نظر منتشر شده
۴۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 213754
گمانه زنی درباره سرنوشت سازمانی پر ماجرا؛
رفتن نجفی از میراث فرهنگی سرانجام قطعی شد؟
بخش داخلی الف، 9 بهمن 92
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۰۲
خبر رفتن محمد علي نجفي از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اولين بار ۲۰ روز پیش و در قالب بازنشر سرمقاله ماهنامه جهانگردان، توسط «الف» منتشر شد(لینک خبر). خبری که فردای آن روز توسط دکتر نجفی و در جلسه مدیران مسئول رسانه‌ها با ایشان، تکذیب شد. این‌روزها اما، خبر استعفاي دکتر نجفی به شدت قوت گرفته تاجايي كه برخي به دنبال يافتن جانشينش مي‌گردند.

در اولين اظهارنظرها شنيده شد كه صالحي اميري كه مدت ۷۰ روز سرپرست وزارت ورزش و جوانان بود، قرار است جانشين نجفي شود. اما صالحي اميري امروز در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به اين سئوال که گفته می‌شود شما به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی انتخاب شده‌اید گفت: خیر، چنین چیزی صحت ندارد؛ این موضوع را تکذیب می‌کنم.

صالحي اميري با بیان اینکه در این زمینه با من صحبتی نشده است در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود شما به عنوان گزینه اصلی این سازمان مطرح هستید، تصریح کرد: چنین چیزی صحت ندارد و من گزینه نیستم.

شنيده‌هاي «الف» نيز اين را تاييد مي‌كرد. اين خبرگزاري گزارش داد كه قرار است صالحي احتمالا به عنوان رياست كتابخانه ملي منصوب شود و احتمال حضور مسعود سلطانی‌فر - عضو شورای شهر تهران و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام - به جای محمدعلی نجفی قوت گرفته است.

علت استعفاي نجفي
درباره علت استفعاي نجفي دو گمانه وجود دارد. برخي معتقدند بيماري قلبي محمدعلي نجفي و فشار زياد كار در اين سازمان باعث شده پزشكان نسبت به بيماري او، عكس‌العمل نشان داده و نجفي را از فشار كار بيشتر منع كنند. عده‌اي ديگر اما بر اين باورند كه كثرت مشكلات در در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یکی دیگر از دلایل رفتن او از این سازمان باشد.

درباره علت استعفاي نجفي مهدی حجت - قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری - ترجیح داد فعلا در این زمینه اظهار نظری نکند. اما سمیع‌الله حسینی مکارم نخستین شخصی که از سوی نجفی در این سازمان منصوب شد، تنها به تأیید این شنیده‌ها اکتفا کرد. اسدالله درویش امیری - معاون امور حقوقی، مجلس و استان‌های این سازمان - نیز ترجیح داد درباره‌ی این موضوع صحبتی نکند و به ایسنا گفت: «نمی‌دانم. چرا از نزدیکانش نمی‌پرسید؟»

امین عارف‌نیا - مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - که دو روز گذشته را در همایش روابط عمومی‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در کاخ نیاوران بوده است و دو هفته پیش این خبر را تکذیب کرده بود، به‌دنبال پیگیری های انجام شده در پیامکی به اين خبرگزاري گفته: «بعدازظهر معلوم می‌شود.»

نجغي بعد از اينكه نتوانست از مجلس راي اعتماد براي وزارت آموزش و پرورش را دريافت كند، به سمت معاونت رئيس جمهور در سازمان ميراث فرهنگي منصوب شد. باوجود تلاش وي براي دوري از حاشيه‌ها اما برخي رسانه‌هاي تمركز زيادي بر وي داشتند. در مدت‌كوتاهي كه وي در اين سمت بود، چند حاشيه نيز براي وي درست شد. از جمله اظهارنظر وي درباره قليان كشيدن خانم‌ها، بازگرداندن شيردال از آمريكا كه برخي آن را تقلبي خواندند و همچنين ثبت چوگان بنام كشور آذربايجان كه انتقاداتي را به وي وارد كرد. حواشي مربوط به رئيس سازمان ميراث فرهنگي ميراثي است از دوران دولت‌هاي گذشته تا جايي كه افكار عمومي بر اين باور است كه تمام كساني كه بر صندلي اين معاونت نشستند، از مشايي، بقايي، ملك‌زاده تا نجفي اظهارنظرهايشان با حاشيه هايي همراه خواهد شد.

