توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 336587
جزئیات برگزاری نمایشگاه موبایل و زندگی شهری
بخش دانش و فناوری الف،15 اسفند94
«اولین رویداد موبایل و زندگی شهری» با حضور فعالان برنامه نویسی موبایل کشور، برندهای برتر اپلیکیشن ، صاحبان صنعت و سرمایه، فعالان فروش و بازرگانی و خدمات موبایل و همچنین جمعی از مسئولین و مدیران شهری و کشوری از روز شنبه 15 اسفند الی دوشنبه 17 اسفندماه در برج میلاد برگزار می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰
 توسعه شتابان قابلیت ها و امکانات متنوع تلفن همراه هوشمند، نه تنها آن را به یکی از ابزارهای ضروری و اجتناب ناپذیر روزمره افراد بدل نموده بلکه انقلابی عظیم را در سبک زندگی شهروندان بوجود آورده و با این روند زیرساخت های تحقق شهرالکترونیک با سرعتی چشمگیر در حال شکل گیری است.

در همین راستا با هدف ترویج استفاده بهینه و هدفمند از اپلیکیشن های تلفن همراه هوشمند در زندگی شهری و همچنین حمایت های مادی و معنوی از پتانسیل‌های موجود در فضای برنامه نویسی موبایل ایران و شناسایی و گردآوری جوانان متخصص و مستعد نوپا در حوزه مذکور و تجاری سازی ایده های خلاقانه برنامه نویسی موبایل که نیاز های جامعه را شناسایی و برای آنها راهکار های مناسبی ارائه می نمایند، «اولین رویداد موبایل و زندگی شهری» با حضور فعالان برنامه نویسی موبایل کشور، برندهای برتر اپلیکیشن ، صاحبان صنعت و سرمایه، فعالان فروش و بازرگانی و خدمات موبایل و همچنین جمعی از مسئولین و مدیران شهری و کشوری به همراه نهادهای علمی و دانشگاهی از روز شنبه 15 اسفند الی دوشنبه 17 اسفندماه در برج میلاد برگزار می شود.

در همین رابطه با آقای مهندس سید مازیار علوی رئیس جشنواره و نمایشگاه موبایل و زندگی شهری و همچنین معاون فرهنگی- اجتماعی شهرداری منطقه 5 درباره اهداف برگزاری این نمایشگاه توضیحاتی ارائه داد.

سوال: به عنوان سوال اول بفرمایید اهداف برگزاری نمایشگاه موبایل و زندگی شهری(شکوفا) برای سال اول چیست؟

مهندس علوی: همان طور که می دانید چهارمین جشنواره شکوفا شهر تهران در حوزه های مختلف شهری در اسفندماه برگزار می شود. اما نمایشگاه موبایل و زندگی شهری و نشست های علمی آن برای اولین بار است که برگزار خواهد شد. البته در زمینه تلفن های همراه و سبک زندگی در سالیان گذشته نشست های علمی و نمایشگاه برگزار شده است. اما برای تلفن همراه و مسائل مرتبط مدیریت شهری تا به حال هیچ نشست علمی به صورت تخصصی و نمایشگاهی برگزار نشده است.به همین منظور لازم بود که نمایشگاه تخصصی درباره تاثیرات موبایل بر زندگی و مدیریت شهری برگزار شود که خوشبختانه این امر با حمایت های شهرداری تهران و به خصوص شهرداری منطقه 5 برگزار خواهد شد.

همچنین نشست علمی نمایشگاه موبایل و زندگی شهری نیز به عنوان اولین بار است که در برج میلاد برگزار خواهد شد. بنده درباره بخش های مختلف و متفاوت نمایشگاه این طور می توانم بگویم که قسمتی از این نمایشگاه را اپیکیشن نویسان و افرادی که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، حضور خواهند داشت. شرکت های خصوصی اپیکیشن نویس و حتی بانک ها به خصوص بانک شهر در نمایشگاه حضور خواهد داشت. بخش دیگر نمایشگاه موبایل و زندگی شهری مربوط به افراد و شرکت هایی می شود که سال های گذشته در جشنواره شکوفا حضور داشتند و می توان از دستاوردهای آنها در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات استفاده کنیم. البته ناگفته نماند که بیشتر این افراد و شرکت ها از دل محلات تهران بیرون آمده است. همچنین حضور این افراد در نمایشگاه رایگان خواهد بود و می تواند ارتباط مستقیمی بین بازدیدکنندگان و دستاوردهای عرضه شده برقرار کرد.

بخش دیگر نمایشگاه را افراد نخبه و حتی شرکت هایی نه چندان بزرگ تشکیل می دهند که فارق از حضور در محلات تهران، دستاوردهایی را تولید و عرضه کردند که می توانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و دستاوردهای خودشان را به معرض نمایش بازدیدکنندگان گذارند.

سوال: درباره دستاوردها و چشم انداز برگزاری نمایشگاه موبایل و زندگی شهری توضیح دهید؟

مهندس علوی: همان طور که می دانید نمایشگاه موبایل و زندگی شهری و نشست های تخصصی آن برای اولین بار است که برگزار می شود. البته درنظر داریم که این گردهمایی را در بین کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات و مدیریت شهری تخصص دارند و به همچنین درباره اپیکیشن های ترافیک و پسماند و خدمات شهری قابلیت اجرایی و عملیاتی دارند را شناسایی کنیم، به نظر بنده توانسته ایم که به اهداف و چشم اندازهای این نمایشگاه در سال اول برسیم.

