نظر منتشر شده
۷۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 220016
خودروهاي خارجي كه ارز كشور را دور زدند؛
رانت 3600 ميلياردي واردات خودرو
بخش داخلی الف، 27 اسفند 92
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۴
اين جمله‌اي بود كه وزارت را از اولين وزير زن جمهوري اسلامي، گرفت: «به جای اين که ارز مرجع را به داروهای حياتی مورد نياز و برخی تجهيزات پزشکی که امروز مهمترين اولويتهای کشور هستند، اختصاص دهند، آن را برای واردات لوازم آرايشی و خودروهای لوکس درنظر گرفته‌اند»

حالا با انتشار گزارش كميسيون اصل ٩٠ مشخص شد كه ابعاد اين ماجرا بسيار تكان‌دهنده بوده است. در فاصله شهريور تا آخر مهرماه ٩١ كه يكباره سفره‌هاي مردم به يك سوم کاهش یافت، ارزش پول ملي سقوط كرد و قيمت دلار افزايش پيدا كرد، وارد كنندگان سودجو، ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را دريافت مي‌كردند و با واردات خودرو آن را به قيمت روز و با احتساب دلار ۳۵۰۰ توماني به فروش مي‌رساندند.

در روزهايي كه مسئولان دولت قبل از قرار داشتن كشور در شرايط «شعب ابي‌طالب» سخن مي‌گفتند، واردات خودرو به طرز شگفت‌آوري افزايش پيدا كرد. براساس آمار ارائه شده در گزارش مجلس ارزش واردات خودرو در سال ٩١ به نسبت سال قبل از آن افزایش ۵۹/۳۰ درصدی داشته كه مبلغي بالغ بر یک میلیارد و ۸۴ میلیون دلار را شامل بوده است. اين واردات خودرو از جهت وزن نیز با ۷۳/۱۲ درصد افزایش به ۷۲ هزار تن رسیده است.

درست در مهرماه سال ۹۱ كه قيمت‌ ارزها افزايش پيدا كرده بود ۳۹۰۰ دستگاه خودرو به ايران وارد مي شود. تنها در اين ماه حدود ٢٠٠ دستگاه افزايش واردات خودرو وجود داشت. مهمتر اينكه خودروها وارد شده در اين ماه، اتفاقا از نوعي بودند كه در مدت زمان كوتاهي پس از ورود، با ممنوعيت ثبت واردات روبه‌رو شده بودند. همين موضوع يكي از نكاتي است كه مجلس با بررسي آن مشخص شد ريشه‌هاي رانت اطلاعاتي است كه ممكن است به برخي واردكنندگان رسيده باشد.

كميته تحقيق تصريح مي‌كند كه بر اساس گزارش‌های گمرک، ارزش ریالی تمامی خودروهای وارداتی در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۱ با دلار ۱۲.‌۲۶۰ ریال محاسبه شده است و این در حالیست که وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود که از تیرماه به بعد ارز ۱۲.‌۲۶۰ ریالی به واردات خودرو تخصیص پیدا نکرده است. ضمن اینکه عمده واردات در نیمه دوم سال ۹۱ نیز بر اساس ثبت سفارش‌های انجام شده با ارز مرجع بوده که حقوق و عوارض گمرکی آن نیز با تعرفه ۴۵% ارز مبادله‌ای پرداخت شده که تقریباً معادل تعرفه ۹۰ درصدی ارز مرجع بوده است.

يكي از مهمترينن نكات اين تصميم‌گيري، در پايين آوردن تعرفه واردات خودرو نهفته است. دولت با اعلام ارز ۲۴۸۵۰ ريالي به جاي ۱۲۲۶۰ ريالي تعرفه اين خودروها را از ٩٠ درصد به نصف (۴۵%) كاهش مي‌دهد.

در بخش ديگری از اين گزارش با عنوان وقت شناسی با رانت اطلاعاتی آمده است: «در مهر ماه ۱۳۹۱ ناگهان شاهد افزايش حجم ورود خودروهای گران قيمت آن هم درست پيش از اعلام ممنوعيت واردات اين خودروها بوديم. براساس آمار گمرک ايران در مهر ماه ۱۳۹۱ در مجموع ۳۹۰۰ دستگاه خودرو وارد کشور شده است که از اين نظر در مقايسه با آمار واردات ماه‌های قبل با حدود ۲۰۰ دستگاه افزايش، ۴/۵ درصد رشد را نشان می‌دهد که تا حدودی می‌توان آن را طبيعی دانست. اما ميانگين قيمت خودروهای وارداتی نشان می‌دهد که بخش عمده ای از اين خودروها از نمونه‌های گران قيمت بوده‌اند که مدتی بعد ممنوعيت ثبت سفارش و واردات آنها به اجرا درآمد.»

