نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384340
توهمات ذهن بیمار سفیر عربستان و اهداف ریاض از تکرار سناریوی ساختگی
بخش بین الملل الف، ۲ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۷
سناریوی ساختگی عربستان برای محکوم کردن ایران بعد از پنج سال دوباره تکرار شد. دو روز قبل روزنامه الشرق الاوسط گفت که ایران تلاش کرده است ثامر السبهان، سفیر عربستان در عراق را ترور کند. ثامر السبهان با تائید این خبر، ایران را عامل تروریسم و بحران های منطقه نامیده است.

پنج سال قبل نیز در اوج تنش های خاورمیانه و زمانی که زمزمه حمله ایالات متحده به سوریه برای براندازی بشار اسد مطرح بود، ایران متهم به ترور سفیر آن روز عربستان در آمریکا یعنی عادل الجبیر شد. در ۱۹ مهر ۱۳۹۰ اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا با حضور در جمع خبرنگاران، یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیر و یک ایرانی به نام علی غلام شکوری که افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شد - که به ادعای وزیر در حال ارتباط ‌گیری، طراحی و پرداخت پول به کارتل لوس زتاس، یک کارتل مواد مخدر اهل مکزیک بود- را به ترورسفیر ریاض در واشنگتن متهم کرد.

با وجود این که در آن سال عربستان و آمریکا تلاش زیادی کردند تا جمهوری اسلامی را در این قضیه در سازمان های بین المللی محکوم کنند اما نتیجه خاصی عاید آنها نشد و بازی خیمه شب بازی آنها ره به جایی نبرد.

گزارش الشرق الاوسط چه می گوید
الشرق الاوسط در گزارشی که منتشر کرده آورده است: به خواسته ایران و با برنامه ریزی گروههای شیعی در عراق، قرار بوده تا خودروی ضد گلوله ثامر السبهان، در مسیر فرودگاه بغداد هدف گلوله آر پی جی قرار گرفته و ترور شود.

این روزنامه سعودی، گروه کتائب خراسان و ابوالفضل العباس را مجری این عملیات دانسته و تنها استناد ادعای خود را یک مقام امنیتی عراقی ذکر کرده اما هویت وی را فاش نکرده است.

الشرق الاوسط که مدعی است این اخبار را از منابعی در وزارت کشور عراق بدست آورده می‌نویسد که نیروهای امنیتی از طریق شنود مکالمات تلفنی و بیسیمی متوجه این نقشه شده و توانستند یکی از افراد دخیل در این طرح را در فرودگاه بغداد دستگیر کنند و وی اعتراف کرده که یک افسر ایرانی طراح این ترور بوده است. الشرق الاوسط اشاره می‌کند البته مقام‌های امنیتی اعلام کرده‌اند که به دلیل تغییر شماره تلفن اعضا و رعایت اصول احتیاطی هشت عضو دیگر درگیر در توطئه ترور سفیر شناسایی نشده‌اند.

این منبع اشاره کرده است عضوی هم که بازداشت شده بود از سوی قاضی به دلیل نبود شواهد مستدل آزاد شده است. این روزنامه مدعی است که این موضوع به دلیل اعمال نفوذ گروه خراسان در درون وزارت کشور عراق روی داده که تحت فرماندهی سازمان شیعه بدر است.

این اتهامات از سوی عربستان در حالی مطرح می‌شود که دولت عراق قویاً این ادعاها را رد نموده و اتهامات سفیر عربستان علیه ایران را تکذیب کرده است.

در این راستا سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد گفت: دستگاه امنیتی بغداد هیچ گزارشی از سفارت عربستان در خصوص تلاش برای ترور سفیر آن کشور دریافت نکرده است. سعد معن افزود: کادرهای دیپلماتیک در عراق شامل افراد، ساختمان ها و مراکز وابسته به آنها در امنیت کامل هستند و این مسئله جزوه اولویت های نیروهای امنیتی این کشور است.

ثامر السبهان کیست
عربستان سعودی حدود یک سال قبل بعد از ۲۵ سال( از زمان اشغال کویت توسط عراق در سال ۱۹۹۰) سفارت خود را در عراق بازگشایی کرد و ثامر السبهان، افسر نظامی امنیتی را به عنوان سفیر خود در بغداد منصوب نمود. زمانی که وی در سفارت عربستان در بیروت کار می کرد مسئول جمع آوری اطلاعات و ارتباط با جاسوسان علیه حزب‌الله بوده و از چهره های برجسته در جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان در تابستان سال ۲۰۰۶ بوده است.

گفتنی است سفیر عربستان در طول مدتی که در عراق مشغول به کار بوده است اظهار نظرهای جنجالی فراوانی داشته است. السبهان در اولین ظهور تلویزیونی خود در عراق از الحشد الشعبی به عنوان ملیشیای شیعی یاد کرد و گفت این گروه مسلح فاقد مقبولیت عمومی است.