با اين حال طبق گفته هاي مدير روابط عمومي اين سازمان قرار است امروز تكليف اين ماندن و رفتن نجفي از اين سازمان مشخص شود. برخي گمانه‌ها حاكي است احتمال دارد كه نجفي به سازمان مديريت برنامه‌ ريزي برود. اين سازمان كه در زمان دولت گذشته منحل شده بود، قرار است بار ديگر توسط دولت يازدهم احيا شود.
 
؟
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۶:۱۶:۵۷
عجب !
یعنی ایشون الان بیماری قلبی گرفتن یا قبلا هم این بیماری رو داشتن ؟
اگه داشتن پس چرا الان دلیل رفتن خودشون رو بیماری قلبی می دونن ؟
اگه نداشتن هم ، این دلیل بر این است که سن زیاد چنین عواقبی را هم به همراه دارد... (1939793) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۰۰:۰۵
خداوند انشالله به اقای نجفی سلامتی عطا کند. (1940091) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۱:۵۳:۳۹
محمد علی نجفی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخبار منتشره مبنی بر استعفای خود را تکذیب و اعلام کرد: رییس جمهوری درباره رفتن یا ماندن من تصمیم می گیرد. (1940400) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۲:۱۲:۵۴
این سن و سال چیه همه یاد گرفتن!!! یعنی الان یه مشت سی و دو سه ساله رو بزاریم وزیر و معاون رئیس جمهور مشکلات مملکت حل میشه!!!
برادر من تیم ملی کشتی که نیست با جوان گرایی جواب بده دولته دولت!!! (1940752) (alef-10)
 
هموطن
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۰۰:۵۱:۱۹
بیماری قلبی نداشتن وقتی رفتن تو سازمان و دیدن و دیگه حضرات مشایی و بقایی میراثی باقی نگذاشتن که ایشون ازش نگهداری کنن بیماری قلبی گرفتن.... (1945492) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۶:۲۱:۲۷
جناب نجفی مدیری است بسیار توانا که متاسفانه از او به درستی استفاده نشد (1939802) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۳:۵۸:۱۴
فتنه گر واقعي كساني هستند كه با هوچيگري مانع به كارگيري مديران توانمد ميشوند (1940621) (alef-10)
 
عرفان
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۲:۴۰:۳۴
اره اونقدر مدیر توانایی بودند که ثبت چوگان بنام كشور آذربايجان رقم خورد.

متاسفم برای این همه حمایت غیر عادلانه و حزبی. (1941065) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۳:۳۸:۳۹
توانمندیشونو تو قضیه شیر دال به وضوح دیدیم ! (1941133) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۶:۴۳:۵۷
آقای دکتر نجفی هم مدیر لایقی هستند و هم استاد توانمندی و بالاتر از اینها انسان بسیار بسیار شرافتمندی هستند... براشون آرزوی سلامتی می کنم (1939850) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۲:۳۰:۴۷
جالبه یا بیماری یا مشکلات زیاد.
در هر دو حالت احتمالا ایشاتن تمایلی به حضور در این پست ندارند. یعنی یک نفر وقتی ببینه کارایی لازم رو نداره بره. این خیلی خوبه. شاید جای دیگه ایشون خیلی موثر باشه مثل آموزش پرورش ولی اینجا نه. ئقتی متوجه شدندبروند نشانه شجاعت ایشان است. (1940759) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۶:۵۵:۰۸
تا به امروز،یک سرپرست دلسوز برای میراث فرهنگی گزیده نشد. در این سی و پنج سال،بسیاری از گنجینه ها و میراث ما، به تاراج رفت،نا بود شد، خراب شد، زیر اب رفت. این نشاندهنده ی بی تفاوتی و نبود عرق ملی در بیشتر کادر های این سازمان و دیگر نهاد هاست. بنا های تاریخی ما که پنج،شش هزار سال دوام اورد،در این سال ها رو به نابودی رفت. چغا زنبیل را که یک شاهکار است، به امان خدا ول شده. تخت جمشید در روز روشن به وسیله ی شخصی شتاخته شده، سردیس ان ناپدید شد. سنگ نوشته ی خلیج پارس به وسیله ی افرادی در جهت سود بیگانگان خط خطی شد در حالی که باید در موزه ی ملی نگهداری می شد و گویا هنوز هم همانجا رها شده. خیلی خرابیها که نوشتن انها به توماری می رسد. سد ها را ساختند و دهکده ها و زمین هایی که پر از گنجینه بود،به زیر اب رفت. نگهداری و نگهبانی از انها به عهده ی چه کسانی بود. سازمان میراث فرهنگی،یک خانه تکانی اساسی می خواهد و رییس ان باید یک انسان تاریخ دان،پژوهش گر، دارای عرق ملی باشد. اما کو گوش شنوا? (1939876) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۴۶:۰۶
گوش شنوا ندارند ولی زبان دراز دارند (1940183) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۷:۳۸:۲۶
مطئنا بيماري غلتش نيست، در ضمن آقاي نجفي مدير قدرتمنديست، واقعا دلم ميخواهد بدانم چرا استعفا كرده (1939957) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۸:۳۱:۲۰
حیف که برود . خیلیها بودنش را تحمل نمی کنن (1940051) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۸:۵۲:۲۹
عجيب است أيشان بسيار توان مند است
و براي آموزش و پرورش شخص مناسبي است (1940084) (alef-10)
 