کمیسیون اصل ٩٠ مجلس با توجه به گزارش‌های أخذ شده و توضیحات مسئولین ذیربط در این خصوص نظر قطعي خود را اينگونه اعلام كرده است:

۱ ـ استفاده نادرست از منابع ارزی و سرمایه بیت‌المال در این روند محرز می‌باشد.

۲ ـ سوءاستفاده برخی از واردکنندگان و دلالان از فرصت بحران ارزی و اقتصادی کشور مسلم است.

۳ ـ سوء مدیریت در برخی از دستگاه‌ها مشهود می‌باشد.

۴ ـ علیرغم هشدار و اعلام مراتب از سوی کمیسیون اصل نود به دستگاه‌های ذیربط (بر اساس جلسات برگزار شده، جلسات هماهنگی با مسئولین دستگاه‌های مرتبط، مکاتبات مکتوب و هشدار مکرر که مستندات آن در پرونده موجود است) کوتاهی آن‌ها در انجام وظیفه قانونی خود محرز می‌باشد.

۵ ـ کاهش تعرفه واردات برخلاف قانون مصوب مجلس از ۹۰% به ۴۵%

براساس گزارش مجلس سه حالت براي اين سودي كه اين افراد از واردات و سرمايه‌اي كه از بيت‌المال به جيب آنها سرازير شده وجود دارد. حالت اول: تعرفه ۹۰% و ارزش افزوده ۵% همگی بر مبنای ارز مبادله‌ای ۲۴۸۵۰ ريال. حالت دوم: تعرفه ۹۰ درصد و ارزش افزوده ۵ درصد بر مبنای ارز مرجع ۱۲۲۶۰ ريال. حالت سوم: تعرفه ٤٥ درصد و ارزش افروزده ٥% براساس قيمت ارز مبادله‌اي ۲۴۸۵۰ ريال كه مجلس معتقد است اين رقم واقعي است به شرح زير است:

حالت اول: مبلغ ۴۶۰/۳۷۷/۶۴۵/۰۰۲/۱۱ ريال

حالت دوم: مبلغ ۳۳۰/۹۰۷/۴۹۵/۶۱۵/۳۷ ريال

حالت سوم: مبلغ ۶۹۰/۶۷۷/۳۰۵/۷۷۲/۳۶ ريالحالا بايد منتظر ماند و ديد كه چه زماني پرونده اتهامي و مستندات اين افراد به دادگاه ارائه مي‌شود؟ چه زماني قرار است با «سوء مديريت‌هاي مشهود»، «استفاده نادرست از منابع ارزي» و «سرمايه بيت‌المال» برخورد شود.

آيا همت جدي وجود دارد تا با سرمايه‌داران سودجو و بي‌ايماني كه در شرايط سخت تحريم، به فكر پركردن جيبشان بودند، برخورد شود؟ چه افرادي در كاهش تعرفه واردات خودرو نقش داشتند و با چه هدفي اين كار انجام شده است؟
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۸:۴۸:۲۸
اين افراد سود جو همه بايد اعدام شوند تا درس عبرتي براي بقيه باشند. (2030966) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۲۴:۴۴
نمی توان فقط به افراد فاسد خرده گرفت چرا که اینان زاییده عدم نظارت و بازرسی هستند.
در هر شرکت و سازمانی وابسته به دستگاه های اقتصادی، واحدهای حقوقی و حسابرسی مستقر هستند که وظیفه شان حضور در کلیه عملیات است. اما می بینیم که مثل دومینو، بعضی فسادها به خواست خدا و افشاگری افراد غیره فاش می شوند.

اگر کسی باید محاکمه شود، قبل از همه ناظران مربوطه هستند.

تاکنون کلیه فسادها پس از رخداد و تغییر مدیر مربوطه اعلام شده اند . یعنی حسابرسان داخلی و واحدهای حقوقی در سازمانهای اقتصادی گماشته مدیران و سر به مهر هستند.

اگر اراده ای برای مبارزه با فساد هست، باید از سازمانهای نظارتی در مراکز مهم مثل بورس، صنایع، گمرکات و بانکها آغاز کرد. (2031433) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۱۹:۵۲
دوست عزیز همسرمن بیماری ام اس داره خدا میدونه این چند ماه چقدر بما سخت گذشت . حال این افراد از هر آیین و ... هستند یا نیستن مهم اینکه بعنوان یک انسان وجدان ندارن من نمیدونم چرا زندگی با بیمار اونهم از نوع خاص بازی میکنن
ارز دارو بیماری ام اس ، سرطان و...= لکسوس ،پورشه و... (2031536) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۰۰:۳۹
از خون شهیدان وطن .................... دمیده .
از سایت الف تقاضا دارم اجازه دهد تا کاربران نقطه چینها را در پاسخ با کلمه ای که در خور این وضعیت باشد پر کنند . (2031606) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۶:۱۷:۳۵
چرا اعدام اعدام راحت ترین راه برای سرپوش گذاشتن به بسیاری از فسادهاست مگر نروژ و سوییس با اعدام تبدیل به یک کشور مرفه و امن شده اند ؟ (2031745) (alef-13)
 
