توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424317
علت رفتن رزمندگان حزب‌الله به سوریه از زبان نعیم قاسم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۴
نشریه «نیویورکر» به نقل از معاون دبیرکل حزب‌الله اعلام کرد، تعداد موشک‌های ذخیره شده حزب‌الله در زیرِ زمین بیشتر از تعداد موشک‌های متحدان اروپایی ناتو بر روی زمین است.

به گزارش فارس، خانم «روت روبین رایت» خبرنگار روزنامه «نیویورکر» با «نعیم قاسم» معاون «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرده و یاداشتی در این باره با عنوان «یک فنجان چای با مرد شماره 2 حزب‌الله» نوشته است.

روبت رایت یاداشت خود را اینگونه آغاز می‌کند: دو نفر از دفتر روابط عمومی حزب‌الله ما را با یک خودروی مشکی رنگ «شورولت» به ضاحیه بیروت بردند، شیشه‌ها ی این خودرو با پارچه پوشانده شده بود تا کسی بیرون را نبیند. دو پرچم حزب الله و لبنان در گوشه اتاق گفت‌وگو گذاشته شده بود و با خرما، چای، آب‌میوه، آب و بادام از من پذیرایی شد.

 نعیم قاسم به سوال روبین رایت درباره علت رفتن رزمندگان حزب‌الله به سوریه و کمک به ارتش این کشور گفت: از آنجایی که در غرب، شما به استفاده از استعاره و مثال علاقمندید، من یکی از اینها را برای شما می‌گویم. شما خانه‌ای دارید و در این خانه، یک جنگجو، یک زن و یک کودک وجود دارد و دشمنی وجود دارد که به این خانه حمله می‌کنید. یک باغ و یک دیوار دارید و یکصد متر آنطرف‌تر یک باغ زیتون دارید. بهتر آن است که از درخت زیتون محافظت کنید یا اینکه از خانه‌تان محافظت کنید؟ کنار بیشه زیتون، جنگجو می‌میرد. اما اگر آنها (دشمن) به خانه بیایند، خانه تخریب می‌شود و همه از بین خواهند رفت. ما به سوریه، نزدیک درختان زیتون رفتیم. ما معتقدیم که این تلفات و ایثارگری‌ها هر اندازه زیاد باشند به بزرگی زمانی نیست که سوریه تجزیه شود.

قاسم درباره سطح جنگ در سوریه گفت: حزب الله، بازیگری منطقه‌ای در چشم مردم و نیروهای سیاسی و کشورهاست؛ خواه دشمن باشند یا دوست. مواضع حزب الله، تبعات منطقه‌ای دارد.

نیویورکر در ادامه درباره تعداد رزمندان حزب‌الله نوشت: حزب‌الله، بزرگترین ارتش مقاومت را در جهان عرب دارد، علیرغم اینکه حزب‌الله، دولت نیست (امور سیاسی کشور در دستش نیست) و بیشتر کشورهای عربی آن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند اما تعداد نیروهایش به 20 هزار نفر می‌رسد و تعداد نیروهای ذخیره‌اش به دو برابر این مقدار می‌رسد.

نعیم قاسم در این گفت‌وگو درباره تعداد موشک‌های حزب‌الله گفت: تعداد موشک‌های ذخیره شده حزب‌الله در زیرِ زمین بیشتر از تعداد موشک‌های متحدان اروپایی ناتو بر روی زمین است و در این میان، موشک‌هایی که بیشترین بُرد را دارند قادر به هدف قرار دادن تل‌آویو و ایلات هستند.

 نیویورکر سپس به یادداشت ماه گذشته «واشنگتن پست» درباره حزب الله پرداخت که نوشته بود: حزب‌الله به تجهیزات نظامی آمریکایی دست یافته که از جمله آنها نفربرهای زرهی « M-113» هستند.

 روبین رایت در ادامه یادداشت خود اعلام کرد: حزب‌الله دیگر اعضای خود را محرمانه آموزش نمی دهد زیرا ماهواره‌ها عملیات آموزش‌های حزب‌الله  و مراکز نظامی‌اش در «بقاع شرقی» را رصد کرده‌اند، علاوه بر این حزب الله یک ناوگان پهپاد در اختیار دارد که برخی از آنها قابلیت حمل مهمات دارند.
 
کلمات کلیدی : حزب الله+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.