محمود
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۱:۴۸:۲۶
اتفاقا یکی از شاهکارهای!!! آقای نجفی تحمیل سیستم آموزشی نظام جدید در دبیرستان بود که متاسفانه کاملا غیرکارشناسی بوده و باعث افت سطح اطلاعاتی دانش آموزان فارغ التحصیلی نظام جدید نسبت به نظام قدیم بود.اکثر مباحث کاربردی در کتابهای دبیرستان به دلیل فشردگی ترمها حذف شد و پس از چند سال ایرادات و ضعفها و نامناسب بودن این نظام آموزشی عیان شد و زیان های جبران ناپذیری به سیستم آموزش کشور وراد کرد.

ضمنا یکی از دلایل عدم دادن رای اعتماد مجلس به ایشان عملکرد نامناسبش در فتنه 88 بود که کاملا بجا بود و خوشحالیم که کلید آموزش کشور به ایشان سپرده نشد. (1941000) (alef-10)
 
حسین بروجردی
۱۳۹۲-۱۱-۱۲ ۰۱:۱۳:۴۸
ببخشید شما چی از سیستم آموزشی می دانید من خودم تحصیل کرده نظام آموزشی قدیم (قبل از نظام جدید قبلی) بودم و با معدل 16 دیپلم گرفتم ودر دانشگاه نسبت به بچه های نظام بعدی خیلی کم می آوردم (1942934) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۰۲:۵۶
رئیس این سازمان باید فر راحتی باشد ...البته اگر تا به حال (در این چندسال )چیزی از میراث و فرهنگ ایران باقی مانده باشد ... (1940095) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۰۷:۱۸
حیف از این مدیران توانمند (1940101) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۲۳:۴۲
با عرض معذرت ایشون سازمان میراث فرهنگی را نتونستن به هر دلیلی (یا بیماری یا مشکلات اداره کنند) سازمانی که از 70 میلیون ایراتی شاید نصفشون 1 بار هم پاشون به این سازمان باز نشده باشه و اصلا ندونن صلاحیت این سازمان چیه
حالا چطور ایشون خودشون رو گزینه ی مطلوب وزارت آموزش و پرورش میدونستند آموزش پرورشی که همه ی ما با آن با سواد شدیم و فرزندان ما می خواهند از آن وزارت خانه تربیت شوند ایا سالم تر از ایشون وجود نداشت (1940138) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۹:۵۷:۳۶
اگر رفته باشد خیلی حیف بود (1940201) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۰:۱۲:۵۳
نمی دانم این دولت دارد چه می کند که روز به روز فاصله اش هم با اصلاح طلبان هم با اصولگرایان دارد بیشتر می شود.
شاید راه درست همین هست (اگر اکثر مردم ایران را غیر سیاسی بدانیم).
روزی مقاله ای در یکی از سایت های خبری خواندم که همان روز انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور این مسئله را مطرح کرد.
یعنی روحانی اگر جبهه خود را مشخص نکند شاید روزی شکست سنگینی بخورد.
البته یک سناریوی دیگر وجود دارد و آن پیروزی اعتدال و شکست احزاب دیگر هست.
برای من جالب هست که بدانم این دوره تاریخی در ایران چگونه سپری خواهد شد. (1940234) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۱:۲۸:۳۲
آقای روحانی پیر مردها را جمع کرده دور و برش (1940356) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۱:۳۲:۴۵
فکرمیکنم بابت ضایع شدن سر شیردال تقلبی هنوز کلافه است . (1940365) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۲۰:۱۴:۳۶
از غارت اثار تاریخی کلافه و نا راحتی قلبی گرفته (1941611) (alef-10)
 