حمید صحرایی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۰۰:۰۸
در ابتدای تخصیص ارز از طریق صرافی های طرف قرارداد بانک مرکزی، طی نامه ایی به سایت احمدی نزاد هشدار دادم که با توجه به تحریم و محدود بودن ارز در قبال اختصاص ارز از تجار وثیقه ملکی اخذ کنند تا تجار پس از فروش کالا با محاسبه قیمت بر مبنای ارز دولتی نسبت به ازاد سازی وثیقه اقدام کنند. بیشتر قوانین و بخشنامه های دولتی در راستای تامین بودجه انجام شد ولی در جهت تامین ریال دولت اشتباهات بزرگی کرد تا اشخاصی به صورت عام و مسئولینی به صورت خاص از این بخشنامه ها سو استفاده کنند. (2031784) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۲۶:۰۳
کجان دانشجویان انجمن اسلامی مستقل؟؟؟چرا نامه نمیزنن در رابطه با این رانت کلان در دوولت قبل و تقاضای رسیدگی سریع از قوه قضائیه نمیکنن؟؟؟ (2031824) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۰۵:۱۹
بهتر فکر برخورد با این جماعت را فراموش کنید.
هنوز یادمان نرفته که آقای شاهرودی می خواست لیست مفسدان اقتصادی را بمرو شهید پرور اعلام کند؟
مردم شهید چرور هنوز هم شهید میدهند ولی آقای شاهرودی کجاست؟
لیست اسامی مفسدان اقتصادی کجاست؟
مفسدان از کدام قبیله بودند؟ کدامین طایفه پشت سر آنها بود؟
جواب مردم داده نمی شود.
آیا مسئولین می توانند خد را هم سر کار بگذارند همانطور که مردم را سر کار گذاشته اند؟
نمیدانم. (2030984) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۰۵:۳۹
خب معلومه دیگه فکر کردید چه کسی محاکمه میشه. یه جمشید بسم الهی رو پیدا می کنن میگن این بود! این بود! مردم مطئن هستن که آقای ایکس و ایگرگ هیچ وقت نه محاکمه میشن و نه محکوم! و طبق روال همیشگی مسئول فقط مسئول جیب خودشو و فامیل های دور! و نزدیکه و در پایان پست و تحویل مسئول! بعدی میده و میره یه جای بهتر (2030985) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۰۹:۰۶
هر چی فکر کردم جمله ای به نظرم نیامد که عمق تنفرم را بازگو کند!
چی فکر می کردیم؟ چی شد؟
لطفا به همین راه و روش ادامه دهید!
این پست ها دائمی نیست!
از همین امروز به فکر فردای خودتان و خانواده و دوستان و هم مسلکانتان باشید!
خوردن بیت المال دیگر زشت و کریه نیست!
جایز است !
بفرمائید!
اینجا ایــــــــــــــــران است !
ام القرای جهان اســـــــــــــــــــــلام ! (2030992) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۰۹:۴۷
شاهکارهای جناب احمدی نژاد این رییس جمهور موفق و اعجوبه آفرینش یکی پس از دیگری هویدا می شوند.. فقط موندم با این همه پول میخواد چیکار کنه؟ میتونه واسه خودش اصلا یه کشور تاسیس کنه نه دانشگاه......... (2030995) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۲۰:۰۰
فقط با تغییر رئیس جمهور، اتوماتیک مدیران دستگاهها همه پاکدست نمی شوند!
باید بدون استثنا کلیه مدیران ارشد احمدی نژادی در بانکها، بورس ها و مراکز مهم اقتصادی تغییر کنند و تا پایان دولت آقای روحانی به مرخصی فرستاده شوند.
سپس آقای روحانی که فرد شریفی هستند باید سیستم نظارتی را در دولت بکار ببندند که درهای آن بر روی مردم و گزارشگران فساد باز باشد تا با دریافت گزارش فساد، آنرا در نطفه خفه کنند.
نه اینکه آنقدر بوی گند عفونت فساد بپیچد که مجبور شوند عضو را قطع کنند. (2031816) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۱۹:۳۲
قابل توجه قوه قضائیه (2031008) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۲۷:۰۵
سرمایه داران سود جو و بی ایمان ؟
اونهایی که ارز داروهای سرطان وام اسو ... به این سرمایه داران بی ایمان در قبال شیتیل = رانت میدن چی؟

