توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 56388
آرمین: اشغال سفارت کار خوبی بود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۹:۱۰
سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي گفت: اشغال سفارت آمريكا بدست دانشجويان پيرو خط امام(ره)در سال 58 اقدامي قابل دفاع است.

محسن آرمين در گفتگو با ايلنا با بيان اينكه هر حادثه تاريخي را بايد در ظرف زماني خود و شرايطي كه در آن رخ داده بررسي كرد اظهار داشت: اشغال سفارت آمريكا در سال 58 در شرايط و فضاي انقلابي آن روزهاي كشور بدست دانشجويان پيرو خط امام(ره) و با توجه به تهديداتي كه نسبت به انقلاب وجود داشت اقدام قابل دفاعي است.

وي افزود: ما مي‌توانيم از اين واقعه يك تلقي عصري داشته باشيم. به اعتقاد من 13 آبان نماد اعتراض مردم ايران به استعمار خارجي و پيوند آن با استبداد داخلي و نيز اعتراضي به مواضع مستكبرانه آمريكا در قبال اراده يك ملت است.

سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با بيان اينكه بدون ترديد اگر آمريكا شاه را نمي‌پذيرفت چنين اتفاقي رخ نمي‌داد افزود: آمريكا پس از كودتاي سال 32 به بعد با حمايت از يكي از پليسي‌ترين و ديكتاتورترين رژيم‌هاي منطقه در ايجاد و حاكميت يك دوران سياه 25 ساله در اين كشور نقش داشت و پس از انقلاب نيز به‌جاي اينكه انقلاب را به رسميت بشناسد و با آن به تعامل بپردازد به شاه پناه مي‌دهد.

عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب خاطر نشان كرد: بنابراين اين اقدام در فضاي انقلاب آن دوران يك اقدام كاملا تحريك‌آميز است كه امر غيرقابل فهمي نيست.

وي تاكيد كرد: من تصور نمي‌كنم كه اشغال سفارت آمريكا در شرايط جنگ سرد ، معادلاتي كه در آن دوران حاكم بود و نيز موازنه قدرتي كه وجود داشت جهان را عليه ايران بسيج كرده بود زيرا اين اقدام به هيچ‌وجه باعث نشد كه كشورهاي دنيا با ما قطع ارتباط كنند اما چنانچه آن اتفاق در زمان كنوني رخ دهد با توجه به تغيير بنيادين شرايط و مناسبات جهاني قطعا مي‌تواند هزينه‌هاي سنگيني را براي ما داشته باشد.

آرمين افزود: اين ماجرا البته در ادامه مي‌توانست به شكل بهتري مديريت و تمام شود ،زيرا به نظر من اشكال در مديريت بعدي ماجرا است.

وي با بيان اينكه اثرات اين حادثه همچنان در ميان روابط ايران و آمريكا باقي ماند افزود: در واقع بعد از آن هم اتفاقاتي رخ داد كه روابط را پيچيده‌تر كرد در حالي كه ما مي‌توانستيم آن حادثه را بهتر مديريت كنيم.

سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با بيان اينكه من همين اعتقاد را در مورد جنگ نيز دارم اظهار داشت: البته من معتقدم كه جنگ به ما تحميل شد ولي ما مي‌توانستيم مديريت بهتري براي آن داشته باشيم و فقط در انتظار حوادثي كه خود را به ما تحميل مي‌كند ننشينيم ، بلكه با نگاه راهبردي آن‌را مديريت كنيم.

وي در بخش ديگري از اين گفتگو با اشاره به اينكه تاريخ معاصر ايران در طول 200 سال گذشته همواره با سلطه خارجي و استبداد داخلي همراه بوده اظهار داشت: استبداد داخلي در طول 200 سال گذشته نااميد از حمايت مردم، ناگزير بود كه در جستجوي حمايت خارجي باشد اين موضوع در دوران قاجار، پهلوي اول و پهلوي دوم ديده مي‌شود.

آرمين با بيان اينكه حمايت آمريكا از شاه در واقع نشان‌دهنده نمادين اين پيوند است اضافه كرد: ملت ايران همواره در طول 200 سال گذشته در صدد نفي آن معادله نامبارك هستند تمام جنبش‌ها نيز در طول اين مدت عليه اين عوامل بوده كه انقلاب اسلامي نيز از آن استثنا نيست.

وي افزود: بنابراين اگر 13 آبان را فراتر از يك حادثه خاصي كه در قالب خاص و در ظرف زماني ويژه‌اي اتفاق افتاده ببينيم و از آن براي الهام‌بخشي در جامعه امروز استفاده كنيم بايد به جوهر آن نگاه كنيم، جوهر حركت 13 آبان نقش پيوند بين استكبار و سلطه داخلي بود.

سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي افزود: امروز نيز حساسيت جامعه با توجه به جميع اتفاقاتي كه رخ داده همين مسئله است يعني نگراني از استبداد داخلي ، قطع پيوند يك نظام برآمده از مردمي‌ترين انقلاب جهان با توده‌هاي مردم و شكاف‌هاي عميق دولت و ملت كه استبداد را در نهايت با سلطه پيوند مي‌زند.

وي در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص آن‌كه چرا برخي از افراد كه در واقعه 13 آبان 58 كه يك اقدام ضد آ‎مريكايي بود دست داشتند امروز به جاسوسي آمريكا متهم شده‌اند گفت: اين مطلب فكر مي‌كنم از داستانها و لطيفه‌هاي مضحكي باشد كه امروز مطرح است ،زيرا كساني‌كه در تاريخ 30 ساله اين انقلاب و حتي قبل از آن به داشتن ديدگاه‌هاي ضد سلطه مشهورند به ارتباط با آمريكا متهم مي‌شوند كه يك طنز تلخ است.

آرمين افزود: البته حربه متهم كردن مخالف به ارتباط با خارج و بيگانه يك امر جديدي نيست هميشه وجود داشت و مهم‌ترين و صادق‌ترين چهره‌هاي مبارز كشور از طرف جريان حاكم به اتهام ارتباط با خارج متهم مي‌شدند.

سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلاميدر پايان تاكيد كرد: فكر مي‌كنم كه اين ابزار ديگر كارآمدي خود را از دست داده است و متهم كردن اشخاصي چون موسوي، خاتمي و كروبي و يا چهره‌هاي شاخص و مشهوري كه تجربه‌هاي خود را طي چند دهه اخير نشان داده‌اند به ارتباط با بيگانه همانند يك جوك است.
 
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.