توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460958
تیلرسون: مردم سوریه درباره اسد تصمیم می‌گیرند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: بحران سوریه تنها از طریق یک روند سیاسی قابل حل خواهد بود و واشنگتن در سوریه به دنبال شکست گروه تروریستی داعش است نه تغییر دولت.

به گزارش ایسنا، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی ای‌.‌بی‌.سی و سی‌.‌بی‌.اس، گفت: استراتژی ما در سوریه و اولویت ما نخست شکست داعش است. هنگامی که مبارزات با گروه تروریستی داعش به نتیجه برسد مبارزاتی که هم‌اکنون نیز به صورت عالی دنبال می‌شود، واشنگتن قصد دارد تا توجه‌اش را به دستیابی به توافقنامه‌های آتش‌بس میان دولت و مخالفان سوری معطوف کند.

وی افزود: گرد هم آوردن طرفین درگیر در پای میز مذاکرات سیاسی قطعا نیازمند مشارکت دولت و حمایت از متحدان‌شان است. زمانی که آتش‌بس در سوریه به واقعیت رسید ما شرایط لازم را برای آغاز یک روند سیاسی مفید و موثر خواهیم داشت. ما معتقدیم که در نهایت مردم سوریه قادر خواهند بود تا در خصوص سرنوشت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه تصمیم بگیرند و این کار باید از طریق روند سیاسی صورت گیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن امیدوار است با اعضای ائتلافی‌اش و اعضای سازمان ملل از طریق روند ژنو همکاری کند تا بتواند یک نتیجه سیاسی را که در پی آن مردم سوریه قادر خواهند بود سرنوشت بشار اسد و مشروعیتش را تعیین کنند، هدایت کند.

وی ضمن تاکید بر نقش روسیه در این روند، گفت: آمریکا امیدوار است بتواند با همکاری روسیه و استفاده از نفوذش روند سیاسی را در سوریه پیش ببرد. مسکو باید انتخاب کند که نقش موثری را در حمایت از آتش‌بس از طریق مذاکرات آستانه و مذاکرات ژنو ایفا کند.

تیلرسون افزود: من امیدوارم که ما بتوانیم در این روند که منجر به ثبات سوریه خواهد شد حمایت روسیه را داشته باشیم. در حال حاضر آنها متحد بشار اسد هستند. آنها باید بر روی اسد تاثیر بگذارند. روسیه باید درباره ادامه ائتلافش با اسد به خوبی بیندیشد.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه، گفت: هر زمان که از این نوع حملات وحشتناک اتفاق می‌افتد روسیه به سطح مسئولیت بیشتری نزدیک می‌شود. ناتوانی روسیه در خلع سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که مسکو نتواند از وقوع "حمله شیمیایی خان شیخون" پیشگیری کند.

تیلرسون گفت: چه روسیه در این موضوع (حمله هوایی خان شیخون) مشارکت داشته یا نداشته، و چه دمشق مسکو را در این قضیه دور زده باشد، روسیه به عنوان تضمین دهنده خلع سلاح شیمیایی بشار اسد، نتوانسته به تعهداتش عمل کند و قصور آن باعث مرگ کودکان و افراد بی‌گناه شده است.

وی درخصوص حمله موشکی آمریکا به یکی از فرودگاه‌های نظامی سوریه که به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در واکنش به استفاده ادعا شده از سلاح‌های شیمیایی صورت گرفت، گفت: پیام ما این است که نقض اصول بین‌المللی ادامه نادیده گرفتن قطعنامه‌های سازمان ملل و ادامه نقض توافقنامه‌ها دیگر قابل تحمل نیست.

تیلرسون گفت: این حمله هوایی تنها واکنشی به حمله شیمیایی بوده است. واشنگتن درس‌های خود را از تغییر خشونت آمیز دولت گرفته است. اصول اساسی آمریکا آزادی اراده و حق تعیین سرنوشت است و آنچه که آمریکا و متحدان آن می‌خواهند این است که مردم سوریه بتوانند سرنوشت خودشان را خود تعیین کنند. ما در لیبی شاهد تغییر خشونت‌آمیز دولت و آشوب‌هایی که به همراه آن به وجود آمده و مصیبت‌هایی که برای مردم این کشور به همراه داشته را شاهد بوده‌ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: فکر می‌کنم ما از گذشته درس گرفته‌ایم. هر زمان که یک تغییر خشونت‌آمیز دولت رخ داده ایجاد شرایط برای ثبات در آن کشور با مشکلات بیشتری روبرو شده و طولانی‌تر شده است.

وی در ادامه گفت: پیامی که هر کشوری می‌تواند از حمله موشکی آمریکا بگیرد این است که اگر اصول بین‌المللی و توافقنامه‌های بین‌المللی نقض شود اگر به تعهدات‌تان عمل نکنید و اگر تهدیدی برای دیگران محسوب شوید با واکنش متقابل روبرو خواهید شد.

تیلرسون ضمن رد گزارشات مبنی بر اینکه واشنگتن با حمله یکجانبه‌اش به سوریه به کره شمالی نیز هشدار داده است، گفت: در مورد کره شمالی صریحا اعلام کرده‌ایم که هدف‌مان یک شبه جزیره کره خلق تسلیحات اتمی شده است. ما قصد تغییر دولت در کره شمالی را نداریم.

وی همچنین گفت: از زمان روی کار آمدن ترامپ در سوریه و عراق شاهد پیشرفت عالی و چشمگیر نظامی بوده‌ایم. پیشرفت‌ها در موصل نیز بسیار عظیم و شگرف بوده و ارتش آمریکا با همکاری متحدانش به آزادسازی مناطق و آزادسازی رقه و از بین بردن داعش ادامه خواهد داد.
 
کلمات کلیدی : تیلرسون + سوریه + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.