موسوی نژاد (2031011) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۲۷:۴۱
دولت پاک !!!!!!ملت را بیچاره کرد وکوتاهی دستگاه نظارتی هم باعث ادامه آن شد.ملت مقاومت کند وتورم پدرش را در بیاورد برای عده ای نان داشته باشد 24 خرداد خوب شد که نه بزرگ به این روش مدیریتی گفتیم (2031012) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۳۲:۳۳
باز خدا پدر رانت خوار 650میلیون یورویی رو بیامرزه که برای خوراک دام و طیور انجام گرفت که میشه بعبارتی 2.7 10^12 اما این چی بجای دارو 3.6 10^12 لوازم آرایشی و خودروی لوکس دم دستجردی گرم که این رو افشا کرد (2031838) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۳۶:۰۶
آيا همت جدي وجود دارد تا با سرمايه‌داران سودجو و بي‌ايماني كه در "شرايط سخت تحريم، به فكر پركردن جيبشان بودند، برخورد شود؟ چه افرادي در كاهش تعرفه واردات خودرو نقش داشتند و با چه هدفي اين كار انجام شده است؟"
جواب خیلی ساده و صریحه : نه !!! (2031024) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۴۲:۱۴
سلام. از رئيس محترم قوه قضائيه جناب آقاي لاريجاني انتظار داريم به عنوان مدعي العموم وارد شده و رسيدگي نمايند بدون اغماض و با عدالت علي ع. (2031029) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۹:۴۹:۴۱
همواره اینچنین بوده که وقتی آب از سر گذشت، فغان برآوردیم آی دزد آی دزد!

درحالیکه سیستم حسابرسی نوین حکم می کند تا در حال و در زمان وقوع جرم، چنان نظارتی بر دستگاه های اقتصادی بورس و بانک و بیمه و گمرک حاکم باشد تا اجازه تخطی به ویژه خواران ندهد.

متاسفانه اینچنین نیست و علتش مدیریت طولانی مدت توسط افرادی به هم وابسته در شرکتهای مهم وابسته به مراکز مهم اقتصادی است.
اگر هر دو سال به دو سال مجموعه مدیران خرد و کلان مراکز اقتصادی تعویض شوند، برخی فرصت اینگونه پلشتی ها را نخواهند داشت. (2031034) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۱:۰۵
مگر مقصر جمشيد بسم الله نبود!؟!؟
تا زمانى كه يقه سفيدهاى دولتى كه چنين شرايطى را بوجود آوردند برخورد نشود در بر همين پاشنه مى چرخد.اين را هم بدانيد كه همه چيزمان بايد به هم بيايد. نمى توان انتظار بخش خصوصى پاكدست داشت در حالىكه ........ (2031047) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۴:۳۷
باسلام
به نظر من تهيه گزارش وقتي كه ضمانت اجراي بازپس گيري حقوق شهروندي را نداشته باشد بيشتر شبيه به سوپاپ مي باشد. اگر قصد دارند براي مردم كاري كنند لطفا قوه محترم قضائيه ملاحظات و روابط آقازادگان و وابسته هايشان را فراموش كند و مطابق قانون عمل كند. من كه بعيد مي دانم اين پرونده هم به سرانجامي برسد. (2031054) (alef-13)
 
amir irani
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۴:۵۷
اسنها نشانه هایی دیگر از پاکترین دولت ایران بوده است.باور کنید بخاطر همین خودروها چند هزار نفر بخاطر کمبود دارو و یا گرون بودن دارو از دنیا رفتند.

ما که نه حق اعتراض داریم نه حق شکوه و گلایه پس باید به خود ببالیم که همچنین مدیران با لیاقت و زحمت کشی داریم . خدایا شکرت (2031055) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۵۲:۵۶
ای کاش این مدیران را مسئول خشک کردن دریاچه ی ارومیه کنند تا این دریاچه هیچ وقت خشک نشود (2031592) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۳۸:۱۸
دولت قبلی خراب کرد ولی اینو بدون تو دولت جدید واردات خودرو 35 درصد افزایش داشته...نیروی انتظامی هم اعتراض کرده و گفته تو این اوضاع اقتصادی این کارا بیهودست (2031685) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۳۹:۴۵
واردات افزایش پیدا کرده ولی با دلار سه هزار تومانی نه با دلار 1200 تومانی که فقط افراد خاص در دولت عدالت محور مهر گستر وارد می کردن وبا دلار 3600تومانی می فروختن (2031848) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۶:۰۳
خانه از پای بست ویران است خواجه در خیال تعرفه نیسان است (2031059) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۷:۰۹
همه می دانند که واردات خودرو از سالها پیش دست آقازاده ها بوده و با تغییر دولتها نوع خودروهای وارداتی تغییر می کرده و سودش تو جیب گروه بعدی میرفته
...
در شرایطی که همه جا خط قرمز وجود داره و همه خودشونو با نظام یکی می دانند ، کسی نخواهد توانست ابعاد کارهای «آقازاده های مملکت» را افشا کند... (2031666) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۲۲:۰۸
همش رانت
همش فساد
همش اختلاس
میشه لطفا چهار تا آدمی که دلسوز مردم و متخصص و مسئولیت پذیر و به فکر منافع ملی باشند را معرفی کنید تا مردم از این انقلابی که کردند بیشتر از این پشیمون نشوند. (2031071) (alef-13)
 