عموم گفته و سخنان سبهان نیز در راستای دخالت در امور داخلی عراق، متهم کردن ایران به تفرقه افکنی و اعمال نفوذ به نفع شیعیان، مخالفت با فعالیت نیروهای حشد الشعبی، ایجاد دوگانگی بین اهل تسنن و تشیع و راه اندازی جنگ طایفه ای بوده است.

از این رو باید گفت متهم کردن ایران مبنی بر نقشه برای ترور وی نیز در راستای همان اهداف همیشگی وی یعنی ایجاد فشار به دولت بغداد برای دوری از ایران، تحریک مردم عراق و تخریب وجهه ایران نزد آنان به خصوص اهل سنت، کنار گذاشتن نیروهای مردمی از عملیات موصل و سرپوش گذاشتن بر نقش مخرب و تفرقه افکنانه خود می باشد.

گفتنی است اتفاقات اخیر در حالی رخ داده است که در یک سال اخیر بدلیل سابقه امنیتی و اظهارات اختلاف افکنانه ثامر السبهان، بارها گروه‌ها و احزاب مختلف در عراق و نمایندگان مجلس این کشور خواستار اخراج وی شده اند که این امر تا کنون محقق نشده است.

این مسئله بار دیگر لزوم مقابله با توطئه های عربستان برای ایجاد خلل در پاکسازی کامل عراق از شر داعش، جلوگیری از تفرقه افکنی و عملیاتی ساختن نقشه های شوم ریاض برای تجزیه و جنگ قومی را ثابت کرد.
 
کلمات کلیدی : ثامر السبهان+سفیر عربستان در عراق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۱۷:۲۶
عربستان به درد رفاقت نمیخوره هوای روسیه رو باید داشت (3899132) (alef-3)
 
mostafa
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۴۰:۲۸
اگه همون موقع که دیپلماتشون تو کشور درحالت مستی ی حانواده رو تو تصادف بیچاره کرد یه برخورد محکم میکردن باهاش الان نطق نمیکردن واسمون.... (3899181) (alef-3)
 
محسن62
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۵۱:۱۸
واقعا این حاکمان جدید عربستان خبیث هستند (3899204) (alef-13)
 
احمد
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۵۶:۳۲
من نمیدونم چرا مسعولین در برابر این عربستان کوتاه میان (3899349) (alef-13)
 
امیر
Austria
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۶:۳۷:۵۵
باید رسما اعلام شود ایران نیازی به ترور اینها ندارد. اینها دچار توهم نشده اند دارند با ایجاد هیاهو و شانتاژ برای آینده خبر و موضوع درست می کنند.
ضعف وزارت امور خارجه مشهود است (3899436) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۱۵:۳۹
عربستان یک مدال هم تو المپیک نگرفت. فقط بلد اند تروریست تربیت کنند... (3899511) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۳:۵۹:۴۷
تا زمانيكه توي دهن عربستان زده نشود ما بايد هر روز منتظر اتهامات بزدلانه آنها باشيم تا كي بايد بنشينيم بي حرمتي اين سران منفور را نظاره گر باشيم اينها از صدام هم بدترند (3900147) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۸:۰۳:۴۷
آخر یکی به اینها بگوید که افرادی مثل سفیر عربستان در عراق ترور شوند چه اتفاقی می افتد که کشوری بخواهد برای ترور او برنامه ریزی کند؟ مگر یه کسی مثل تو چه نقشی در معادلات بین الملل داری که نبودنت در صحنه آن نقش بر زمین می ماند؟ شاه کشورتان هم به درک برود هیچ اتفاقی نمی افتد چه رسد به جوجه ای مثل سفیر شان در عراق. بعضی ها چه توهماتی دارند ها. فکر نمی کنند که تو دنیا بهشون می خندند با پخش این خبرها؟ از همه اینها گذشته، این عربستان است که چند سال قبل دنبال ترور سفیر ایران در بیروت بود که خوشبختانه موفق نشد ولی در آن سوء قصد رایزن فرهنگی ایران به شهادت رسید. خجالت هم خوب چیزیه. (3900203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۸:۰۴:۱۱
بابا مشکل این عربستان چیه اینا همشون تکفیری ان این کشتی اون یکی میاد بدتر از این.. اینا نمیدونن 4تا پایتخت عربی دست ماست حتما باید ریاضم بهش اضافه کنیم (3900206) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۰۹:۰۸:۵۲
عربستان با توجه به دلارهاي نفتي وحمايت امريكا از ال يهود بدنبال درگيري با ايران ويكه تازي در منطقه است ولي انها كور خواندندكه بتوانند خودرا به به زور پول ويا سلاح هاي امريكايي خودرا به منطقه تحميل كنند. (3900306) (alef-13)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۵:۱۳
تا در عربستان و قطر، دموکراسی واقعی حاکم نشه منطقه ارام نمیشه .تا مردم این کشورها به شعور و انصاف و بلوغ انسانی نرسن، دموکراسی هم عملی نخواهد شد ...آنها با پول نفتش دنیا را پر از نفرت و وحشت کرد ....تفو بر تو ای چرخ گردون ، تفو (3900548) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.