توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468473
رویارویی تند نامزدهای انتخابات فرانسه در آخرین مناظره تلویزیونی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۹
دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ادامه مبارزاتی طولانی و تلخ، در یک مناظره پرحرارت تلویزیونی شدیدا به یکدیگر تاخته اند

به گزارش ایسنا، مناظره بین مارین لوپن از حزب جبهه ملی و امانوئل ماکرون نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شب گذشته برگزار شد.

در آخرین مناظره انتخاباتی ماکرون و لوپن درباره مسائل مبارزه با معضل بیکاری، مقابله با تروریسم و افزایش امنیت مردم، بهبود اوضاع اقتصادی، نقش فرانسه در اروپا، پاسخ مناسب به بحران پناهجویان و روند مهاجرت به عنوان محورهای اصلی مناظره همدیگر را به چالش کشیدند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هفتم ماه مه برگزار می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، امانوئل ماکرون گفت که استراتژی رقیب او مارین لوپن از راست افراطی "این است که دروغ بگوید" و در مقابل لوپن رقیب خود را "دردانه بی‌شرم سیستم" توصیف کرد.

ماکرون در نظرسنجی‌ها با فاصله زیادی از رقیب خود پیش است هر چند فاصله آن دو کاهش یافته است.

هدف هر دو نامزد جلب نظر ۱۸ درصدی است که هنوز در مورد رای روز یکشنبه به تصمیم روشنی نرسیده‌اند.

این اولین بار است که هیچ کدام از نامزدهای مرحله دوم رای گیری متعلق به احزاب عمده نیستند.

بخش اعظم مناظره که ۱۶۰ دقیقه طول کشید با بحث‌های آتشین همراه بود و هر دو طرف به شخصیت هم پریدند.

لوپن رقیب ۳۹ ساله خود را "نامزد جهانی سازی بی‌رحمانه" خواند که حاضر است دارایی‌های فرانسه را به تاراج دهد و کنترل کشور را واگذار کند.

ماکرون در مقابل رهبر ۴۸ ساله جبهه ملی را استاد "هراس افکنی" توصیف کرد که حرف زیاد می‌زند "اما چیزی در چنته ندارد."

مسائل اقتصادی

ماکرون اذعان کرد که فرانسه برای ۳۰ سال نتوانسته مشکل بیکاری را حل کند و افزود: راه حل او ایجاد فرصت برای شرکت‌های کوچک و متوسط جهت اشتغال‌زایی است.

لوپن از او پرسید چرا وقتی وزیر اقتصاد بود این طرح‌ها را اجرا نکرد؟

او گفت با تدابیر حفاظت گرایانه تجاری، از دارایی‌های ملی و مشاغل فرانسوی حفاظت خواهد کرد.

لوپن گفت، می‌خواهد نه فقط مرزها و موافقتنامه‌های تجاری را به طور کامل کنترل کند بلکه می‌خواهد شاهد "بازگشتی به واحد پول ملی" باشد چون "این اهمیت محوری دارد."

مساله تروریسم

لوپن رقیب خود را متهم به غفلت در مورد اسلام گرایی افراطی کرد اما ماکرون گفت طرح‌های رقیبش بهانه‌ای به دست تروریست‌ها می‌دهد.

ماکرون گفت، او تدابیر امنیتی موجود را تقویت خواهد کرد اما پافشاری کرد که فرانسه باید با سایر کشورها همکاری کند و بستن مرزها و اخراج‌ها راه حل نیست.

رهبر جبهه ملی افزود: بنیادگرایی اسلامی باید "ریشه کن" شود و این به معنی بستن مساجد افراطی، اخراج موعظه گران نفرت و هدف گرفتن منابع مالی آنها از کشورهایی مثل "قطر و عربستان سعودی است."

لوپن در جریان این مناظره اظهار داشت: دلیلی ندارد با روسیه وارد جنگ سرد شویم. به جای آن باید با روسیه روابط دیپلماتیک، تجاری و استراتژیک برقرار کنیم. روسیه هیچ وقت دشمن فرانسه نبوده است.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه + لوپن + امانوئل ماکرون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.