عبدالهی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۲۸:۴۸
سلام.
این مطالب را برای چه منظوری به مردم بد بخت میگویید.چرا باعث میشوید درد مردم تازه شود.کارتان اسخوان گذاشتن روی زخم مردم شده. بخدا مردم میفهمند و خبر دارند.شماها که سرتان را زیر برف کرده اید باید بیدار شوید.بجای نبش قبر الان تا دیر نشده جلوی این اقای وزیر بیست ساله صنعت و معدن را بگیرید.پرونده درخشانی در این جوری مسایل دارد.بروید دوستان و شرکایشان را بررسی کنید..خدا وکیلی مردم را سر کار گذاشتید.خدا از سر تقصیرات همه بگذرد (2031082) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۴۵:۰۱
هر دم از پاکدست ترین دولت تاریخ بشر بری میرسد.... (2031112) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۰:۴۴
مطمئن باشيدآب ازآب تكان نمي خورد اونايي كه اين كارو كردن دم كدخدارو ديدن وكردن بدبخت من كارمند كه بايد با800هزارتومن حقوق اجاره خونم بدم 4سرعائله روهم اداره كنم (2031160) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۲:۴۳:۳۵
خب خدا خیرت بده عائله رو کمتر میکردی (2031348) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۳:۰۲
من از خوراک و پوشاک خانوادم زدم تا بتونم دارویی رو که به واسطه این اعمال گرون شده رو برای خانمم تهیه کنم. من از حق خودم نمی گذرم. و از نماینده مجلس هم نمی گذرم که اگر بخواهد از کنار این موضوع به راحتی عبور کند.
متاسفانه انسانهای زیادی به خاطر تامین نشدن پول داروی گران آسیب جانی دیدند. (2031169) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۴:۱۱
سلام این قطره ای از دریای فساد است . این موضوع در مورد کلیه واردات صادق است نشانه این موضوع بزرک شدن سفره جند صد نفر و کوچک شدن سفره ملیونها نفر این نتیجه سیستم بیمار و فاسد است (2031171) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۲۹:۲۴
مسئولین لطفا خجالت بکشید،تاکی باید مردم شما را تحمل کنند؟ (2031223) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۳۴:۱۱
با سلام ، اكثر مردم ايران هر سختي را به خاطر عظمت جمهوري اسلامي تحمل مي كنند و لي در مقابل افراد زالو صفتي هستند كه از هر موقعيتي براي پر كردن جيب خود استفاده مي كنند . در نتيجه فقرا، فقير تر و ثروتمندان غني تر مي گردنند. وظيفه مسئولان بخصوص مراجع قضايي است كه با توجه به خون شهدا و حق مظلوان، بدون هيچ ملاحظه و مصلحت بي مورد ، با افراد خاطي برخورد سريع و شديدي كنند و آنان را به مردم معرفي ننمايند. (2031236) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۲۸:۴۵
دوست عزيز، تا حال كداميك از مسئولين نظام و يا خانوادههاى آنها به خاطر كمبود دارو و يا .... دچار مشكل شده اند. مشكل با يك تلفن حل مى شود
شما هم فعلا مى توانيد به نفرين كردن ادامه بدهيد. (2031447) (alef-13)
 
میعاد
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۲:۱۵
نه همیشه تحمل این وضعیت و پاس داشتن خون شهدا و بزرگ کردن دفاع مقدس و همیشه در صحنه بودن برای مشت زدن تو دهن امریکا و با تحریما ساختن و هوای سرطانی استنشاق کردن وسوختن وظیفه مردمه به جرات میگم بیشتر مسئولین مسئولیتی در قبال این موضوع ندارن که اگه ذره ای احساس مسئولیت می کردن الان وضعیت این نبود ماشینهایی که مردم سوار میشدن خداد میلیون نبود که تازه ارابه مرگشون باشه، آمار مرگ و میر جاده ای اینقدر نبود،آمار سرطان رو به رشد و فزاینده نبود، محیط ریست مملکت اوضاعش این نبود،مردم شمال پرنده مهاجر شکار نمیکردن واسه تامین معاششون، دریا چه ارومیه،رود هیرمند،پلنگ ایرانی از بین رفت و نمیدونم چند گونه دیگه رو به نابودیه،م خب دیگه آمار فساد مالی میلیاردی که دیگه اصلاً عادی شده و تازه نبایدم بزرگش کرد،خب آمار ایدز،تنوع مواد مخدر در ایران ماشالا اصلاً حرفشو نزنین اونم تقصیر ما نیست افغانستان همسایمونه البته لابراتوار هاش تو ایرانه همکاری مشترک امضا شده،بیکاری،فساد ،مرگ به دلیل کمبود دارو و امکانات پزشکی ،و هزار تا کوفت و زهرمار دیگه ...
هیچ کس جز عامه مردم که دستشون از همه جا کوتاهه وظیفه مقابله نداره وظیفه دفاع از ایران وظیفه تحمل کردن بدترین شرایط رو نداره مسئولین فقط باید نظارت دقیقی رو تحمل مردم داشته باشن تا خدایی نکرده کسی شونه هاش خم نشه اعتراضی نکنه (2031460) (alef-13)
 