مونا
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۱:۳۹:۳۹
مناسفانه این مشکل قلبی نمی دونم چرا همش سراغ مدیران با لیاقت و مردم دوست می یاد!!!!! (1940374) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۲:۱۲:۰۶
این همه می گفتند این دولت دولت پیر مردها اشت . همینطور پیش بریم تا آخر دولت نصف اعضای آن ریق رحمت را سر خواهند کشید . (1940435) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۲:۴۰:۲۴
سلام استاد توکلی تشکر از زحمات و فعالیتهای شما لطفا پیگیری بفرمایید شرکتهایی که در صدا و سیما تبلیغات می کنند زنان ان فیلمهای تبلیغاتی الزاما با چادر باشند تا ترویج حجاب چادر شود نه اینکه اکنون همه زنان حاضردرفیلمهای تبلیغاتی با مانتوهای رنگارنگ هستند و کم کم دارد چادر فراموش می شود تشکر (1940493) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۲:۵۶:۵۳
مشکل سازمان آقای دکتر نجفی نیست بلکه مشکل سازمان امثال آقایان حجت و بهشتی هستند که با ظاهری گول زننده چه خیانت ها که به میراث نکردند و اتفاقا اشتباه آقای نجفی این بود که سراغ این آدم ها رفت و اگر یک کم مکث می کرد و درد دل آدم های با سابقه و دلسوز این سازمان را می شنید متوجه می شد که گناه بهشتی در این سازمان به مراتب بیشتر از امثال بقایی بوده است (1940524) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۳:۱۵:۲۰
انصافا آدم تونمندی هستن امیدوارم از ایشون استفاده بشه (1940552) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۲۳:۵۰:۵۹
عاشق این مردم امیدوارم خبر دروغ باشه (1940604) (alef-10)
 
