از این موارد در سکوهای دریایی استخراج گاز پارس جنوبی که اتفاقا خیلی هم مهم بود و بنده بعنوان سرپرست تیم راه اندازی مشغول بودم از کار اخراج شدم و حرفها و گزارشات مستند اینجانب هیچ نتیجه ای بجز اخراج خودم نداشت من نمیدانم واقعا که میخواد به این فساد رسیدگی کند خیلی از مدیرهای فعلی پتروشیمی مثل اقای.... از همکارای بنده بودند که نمیدانم یک شبه چطوری پست و مقام گرفتند و چشم خود را به همه چیز بستند و الان حتی جواب تلفن را هم نمیدهند
اقایون این پولها خوردن ندارد هر چند همه میخورید و اما شما اقای زنگنه از مدیریت فقط بد دهنی را مثل همکار و دوست عزیزتان اقای ..... یاد گرفتید اگر و اقعا ادعای اعتدال گرایی و اصلاح طلبی دارید یه نگاهی به بخور بخورهای مجموعه تحت امر بفرمائید ادم های امثال بنده در این صنعت فراوانند که حاضرند تو هر دادگاهی با سند و مدرک شهادت دهند و این مدیران فرصت طلب دزد منافق .....ف را رسوا کنند (3813014) (alef-11)
 
یه نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۰:۴۰:۰۹
این اتفاقات پترو شیمی بوعلی,و پتروشیمی شیراز , خط لوله بندر گناوه ؟؟؟؟؟ (3870526) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.