سینا
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۹:۱۶
خییر همتی وجود نداره آخه این سرمایه داران بی ایمان کیا میتونن باشن؟یکم فکر کنید؟کیان که میتونن همچین رانت هایی دریافت کنن؟ بعد این رانت ها رو از کیا می تونن بگیرن اینش جالبه پس نه با سرمایه داران بی ایمان مقابله میشه نه میشه که با کسانی که این رانت ها رو به سرمایه داران بی ایمان داده مبارزه کرد

از قدیم گفتن چاقو هیچ وقت دسته خودشو نمیبره...


پانوشت: در مثل جای مناقشه نیست این نظر هم قابل درج نیست میدونم (2031469) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۷:۴۰
مظلوم ملت ایران که باید در سایه عدم وجود آزادی تجارت و اطلاعات کیسه بعضیا را پر کنند (2031271) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۲:۱۸:۴۵
اگر با ريشه هاي فساد برخورد نشود قطعآ آينده نظام وانقلاب در خطر خواهد بود و مردم اعتماد و اميدشان را از دست بدهند به همه چيز پشت خواهند كرد . (2031313) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۲:۳۳:۱۳
باز هم دم خروسی دیگه از پاکترین دولت تاریخ ایران!!! (2031331) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۲:۳۸:۳۶
خدا بیشتر رسوایشان کند (2031340) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۲:۴۲:۰۰
خدایا چرا به داد ما نمیرسی!مردیم از گرانی (2031342) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۰۶:۲۴
آقا اين مديران قبل از استخدام گزينش شدن پس اين دستگاه هاي نظارتي فقط بلدند امثال ستار بهشتي رو دستگير كنند (2031392) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۱۰:۵۰
خدا بیامرزه پدر و مادر شما رو که با این پیگیرهایی که دارید
دست عوامل فساد رو رو میکنید.

منتظر خبرهای داغ شما هستیم.

واقعا ممنون (2031399) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۱۸:۰۳
الان اختلاف ارز را به خریداران خودرو که کلاه سرشان رفته برمیگردانند یا میره به خزانه دولت برای بریز بپاش جدید و حق مامویتهای جدید و.... (2031412) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۲۸:۵۳
اینهایی که از این رانت استفاده کردند اسم و فامیلی دارند حداقل اسم ها را اعلام کنید تا کسی جرات انجام چنین کارهایی را نکند تا موقعی که مفسدین خیالشون راحته اسمشون مخفی میمونه به کار خودشون ادامه می دن
به مطبوعات ازادی بدید تا این فسادها را از همان روز اولش افشا کنند (2031448) (alef-13)
 
فوق لیسانس بیکار
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۲۹:۰۲
واقعا تا کی باید شاهد اینهمه ظلم و تبعیض ودزدی باشیم و بعد هم مث پیرزنا فقط غر بزنیم و هی نفرین کنیم (2031449) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۰:۱۶
آقای دکتر توکلی خود شما که امروز رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را با شدت و حرارت پیگیر هستید آن موقع کجا تشریف داشتید ؟ از برخی نمایندگان کارت هدیه بگیر که توقعی نبوده و نیست ولی از تعدادی از نمایندگان از جمله شما انتظار بیش از این بود ، شما نماینده ی محترم مثلا چشم ملت هستید وگرنه مردم کوچه و بازار از کجا باید میفهمیدند در کشور دقیقا چه اتفاقاتی دارد می افتد ؟‏!‏ حالا که بردند و خوردند و معلوم نیست در کدام بانک سوئیس یا چین یا ترکیه یا تاجیکستان سرمایه های ملتی را خواباندند این گزارشها بدون ورود قاطع قوه قضائیه تنها نمک بر زخم خوانندگان کارمند و کارگر و بیکار و بازنشسته و ... الف خواهد بود . با اینحال باز هم بابت انعکاس این اخبار ممنونیم ، شاید قبلتر همین هم اجازه انتشار نداشت ، خدا میداند ! (2031454) (alef-13)
 