راوی
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۰:۲۹:۳۶
خیلی این خبر ناراحت کننده ست-توو دولت دکتر روحانی بیش از همه دلمون به دکتر نجفی و دکتر ظریف خوش بود حتی بیش تر از دکتر روحانی-استفاده از آقای نجفی بعنوان معاون میراث مث گذاشتن یه مهاجم نوک تراز اول توو پست دفاعی بود اگه ایشون بعنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب میشدن همراهی و حمایت فرهنگیان رو با خودشون داشتن و برا انتخاب همکارانشون هیچ مشکلی نداشتن ولی متاسفانه توو سازمان میراث با کدوم تجربه قبلی با کدوم آشنایی و همکار آشنا؟؟؟؟؟----متاسفانه نگذاشتند که شایستگان به ملت خدمت کنند! (1940673) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۰:۳۶:۲۷
اگر نجفی به دلیل دیگری غیراز بیماری این سازمان را ترک کند دولت روحانی بخش بزرگی از امکاناتی را که برای اعتلای کشور دارد از دست خواهد داد .رشد این سازمان باعث نگرانی متحجران و تنگ نظران است زیرا این گروه در دنیای کوچک وبسته خودشان گرفتارند وگسترش روایط فرهنگی را برای خودشان مضر میدانند .وانگهی سرمایه گذاری در این بخش چندان زود بازده نیست - هرچند درصورت استمرار سرمایه گذاری سوددراز مدتی را عاید کشور میکند - اما با مزاج فرصت طلبانی که از رانت نفت بهره ها برده اند سازگارنیست لذا آنان با گسترش فعالیتهای فرهنگی وگردشگری میانه ندارند .نکته دیگر اینکه ظاهرا برنامه سازان ما هم به ارزش واقعی این سازمان وفعالیتهایش آشنا نیستند چرا که اگر چنین درایتی در آنان بود سهم بزرگی از درآمدهای نفتی را در بودجه های عمرانی به توسعه صنعت گردشگری اختصاص میدادند تا گردشگران ما بازارهای گردشگری امارات وترکیه ومالزی را قبضه نکنند و مردمان فرهنگ دوست جهان که عاشق ایران هستند بتوانند به ایران بیایند ومردم ما هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر از صنعت گردشگری بهره مند شود واز اقتصاد تک محصولی رها شود . (1940678) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۰:۴۵:۴۱
نابسامانی و هرج و مرج از گذشته آن قدر زیاد است،که دیگر توانی برای دکتر نجفی نگذاشته است....... (1940688) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۱:۰۱:۰۵
نجفی ،منجی آموزش وپرورش است . آنانی که اورا کنار زدند قطعا نمی دانند که نجفی در قلب فرهنگیان جا دارد (1940701) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۳:۵۳:۴۳
اقای نجفی میراٍث فرهنگی هویت این ملت است کسی را میخواهیم که جانش را دربرابر غارتگران قدرتمند بدهد نه جا بزند (1940785) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۸:۲۴:۵۶
من در شورای شهر به ایشان رای داده بودم...یادم هست فقط به ایشان رای دادم...چون از طریق یکی از فامیلهایمان میشناختمشان...انسان بسیار فهمیده و مدیر بسیار کاربلدی هستند...به راستی که کشور در شرایط فعلی و با عدم حضور عزیزان کاربلدی که متاسفانه چند سالیست که بدیل شرایطی که همه آگاهنذ از نعمت حضورشان بی بهره ایم ، به افرادی همچون آقای نجفی نیاز بسیاری دارد. (1940837) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۰۸:۴۷:۵۵
باسلام.لطفاازوضعیت اثارباستانی طاق بستان که چندسال پیش توسط سازمان میراث فرهنگی برای محوطه سازی واماده کردن مقدمات جهانی شدن ویران شده گزارش تهیه فرماییدالبته اگه چیزی ازش باقی مونده باشه. (1940846) (alef-13)
 
کارمند میراث
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۱۹:۲۵:۱۹
واقعا حیف حیف حیف از رفتن دکتر نجفی که داشت تحولاتی ایجاد میکرد ولی باز حیف حیف حیف...؟؟؟ (1941546) (alef-10)
 
محمد لنگي
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۲۳:۱۶:۲۰
شده اخراجت كنن ولي بگو بزارن من امتحان بدم (1941828) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۱۲ ۱۸:۵۱:۳۹
سلام :
یک جریانی بطور مصنوعی قصد بزرگ و مطرح کردن این فرد را دارد والا جابه جا شدن یک نفررد از یک سازمان که این همه سرو صدا لازم ندارد .
ضمناً مثل اینکه آن جریان خبر ندارد که این آقا همان اول که رفت آمریکا و یک اٍثر تاریخی قلابی را بهش تقدیم داشتند ، به اندازه کافی هم بزرگ شد و هم مطرح گردید. (1944537) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۰۹:۱۱:۴۹
چرا به مردم دروغ مي گويند ؟ اين آقا 6 ماه پيش مي خواست سكاندار بزرگترين و پر كار ترين وزارتخانه كشور بشه. خودش نمي دونه با بيماري قلبي و كهولت سن نميتونه؟پس موضوع بيماري نيست . پست بالا تر و بهتره مي خواد.اگر بيماره چرا مجددا رئيس جمهور بهش كار داد ؟ قسم حضرت عباس را باور كنيم يا دم خروس ؟ لابد بيچاره تو خرجي زندگيش مونده كه روحاني شغل براش جور كرده يا شايد هم مملكت قحط الرجال است كه اين پيرمردهاي بازنشسته بيمار احساس تكليف مي كنند زير بار مسئوليت بمانند. آنهايي كه احمدي نژاد مظلوم و خدمتگزار را متهم به دروغگويي مي كردند چرا خودشان شهامت ندارند حقايق را به مردم بگويند؟ (1945672) (alef-13)