البته برای سال آینده چنانچه نمایشگاه مجددا برگزار شود، درنظر داریم که به شرکت ها و افرادی در سال اول شرکت کردند، سفارش کار دهیم و نیازمندی های شهر را در حوزه فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند برطرف سازیم. متاسفانه امسال به دلیل محدویت های زمانی که برای دبیرخانه نمایشگاه بوجود آمده بود، نتوانستیم از کل ظرفیت نمایشگاه و توانمندی های شرکت کنندگان استفاده کنیم.

سوال: درباره سمینارها و کارگاه های تخصصی حوزه فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند نیز توضیحاتی ارائه دهید

مهندس علوی: برای اولین دوره نمایشگاه موبایل و زندگی شهری درنظر داریم که چندین کارگاه در بخش های جانبی نمایشگاه برگزار خواهد شد. همچنین نشست تخصصی و علمی با حضور دکتر فکوهی استاد جامعه شناس دانشگاه تهران و همچنین دکتر نائینی مشاور فرهنگی شهردار تهران برگزار خواهد شد. در این نشست رویکرد و محورهای نمایشگاه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین درنظر داریم که مبانی نظری نمایشگاه موبایل و زندگی شهری را در نشست تخصصی علمی تقویت خواهیم کرد. قطعا مطمئن باشید که برای سال های آینده از سخنرانان برای طرح موضوعات بیشتری در نمایشگاه دعوت به عمل خواهد آمد.

همان که می دانید محور این نمایشگاه موبایل و گوشی های هوشمند است. تا قبل از برگزاری این چنین نمایشگاهی و همچنین جشنواره شکوفا، اتاق فکری تشکیل شد که در آن به موضوعات روز، مانند انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و همچنین حماسه 22 بهمن و همچنین برجام و زیرجشنواره من انقلابی ام پرداخته شد. لازم به ذکر است که در همین ارتباط بالغ بر 6 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

همچنین امسال به مانند سال های گذشته حماسه اربعین حسینی برگزار شد که شهرداری منطقه 5 به عنوان هماهنگ کننده و متولی اصلی زوار پیاده مرز مهران به سمت کربلا از سوی شهرداری کل انتخاب شد. در همین ارتباط زیرجشنواره من عاشورایی ام را برای جشنواره شکوفا طراحی کردیم که با استقبال خیلی خوبی از سوی مردم مواجه شد.

در کنار زیرجشنواره هایی که طراحی شد، زیرجشنواره شهرمن با محوریت آسمان آبی زمین پاک طراحی شد. همچنین بنده درباره محورهای نمایشگاه موبایل و زندگی شهری این طور می توانم بگویم که این نمایشگاه با محورهایی از جمله: ایده پردازی و تولید محتوا و برنامه نویسی و طراحی استیکر با موضوعیت آسمان آبی زمین پاک و جشنواره های من عاشورایی ام و من انقلابی ام و شهر من می باشد. همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان حضور در کانون موبایل نسبت به سال های گذشته رشد چشمگیری داشته است. همچنین برای جشنواره من عاشورایی ام حدود 3 هزار 300 اثر و برای جشنواره شهر من حدود 2 هزار 200 اثر و من انقلابی ام بیش از 1 هزار 500 اثر از سوی شرکت کنندگان ارسال گردیده است. بنده لازم می دانم که از برخی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف تشکر کنم. همان طور که می دانید تلفن های هوشمند یک کالای وارداتی است و برای این که این کالای وارداتی از غرب را بر اساس فرهنگ ایرانی اسلامی تبدیل شوند، نیاز داریم که از رویش های داخلی استفاده کنیم. به نظر بنده این نمایشگاه به طور قطع می تواند در این زمینه کمک زیادی به فرهنگ ایرانی- اسلامی دهد.

سوال: درباره حاضران نمایشگاه موبایل و زندگی شهری نیز توضیح دهید.

مهندس علوی: بنده می توانم بگویم که این نمایشگاه به نوعی نمایشگاه فرهنگی است و نه تجاری. از همین سو افرادی که در آن حضور پیدا می کنند، خواستار به نمایش گذاشتن آثار و دستاوردهای در حوزه فناوری و اطلاعات خود هستند. البته سازمان بسیج شهرداری و همچنین برخی از بانک ها حضور دارند. البته اپراتورهای تلفن همراه نیز در نشست تخصصی علمی این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

سوال: مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه موبایل و زندگی شهری چگونه برگزار خواهد شد؟

مهندس علوی: این نمایشگاه مراسم افتتاحیه ندارد. البته مراسم اختتامیه روز دوشنبه 17 اسفندماه با حضور رئیس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و همچنین مدیرکل برنامه ریزی برگزاری خواهد شد. البته این امکان وجود دارد که جناب آقای دکتر قالیباف شهردار تهران نیز به عنوان مهمان وِیژه مراسم اختتامیه حضور پیدا کنند.


منبع: تهران پرس
کلمات کلیدی : نمایشگاه موبایل و زندگی شهری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.