پيش خريد تندر90 با تاريخ تحويل فروردين1392
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۷:۴۳
اگر راست مي گوئيد از ابتدا با رانت خواران داخلي صنعت خودرو مقابله كنيد!!!
در آبان1391 خودروي تندر90 با تاريخ تحويل فروردين1392 از شركت ايران خودرو خريد نموده و مبلغ 15 ميليون تومان معادل 71درصد قيمت خودرو را پرداخت نموده ام. حال بعد از گذشت 11 ماه از تاريخ تحويل نه از خودرو خبري است و نه از قيمت قانوني خودرو.!!!
آن آقاياني كه هميشه ساز گران نمودن خودرو را مي زنند و راه هموار كن خودروسازان مبني بر افزايش بي حد خودرو شده اند. آقايان سهامداري چون دبير انجمن خودروسازان و .................
فقط محاكمه و برخورد مي تواند راهگشا باشد و بس. (2031467) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۹:۴۶
کجایند دانشجویان عزیزی که به دادستان کشور نامه می نویسند؟ (2031471) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۴۳:۵۲
چرا مسئولین دولت قبلی را محاکمه نمی کنید اینهمه اختلاس و رانت و... در دوران انها اتفاق افتاده از ب.ز بگیر تا بیمه و تامین اجتماعی و 3000 و ..... همه وهمه در دوران انها اتفاق افتاده و انها هم همکاری کرده اند مگه میشه اینهمه فساد اتفاق بیفته و انها خبر نداشته باشن؟ (2031483) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۵۰:۴۴
با سلام.یکی از خریدلران خودرو هیوندا از اسان مو تور در سال 91 هستم. خودرو را با ارز ازاد 3350 تومان انهم با تاخیر 6ماهه به من تحویل دادند.یعنی 80 میلیون تومان گرانتر.9 ماه است به تعزیرات حکومتی تهران شکایت کرده.ام.پرونده خاک میخورد .با گزارش اخیر مجلس امیدوارم دیگر شکی برای تعزیرات تهران باقی نماند و حکم مقتضی صادر نمایند . (2031494) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۵۱:۱۴
من از قوه قضائیه سئوالی دارم چرا چهار تا آفتابه دزد را میگیرید در خیابان میگردانید و ابروشون را می برید ولی کسانی که هزار میلیارد از بیت المال دزدی می کنن را با احترام و مخفی کردن اسمهاشون مورد تکریم قرار می دید (2031496) (alef-13)
 
بیخواب
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۵۵:۰۶
لطفا تند نروید شماها فکر میکنید هزینه انتخابات ریست جمهوری دوره بعد چگونه باید تامین میشد وکی گفته تخلف صورت گرفته همه موارد بر اساس قانون بوده و این بازرگانان محترم از قانون وقت عدول نکرده اند . پرتقال فروش فعلا با چند اتهام در دادگاه حاضر شده البته اگر کمی به ایشان فشار وارد شود مابقی اختلاسها و دزدیهای روز روشن و جلو چشم همه و با وقاحت تمام بیشتر رو خواهد شد . البته بهتر است نمایندگان محترم سفر اشتون را تجزیه تحلیل کنند تا مبادا حقوق ملت ضایع شود . راستی کارت هدیه هم داریم ..!! (2031504) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۵۸:۵۶
منو اين همه خوشبختي محاله محاله محاله (2031512) (alef-13)
 
بنده خدا
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۰۲:۰۵
باید همه کسانی که در تشکیل دولت دهم وحمایت ازآن یا سکوت در برابر آن سهمی داشته اند جواب بدهند..... اینگونه رانت خواری سیستماتیک است وفقط مربوط به یک شخص نمیشود
البته میدانیم که اوضاع خراب تر ازاینهاست (2031519) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۳۲:۲۰
اقايان بزرگتر ها
ايجاد اين نوع فضاها براي جامعه جوان ما اثار بسيار منفي دارد وهيچگونه كمكي به بازسازي اقتصاد وإصلاح امور نميكند الا اينكه همه احساس ميكنند اين مقدار درامد شان و زحمتشان در زندگي باطل بوده (2031551) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۳۷:۱۵
براى عملى شدن فساد نياز به زر و زور است ، ببينيد چه كسانى از اين دو اهرم برخوردارند ، زمان جنگ كه اكثريت جامعه در جبهه و پشت جبهه مشغول دفاع مقدس بود هم عده اى زالوصفت با رخنه در مراكز تهيه و توزيع انروزگار از هيچ به همه چى رسيدند، حالا هم امثال همانها نه دوست دارند تحرسمى برداشته شود و نه ارامشى برقرار، هر چه بعضى فرياد زدند كه ارز دارو به پورشه داده شده هوادارن پاكترين دولت رگ گردن بيرون زدند كه دروغ است ، (2031559) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۳۸:۰۸
بد نیست این اخبار را برای حامیان دولت عدالت محوربگوئید که چگونه پول نفت را بر سر سفره دیگران بردند و اب از اب تکان نخورد و نخواهد خوردانتشار این اخبار فقط بد بختی مارا برویمان می اورد (2031561) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۴۱:۰۹
وقتی دست برخی از آقا زاده ها توی این کاسه های فساد وجود داره هیچ پیگیری و بررسی در کار نخواهد بود (2031571) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۴:۵۲:۲۲
منتظر باشيم تا پرونده هاي اينان به دادگاه برود؟!!!!!! از مرحله پرتيد دوستان (2031590) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۰۹:۰۲
آقای روحانی با ۷۰ درصد رای مردم ذولفقار علی را از نيام بكش و بادزدان اموال ملت بی رحمانه عمل كن. (2031625) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۴:۰۳
شرکت " سایپا یدک " در قبال فروش " کارت نارنجی " میلیاردها تومان پول از مردم اخذ کرده و حالا به هیچکدام از تعهدات خودش در قبال آن ، عمل نمیکند .
مردم به هوش باشند
به امید ورشکستگی کامل تمام کلاه برداران (2031656) (alef-13)
 
حمیدی از تهرانپارس
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۶:۵۵:۴۲
دقیقا" همینطوره .
پراید بنده مدل 92 میباشد و در تعهد کارت نارنجی گفته بودند که 1 بار میتوانم به صورت رایگان تعویض فیلتر هوا و فیلتر روغن و تعویض روغن نمایم .
حالا به هر نمایندگی سایپا که می روی برای این کار؛ طلب پول میکنند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و میگویند سایپا یدک به ما قطعه نمیدهد و باید هزینه پرداخت کنید !!!!!
سایپا یدک یا باید پول پرداختی ما را در قبال خرید کارت نارنجی را عودت دهد و یا به تعهدات خود پایبند باشد . (2031778) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۹:۰۲
قول ميدم هيچ اتفاق خاصي نمي افته مثل پرونده 3000 ميلياردي كه فقط با چند نفر برخورد شد و مثل هميشه اصل كاريها با مصونيت خاص خود بيشترين سود را بردند. جالب اينكه همينها خود را مسلمان و شيعه علي مي دانند و بقيه را كافر!!!! خود را ساده زيست و بقيه را عشرت طلب و....
گوش اگر گوش و تو وناله اگر ناله من البته آنكه به جائي نرسد فرياد است
الان متوجه ميشي چرا حضرت علي سر در چاه فرو ميبرد و فرياد ميزد!!! (2031669) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۶:۰۳:۲۲
هیچ کس به فکر مردم نیست... (2031726) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۶:۲۴:۲۸
راجع به واگذاری زیر قیمت مخابرات به قیمت 15 هزار میلیارد هم مقاله بنویسید (2031747) (alef-13)
 
مظفر
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۶:۳۵:۴۶
من نميفهمم , وقتيکه هر روز يک اختلاس ميليارد دلاري کشف ميشود و بالاترين عکس العمل نسبت به آن جار و جنجال هاي بي نتيجه , رسانه ها از جمله سايت الف چه اصراري بر طرح و اعلان آن دارند . (2031757) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۱۱:۰۴
نکته جالب اینه که این سیستم بازرسی و حسابرسی کجاست؟؟ چرا هیچ وقت خبری از اونا درج نمیشه؟؟
لطفا در مورد این دستگاههای بازرسی و حسابرسی گزارش تهیه کنید که چکار میکنن و سازوکارشون چطوریه که هیچ فسادی رو نمیتونن ردیابی کنن!!! (2031800) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۳۴:۴۷
بعنوان يك جانباز عرض مي كنم كه دولت محترم قانون لايحه جامعه ايثار گران كه به تصويب مجمع رسيده است مدتهاست بلا تكليف گذاشته و عملا تا كنون اجرايي نكرده و اين در حالي است كه شايد بيش از 80 در صد جانبازان عزيز بازنشسته شده اند كه بر اثر اجراي قانون شايد افزايش حقوقي داشته باشند چرا كه مبناي بازنشستگي اين عزيزان اخرين حقوق دريافتي اشان هست كه حد اقل بار مالي را دارد در كنار اين مرتب سوئ استفاده اي رانتي است از دولت قبل كه به ارث رسيده و بر خورد قوي كه ملت را شادمان كند نميشود حقيقتا مردم انتظار دارند كه قوه محترم قضائيه بدور از هر گونه جار و جنجال سياسي با متخلفان در هر رده و مقامي كه بوده اند با قدرت برخورد كند تا درسي براي ايندگان گردد اگر با متخلف برخورد نشود ديگران نيز وسوسه خواهند شد (2031844) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۷:۰۵:۵۵
تا بوده چنین بوده تا باد چنین بادا. (2033539) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۲۳:۵۴:۵۱
خدایا ااین کشور را از دست دلال و واسطگر زمین خوار وحامیانشان نجات ده
راستی این مدعی العموم ها کجا هستند (2034510) (alef-13)
 
صیاد
۱۳۹۳-۰۱-۰۲ ۱۳:۱۲:۲۲
ریاست محترم قوه قضایییه جناب آقای اژه ای را مامور کن تا فوری رسیدگی کند (2035263) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته