توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 163372
پاسخ رهبری به چند استفتاء فرهنگی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۹
پاسخ‌ مقام معظم رهبری درخصوص حقوق مؤلفان و پدیدآورندگان از سوی بهمن درّی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.

 
بهمن درّی ضمن تأکید بر رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان گفت: ناشران کشور باید با توجه به آموزه‌های دینی و قوانین و ضوابط موجود نسبت به رعایت حقوق کامل مؤلفان و پدیدآورندگان اقدام کنند.

 
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به دغدغه برخی از تشکل‌های صنفی نشر درباره عدم رعایت حقوق متقابل مؤلفان و ناشران و نیز مشکل انتشار غیرقانونی برخی از کتاب‌ها و کپی‌برداری از کتاب‌های ناشران و نویسندگان و همچنین عدم پرداخت حقوق صاحبان اثر از سوی برخی از ناشران و تأمین هزینه‌های تولید کتاب توسط پدیدآورندگان بجای ناشران، با اشاره به مقررات و آیین‌نامه‌های موجود تصریح کرد: بر مبنای آموزه‌های دینی و قوانین جاری کشور ناشران و پدیدآورندگان باید ضمن رعایت حقوق یکدیگر چرخه نشر کتاب را به حرکت مضاعف درآورند.

 
درّی ضمن استناد به پاسخ مقام معظم رهبری به سه استفتاء درباره حقوق مؤلفان، مترجمان و صاحبان آثار هنری، تجدید چاپ کتابها و حق تألیف افزود: پاسخ صریح مقام معظم رهبری در این زمینه راهگشا خواهد بود.

 
متن سه استفتاء از مقام معظم رهبری به این شرح است:

 
س: آیا جایز است مؤلفان و مترجمان و صاحبان آثار هنری، مبلغی را در برابر زحماتشان و یا به عنوان حق تألیف در مقابل تلاش و وقت و مالی که برای انجام آن کار صرف کرده‌اند، تقاضا نمایند؟

 
ج: آنان حق دارند در برابر واگذاری نسخه اول یا اصلی اثر علمی و هنری خود به ناشر، از وی هر مبلغی می‌خواهند، دریافت نمایند.

 
س: تجدید چاپ کتابها و مقاله‌هایی که از خارج وارد شده و یا در داخل جمهوری اسلامی ایران چاپ می‌شوند، بدون اجازه ناشران آنها چه حکمی دارد؟

 
ج: مسئله تجدید چاپ کتابهایی که در خارج از جمهوری اسلامی ایران منتشر شده‌اند و یا تصویربرداری به طریق افست از آنها، تابع قراردادهایی است که راجع به آنها بین جمهوری اسلامی ایران و آن دولتها منعقد گشته است و اما کتابهایی که در داخل چاپ می‌شوند، احوط این است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجدید چاپ کتاب رعایت شود.

 
س: آیا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و یا وجود عبارت «حقوق چاپ برای مؤلف محفوظ است»، جایز است؟

 
ج: احوط این است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان برای تجدید چاپ رعایت شود.
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته